V norských lesích jsou prapodivné instalace ze světel, nábytku i knih

13. září 2017
Z instalace Bílé noci Rune Guneriussena v Paříži

Rune Guneriussen je norský umělec, který používá každodenní předměty k tvorbě uměleckých instalací v přírodě. Stromy zdobí židlemi, knihy skládá do klikatících se lesních stěn, do kapradí ukrývá lampy. 
Na jeho instalace se můžete podívat třeba tady. V rozhovoru pro My Modern Met Guneriussen uvedl, že znalost prostoru je pro jeho práci stěžejní, a proto zatím tvoří pouze v Norsku, snaží se vytvářet co nejlepší spojení míst a nápadů. Význam má taky nedotčená norská příroda. „Proces vytváření instalací zahrnuje objekt, příběh, prostor a čas. Je to balanc mezi přírodou a lidskou kulturou,“ říká pro web o designu a životním prostředí Inhabitat.

"En lampe på bordet brenner"

Příspěvek sdílený Rune Guneriussen (@runeguneriussen),

 • V Kanadě vzali medvěda na zmrzlinu. Ochránci přírody jsou v šoku

  23. leden 2018
  V Kanadě vzali medvěda na zmrzlinu

  Medvědice Berkley nedávno oslavila první narozeniny a její ošetřovatele z Discovery Wildlife Parku v kanadské Albertě nenapadlo nic lepšího než ji vzít na zmrzlinu do místního drive-inu.

  „Berkley nám tu testuje zmrzliny pro svůj narozeninový dort. K téhle jsme přidali oříšky a zdá se, že jí to chutná, takže tu asi máme vítěze,“ prohlašuje majitel podniku ve videu, které park zveřejnil na sociálních sítích. Záběry, ve kterých Berkley vyukujuje z okénka auta a nadšeně pojídá zmrzlinu z rukou prodavače, jsou sice roztomilé, odborníci ale považují podobné chování za velmi nezodpovědné. „Každý den se snažíme lidem, kteří navštěvují naše přírodní parky nebo v Albertě žijí, vysvětlovat, že divoká zvířata a medvědy nemají krmit,“ prohlásila Kim Titchener z organizace Bear Safety & More. „Naším úkolem je zvířata chránit a respektovat.“ Ošetřovatelé se brání, že nejde o divokého medvěda a že Berkley byla celou dobu na řetězu. Navíc si prý pro zmrzlinu dojeli mimo běžnou otevírací dobu. Ošetřovatelka Serena Bos tvrdí, že podobná videa s ochočenými zvířaty natáčejí pro informativní účely. Cílem tohoto klipu prý bylo návštěvníky poučit, že když u silnice uvidí medvěda, tak mají zůstat ve voze. Park zveřejnil ještě další video, ve kterém Berkley dostane onen slíbený zmrzlinový dort a ošetřovatelka v něm navíc přiznává, že medvědici čas od času krmí třeba instantními těstovinami. Podle Kim Titchener tato videa popírají vše, co se snaží ochránci přírody lidem vštípit. „Zmrzlina ani nic podobného opravdu není přirozenou medvědí stravou a už vůbec ne uprostřed zimy, kdy mají medvědi spát zimním spánkem,“ říká. Tento incident není zdaleka první, za který je Discovery Wildlife Park kritizován. V roce 2015 tu organizace Zoocheck evidovala více než 50 porušení předpisů. The World Society for the Protection of Animals park už v roce 2005 označila za nebezpečný pro zvířata i návštěvníky.

 • V Japonsku funguje podmořská poštovní schránka. Pohledy odsud posílají potápěči

  23. leden 2018
   V Japonsku funguje podmořská poštovní schránka. Pohledy odsud posílají potápěči

  V městečku Susami v japonské prefektuře Wakajama se dřív moc turistů nezastavovalo. Vedoucí místní pošty, pan Macumoto, to chtěl změnit. „Napadlo mě umístit jednu poštovní schránku na dno oceánu. Říkal jsem si, že by tu mohli pohledy odesílat potápěči. Bude to dobrá propagace pošty i našeho městečka,“ vypráví pan Macumoto ve videosérii Great Big Story.

  Fungovalo to. Od roku 1999 se z podmořské poštovní schránky odeslalo skoro čtyřicet tisíc pohledů. Kdo chce napsat svým milým, musí si pronajmout potápěčské vybavení, pořídit si speciální papír, který se ve vodě nerozpadne, ponořit se do hloubky deseti metrů a vložit psaní do ikonické červené poštovní schránky. Odtud poštu vyzvedne pan Nakaniši, majitel místního obchodu s potápěčským vybavením. A za pár dní už podmořský pohled čeká ve schránce vašich blízkých. „Určitě existují snazší způsoby, jak někomu poslat pohled, ale nic podobného jako u této poštovní schránky jinde rozhodně nezažijete,“ píše web Nerdist.

 • Fake restaurace. Ze špinavého dvorku se ve virtuálním světě stala jedna z top restaurací v Londýně

  23. leden 2018
  Pro focení fotek na instagramový účet falešné restaurace použil Oobah Butler např. svoji nohu

  Přispěvatel časopisu Vice O. Butler si kdysi přivydělával i jako placený recenzent, za poplatek v aplikaci TripAdvisoru hodnotil restaurace, ve kterých nikdy nebyl. Fascinace uměle budovanou realitou ho přivedla na nápad „založit“ si vlastní restauraci.

  Podnik s názvem The Shed at Dulwich byl ve skutečnosti jeho skromný zahradní příbytek, ale to známému autorovi virálů nebránilo z něj pomocí fake recenzí a fotek za šest měsíců virtuálně vybudovat restauraci, která se v jedné z nejpoužívanějších hodnotících aplikací TripAdvisor vyšplhala na přední místa. „Mezi tunami e-mailů od lidí, kteří si přejí restauraci navštívit, jsem objevil i e-mail od TripAdvisoru a pomyslel si: ‚Ku*va, hra skončila. Už mě prokoukli.‘ Ruce se mi třásly, když jsem mail otevíral a přečetl si jen: ‚Návštěvnost 89 000 za poslední den; desítky uživatelů žádají další informace,‘“ popisuje Butler pro Vice.com. Když telefon neustále zvonil a ani argumenty, že místa v jeho podniku jsou rezervována na dva měsíce dopředu, nedokázaly návštěvníky odradit, absurditu celého pokusu vystupňoval tím, že se rozhodl několik hostů na svém neupraveném, špinavém dvorku přijmout a přichystat jim večeři. Ta se skládala z těch nejobyčejnějších a nejzákladnějších polotovarů, které seženete v každém supermarketu, kde ho nákup vyšel na 31 liber (prim hrálo kuřecí maso a sýrové těstoviny). Aby pokus vypovídající o ovlivnitelnosti dnešní „smartphone“ generace dotáhl k dokonalosti, kolem skutečných hostů usadil i své známé, kteří blafy vyšlé zpod ruky neumětelů do nebes vychvalovali. Nejenže lidé za večeři ochotně zaplatili, ale dokonce se Butlera zeptali, zda by si u něj i přes plný kalendář mohli znovu rezervovat stůl. Butler proto celý absurdní příběh uzavírá takto: „Když můžu svůj ušmudlaný dvorek přetvořit na jeden z nejlepších londýnských podniků, tak je v zásadě možné úplně všechno.“

  Autor:Karolína Tomašková
 • Paběrkování se vrátilo. Dobrovolníci díky němu loni zachránili přes 4 tuny jídla

  23. leden 2018
  zelenina - mrkev - cibule

  Dříve se na českých polích po sklizni paběrkovalo zcela běžně. Staročeský výraz označoval vybírání plodin, které se z nějakého důvodu nesklidily. Dnes se dá při zemědělské velkoprodukci „vypaběrkovat“ obrovské množství jídla, které by jinak zůstalo na polích ladem.

  Podle iniciativy Zachraň jídlo, která s paběrkováním začala v roce 2015, se takhle zbytečně vyhodí nebo zůstane nevyužitá až třetina všech plodin. Dobrovolníkům se loni jen za 12 výjezdů podařilo po sklizni posbírat na polích 4,2 tuny převážně mrkví, kedluben, cibulí a dýní, které věnovali potravinové bance. „Nejčastěji by se plodiny zaoraly zpátky do pole anebo by skončily na kompostu – to především kvůli tomu, že nejsou dostatečně hezké nebo jsou moc velké nebo naopak moc malé,“ vysvětluje koordinátorka dobrovolníků Kateřina Pisáčková. Kromě zeleniny se dobrovolníci snažili využít i nezpracované ovoce. „Oslovili jsme 57 českých ovocnářů a Ovocnářskou unii a zjistili jsme, že na rozdíl od zelinářů vypěstované plodiny tolik nevyhazují. Nevzhledné ovoce se zpracovává do moštů nebo se vypaluje. Loni navíc byla velice špatná sezóna kvůli mrazu a jarnímu suchu, takže přebytky v ovocnářství jsme nezaznamenali,“ popisuje situaci Adam Podhola, koordinátor projektu pro Ekolist.cz. Iniciativa ale získala vyřazené ovoce od velkoskladů, ze kterého se v rámci loňského happeningu Jam session zavařilo 1 000 džemů.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Během 20 let budete mít digitální kopii vlastního vědomí, tvrdí výzkumníci

  23. leden 2018
  Vědomí

  Výzkumníci Microsoftu Brad Smith a Harry Shum tvrdí, že během dvou dekád budeme všichni moct mít své robotické dvojníky.

  Ti budou podle Smitha a Shuma v podstatě kopií našeho vědomí na bázi umělé inteligence. „Předpovídání budoucnosti je vždycky ošemetné, ale oba s Bradem si myslíme, že nejvyšším stupněm umělé inteligence jsou digitální asistenti – asistenti, kteří vám opravdu rozumí a s vaším svolením o vás všechno ví,“ říká Shum v rozhovoru pro britskou mutaci webu Business Insider. Shum a Smith společně napsali knihu The Future Computed, ve které rozvíjejí svoje předpovědi o umělé inteligenci. Vaše digitální kopie by měla být podle autorů něco jako vaše alter ego. Doufejme, že to celé bude o trochu méně děsivé než v epizodě White Christmas ze seriálu Black Mirror.

  Podívejte se taky na Bubliny, hacknuté chytré lampy a samořídicí náklaďáky? Co nás letos čeká na poli technologií?.

 • Nejbohatší bohatnou, chudí chudnou. 42 lidí má tolik peněz jako 3,7 miliardy nejchudších

  22. leden 2018
  Úřad práce - chudí - chudoba - nezaměstnanost

  Oxfam, neziskovka zaměřená na boj s chudobou a nespravedlností, přináší každý rok zprávu o tom, jak je světové bohatství rozložené mezi lidi na planetě. Letos se podle ní situace zase zhoršila, tedy pokud nepatříte mezi nejbohatší občany téhle planety. Ti se totiž mají čím dál líp – 42 lidí na Zemi vlastní tolik peněz jako 3,7 miliardy těch nejchudších dohromady.

  Osmdesát dva procent celosvětového bohatství tak spadlo na účty jednoho procenta všech lidí. Podle Oxfamu narostl rekordní počet miliardářů, konkrétně jeden každé dva dny, zatímco nejméně majetná část světové populace nezbohatla o korunu. „Koncentrace extrémního bohatství není známkou prosperující ekonomiky, ale symptomem systému, který nezvládá zajišťovat miliony těžce pracujících lidí, kteří bojují s chudobou, zatímco nám vyrábějí oblečení a pěstují pro nás jídlo,“ říká britskému deníku Guardian výkonný ředitel Oxfamu Mark Goldring. Nejvíce postiženy celosvětovou nerovností jsou podle organizace pracující ženy. „Na celém světě ženy vydělávají méně než muži a jsou nadměrně zastoupeny v hůře placených profesích a v pracovních pozicích s nejistou perspektivou. Stejně tak devět z deseti nových miliardářů jsou muži,“ konstatuje zpráva. Oxfam při příležitosti zveřejnění nových poznatků o chudobě vyzval světové politiky a političky k akci, která by zmenšovala propast mezi socio-ekonomickými skupinami.

 • Divocí koně se poprvé od neolitu vracejí do východních Čech

  22. leden 2018
  Divocí koně v Kosovu

  Ve východočeských rezervacích už pobíhají divocí koně. Do objektů Na Plachtě u Hradce Králové a Ptačí park u Jaroměře jich převezli ochranáři přírody celkem devět, desátého stěhování ještě čeká. Podle Dalibora Dostála ze společnosti Česká krajina, která koně zadarmo zapůjčila, tam mají pastvou udržovat životní prostředí pro vzácné rostliny a živočichy.

  Česká krajina divoké koně přestěhovala z rezervace v Milovicích, kde pobývají od roku 2015. Teď si zvířata zvykají v aklimatizačních komorách, kde pobydou následující měsíc. Potom se budou moci pohybovat po více než dvacetihektarovém výběhu, velmi odlišném od toho milovického. „Lokalita Na Plachtě je podobně suchá, jako je ta v Milovicích, ale je více zalesněná,“ vysvětluje ČTK Dostál a dodává, že u Jaroměře je rezervace v podstatě podmáčená louka. Exmoorští koně jsou podle něj ale velmi přizpůsobiví. „Divocí koně se do východních Čech vrátí po 7 000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu. Vysazení divokých koní Na Plachtě je v rámci republiky experiment, který nemá obdoby. Tak blízko velkého města se v Česku nic podobného nikdy nerealizovalo. Klidně je možné, že když se lidé nebudou ke koním chovat dobře, zvířata odvezeme jinam,“ říká ekologickému serveru Ekolist David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.

 • Za smrt rockera Toma Pettyho mohly předepsané opioidy. Rodina doufá, že zpráva rozproudí debatu

  22. leden 2018
  Tom Petty

  Citlivý rocker Tom Petty, který je známý především díky deskám se svou kapelou Heartbreakers, zemřel minulý rok v říjnu na infarkt. Rodina teď zveřejnila příčinu smrti, svou vinu na tom měly prášky na tlumení bolesti – vedle antidepresiv se v jeho těle našly fentanyl a silná sedativa.

  Petty si tak pomáhal od bolesti způsobené zlomeninou kyčle a problémy s kolenními klouby. Rodina doufá, že zpráva pomůže rozjet širší debatu o „opioidové krizi“ v Americe a třeba zachrání několik životů. „Hodně lidí, kteří se předávkují, jednoduše nerozumí, jak se předepsané prášky na bolest používají, a neuvědomují si nebezpečí,“ napsala Pettyho rodina v oficiálním prohlášení, které cituje britský deník The Guardian. Prince se předávkoval fentanylem (syntetický lék na tišení bolesti, který je silnější než heroin), podobně zemřel i herec Heath Ledger a taky Pettyho rokenrolový hrdina z dětství – Elvis Presley. Podle oficiální zprávy lékařské organizace The Centers for Disease Control and Prevention zemřelo v Americe za rok 2016 na předávkování opioidy 42 tisíc lidí, v celých 40 % případů byly prášky předepsané lékařem. Alarmující čísla zaznamenala také Velká Británie, jak informuje The Guardian.
  Tom Petty a jeho kapela prodali přes 80 milionů desek a s Heartbreakers byli uvedeni v roce 2002 do Rockové síně slávy. Mezi největší Pettyho hity patřily Don’t Come Around Here No More nebo Free Fallin’, z lásky k poslední zmíněné se v osobním textu vyznává Amanda Petrusich pro americký New Yorker. Petty se nedlouho před smrtí vyjádřil pro časopis Rolling Stone, že se chce věnovat vnučce a chystá se pravděpodobně vydat na poslední turné.

 • Dogparazzi. Za fotku psa bez náhubku dostanete v Jižní Koreji odměnu

  22. leden 2018
  Pes

  Šanci dostat necelé dva tisíce korun má každý, kdo v Jižní Koreji vyfotí psa bez náhubku i s jeho majitelem a tato fotka povede k pokutě. Místní vláda chce novým opatřením bojovat proti neopatrným majitelům domácích mazlíčků.

  Odměna pro dogparazzi, jak v Jižní Koreji odměně přezdívají, je součástí zákonných opatření zaměřených na vlastnictví psa, která například od března pětinásobně zvyšují pokutu za psa bez náhubku. Dvacet procent peněz z pokut poputuje právě do odměn pro ty, co svojí fotkou usvědčí nepozorného pejskaře. Aby země předešla zneužívání nového systému, rozdá pouze dvacet odměn za rok, píší místní noviny Chosun Ilbo. Podle britské stanice BBC může nyní legislativa dostat jihokorejské páníčky a paničky, jejichž pes napadne kolemjdoucího, na tři roky za mříže. Vláda navíc rozšířila seznam nebezpečných plemen ze tří na osm. Změna zákonů reaguje na rostoucí počet napadení psem – zatímco v roce 2011 se jich v padesátimilionové zemi stalo 245, o pět let později už jich bylo 1 019.