Ve jménu radikální zábavy. Špína slaví jubileum desky Entertainment! od postpunkových Gang of Four

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gang of Four – Entertainment!

Tepající rytmus basy, staccato antihvězdné kytary a ironizující text – pilotní skladba singlového debutu, který Gang of Four z Leedsu vypustili do světa, se jmenovala Damaged Goods, a i když bylo patrné, že čtveřice vychází ze základu položeného kapelami jako The Damned, The Clash nebo Buzzcocks, mířila někam dál.

Když před 40 lety vyšlo první řadové album Entertainment!, téměř okamžitě se stalo kánonem pro politický post punk se silně kolektivním cítěním. Ani to, že deska vyšla na velkém labelu, nijak neublížilo jejímu přísnému, jakoby bezprostorovému zvuku. Tak vybočujícímu z běžné produkce, že zůstal po čtyřech dekádách pořád aktuální. Což je dostatečný důvod také proto, abychom nad albem strávili hodinku v rámci Špíny.

Vzpomínat na staré desky má smysl především v případě, že je jejich odkaz živý. To se alba Entertainment! určitě týká. Pomyslný postpunkový protipól k Unknown Pleasures od Joy Division se stal studnicí inspirace pro různorodou množinu kapel, která zůstává neuvěřitelně pestrá, i když z ní vyloučíme prvoplánové britské klony z poloviny nultých let. V subjektivním výběru Špíny se tak ocitli zástupci amerického noise rocku (Girls Against Boys), kapely, které po krátké koketérii s dřevním zvukem odletěly k jiným vyjádřením (Liars), kříženci indie rocku, soulu a funku (Dismemberment Plan), průkopníci garážového disca začátku tisíciletí (!!!) nebo retro maniaci beznadějně zahledění do první poloviny 80. let (The Rapture, jejichž debut zní pro změnu jako rané nahrávky The Cure). Nezapomnělo se ovšem ani na Sleaford Mods!

Proč se kapele přezdívalo „Clash pro postgraduály“? Jaká je 52. nejlepší kytarová vyhrávka podle časopisu Q? Riskujete, když si pouštíte současnou tvorbu Andyho Gilla? To vše a ještě mnohem více se dozvíte ze záznamu.

Playlist:

Gang of Four – Ether (3:51), EMI, Warner Bros, 1979
Gang of Four – 5:45 (3:44), EMI, Warner Bros, 1979
Gang of Four – Damaged Goods (3:26), EMI, Warner Bros, 1979
Gang of Four – At Home He´s a Tourist (2:56), EMI, Warner Bros, 1979
Liars – Mr Your On Fire Mr (2:27), Mute 2001
Girls Against Boys – Tucked In (4:17), Touch And Go 1994
The Dismemberment Plan – Life of Possibilities (4:34), DeSoto 1999
!!! – Hammerhead (5:05), GSL 2001
The Rapture – Heaven (3:56), Insound 2001
Sleaford Mods – TCR (4:16), Rough Trade 2016

Spustit audio

Související