V Brně začala fungovat platforma Terén. Proč potřebujeme víc experimentálního divadla?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gob Squad: Super Night Shot. 3. den Terénní úpravy

V Brně začala fungovat platforma Terén, která se po Divadle Husa na provázku a HaDivadle stává třetí scénou Centra experimentálního divadla. „Zajímají nás věci, které jsou bytostně přesahové,“ říká dramaturg platformy Lukáš Jiřička. Během týdenní přehlídky přijela i britsko-německá skupina Gob Squad s představením Super Night Shot. Co umělci v ulicích nočního Brna zažili a jaký je cíl platformy Terén?

Platforma bez vlastního souboru a stálé scény chce být hlavně dramaturgickým, produkčním a distribučním zázemím. „Nepracujeme se stálým prostorem a stálou scénou, naši činnost neformulujeme jako divadlo. V našem programu aktivita není soustředěná na činnost nějakého ustáleného souboru, naše pozice je spíše dramaturgická, produkční a iniciační,“ říká umělecký ředitel platformy Terén Matyáš Dlab. „Nás zajímají věci, které jsou bytostně přesahové,“ dodává dramaturg platformy Lukáš Jiřička. Jedná se zejména o přesah k jiným médiím, jako je film, divadlo účasti nebo hudební produkce. „Zajímá nás nahlížet hudbu z pohledu divadelního potenciálu. Hudební performance jako svérázný hudební akt. Nechceme nutně dělat věci, které jsou reprízovatelné nebo repertoárové,“ říká Jiřička.

Gob Squad: Super Night Shot. 3. den Terénní úpravy

Čtvrteční program týdenní přehlídky s názvem Terénní úprava se odehrál v Sále Břetislava Bakaly v centru Brna. „Ten sál nebyl desítky let rekonstruován a nese si takovou zamčenou nostalgickou atmosféru. My jsme se pro něj rozhodli, protože je situován v absolutním centru Brna, což je pro práci skupiny strategická poloha. Je to také nějaká dramaturgie prostoru, protože pokud vám není méně než čtrnáct nebo nejste v důchodovém věku, tak v minulosti nebylo příliš možností se sem podívat,“ popisuje prostor umělecký ředitel platformy Terén Matyáš Dlab.

Britsko-německá skupina Gob Squad do Brna přivezla představení Super Night Shot. To probíhá tak, že skupina čtyř umělců vždy hodinu před projekcí vyběhne do ulic města natočit film. Každý z nich má jednu kameru. Filmový materiál se ale nijak nestříhá. Velkou roli hraje mistr zvuku, který přímo během natáčení míchá hudbu nebo určuje, kterou z kamer, a tudíž kterého performera, v danou chvíli diváci uslyší. Když se společně vrátí s materiálem z města, začíná projekce na čtyři plátna. Každá performance je jedinečná, protože projekce filmu se uskuteční vždy jen jednou.

Umělecký šéf Matyáš Dlab a dramaturg Lukáš Jiřička

Během týdenní přehlídky Terénní úprava se v Brně vystřídala řada performerů, ale také například inscenace hry Oidipus od André Gida s hudbou Bohuslava Martinů v režii Marka Thera. Ta byla dosud uvedena naživo pouze v roce 1936 v rozhlasovém prostředí v režii Jindřicha Honzla. Centrum má do konce roku v plánu také sérii Nové sady. Půjde o přehlídku čtyř jednorázových produkcí. „Bude to rychlé na základě přípravy, tvůrci mají na samotnou přípravu jen několik dní, a zároveň jsou to představení, která mají pomíjivý charakter. Uvedou se pouze jednou, a tím skončí,“ popisuje plány do budoucna dramaturg Lukáš Jiřička.

V průběhu reportáže jsme viděli i to, jak se podařilo zapojit jednoho z procházejících Brňanů do improvizovaného filmu Super Night Shot. Poslechněte si celý příspěvek.