V září se bude opět zkoušet digitální rozhlas

20. červen 2014
00580142.gif

Dva vysílače budou od září opět šířit v Praze digitální signál několika stanic Českého rozhlasu. I tentokrát půjde o krátkodobý test vysílání v normách DAB a DAB+. Stejně jako v předchozích případech ho zajišťuje příbramská společnost Teleko.

Povolení od Českého telekomunikačního úřadu je vystaveno na jeden měsíc. "V provozu bude vysílač Praha-Strahov, později se připojí druhý vysílač Praha-Vokovice," oznámil zatím bez bližších podrobností jednatel Teleka Tomáš Řapek.

Nabídku digitálního rozhlasu bude tvořit pět stanic. V normě DAB bude možné naladit Český rozhlas 4 - Radio Wave a Český rozhlas Region (obě stanice v kvalitě 192 kbit/s). V novějším kódování DAB+ bude šířeno ČRo Rádio Česko, populárně-naučná stanice ČRo Leonardo a program vážné hudby ČRo D-Dur (ve všech případech v kvalitě 64 kbit/s).

Podrobné parametry a pokrytí společnost Teleko zveřejní v dohledné době. Zatím poslední test proběhl v červnu leotšního roku, v Praze a okolí byl podle vypočítaného pokrytí teoreticky zachytitelný pro cca 1,3 milionu lidí.

Vysílání v normách DAB a DAB+ běžná FM rádia nenaladí, k jeho poslechu jsou potřeba speciální rádia, objednatelná především prostřednictvím internetových obchodů. Toto digitální vysílání také není možné ladit na přijímačích digitálního televizního signálu (DVB-T), například set-top-boxech.

Spustit audio
autor: Filip Rožánek