Ve vesmíru vás nikdo neslyší křičet. Astrální mixtape na cestu na Měsíc 50 let poté

Neil Armstrong a modul Apolla 11
Neil Armstrong a modul Apolla 11

Zatímco se několik milionů obyvatel sociálních sítí našeho postinternetového světa chystá vzít útokem Oblast 51, my jsme se na Radiu Wave rozhodli oslavit 50leté výročí přistání na Měsíci trochu mírumilovnějším způsobem.

Krom v současnosti asi nejpropíranějšího memu, který se dělí o váš feed se zestařenými zástupy přátel, které už ani pomalu nevíte, odkud znáte, se nejen hudební média předhánějí v publikování oddychových playlistů s vesmírnou a měsíční tematikou. Reálný soundtrack k malému kroku pro člověka, ale velkému skoku pro lidstvo se přitom v roce 1969 tehdy víceméně sci-fi tematice vyhnul obloukem.

Pokud Země nebude chladná, všechno shoří! Jaké jsou současné podoby skladeb o životním prostředí?

Z videoklipu k písni Feels Like Summer od Childish Gambino

Trápí vás ohrožení přírody, klimatická nouze a strach z toho, co s naší planetou bude? Nejste rozhodně sami. Hudebníci se tématům ochrany přírody věnují přes padesát let a skladbu o tom, co Zemi hrozí, když se budeme chovat tak, jak jsme se k ní doposud chovali, má v repertoáru i sebeapolitičtější kapela. Amplifikujte svůj vlastní environmentální žal s naším multižánrovým playlistem skladeb z posledních deseti let, které se věnují (nejen) klimatické změně.

Mixtape, který astronauté Buzz Aldrin, Neil Armstrong a Michael Collins obdrželi na cestu od minulý měsíc zesnulého veterána hudebního průmyslu Mickeyho Kappa, sázel na celkem nezávadné „feel good“ hity například od Glena Campbella či Barbry Streisand. Každý z nás v sobě má ale kus trolla, a tak je nutno smeknout před zařazením Spinning Wheel od Blood, Sweat and Tears, písně, jejíž první slova jsou: „What goes up, must come down.“

Populární hudba byla v roce 69 ovšem v podstatě pozdním teenagerem, a tak se nabízí otázka, jak by takový astrální playlist vypadal v roce 2019, kdy pop vstupuje přibližně do sedmé dekády svého života. Ať už si to totiž naši fiktivní současní astronauti chtějí přiznat, nebo ne, následující tracky mohou být tím posledním, co z populární hudby v životě uslyší. Proto je tedy nutné, aby náš mixtape fungoval nejen jako odreagovací či energizující playlist, ale aby našim kosmonautům sloužil i jako naučná encyklopedie a průvodce hitparádami posledních sedmdesáti let.

Doris Day – Que Sera, Sera

Optimistický a zatraceně smířlivý padesátkový valčíček Doris Day si sice s myšlenkou „valčíku na rozloučenou“ pohrává, ovšem dodává svou ambivalentností i špetku naděje na návrat. A radám od maminek se vyplatí naslouchat. „Co bude, to bude,“ svým střízlivým poselstvím nepotěší ani neurazí, proto se perfektně hodí ke startu.

The Beatles – A Day in the Life

Vybrat jediný track k vyslání na oběžnou dráhu z absolutně zásadních let šedesátých je úkol nadmíru sisyfovský. Beach Boys i Space Oddity Davida Bowieho nakonec ale převálcovala Fab Four. A to jen díky tomu, že výpravnější track, který by dokázal během pěti minut vykvést z na dřeň osekaného písničkářství přes bubblegum pop až k maximálně psychedelickému finálnímu akordu významu Kubrickova obelisku, prostě neexistuje.

Fleetwood Mac – Dreams

První zvrat v našem mixtapu přichází se zástupcem let sedmdesátých a hitovkou z nejzásadnějšího rozchodového alba historie – Rumours od Fleetwood Mac. A soundtrack k melancholickému výhledu z okénka na vzdalující se Zemi prostě nesmí být ochuzen o slova: „Listen carefully to the sound of your loneliness.“

George Michael – Faith

Once in a Lifetime od Talking Heads i Don’t Stop Believin’ od Journey musely nakonec vyklidit prostor Georgi Michealovi a jeho Faith. Pokud se vám ze zástupce 80’s na našem mixtapu právě otevírá nůž v kapse, možná jste téhle skladbě nikdy nedali dostatek pozornosti. Z hlediska hudební produkce je Faith totiž definitivní učebnicí dokonale minimalistického hitového aranžmá, tolik duplikovaného právě vašimi nejoblíbenějšími současnými bangery.

TLC – Waterfalls

Co lepšího než devadesátkové r’n’b od dívčího tria TLC by mělo našim astronautům připomenout, že pokud právě hluboko ve vesmíru litují výběru riskantního povolání, je už trochu pozdě toužit po přízemním a poklidném životě na předměstí.

Jay-Z – 99 Problems

Dochází kyslík? Nefungují motory? Pomátla se navigace? Palubní počítač má nekalé záměry a drze odsekává? Pravý čas na přímo apokalypticky masivní track, na kterém Jay-Z s Rickem Rubinem vyladili zvuk vypůjčený od Beastie Boys k dokonalosti. Text navíc našim vesmírným poutníkům dodává špetku naděje, že ať už se děje cokoliv, doma na Zemi na ně alespoň ještě někdo čeká.

Lorde – Royals

Na závěr našeho kosmického mixtapu k padesátému výročí přistání na Měsíci přidáváme Royals od Lorde jako metaforu návratu k Zemi. Nenechat hlavu v oblacích, ať už jste dokázali cokoliv, je totiž paralela nutná nejen pro fiktivní posádku Apolla 2019, ale pro nás pro všechny, ať už může vyznívat sebe-naivněji. A právě i díky tomu je píseň, která stále vládne loučící se druhé dekádě nultých let, aktuální pro nás pro všechny. Ať už jsme přistáli na Měsíci, nebo ne.

Které tracky si zaslouží vyslat na oběžnou dráhu? Poslechněte si astrální playlist a pro hloubkovější ponor neprošvihněte dnešní Kořeny od 20:00 na Radiu Wave!