V Římě postavili automat na čerstvou pizzu. Mezi Italy vyvolal rozruch a pohoršení

7. květen 2021

V italském hlavním městě postavili vůbec první automat na čerstvou pizzu. Novinka, která zhruba za tři minuty sama upeče pizzu, teď mezi zdejšími obyvateli vyvolává protichůdné reakce. Informuje o tom agentura Reuters.

Přístroj nabízí čtyři druhy pizzy za zhruba 4,50–6 euro. Automat italský pokrm vyrobí mícháním těsta a přidáním omáčky a ingrediencí, zatímco zákazníci celý proces sledují přes malou vitrínu. Hodnocení místních však bylo v první den fungování často rozpačité, až odsuzující. „Dá se to, ale maximálně, když hodně spěcháte,“ hodnotí výsledný produkt jeden z návštěvníků.

Nadšená není ani Fabrizia Pugliese, studentka pocházející z Neapole, která připravené jídlo neocenila vůbec. Podle ní výsledná pizza chutná víc jako piadina, což je druh pšeničné placky populární na severu Itálie. „Je to příšerné. Pizzu byste měli jíst horkou, vyndanou přímo z pece,“ stěžuje si důchodkyně Gina.

Zákazníci nedaleké tradiční restaurace Napolitano se proti nápadu ohradili rovnou s tím, že při přípravě pizzy musí podle italského zvyku sledovat kuchaře. Přestože podobný přístroj není žádnou novinkou, vypadá to, že v Itálii tak radikální inovace národního jídla budou i nadále zapovězené.

Spustit audio
 • Jeff Bezos poletí do vesmíru. Desetitisíce lidí podepisují petici proti jeho návratu

  21. červen 2021
  Jeff Bezos se chystá na let do vesmíru

  Miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos poletí se svým bratrem 20. července do vesmíru. Desítky tisíc lidí na internetu ale podepisují petice proti jeho návratu na Zemi. Bezos navíc možná ani nebude prvním miliardářem ve vesmíru – předstihnout se ho snaží Richard Branson.

  Jeff Bezos, zakladatel soukromé vesmírné společnosti Blue Origin, se na začátku měsíce nechal slyšet, že se spolu s bratrem Markem vydá do vesmíru. Sourozenci se připojí k posádce raketoplánu New Shepard ještě s jedním nejmenovaným výhercem aukce, který za let zaplatil 28 milionů dolarů (v přepočtu asi 601 milionů korun).

  Ještě před samotným startem se ale na internetu objevilo hned několik peticí, podle kterých by se zakladatel Amazonu neměl vracet zpátky. Ta nejúspěšnější s názvem Nedovolme Jeffu Bezosovi návrat na Zemi do pondělního rána nasbírala přes 40 tisíc podpisů. Podle popisku dokumentu by „miliardáři neměli existovat na Zemi ani ve vesmíru, ale pokud se rozhodnou pro druhou variantu, měli by tam zůstat“.

  Další, o něco humornější, nabízí seznam důvodů, proč by se Bezos neměl vrátit – většina je inspirována konspiračními teoriemi, které o miliardáři kolují na internetu. Podnikatel je podle autora ve skutečnosti Lex Luthor, záporná postava z komiksů od společnosti DC Comics, který spolupracuje s popírači kulatosti Země. Petice je údajně poslední možností, „než zaktivují 5G mikročipy a zorganizují masivní převrat“.

  Bezos ale ke své smůle nakonec ani nemusí být první miliardářem, který se podívá do vesmíru. Richard Branson se údajně snaží přesunout již naplánovanou cestu mimo planetu Zemi na 4. července. Bezosův rival by mohl nastoupit na palubu VSS Unity SpeaceShipTwo společnosti Virgin Atlantic, kterou vlastní. Firma aktuálně analyzuje data z úspěšného letu z 22. května.

 • V německých městech rozkvétají louky. Měly by pomoci s propadem populace hmyzu

  21. červen 2021
  louka

  V Německu právě teď rozkvétají květiny na více než sto loukách, které místní vysadili v tamějších městech. Němci tak chtějí zvrátit 75% propad v populaci hmyzu.

  V německých městech za poslední tři roky vyrostlo více než sto ploch s lučními květinami. Například Berlín na osetí 50 luk vyhradil částku jeden a půl milion eur. Kus divoké přírody naleznete také v Mnichově, Stuttgartu nebo Lipsku. V Hamburku, kde celá iniciativa začala, tento měsíc odkryli první ze série záhonů na střechách autobusových zastávek.

  Ochrana včel patří k hlavním důvodům pro zřízení luk. Německo je domovem asi 580 druhů tohoto hmyzu. Okolo 300 z nich najdete v Berlíně. Podle studie z roku 2017 se celková populace hmyzu v chráněných oblastech snížila asi o 75 %, na čemž mají největší podíl insekticidy, toxické zplodiny a hlavně ztráta rozmanitého přirozeného prostředí. Zjištění inspirovalo například velmi úspěšnou petici za ochranu včel v Bavorsku.

  Někteří místní obyvatelé ze začátku na přeměnu svého okolí nahlíželi skepticky. Jedním z takových byl i Derek O´Doyle – ztratil totiž volné prostranství, na kterém si mohl hrát se svým psem. Zároveň mu nevyhovovala zdánlivá neorganizovanost prostoru. Muž ale obrátil, když louka rozkvetla. „Stala se z toho nebývale atraktivní část naší čtvrti. Najednou prožíváte roční období úplně jinak.“ Organizátoři iniciativy na louky vysadili kromě máku a chrp také některé ohrožené druhy, kterým trvá dva roky, než rozkvetou.

  Podle Juliany Schlaberg z organizace zabývající se konzervací a biodiverzitou zájem ze strany obyvatelstva roste. Někteří se chtějí starat o vlastní kus divoké přírody, jiní zase tlačí na radnice, aby přestaly uměle zušlechťovat zelené plochy ve městech.

  Jeden z koordinátorů projektu Christian Schmid-Egger ale říká, že k hlavním změnám musí dojít v zemědělství. Nicméně doufá, že louky v městech naučí místní obyvatele něco o přírodě. „Zvířata potřebují přesně takové prostředí, které lidem připomíná zmatek a které mají nutkání dát do pořádku,“ dodává.

  Poslechněte si také Kupujte české kytky. Na rukách vám zůstane hlína místo krve.

 • Chobotnice nebo humři mají pocity. Chraňme je zákonem, vyzývají britští poslanci

  21. červen 2021
  chobotnice

  Skupina britských konzervativních politiků chce zvířata, jako jsou chobotnice nebo humři, zařadit do nového zákona, který by jim zaručil větší ochranu. Podle nich totiž cítí bolest nebo radost.

  Zákon, který projednávají britští poslanci v horní komoře tamějšího parlamentu, si klade za cíl poskytnout živočichům, kteří cítí bolest, větší ochranu před utrpením. Legislativa ale ve své aktuální podobě pamatuje jenom na ryby a další obratlovce. To chce změnit skupina politiků, kteří volají po rozšíření seznamu o některé bezobratlé živočichy. S vládou zároveň jednala i vlivná organizace zabývající se blahobytem zvířat – Conservative Animals Welfare Foundation (CAWF), mezi jejíž patrony se řadí například ministr pro životní prostředí lord Goldsmith.

  Politici argumentují mimo jiné právě posudkem CAWF. Podle dokumentu projednávaná právní norma diskriminuje bezobratlé na základě toho, že se jejich neurologická stavba liší od té naší, a přitom opomíjí, že bezobratlovci také pociťují bolest nebo radost.

  Posudek zmiňuje také některá zjištění, která svědčí o inteligenci bezobratlovců – umí se třeba vyhnout predátorovi. Někteří chytřejší jedinci dokonce posuzují možnosti – například mezi potravou a bolestí. Podle nejnovějších dat uskupení na ochranu zvířat uloví britští rybáři každoročně na 420 milionů hlavonožců a korýšů. V přepočtu je to 73 600 tun hlavonožců a 12 100 tun korýšů.

  Podle zakladatelky organizace CAWF Lorraine Platt má průmysl svůj podíl na tom, proč nejsou tito živočichové v Británii chránění. „Odhalilo by to totiž, jak jsou tato zvířata zabíjena, uchovávána a převážena. I proto bychom je měli zařadit do zákona. Mluvíme tady o milionech zvířat. V Norsku, Švédsku nebo Rakousku jsou chráněná, tady ne.“

  Povědomí o inteligenci chobotnic zvýšil mimo jiné film z dílny společnosti Netflix My Octopus Teacher, který svým zobrazením vztahu mezi člověkem a chobotnicí učaroval tisícovky lidí.

 • Tyler, the Creator vydá příští týden nové album

  18. červen 2021
  Tyler, the Creator na obalu své desky Igor z roku 2018

  Americký rapper Tyler, the Creator na sociálních sítích oznámil, že 25. června vydá své v pořadí šesté album s názvem Call Me If You Get Lost.

  Tyler zveřejnil na svém Twitteru a Instagramu fotografii řidičského průkazu, jehož nositelem je raperovo alter ego Tyler Baudelaire. Datum vydání fiktivního dokladu se shoduje s vydáním samotné desky – tedy 25. června 2021. Umělec tím prozradil nejen album jako takové, ale také jeho vizuál.

  Raper začal propagovat svůj nejnovější počin sérií záhadných billboardů ve městech Los Angeles, Londýn, Paříž, Berlín, Stockholm, Amsterdam, Sydney, Toronto, Montreal a Vancouver. Většinu velkých reklamních ploch zabral název desky, pod kterým bylo zobrazeno telefonní číslo. Když někdo číslo vytočil, odpověděla mu hlasová schránka namluvená Tylerem a jeho matkou.

  Umělec nedávno vydal také video upoutávku s názvem Side Street, která předcházela uvedení nového tracku Lumberjack. Videoklip k singlu si raper sám zrežíroval pod pseudonymem Wolf Haley.

  Tylerovo poslední album Igor z roku 2018 mu vyneslo první ocenění Grammy za nejlepší rapové album. Od té doby spolupracoval s umělci jako Channel Tres, Brent Faiyaz nebo značkou Coca-Cola.

  Nová deska vychází v době, kdy Tyler oznámil účast na velkých festivalech jako Lollapalooza nebo Bonnaroo.

 • Lidé nejspíš nebudou nesmrtelní. Potvrdila to nová studie

  18. červen 2021
  dítě a dědeček, vnuk, děda

  Lidé nejspíš nejsou schopni ovlivnit rychlost stárnutí. Vědci v nové studii totiž potvrdili hypotézu, podle které jednotlivé živočišné druhy stárnou od dospělosti předem danou rychlostí.

  Studie, na níž se podílel mezinárodní tým vědců ze 14 zemí včetně odborníků z Oxfordské univerzity, porovnávala data porodnosti a úmrtnosti u lidí a dalších primátů. Výzkum potom popsal obecný vzorec ve smrtnosti: vysoké riziko smrti v dětství, které se v dospívání snižuje, do rané dospělosti stagnuje, načež s přibývajícím věkem začne opět růst.

  Ze zjištění potom odborníci vyvodili, že dlouhověkost ovlivňují spíše biologické faktory než ty environmentální. „Historicky kratší délka života souvisela s úmrtími mladých lidí. Lidé teď žijí déle. Trajektorie ke smrti se v pozdějším věku ale nezměnila,“ říká José Manuel Aburto z oxfordského centra zabývajícího se demografií.

  Přínos studie spočívá v tom, že vědci dříve neporovnávali délku života mezi lidmi a zvířaty. Nejnovější výzkum je tím doposud chybějícím článkem. Právě díky tomuto srovnání by měli vědci lépe chápat faktory, které ovlivňují úmrtnost. Podle Aburta biologie stále hraje zásadní roli a pokrok v medicíně zatím není schopný proces stárnutí zvrátit.

  Debata o dlouhověkosti rozdělovala akademickou obec po několik desítek let. Na to, jak předejít a zvrátit stárnutí, se snažili přijít nejen vědci, ale také vlády a investoři. Hodnota výzkumu se odhaduje na 110 miliard amerických dolarů (v přepočtu přibližně 2,3 bilionu korun). Jenom ve Velké Británii se na bádání podílelo nejméně pět set různých skupin. Zkoumání délky života se dokonce stalo jednou z priorit britské vlády.

 • Nejoblíbenějším podcastem Radia Wave jsou Buchty. Veřejnoprávním podcastem roku je Vinohradská 12

  18. červen 2021
  Buchty

  V letošním třetím ročníku ankety Podcast roku má své zástupce ve vítězné desítce v kategorii veřejnoprávní podcast i Radio Wave, které obsadilo několik příček se svými pořady Buchty, Balanc a Sádlo.

  Podcast roku, respektive jeho dvě kategorie – veřejnoprávní a autorský podcast, vybírají sami posluchači. Nejoblíbenějším podcastem Radia Wave se staly Buchty. Talkshow Zuzany Fuksové a Ivany Veselkové obsadila páté místo. „Chtěly bychom moc poděkovat všem buchtím fanouškům, kteří nám poslali hlas, ale hlavně děkujeme všem, kdo náš podcast poslouchají. Máme radost, že v době tlaku na výkon lidi dokážou ocenit i naše krásné povídání o ničem,“ vzkazuje příznivcům Buchet Ivana Veselková.

  Na osmém místě se umístil Balanc – magazín o seberozvoji a mezilidských vztazích. „Nejvíc mám radost z toho, že se o duševním zdraví a péči o něj víc mluví. Že se našlo tolik lidí, kteří se nebojí těžkých témat, pohledu do sebe a nechtějí se jen nechat bavit prázdnými slovy,“ řekl moderátor Petr Bouška.

  Do žebříčku se probojovala také autorská série Ridiny Ahmedové Sádlo. Pořad o společenském tlaku na ženský vzhled se může pyšnit desátou příčkou.

  Posluchači v kategorii veřejnoprávní podcast ocenili nejvíc Vinohradskou 12, která obhájila vítězství z minulého roku. Se svými téměř 23 % hlasů měl zpravodajský pořad moderátorky Lenky Kabrhelové znatelný náskok. Druhé místo obsadil Host Lucie Výborné. Z produkce Českého rozhlasu uspěly také tři pořady stanice Dvojka – Meteor, který získal čtvrté místo, Historie českého zločinu na místě pátém nebo Blízká setkání, která vybojovala sedmé místo.

  V kategorii autorský podcast zvítězila série Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové.

  Odborná porota potom vybrala vítěze v dalších sedmi kategoriích. Porotci z řad osobností české audio a video tvorby vybírali nejlepší projekty se zaměřením na byznys, zpravodajství, cestování, zábavu a lifestyle, sport, osobní rozvoj a také objev roku. Projekt Vinohradská 12 získal druhé místo v sekci zpravodajství.

  Do hlasování se oproti minulému roku zapojilo třikrát víc lidí. Podrobné výsledky jsou k dispozici na webu Podcast roku.

   

 • Pandemie zhoršila přístup dětí ke vzdělání. Podle fondu UNICEF jsou na tom daleko hůře dívky

  17. červen 2021
  Dívky v keni

  Až donedávna se po celém světě úspěšně dařilo zapojovat dívky do vzdělávacího systému. UNICEF ve svém komentáři uvádí, že od roku 1995 do roku 2018 se počet dívek zapojených do školní výuky na celém světě zvedl o 180 milionů. Hrozí ale, že tento pozitivní trend zastaví pandemie koronaviru.

  I bez krize jsou to právě dívky, kterým bývá v některých zemích světa vzdělání odepřeno. Ať je to tím, že jsou jako malé provdány (a následným těhotenstvím a péčí o rodinu), dětskou prací, či genderově podmíněným násilím, fakt je ten, že globálně je přístup dívek ke vzdělání horší než u chlapců.

  Konkrétním příkladem může být již zmiňovaná koronavirová krize. Podle fondu UNICEF se například v Keni po znovuotevření škol zaregistrovalo do systému středoškolského vzdělávání 84 procent dívek, chlapců však bylo o 8 procent více. Přitom rovný přístup ke vzdělání znamená nejen klíčovou společenskou hodnotu, ale také zlepšení ekonomických či demografických parametrů ve světě – snížení chudoby, růst HDP či redukci populačního růstu v rozvojích zemích.

  UNICEF z toho důvodu pracuje na projektech, které mají za cíl tento stav měnit. V Jižním Súdánu například spolu s tamní vládou organizuje program s názvem Back-to-School, který se zaměřuje na rozvoj dovedností dospívajících matek. V Zimbabwe zase vytvořil společně s místní vládou tzv. Learning Passport – platformu, která přináší obsah v mnoha jazycích a zohledňuje genderové rozdíly.

 • Více než polovina evropských měst je zamořena špinavým vzduchem. Výrazně špatně je na tom Polsko či Itálie

  17. červen 2021
  znečištění měst z dopravy

  Evropská agentura pro životní prostředí nashromáždila za roky 2019 a 2020 data o kvalitě ovzduší ve 323 městech států EU. Výsledky nejsou moc povzbudivé. Pouze 127 měst (asi 40 %) splňuje limity množství jemných částic ve vzduchu. Úplně nejhůře dopadlo polské město Nowy Sącz, na druhém místě je pak italská Cremona a na pomyslném třetím místě se umístil chorvatský Slavonski Brod.

  Obecně špatné výsledky vykazují země východní Evropy, zejména pak Polsko. V České republice je situace stabilizovaná, přestože premianty se nazývat nemůžeme.

  Jak si stojí jednotlivá města, můžete najít na webu Evropské agentury pro životní prostředí. Její vedoucí Hans Bruyninckx vysvětluje pro The Guardian účel výzkumu: (…) Mapa znečištění ovzduší umožňuje občanům vidět v přehledné formě, jak si jejich město vede ve srovnání s ostatními. Poskytuje konkrétní informaci o situaci v jejich lokalitě. To jim může pomoci jako argument při vyjednávání s místními autoritami.“

  Ačkoliv výsledky studie nepůsobí optimisticky, během pandemie došlo díky koronavirovým opatřením ke zlepšení situace. Omezená doprava způsobila snížení množství výfukových plynů, například oxidu dusičitého – v dubnu roku 2020 jeho množství kleslo o 60 procent.

  Takto razantní úbytek se ale netýkal jemných částic. Jde o pevné částice či jemné kapénky vznášející se ve vzduchu. Mezi ty škodlivé můžeme počítat kouř, který vychází z uhelných elektráren, nebo odpadní látky, které vznikají při průmyslové výrobě. Jejich množství se během pandemie snížilo v průměru o 20 až o 30 procent.

 • Hudebník Moby otevřeně o depresích a závislostech. Nový dokument odhaluje stinná místa z dob jeho největší slávy

  16. červen 2021
  Z dokumentárního filmu Moby Doc

  Osmadvacátého května měl premiéru nový biografický dokument Moby Doc. Americký umělec Moby v něm mimo jiné odhaluje, jaké strasti ho provázely, když byl na vrcholu kariéry.

  Paradoxně právě v dobách své největší slávy prožíval deprese. Jako příklad uvádí vzpomínku, která nás spolu s ním přenese do hotelu v Barceloně večer předtím, než měly být vyhlášeny ceny MTV. „Nahoře v hotelu byla čtyři velká apartmá. Za sousedy jsem měl Bon Joviho, P Diddyho a Madonnu. Té noci jsem se dost opil. Všechno bylo perfektní. Vše, co jsem chtěl, se mi splnilo, dokonce i víc. Prodal jsem deset nebo dvacet milionů desek. A byl jsem tak deprimovaný.“ Přiznává také, že bojoval i s myšlenkami na sebevraždu.

  Spolu s filmem vyšla i nová deska s názvem Reprise, která obsahuje přepracované songy z jeho minulých alb. S Mobym se na desce představí například soubor tanečních umělců s Budapešťským uměleckým orchestrem a další hosté.

  Moby před nedávnem sdílel novou verzi svého hitu Porcelain, který nazpíval s americkým umělcem Jimem Jamesem. Nová deska obsahuje i předělávky dalších známých tracků, jako jsou Go, Extreme Ways, Natural Blues and Why Does My Heart Feel So Bad.