V Římě postavili automat na čerstvou pizzu. Mezi Italy vyvolal rozruch a pohoršení

7. květen 2021

V italském hlavním městě postavili vůbec první automat na čerstvou pizzu. Novinka, která zhruba za tři minuty sama upeče pizzu, teď mezi zdejšími obyvateli vyvolává protichůdné reakce. Informuje o tom agentura Reuters.

Přístroj nabízí čtyři druhy pizzy za zhruba 4,50–6 euro. Automat italský pokrm vyrobí mícháním těsta a přidáním omáčky a ingrediencí, zatímco zákazníci celý proces sledují přes malou vitrínu. Hodnocení místních však bylo v první den fungování často rozpačité, až odsuzující. „Dá se to, ale maximálně, když hodně spěcháte,“ hodnotí výsledný produkt jeden z návštěvníků.

Nadšená není ani Fabrizia Pugliese, studentka pocházející z Neapole, která připravené jídlo neocenila vůbec. Podle ní výsledná pizza chutná víc jako piadina, což je druh pšeničné placky populární na severu Itálie. „Je to příšerné. Pizzu byste měli jíst horkou, vyndanou přímo z pece,“ stěžuje si důchodkyně Gina.

Zákazníci nedaleké tradiční restaurace Napolitano se proti nápadu ohradili rovnou s tím, že při přípravě pizzy musí podle italského zvyku sledovat kuchaře. Přestože podobný přístroj není žádnou novinkou, vypadá to, že v Itálii tak radikální inovace národního jídla budou i nadále zapovězené.

Spustit audio
 • Indický podnikatel vytváří ze špinavého vzduchu dlaždice. Nové filtrační přístroje chce šířit po celé Asii

  20. září 2021
  Nové Dillí se potýká se znečištěním ovzduší

  Indie má podle nejnovějších dat nejhorší kvalitu ovzduší na světě a právě s tím se teď snaží bojovat mladý podnikatel Angad Daryani. Vyvinul filtrační systém, který znečištění ze vzduchu odchytává, a ze škodlivých látek později vyrábí například dlaždice do ulic. Jeho dalších plánů si teď všímá web BBC.

  Třiadvacetiletý indický investor Angad Daryani se už dříve proslavil tím, že ve svých 15 letech navrhl volně dostupný software pro 3D tiskárny nebo vymyslel čtečku elektronických knih se zabudovaným Braillovým písmem pro nevidomé. V současnosti je o něm ale slyšet s ambiciózním nápadem vytvořit plán na pravidelné čištění ovzduší v Asii a rozšíření filtračního systému.

  Fungující čisticí systém, který od roku 2017 vyvíjel jeho technologický start-up Praan, dokáže vyfiltrovat zhruba 8,5 metrů krychlových vzduchu a uchovat 11,54 centimetrů krychlových škodlivin. Nádoba na shromáždění nečistot potřebuje měnit zhruba každé tři měsíce, podle toho, jak znečištěný je vzduch v okolí. Vyfiltrovaný uhlík pak firma posílá společnosti Carbon Craft Design, která z něj vytváří dekorativní dlaždice na podlahu do restaurací, obchodů a hotelů.

  „Znečištění ovzduší každý rok zabije 7 milionů lidí po celém světě, ale nikdo to pořád nebere stejně vážně jako pandemii,“ vysvětluje inovátor svoji motivaci pro vytvoření technologie. Daryaniho dalším cílem je ale hlavně vytvořit bezfiltrový čistič vzduchu, který bude co nejlevnější a zároveň co nejúčinněji zapadne do stávající infrastruktury. Filtry podle materiálů firmy Praan nejsou do budoucna udržitelným řešením. Jsou totiž potřeba měnit každý den a to je pro každodenní využití i v chudších regionech obtížné.

  Na rozvoj firmy zatím vybrala společnost Praan 1,5 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 32,6 milionu) od investorů z Indie a Spojených států. Pilotní program na rozšíření čisticích systémů do škol, hotelů a průmyslových továren by měl začít fungovat během podzimu. Dalším plánem je rozšíření technologie po celé Asii.

  „Většina zemí nejvíc trpících znečištěním zároveň patří mezi jedny z nejchudších a většina obyvatel tam pracuje v tom nejnebezpečnějším prostředí,“ vysvětluje na závěr Daryani poslední data, která ukazují, že nízkopříjmové domácnosti v Indii jsou nejvíc ohrožené nemocemi dýchacích cest spojenými se znečištěním, přestože samotné znečištění prakticky neprodukují.

 • Iggy Pop v novém rozhovoru doporučuje svou oblíbenou současnou hudbu. Prý mu ve vysokém věku pomáhá nezakrnět

  20. září 2021
  Iggy Pop

  Jeden z nejstarších stále aktivních rockových muzikantů v novém rozhovoru přehodnocuje svá slavná prohlášení o tom, že současná hudba je vyprázdněná. V poslední době podle svých slov naopak poslouchá čím dál víc nové elektronické a jazzové hudby, která je podle něj otevřenější než ta rocková. O svém vztahu k současné době se Iggy Pop rozpovídal v rozhlasovém pořadu stanice BBC 6 Music.

  „Proč radši neumřu? Pro úspěch teď stačí jen zmáčknout tlačítko,“ řekl v roce 2016 bývalý frontman kultovní skupiny The Stooges na filmovém festivalu v Benátkách. V tu dobu si stěžoval na dominanci a uniformitu elektronické hudby. Nyní ale naopak v rozhlasovém pořadu zmiňuje význam nahrávek, které vznikají bez pomoci kytar.

  „Už mě unavuje poslouchat starý kluky, jak mluví o tom, že je špatné používat umělé nástroje. Když jste bohatí a máte garáž a prostředky na koupi kytar, tak si založíte rockovou kapelu. Ale lidi dnes můžou použít pár synťáků, aby na desce měli kytary, hypnotické dechy a vůbec všechny nástroje, a je to fantastické,“ říká nadšeně o otevřenosti hudby vytvářené na počítači.

  Aby vyvrátil stesky svých vrstevníků o tom, že současná hudba už není, jako bývala, zmiňuje své oblíbené umělce a nahrávky. Mezi ty patří inovativní jazz kapel jako Sons of Kemet a The Comet is Coming a jedna z jeho nejposlouchanějších písní Pace (Moses Boyd Remix) od anglické hudebnice Nuby Garcii.

  Čtyřiasedmdesátiletý zpěvák také vzpomíná na to, jak mu ve vztahu k elektronické hudbě otevřel oči David Bowie, který mu doporučil Kraftwerk. Paradoxně největší pochvala je podle něj to, když u jejich hudby dokáže usínat.

  „V dnešní době si připadám, jako bych kutal diamanty. A když jeden najdu, tak to vím hned. Jakmile jsem třeba poprvé slyšel píseň Chaise Lounge od kapely Wet Leg, byl jsem nadšený,“ zmiňuje jeden ze svých posledních objevů.

  „Četl jsem, že po sedmdesátce člověk ochabuje, tak se tak aspoň snažím cvičit mozek. Otevírat se momentům překvapení při vyhledávání nové hudby mi umožňuje zůstat na zemi,“ uzavírá.

 • Fotbalisté v Rumunsku budou nastupovat na zápasy se štěňaty v náručí. Podpoří tak místní útulky

  20. září 2021
  pes, fotbalový míč

  Od začátku letošní fotbalové sezony budou hráči v rumunské 1. lize nastupovat na hřiště se štěňaty z útulků. Během tradičních nástupů budou štěňata držet v náručí a upozorňovat tak na útulky a záchranné stanice, odkud si mohou lidé psy adoptovat. Informuje o tom Rumunská fotbalová federace.

  Vůbec poprvé se na zatoulané psy mohli diváci podívat před derby mezi Dynamem Bukurešť a FCSB. Kampaň Umple golul din viața ta! (Vyplňte mezeru ve svém životě) spustila nejvyšší rumunská fotbalová soutěž ve spolupráci s útulky z celé země. Právě v Rumunsku je totiž v porovnání se zbytkem Evropy rekordně velký počet zatoulaných a zaběhlých psů, kteří končí v zařízeních pro opuštěná zvířata.

  Každý pes na hřišti na sobě má jmenovku a jinak barevný šátek, podle kterého bude možné jej potom najít na webových stránkáchPo prvním zápase si lidé adoptovali 11 z celkových 92 psů, kteří ještě na své budoucí majitele čekají. Podle prohlášení asociace jsou také všechna představovaná štěňata naočkovaná, vykastrovaná, po odčervení a připravená k okamžité adopci.

 • Nick Cave pracuje na memoáru. Mluví v něm hlavně o smrti syna

  17. září 2021
  Nick Cave

  Víra, umění a smutek. Úvahy nad těmito tématy se stanou ústředními motivy nově připravovaného memoáru zpěváka Nicka Cavea. Umělec si s autorem knihy, britským novinářem Seanem O´Haganem, povídal mimo jiné taky o letech, která následovala po smrti jeho patnáctiletého syna.

  Caveovu synu Arthurovi se stal v červenci roku 2015 osudný experiment s drogou LSD, během kterého spadl z útesu. Tragická událost potom zasáhla zpěváka natolik, že se uchýlil do ústraní a kývl jenom na velmi málo žádostí o rozhovor. „Hold nehybnosti“, jak titul popisuje vydavatel, vznikl až po několika měsících rozjímání, které podnítila pandemie koronaviru.

  „Povídat si s Seanem O´Haganem bylo příjemné, ale taky zvláštní. Zároveň mi to ale pomohlo – byla to taková pevná kotva v těchto nejistých časech,“ řekl zpěvák o přibližně 40 hodinách, které strávil s novinářem serverů Observer a Guardian.

  „Ta kniha nabízí velmi podrobný vhled do mysli jednoho z našich nejoriginálnějších a nejprovokativnějších umělců,“ dodává Sean O´Hagan, který v rozhovorech zachycuje mimo jiné dramatický přerod v umělcově tvorbě zapříčiněný právě osobním neštěstím. Kniha s názvem Faith, Hope and Carnage (Víra, naděje, masakr) vyjde na podzim příštího roku.

  Hudebník se otevřel svým fanouškům částečně už v roce 2018, kdy začal vydávat pravidelný týdenní newsletter s názvem The Red Hand Files, v němž odpovídal na otázky svých příznivců. Reagoval třeba na to, jaký je jeho oblíbený bar nebo vztah s manželkou.

 • Lil Nas X se na debutové desce svěřuje o queer dospívání a sebepřijetí. Venku je i nový videoklip

  17. září 2021
  Lil Nas X

  Nové album Montero od amerického rappera Lil Nas X je po sérii někdy i kontroverzních promo kousků venku. Nechybí na něm stejnojmenný singl nebo tracky Sun Goes Down a nejnovější Industry Baby. Na desce potom hostují další velká jména dnešního popu, jako jsou Megan Thee Stallion, Elton John, Miley Cyrus nebo Doja Cat. K písni That’s What I Want umělec zároveň vydává i videoklip.

  Album o 15 tracích je rozmanité jak tematicky, tak hudebně. Zatímco v některých důvěrnějších skladbách Lil Nas X zpívá a rapuje o své připravenosti na lásku nebo o osamělosti, tyto tracky vyvažují na čelní příčky žebříčků aspirující písně. Mezi ty by mohla patřit třeba sex-pozitivní Dollar Sign Lime, na níž hostuje už zmiňovaná Megan Thee Stallion.

  Novou desku připomíná také video k tracku That’s What I Want. Klip zobrazuje Lil Nase, jak se zamiluje do muže, o němž následně zjišťuje, že má tradiční rodinu. V klipu nechybí sexuálně explicitní scény, které by mohly být podle serveru NME odkazem na kultovní film Zkrocená hora (Brokeback Mountain).

  Albu předcházela řada kontroverzí – ve videoklipu k písni Montero tancoval na klíně Satanovi, desku potom Lil Nas X promoval s falešným těhotenským břichem. Například server Variety připomíná, že někdy mohly jeho marketingové kousky navozovat dojem, že hudba jako taková není pro rappera důležitá. Tento předsudek ale podle zveřejněné recenze překonává – na desce se totiž otevírá i ve svých textech. Vypráví například o tom, jaké to je vyrůstat jako gay, nebo o své cestě za sebepřijetím.

  Například britský Guardian blíže rozebírá Lil Nasovo proniknutí do mainstreamu, o čemž svědčí také jeho podíl na reklamách řetězců Taco Bell nebo Uber Eats. Tyto společnosti přitom spolupracují výhradně s velkými popovými hvězdami.

  Lil Nas jednoduše boří zažité skutečnosti, jak připomíná nesčetné množství hudebních a zpravodajských webů. Otevřeně se hlásí ke gay identitě, přitom dominuje hiphopovým žebříčkům, které nejsou moc vstřícné vůči queer umělcům. Server BBC zmiňuje i to, jak se z umělce stala konvencím vzdorující superstar, a CNN dokonce tvrdí, že rapper vytváří lepší svět.

 • Evropská Amazonie. UNESCO nově chrání biosféru na území pěti států

  17. září 2021
  Oblast u soutoku řek Mury a Drávy, Chorvatsko

  Biosféra rozkládající se napříč pěti evropskými státy si již v minulosti vysloužila přezdívku evropská Amazonie. Teď se organizace UNESCO rozhodla oblast o více než 700 kilometrech čtverečních zařadit na chráněný seznam. Rezervace je pro svoji „mezinárodnost“ vítaným krokem a inspirací pro spolupráci v oblasti ochrany přírody.

  Evropský ekvivalent Amazonského pralesa překračuje hned několik hranic, a to rakouské, slovinské, chorvatské, maďarské a srbské. Základním pojítkem všech míst jsou pak řeky Mura, Dráva a Dunaj. Co se týče oblastí spjatých s vodními toky a jejich okolím, jde o největší rezervaci svého druhu v Evropě.

  Místní biosféra je výjimečná hlavně kvůli orlu mořskému, který v této části kontinentu hledá útočiště v době rozmnožování. Například slovinská řeka Mura je zase význačná svojí biodiverzitou – v toku ale žije na 36 druhů ohrožených ryb. Rezervace má tak zároveň přispět k obnově některých částí řeky, což by mělo usnadnit rybám migraci k rakouskému území.

  Snahy o ochranu tamější přírody nastartovalo prohlášení chorvatské a maďarské vlády v roce 2009. K těm se postupně přidali i představitelé dalších zemí, kteří postupně na svých územích vyhlásili jednotlivé rezervace – UNESCO je teď všechny spojilo. Proces jako takový jde ruku v ruce s ambicemi Evropské unie, která chce do roku 2030 chránit skoro třetinu svého území.

  „Řeky a zvířata neznají hranice tak, jak je známe my,“ prohlásila Claire Baffert z evropské kanceláře Světové fondu na ochranu přírody (WWF). Postup je tak příkladem, který by měl podle Baffert následovat celý kontinent. Eva Hernandez ze stejné organizace zase poukazuje na to, že činnosti Evropanů se neblaze podepsaly na 90 procentech naplaveninových oblastí podél řek.

  Server Euronews připomíná, že biosféry jsou důležité pro obnovení přírodních procesů a ekosystémů. Jejich zařazení na seznam UNESCO tak zajišťuje ochranu a rozmanitost. Seznam organizace zatím čítá 714 biosfér ve 129 zemích – 21 z nich přesahuje hranice samostatných států. Podle Baffert z WWF to ale není dost. Fond například před několika lety zveřejnil seznam 10 nejvíce ohrožených řek.

 • Neočkovaní tiktokeři se po vzoru potterovské ságy začali označovat jako „čistokrevní“

  17. září 2021
  Lord Voldemort a smrtijedi ve filmovém zpracování Harryho Pottera

  Termín „čistokrevný“ nemá zrovna nejlepší konotace. Neočkovaní uživatelé TikToku se teď snaží ho oživit jako způsob, jímž dávají najevo svou nadřazenost nad těmi, kteří se nechali očkovat.

  Jak píše Vice, tento výraz zpopularizovala spisovatelka J. K. Rowlingová v Harrym Potterovi prostřednictvím zloducha lorda Voldemorta, aby tak odlišila čaroděje s čistým kouzelnickým původem od všech ostatních. Podle mnohých tak vytvořila paralelu k nacistické doktríně „čisté rasy“. Jako koncept se v zásadě používal k omlouvání nejhorších zločinů proti lidskosti v historii.

  Nový trend „čistokrevných“ získal velkou podporu od konzervativní TikTok influencerky Lyndsey Marie, která už minulý týden sdílela příspěvek plný hashtagů jako #harrypotter, #pureblood a #unvaccinated. Prohlásila: „Odteď odmítám, aby se o mně mluvilo jako o neočkované. Chci, aby mě všichni nazývali ‚čistokrevná‘.“

  Její video mělo velice rychle čtvrt milionu zhlédnutí. Lyndsey teď svým příznivcům slibuje, že se brzy můžou těšit na „čistokrevný“ merch s obrázkem lva a nápisem „ČISTOKREVNÝ, nemaskovaný, neočkovaný, nebojácný“.

  Použitím tohoto termínu se inspirují další a další uživatelé také na ostatních sociálních sítích a tvoří k tomu videa. Někteří používají zombie filtry nebo k příspěvkům přidávají emotikony s kapkou krve. Uživatelka Leeannstar23 postoupila ještě o krok dál, když napsala: „Asi za pět, deset let, možná míň, budou všichni neočkovaní lidé pronásledováni. Bude to jako v Resident Evil.“

  Na TikToku půjde hashtag #pureblood jen těžko oddělit od účtů věnovaných Dracu Malfoyovi a jeho příznivcům i dalším z gigantické komunity fanoušků fenoménu Harryho Pottera. Termín a hashtag už se také přesunuly na další platformy jako Twitter, Facebook, Instagram a používají se mezinárodně.

  Vlna neočkované hrdosti se vzedmula poté, co na koronavirus zemřelo několik známých odpůrců vakcinace.

  Přečtěte si také Děti na TikToku si hrají na oběti holocaustu. Kritizují je za to přeživší i pozůstalí.

 • Jsou rituály přežitek? Antropologové potvrzují jejich význam v dávných dobách i dnes

  17. září 2021
  čajový rituál, čaj
  Rituály mají mnoho různých forem a praktikují je nejrůznější kultury po celém světě. Proč se staly tak důležitou součástí našich životů? Velmi významnou roli hrají při úzkostech, nesmírně důležité jsou také ty související se smrtí blízkých, skupinové zlepšují mezilidské vztahy i zdraví, vyvolávají pozitivní emoce. Jako příklad odborníci uvádí fotbalové fanoušky nebo skupiny provádějící duchovní praktiky.

  Když antropolog Bronislaw Malinowski navštívil začátkem 20. století Trobriandské ostrovy na Papui Nové Guineji, všiml si důmyslných příprav rybářů před tím, než se vydávali na moře. Natírali si kánoe černou, červenou a bílou barvou a při tom skandovali různá zaříkávadla. Potom naložili dřevěné klacky a luky obarvené načerno a sami si ozdobili paže lasturami.

  Malinowski zaznamenal velkou spoustu obřadů a rituálů, které ostrované prováděli, než se vydali na otevřené moře. Když však rybáři vyplouvali do blízké klidné laguny, tyto obřady se nekonaly. Dospěl k závěru, že „magické“ rituály měly ostrovany ochránit před nepředvídatelnou silou Tichého oceánu.

  Antropologové si později všimli, že se k pověrám a rituálům uchylují také rybáři v jiných částech světa  například ti, kteří se zabývají hlubinným rybolovem u pobřeží Mexického zálivu nebo z rybářských lodí ve východní Anglii – aby jim pomohly vyrovnat se s nejistotami a nebezpečími jejich profese.

  Dostupné záznamy nicméně poukazují na používání rituálů dávno před 20. stoletím. Jedním z prvních příkladů lidské rituální praxe je obětování krajt v jeskyni v Botswaně v jižní Africe, které se praktikovalo před sedmdesáti tisíci lety. Při rituálu se spálily tisíce kamenných kopí, vyřezaných z červeného kamene, dovezeného ze stovky mil vzdálených míst.

  Psychologové vysvětlují rituál jako „předdefinovanou opakující se posloupnost symbolických úkonů často v charakteristické podobě, která řeší problém na symbolické úrovni“. Jak se píše na webu BBC, rituály se v našem každodenním životě vyskytují překvapivě často. Věří se, že je tvoříme na základě našich hodnot. Například lidé s křesťanskými hodnotami křtí děti jako symbol duchovního znovuzrození. Význam rituálů je ale mnohem širší. Například můžou zbavovat úzkosti.

  Vědci při jednom zábavném experimentu nařídili účastníkům, aby provedli úkol vyvolávající úzkost. Měli zpívat skladbu Don't Stop Believing od rockové kapely Journey před cizími lidmi. Rozdělili je do dvou skupin. Jedna před vystoupením provedla rituál, druhá měla jen v tichosti sedět. Následně porovnávali změny srdečního tepu účastníků, pocity úzkosti i kvalitu provedení. Účastníci, kteří provedli rituál, zpívali lépe, měli výrazně nižší srdeční frekvenci a zmiňovali menší úzkost.

  V jiné studii zahrnující 75 hinduistických žen na Mauriciu si účastnice měly připravit píseň, kterou pak zazpívají před odborníky. Všechny ženy byly vybavené monitorem srdečního tepu a požádány o vyplnění dotazníků na začátku a na konci experimentu. Některé byly poslány do místního chrámu, aby před dokončením druhého dotazníku provedly rituály, ostatní měly sedět a relaxovat. Zjištěná úzkost u žen, které rituál provedly, byla i v tomto případě mnohem menší než u těch ostatních.

  Rituály můžou být obrovským přínosem i podle sportovních psychologů. Například tenista Rafael Nadal, vítěz dvaceti grand slamů, jich před každým zápasem vykonává až devatenáct.

 • Chystá se pokračování filmu Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Dannym DeVito v hlavních rolích

  16. září 2021
  Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito jako filmová dvojčata
  Úspěšná filmová komedie se dočká volného pokračování po třiatřiceti letech. Představitelé hlavních rolí Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito se vrátí, v novém snímku ale nebudou sami. Opět si zahrají po všech stránkách velmi odlišné bratry Vincenta a Julia, přibude ovšem další sourozenec – dlouhé roky ztracený bratr v podání Tracyho Morgana. Připravovaný snímek se proto neobjeví pod názvem Dvojčata a pořadovým číslem dvě, ale bude se jmenovat Trojčata. 

  Novinka vzniká pod taktovkou režiséra Ivana Reitmana, stejně jako dnes už klasická komedie z roku 1988. A jak se tato idea zrodila? „Dvojčata byla velmi úspěšná, několik let poté se Arnold setkal s Eddiem Murphym a on přišel s tímto nápadem,“ řekl Reitman magazínu Deadline. „Měl bych být trojčetem, vidím to jako hodně vtipnou komedii,“ zaznělo prý tehdy.

  Jak píše server NME, všechno se připravovalo pro natáčení právě s Eddiem, ale poté co měla obrovský úspěch jeho Cesta do Ameriky 2, začal být extrémně vytížený. „S Tracym Morganem jsme dlouhé roky přátelé a podle mě je to jeden z nejvtipnějších mužů na světě. Cítil jsem, že právě on by mohl ztvárnit fantastické trojče, a tak jsme přepsali scénář jemu na tělo. Teď se snažíme sehnat peníze a můžeme začít točit,“ vysvětlil režisér výběr třetího herce.

  „Je to film o rodině a o tom, že nehledě na naše odlišnosti se musíme naučit spolu vycházet. Mezi těmi třemi je úžasná chemie, vidíte, jakou spoustu energie ze sebe navzájem dokážou dostat.“

  Kdy by mohla mít Trojčata premiéru, zatím není jasné. Tvůrci se v těchto dnech na Toronto International Film Festivalu v Kanadě snaží získat distributora.