Včera byl čtvrtek, dneska je pátek. Rebecca Black a legendární píseň Friday devět let poté

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rebecca Black

Tu píseň nešlo dostat z hlavy a dodnes na ni má leckdo velmi emotivní vzpomínky. Psal se únor 2011 a celý internet se smál Rebecce Black a jejímu virálnímu hitu Friday. Dokonce se tehdy psalo, že jde o nejhorší píseň všech dob. Je to přesně devět let a sama Rebecca si výročí Friday připomněla příspěvkem na Instagramu, v němž ale neopominula zdůraznit, jak traumatické období to pro ni bylo. Být hvězdou internetu totiž není vůbec snadné.

Píseň Friday vznikla jako neobvyklý dárek: rodiče zaplatili čtyři tisíce dolarů (zhruba 91 tisíc korun) za píseň a následný klip, ve kterém jejich třináctiletá dcera Rebecca vypadá jako popová hvězda. Všichni byli spokojení, píseň se nahrála 10. února 2009 na YouTube, aby se Rebecca mohla pochlubit spolužákům. Jenže nikdo nečekal, že klip objeví internetoví vtipálci a začnou ho šířit s popiskem „nejhorší píseň/klip všech dob“. Od té chvíle začalo video k Friday sbírat miliony diváků a stalo se obřím virálem živícím se hlavně z negativní publicity. A protože se Rebecce chtěl vysmát každý, Friday posbíralo dost zhlédnutí na to, aby na konci března následujícího roku dokonce vstoupilo do americké hitparády jako dost možná největší kuriozita v historii.

Přiznejme si, že Friday není žádné veledílo hudebně ani textově, Rebecca neumí moc zpívat a klip je trochu „cringy“. No, ale nejhorší píseň všech dob? Vždyť je vlastně docela chytlavá. Předtím i potom se v hitparádách rozhodně objevilo hodně mnohem horších skladeb než tahle optimistická píseň oslavující konec pracovního týdne a začátek víkendu. Klip nakonec nasbíral za čtyři měsíce 167 milionů zhlédnutí a vysloužil si nespočet remixů. Pak ho kvůli sporům mezi rodiči Rebeccy a společností, která klip vyrobila, YouTube stáhl, ale i tak se stal nejsledovanějším videem roku. Možná, že Friday je příkladem písně, která je tak špatná, až je zábavná.

Sláva Rebeccy Black navíc chvíli vydržela. Natočila další písně, o dva roky později se dokonce s pokračováním nazvaným Saturday dostala na 55. příčku amerického žebříčku, o tři místa výše než Friday. Účinkovala také v jednom klipu Katy Perry a před dvěma lety natočila desku RE / BL. Na one-hit-wonder vlastně docela dobrá kariéra. Pro ni to ale zjevně zase tak skvělé nebylo.

Minulý týden zveřejnila svoji současnou fotku na Instagramu – vypadá na ní fakt dobře – a rozepsala se o tom, jaké bylo stát se virální hvězdou, ze které si celý svět dělal srandu. No, nic moc pěkného. „Kéž bych mohla mluvit s mým třináctiletým já, které se za sebe strašně stydělo a bálo se světa. Se svým patnáctiletým já, které mělo pocit, že nemá nikoho, s kým by mohlo probrat depresi,“ píše se v příspěvku, kde Rebecca dál popisuje, jak se jí smáli ve škole a jak s ní v hudebním průmyslu nikdo nechtěl spolupracovat. Nakonec se ale všechno obrátilo v dobré.

„Snažím se pořád připomínat, že každý den je nová příležitost na to, aby člověk změnil svoji realitu a pozvedl si náladu. Nikdo z nás není definovaný jednou věcí nebo rozhodnutím. Čas léčí a nic není definitivní. Je to proces, na který není nikdy pozdě,“ píše v příspěvku, kde naznačuje, že se se svojí negativní slávou nakonec nějak vyrovnala. Co jí taky zbývalo jiného.

Rebecca Black meme

Případ Friday je poučením, že internetová sláva umí být pořádně krutá. Obzvláště k těm, kteří si nemůžou vybrat, jestli chtějí, nebo nechtějí být v centru pozornosti. A dvojnásobně to platí u někoho, komu je -náct a neví, jak se bránit. Rebecca Black ze spirály cyberbullyingu nakonec vyvázla a zůstala po ní jedna trochu otravná, ale vlastně docela chytlavá písnička. Přes všechnu nenávist, kterou schytala, nám ze všeho nejvíc nakonec připomíná hlavně to, jak moc milujeme pátky.

Poslechněte si Fenomem a dozvíte se, jak těžce se interpretka virálního hitu Friday z roku 2011 vyrovnávala se svojí nechtěnou slávou. Je skutečně Friday nejhorší píseň všech dob a co s Rebeccou Black bylo po jejím zveřejnění? Jak se nakonec vyrovnala s nenávistí, kterou na ni valil celý internet?