Ve světových mořích je možná až dvakrát více mikroplastů. Vědci na to přišli díky jemnějším sítím

Množství mikroplastů v oceánech je pravděpodobně mnohem větší, než se dosud myslelo. Vyplývá to z nové studie, která naznačuje, že jich je možná až dvakrát tolik. Velmi malé částečky ohrožují zooplankton, který tvoří základ mořského života.

Jak píše britský deník The Guardian, vědci pročesávali speciálními sítěmi vody u Velké Británie a Spojených států. V nich pak díky tomu, že mají velmi malá oka, zachytili více mikroplastů než při běžných výzkumech, kdy jsou používány sítě s širšími oky. Autoři tak odhadují, že místo 5 až 50 bilionů částeček jich je ve světových mořích 12 až 125 bilionů.

O plastovém znečištění je známo, že škodí plodnosti, růstu a přežití mořského života. Menší částečky plastů jsou zvláště znepokojující, protože jsou stejně velké jako jídlo, které konzumuje zooplankton. Ten tvoří základ mořského potravního řetězce a hraje velmi důležitou roli v regulaci globálního klimatu. Podle nových dat by v některých vodách mohlo být dokonce více mikroplastů než zooplanktonu. A jak tvrdí vedoucí výzkumu Pennie Lindeque z britské Plymouth Marine Laboratory, kdyby použili ještě jemnější sítě, nejspíše by našli o něco více částeček.

Ve studii publikované ve vědeckém žurnále Environmental Pollution vědci uvádí, že použili sítě s oky velkými 100, 333 a 500 mikrometrů. V nejjemnější síti našli 2,5krát více částeček než v síti s 333mikrometrovými oky, která se přitom běžně používá na filtrování mikroplastů. Ve srovnání se sítí s oky o průměru 500 mikrometrů jich našli 10krát více. Pro lepší představu – 100 mikrometrů je 0,1 milimetru.

Spustit audio
autor: Ondřej Hanko
 • Cannes, Locarno i Karlovy Vary se přizpůsobují pandemii. V plánu jsou omezené soutěže i promítání

  22. květen 2020
  49. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

  Nejvýznamnější evropské filmové festivaly se snaží přizpůsobit pandemii koronaviru. Cannes, Locarno i Karlovy Vary by rády uskutečnily alespoň něco ze svých programů. Zároveň chystají nové formáty.

  Během příštích dvou týdnů zmíněné festivaly budou informovat o svém dalším postupu, píše americký filmový magazín IndieWire. Francouzské Cannes oznámí filmy, které by se za normálních okolností účastnily přehlídky. Festival v Karlových Varech, který se měl konat v červenci, bude promítat filmy v kinech po celém Česku. Švýcarské Locarno přichystá soutěž pro mezinárodní a švýcarské filmové produkce, které se kvůli pandemii zastavily. Všechny tři festivaly se tak nechystají přesunout své těžiště na internet.

  Výjimku tvoří filmový trh. Platí to jak pro Cannes, jehož Marché du Film proběhne virtuálně v červnu, tak pro karlovarské Eastern Promises, které se uskuteční v červnu. Kromě toho se trojice festivalů spolu s dalšími mezinárodními přehlídkami zapojila do virtuálního festivalu WE ARE ONE, který by se měl konat na přelomu května a června.

  „... v roce, jako je tento, kdy se všem překazily plány, můžeme experimentovat s programem a dělat věci, které bychom během normálního ročníku dělat nemohli,“ vysvětluje umělecká šéfka festivalu v Locarnu Lili Hinstin. Snímky, které se měly letos v Locarnu účastnit, dostaly pozvání na příští ročník. Stejně se zachovaly i Karlovy Vary. Podle IndieWire je však otázkou, zda se budou moct uskutečnit. „Nikdo nic neví, ale každý se snaží přežít,“ glosuje situaci umělecký ředitel Karlových Varů Karel Och.

 • Elektroničtí producenti přispěli svými recepty do kuchařky. Je mezi nimi i jeden z Česka

  22. květen 2020
  V kuchařce elektronických muzikantů je i recept na čokoládové cookies od producenta Loopop

  Kvůli pandemii koronaviru začali doma vařit a péct i lidé, kteří se předtím kuchyni spíše vyhýbali. Proto asi nikoho nepřekvapí, že japonský výrobce hudebních nástrojů vydal kuchařku. Svými recepty přispěli i elektroničtí producenti Objekt, Alva Noto nebo Václav Peloušek aka Toyota Vangelis.

  Nově založená německá pobočka firmy KORG nestačila ani ukončit výběrová řízení na nová místa a už se musela potýkat s pandemií. „Během toho, jak se náš malý tým, složený z Vereny, Lydie, Maxe a mě, snaží rozběhnout KORG Germany, si občas vyměňujeme recepty. Díky bohu za to, protože koho ještě baví vařit dokola ty vlastní? A proč je nesbírat a nesdílet?“ píše v předmluvě šéf firmy Tacuja Takahaši. Ten má v kuchařce The Pyjama Cookbook, kterou si můžete zadarmo stáhnout na webu společnosti, velmi jednoduchý recept na sýrové tousty. Potřebujete na ně toustový chleba, hodně čedaru, worcesterskou omáčku a toustovač. „Konzumujte během přípravy dalšího toustu,“ doporučuje Takahaši. Britský magazín Dazed, který na kuchařku upozornil, vyzdvihuje domácí chleba od berlínského producenta TJ Hertze, známého jako Objekt, a pastu alla genovese od americké průkopnice elektro scény Suzanne Ciani. Svým receptem přispěl i český hudebník Toyota Vangelis (Václav Peloušek), který doporučuje gnocchi se slunečnicovými semínky a sušenými rajčaty.

  Podívejte se taky na Hudba karanténní. Co přinese současná vlna livestreamů hudební scéně?.

 • Proces Roe vs. Wade: Bojovnice za legální potraty v USA později změnila názor, protože ji podplatili

  22. květen 2020
  Norma McCorvey (Jane Roe, vlevo) se svou právničkou Glorií Allred v roce 1989

  Norma McCorvey, známá pod právním pseudonymem Jane Roe, podala začátkem 70. let v přelomovém americkém soudním případu Roe vs. Wade žádost o potrat, který jí předtím nebyl umožněn. Americký nejvyšší soud v kauze tehdy rozhodl, že zákony zakazující potraty jsou protiústavní. Všechny proto překvapilo, když se McCorvey v roce 1995 proti rozhodnutí odvolala a najednou vystoupila proti potratům.

  V nových dokumentárních záběrech tvrdí, že byla zaplacena, aby změnila názor a postavila se na opačnou stranu. Dokument s názvem AKA Jane Roe se bude vysílat tento pátek na americkém kanálu FX. McCorvey v něm tvrdí, že ji podplatily evangelické skupiny. Film byl natočen v posledních měsících života Normy McCorvey, která zemřela v roce 2017 ve věku 69 let.

  McCorvey roku 1973 jako 25letá svobodná matka vznesla už poněkolikáté námitky proti texaským zákonům o potratu, které jej zakazovaly jako protiústavní, s výjimkou případů, kdy byl ohrožen život matky. Státním zástupcem byl pro tento případ Henry Wade. Vše nakonec dopadlo ve prospěch McCorvey. Došlo k rozhodnutí, které změnilo Ameriku: vláda nemá pravomoc zakazovat potraty.

  „Vzala jsem si peníze a oni mě postavili před kamery a pověděli mi, co mám říct. Všechno jsem to hrála, jsem prostě dobrá herečka. Teď ale samozřejmě mluvím pravdu. Pokud chce mladá žena podstoupit potrat, je to její volba,“ říká McCorvey o svém pozdějším jednání v novém dokumentu. Film AKA Jane Roe líčí její těžké mládí, zmiňuje sexuální zneužívání, a samozřejmě také její pozdější křesťanský obrat.

 • Ženské centrum z Los Angeles plánuje na úterý online lekci tvorby zinů pro každého

  21. květen 2020
  České hudební fanziny

  Během karantény přibylo nových zinů, což asi mnohé nepřekvapí. Zin je DIY časopis, periodikum nekomerčního charakteru, většinou vydávané fanoušky určitého uměleckého stylu, oboru, může být ale také narativní nebo prezentovat například kolekci kreseb nebo fotek.

  Ženské centrum pro kreativní práci v Los Angeles (The Women’s Center for Creative Work – WCCW) plánuje na úterý 26. května online seminář o zinech, který bude možné si pustit mezi 18. a 19. hodinou. Lekce je bezplatná, můžete však centru přispět. Hodinu povede koordinátorka pro vzdělávání WCCW a tvůrkyně zinů Lindey Lee Eichenberger. 

  „Je to milá aktivita, ke které nepotřebujete téměř nic. Naši mysl však probouzí k akci a nutí nás být kreativní,“ píše Eichenberger v e-mailu. Pokud si lekci pustíte, nejprve plánuje Eichenberger krátce popovídat o historii zinů včetně období hnutí riot grrrl, kdy vznikla celá řada feministických zinů. „Doufám, že tato stručná prezentace ukáže, jak tento styl publikování přispívá ke vzniku sociálních hnutí a proč je pro dnešní dobu relevantní,“ říká

  Na výrobu zinů budete potřebovat jen papír, nůžky a vaše oblíbené psací potřeby. Eichenberger slibuje, že účastníkům ukáže, jak složit malý jednostránkový zin, a nabídne různé podněty, jak ho vyplnit. Pro učitele a studenty by tato lekce mohla sloužit jako vzor pro jejich budoucí lekce s dětmi.

  Podívejte se taky na Fanziny se nedělají pro peníze. Jejich příběh ukazuje kniha Křičím: „To jsem já.“.

 • Chlapec vybraný jako pančhenlama zmizel v roce 1995, Čína tvrdí, že dnes má titul a pracuje

  21. květen 2020
  Tibeťané s portrétem zmizelého pančhenlamy

  Před dvaceti pěti lety byl šestiletý chlapec Gedhun Choekyi Nyima uznán jako reinkarnace pančhenlamy, druhé nejvyšší postavy tibetského buddhismu. Velmi krátce nato zmizel a od té doby o něm nikdo neslyšel. V úterý ale Čína uvedla, že je dnes absolventem vysoké školy, pracuje a údajně on ani jeho rodina nechtějí být rušeni.

  Tuto informaci podal veřejnosti mluvčí čínského ministerstva zahraničí Cao Li-ťien během pravidelného briefingu pro tisk. Gedhun Choekyi Nyima byl šest let po smrti svého předchůdce, v roce 1995, označen dalajlamou za 11. pančhenlamu. Čínská vláda ho však odmítla a rychle předložila svého vlastního kandidáta Gyancaina Norbu, který je podle nich tím skutečným pančhenlamou. Poté co Gyancain Norbu dospěl, připojil se k přednímu čínskému správnímu orgánu a objevuje se na důležitých akcích v Pekingu.

  Není známo, zda Gedhun Choekyi Nyima ví, že byl vybrán jako pančhenlama. „To, že Čína unesla pančhenlamu a násilně popřela jeho náboženskou identitu, není jen porušením náboženské svobody, ale také hrubým porušením lidských práv,“ uvedla tibetská exilová vláda ve svém prohlášení během připomínky 25. výročí jeho zmizení.

  Z pohledu Pekingu je nejvyšším účelem pančhenlamy role, kterou tradičně hraje při identifikaci reinkarnace dalajlamy – toho tibetští buddhisté ctí jako žijícího boha. Čínská vláda dává již léta najevo, že má v úmyslu tento proces ovládat a získat pod kontrolu dva nejvyšší představitele tibetského buddhismu. „Reinkarnace žijících Buddhů musí být v souladu s čínskými zákony a předpisy,“ uvedl loni zástupce oficiálně ateistického státu.

  Současný dalajlama prohlásil, že jeho nástupce lze nalézt i mimo Tibet, a také připustil možnost, že nemusí k reinkarnaci dojít vůbec. „Vnímám jako vysoce nevhodné, aby se čínští komunisté, kteří výslovně odmítají myšlenku minulých a budoucích životů, natož koncepci reinkarnace Tulkus, vměšovali do systému znovuzrození,“ řekl dalajlama a odsoudil tak pokus čínské vlády o zasahování do této problematiky.

  Graffiti s podobiznou pančhenlamy zmizelého v roce 1995
 • Hamako Mori, nejstarší youtuberka na světě, má 90 let a hraje Grand Theft Auto

  21. květen 2020
  Z videa 90 – year- old grandma plays Dauntless

  Japonka, která si díky zkušenostem a dovednostem v oblasti videoher vybudovala online komunitu, byla ve věku devadesáti let uznána jako nejstarší hráčka uveřejňující videa na YouTube, potažmo nejstarší youtuberka na světě.

  Hamako Mori, na YouTube známá pod přezdívkou Gamer Grandma, má 250 000 sledujících a její kanál se zaměřuje na gaming. Hrát začala už před 39 lety, YouTube kanál si založila v roce 2015 a měsíčně zveřejňuje až čtyři videa. Ve svých videích dělá vše, od rozbalování nových herních konzolí po živé vysílání, kde odhaluje své herní triky. Mezi její oblíbené herní série patří Grand Theft Auto a nyní se kromě toho, že je dobrá hráčka, může pyšnit také tím, že se podle Guinnessovy knihy rekordů oficiálně stala nejstarší youtuberkou-hráčkou. „Už mám věk na to, abych mohla bilancovat a říct, že víc než kdy jindy cítím, že rozhodnutí začít hrát hry a vydržet u toho tak dlouho byla správná volba. Svůj život si vážně užívám,“ řekla Mori poté, co se dostala do Guinnessovy knihy rekordů.

  Videa Hamako Mori jsou plná břitkého smyslu pro humor. Sledujícím také umožňují nahlédnout do jejího soukromí. Na videu s názvem 90 – year- old grandma plays Dauntless, které má více než 3 miliony zhlédnutí, sfoukne Mori svíčky na svém narozeninovém dortu a poté začne vloggovat o tom, jak hraje hru, kde se bojuje s příšerami. „Dneska budu hrát Dauntless. Jakmile jsem s tím začala, nemohla jsem přestat. Byla to taková zábava, na ostatní hry jsem si ani nevzpomněla, hrála jsem jen tohle, někdy až do dvou ráno,“ říká ve videu Mori.

  Mori také za několik desetiletí nasbírala řadu herních konzolí. První, kterou vlastnila, byla Cassette Vision, která se v Japonsku dostala do prodeje 30. července 1981. „Vypadalo to tak zábavně a já si pomyslela: to by přece nebylo fér, aby to hrály jen děti,“ vzpomíná Mori.

 • Apple stále narušuje soukromí svých uživatelů a Evropa s tím nic nedělá, tvrdí whistleblower

  20. květen 2020
  apple - mobil

  Apple odposlouchává své zákazníky skrze službu Siri. S takovým obviněním přišel vloni spolupracovník firmy. Nyní se na protest rozhodl vystoupit z anonymity, není totiž spokojen s tím, jak na jeho varování zareagovaly evropské úřady.

  Jak exkluzivně píše britský deník The Guardian, Thomas le Bonniec oslovil všechny evropské úřady na ochranu soukromí a vyzval je k akci. „Je znepokojující, že Apple (a nepochybně nejen Apple) stále ignoruje a porušuje základní lidská práva a pokračuje v obrovském sběru dat,“ stojí v dopise. „Velmi se obávám, že velké technologické společnosti odposlouchávají mnoho lidí navzdory tomu, že jsou evropští občané ujišťováni, že má Evropská unie jedny z nejsilnějších zákonů na ochranu dat na světě. Nelze jenom přijmout zákon, na provinilcích se musí vymáhat,“ píše se dále.

  Le Bonniec v irském Corku do loňského léta přepisoval záznamy v angličtině a francouzštině. Mobilní telefony nebo chytré hodinky podle něj zachytily nejen své majitele, ale rovněž jejich příbuzné, děti, kamarády nebo kolegy. Systém zaznamenával jména, adresy, zprávy, historii vyhledávání, hádky, zvuky na pozadí, filmy a rozhovory. Le Bonniec prý slyšel lidi mluvit o tom, že onemocněli rakovinou, o náboženství, svých mrtvých příbuzných, sexualitě, pornografii, politice nebo drogách, aniž by při tom aktivovali Siri. Apple se za pochybení omluvil a slíbil, že bude používat nahrávky pouze od lidí, kteří s tím souhlasili. Od loňského října je zároveň možné vymazat uložené záznamy a zamezit firmě, aby nahrávky dále používala. Podle le Bonnieca to ale nestačí a Apple nebyl za své pochybení potrestán. I proto se rozhodl na případ znovu upozornit.

 • V Bosně a Hercegovině je více než desítka míst pojmenovaná po válečných zločincích

  20. květen 2020
  Ratko Mladić na graffiti v Bělehradě, kde je zobrazen jako zločinec. V Bosně a Hercegovině je však stále možné narazit na místa, která jsou po něm a dalších válečných zločincích oficiálně pojmenována

  Více než desítka veřejných míst v Bosně a Hercegovině nese jména lidí odsouzených nebo obžalovaných za válečné zločiny. Mezi ně patří i nechvalně známé osoby jako Radovan Karadžić nebo Ratko Mladić.

  Jak zjistila nezisková organizace Balkan Investigative Reporting Newtork, například ve městě Pale je studentská kolej pojmenována po Radovanu Karadžićovi, usvědčeném válečném zločinci, který si odpykává doživotní trest za genocidu a válečné zločiny. Ve vesnici Božanovići najdeme ulici Generála Ratka Mladiće. Mladić velel jednotkám bosenských Srbů a byl prvoinstančně odsouzen Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii za genocidu bosenských muslimů ve Srebrenici, za obléhání Sarajeva a další zločiny. V Posušje zase mají ulici pojmenovanou po chorvatském generálu Janku Bobetkovi. Byl obviněn z válečných zločinů, ale zemřel dřív, než byl vydán soudu.

  Jak uvádí Milica Pralica z lidskoprávní organizace Oštra Nula, pojmenovávání veřejných míst po těchto i dalších podobných lidech legitimizuje zvěrstva páchaná za války v Jugoslávii. Podle ní se tím vysílá signál, že se určité zločiny vůbec nestaly, a je udržován „výklad historie, který existuje od devadesátých let“. A ačkoli se někteří tamní politici a aktivisté snaží o přejmenování těchto míst, zatím nebyli úspěšní.

 • David Lynch dnes uveřejní na YouTube svůj animovaný film Fire

  20. květen 2020
  David Lynch

  V karanténě se každý snažíme nějak zabavit. David Lynch třeba už více než týden publikuje na YouTube každodenní krátké zprávy o počasí v Los Angeles. A taky se chystá zdarma zpřístupnit „nevídaný“ animovaný film.

  Snímek natočený už v roce 2015, který ale mělo doposud možnost vidět jen nemnoho diváků, je po obrazové stránce celý Lynchovým dílem – je pod ním podepsaný jako režisér, scenárista i animátor. Hudební složku dodal polsko-americký skladatel Marek Zebrowski. Lynch se filmem Fire vrací ke svým surrealistickým kořenům a metodě animace, kterou užíval hojně v počátcích kariéry. Princip nahodilosti sloužící k průnikům do „nadreality“ hraje důležitou roli i v případě kraťasu Fire. „V našem experimentu šlo o to, že jsem Markovi neřekl vůbec nic o mých autorských záměrech a on musel vizuálno interpretovat po svém,“ poodhalil detaily z tvůrčí kuchyně Lynch v rozhovoru pro USC School of Music. Zebrowski pak svou práci na filmu popsal takto: „Pokusil jsem se Davidovu dílu dodat určitou ilustraci, aniž bych ale přitom byl příliš explicitní. Když se v obraze kupříkladu objevilo něco, co vypadá jako krupobití, nasadil jsem pizzicato (rychlá hra na housle pomocí prstů, pozn. red.), ale zároveň jsem tam použil stoupající melodickou linku, abych dodal lyrický prvek.“

  Takže program na dnešní večer máte jasný, přesně v 19:00 středoevropské času by se na youtubovém kanálu DAVID LYNCH THEATER měl objevit utajený klenot, který by si žádný fanoušek mistra divnosti neměl nechat uniknout. Zvláště když nás dostatečně rozdráždil svým posledním krátkometrážním dílkem – absurdním černobílým výslechem ploskonosé opice ve filmu What Did Jack Do?, který v premiéře uvedla v den Lynchových 74. narozenin stremoavací společnost Netflix.