V šumperáku musíte pořád chodit do schodů. Vyšla kniha mapující socialistický fenomén
Patrně to není nejlepší návrh rodinného domu z období socialismu, rozhodně je ale nejznámější. Pojmenován byl jako rodinný dům typu V, ovšem říkalo se mu šumperk, šumperák nebo familiárně šumperáček. Odhaduje se, že šumperáků stojí v Česku a na Slovensku víc než čtyři a půl tisíce. Tak zní část textu na přebalu knihy nazvané prostě a jednoduše Šumperák, která fotograficky mapuje tento fenomén a zároveň objasňuje historii jeho vzniku.
Tři sta fotografií, které ukazují šumperáky ve všemožných podobách, vytvořil fotograf Tomáš Pospěch. „Během práce na knize jsem mluvil s celou řadou lidí, kteří si šumperák před desítkami let sami postavili. Obvykle jsou samozřejmě právem na svůj dům hrdí, ale některé věci jim dnes v domě už nevyhovují. Například staří lidé si stěžují, že je pro ně ze zdravotních důvodů nepohodlné, že obytná část domu je až v prvním patře. Musí proto neustále chodit do schodů,“ vysvětluje Tomáš Pospěch, jaká negativa tohoto svého času masově oblíbeného domu dnes jeho obyvatelé pociťují.
A proč se dům hlavně na přelomu 60. a 70. let těšil takové oblibě? „Lidé, se kterými jsem mluvil, často říkali, že tehdy byli mladí a chtěli bydlet, jak sami říkali, v něčem moderním. Nechtěli jsme dům, jaký měli naši rodiče, nechtěli jsme sedlovou střechu a podobně,“ říká Tomáš Pospěch. Návrh Josefa Vaňka, který dům rodinného typu V vyprojektoval, tak svého času přesně odpovídal této poptávce.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.