Vědci chtějí vytvořit mamuta. Na oživení arktických stepí vybrali přes 15 milionů dolarů

14. září 2021

Vědci chtějí do přírody znovu vrátit mamuta, který vyhynul před deseti tisíci lety. Ambiciózní projekt společnosti Colossal tak chce pomocí úpravy genů přivézt zpět faunu do arktické tundry. Na svůj plán vědci získali už v přepočtu přes 322 milionů korun. Informuje o tom deník Guardian.

Více než 15 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 322 milionů korun) na projekt vybrala firma Colossal, kterou založil podnikatel Ben Lamm a profesor genetiky na Harvardu George Church. „Naším cílem je přivést k životu slona odolávajícího zimě, který ale bude vypadat jako mamut,“ upřesňuje Church a dodává, že záměrem je obydlení arktické tundry zvířetem, které bude vyhledávat teploty až –40 °C.

Genetici se teď zaměřují na to, aby vytvořili hybrid mamuta a slona s využitím mamutího DNA. Nejdříve proto vezmou kožní buňky ohrožených slonů asijských, které se pokusí přeprogramovat tak, aby mohly přenášet mamutí DNA. Geny mamutů způsobující například hustou srst jsou totiž nejpodobnější právě genům slonů asijských. Podle jejich plánu by pak měla mamutí embrya růst v umělé děloze nebo u náhradní sloní matky.

První mládě by mělo přijít na svět nejdříve za 6 let. „Nechceme jenom přivést zpátky mamuty, ale taky křižitelná stáda zvířat, která znovu obydlí divokou tundru,“ uvádí Lamm. Celý výzkumný projekt totiž vznikl za účelem záchrany slonů asijských, které vědci chtěli geneticky upravit tak, aby dokázali přežít na území Arktidy označovaném jako mamutí step.

Plán na obnovu mamutů se ale ve vědecké obci nesetkává jen s nadšením. „Myslím, že myšlenka toho, že díky genetickému inženýrství se obnoví životní prostředí v Arktidě a budou tam pobíhat stáda mamutů, není úplně přesvědčivá,“ myslí si Victoria Herridge, evoluční bioložka z britského Přírodopisného muzea.

autor: Jiří Kordík
Spustit audio
 • Jamajská vláda spouští novou kampaň, vyzdvihuje v ní pozitiva marihuany

  3. prosinec 2021
  marihuana, cannabis, konopí

  Jamajka se rozhodla bořit negativní mýty ohledně užívání marihuany a spustila novou kampaň, kde chce vyzdvihnout pozitiva látky z konopí. Materiály propagující účinky marihuany jsou třeba na autobusech, místní ministerstvo zdravotnictví vydalo dokonce i píseň se stejným poselstvím Good Ganja Sense.

  Jedná se také o název celé kampaně, slovo ganja je jedno z označení odkazujících k marihuaně. Píseň, která je i oficiální znělkou celého úsilí jamajské vlády, obsahuje text vyzdvihující třeba to, jak pěstování konopí pomáhá místnímu podnikání, zemědělství a vědeckému výzkumu, a může tak významně oživit tamní ekonomiku.
  Hlavním cílem kampaně je vyvrátit informace o negativním vlivu marihuany na lidský organismus, které se šíří převážně na internetu. Patří mezi ně třeba to, že lidé jsou po jejím použití líní, způsobuje snižování počtu spermií nebo že je vstupní branou ke tvrdším drogám. Tyto výroky se snaží demytizovat i na svých webových stránkách.
  „Ganja se již nebude opírat o to, co bylo předáno pouze ústně a skrze staré příběhy, ale o informace založené na faktech, které jsou nyní dostupné na dosah ruky,“ řekla v pondělí šéfka ministerstva Juliet Cuthbert-Flynn.
  Jak připomíná server Vice, užívání marihuany k léčebným účelům je na Jamajce legalizováno od roku 2015. Ve stejném roce bylo také na základě novely zákona o nebezpečných drogách dekriminalizováno držení méně než dvou uncí marihuany a zmenšila se i délka trestu v případě odsouzení za její držení. Pěstování, prodej a používání pro rekreační účely však stále zůstává zakázáno.

 • Nejčastěji se opíjejí Australané, odhalila studie. Světový průměr předčili skoro dvojnásobně

  3. prosinec 2021
  alkohol, party, oslava

  Podle největšího každoročního průzkumu, který se zaměřuje na užívání návykových látek, patří Australané mezi ty, kteří se nejvíce opíjejí. Průměr za poslední rok, vypočítaný na základě dat z celkem 22 zemí, předčili téměř dvakrát. Česká republika do průzkumu zahrnuta nebyla.

  Opilost zpráva definuje jako „stav, ke kterému dojde po požití takového množství alkoholu, že fyzické a duševní schopnosti jedince jsou narušeny natolik, že dochází k ovlivnění rovnováhy, řeči, neschopnosti se jasně soustředit na věci a konverzace a změně chování natolik, že je zjevně odlišné od toho, jak vás blízcí lidé znají“. Australané se do tohoto stavu dostávají v průměru přibližně dvakrát za měsíc, 27,7krát za rok. Zbytek světa 14,6krát ročně, uvádí zpráva.
  Na špici žebříčku se po Austrálii drží dále Dánsko a Finsko. Občané obou zemí uvedli, že se opili v průměru 23,8krát ročně. Pořadí pak uzavírají Mexičané, Novozélanďané a Rumuni.
  Po skleničce však nejčastěji sáhnou Francouzi. V uplynulém roce to udělali minimálně jednou denně 132krát. Do stavu opilosti se však dostávají méně, v žebříčku drží osmou pozici.
  Výsledky průzkumu ukazují i to, zda lidé litovali nadměrné konzumace alkoholu. Mezi nejnešťastnější v tomto případě patřili v uplynulém roce obyvatelé Irska, Polska a Nového Zélandu. Australané se umístili na konci první půlky žebříčku, nejméně svého rozhodnutí upít trochu víc litovali Dánové. Více než polovina lidí v průzkumu považovala za největší chybu to, že vypili přílišné množství alkoholu v krátkém čase.
  Zpráva se kromě konzumace alkoholu věnovala i užívání dalších drog, konkrétně například kokainu, tabáku, LSD, extázi, marihuaně nebo psilocybinovým houbám. Autoři studie však upozorňují, že jejich zjištění není reprezentativní pro širší populaci. Použitá data totiž pocházejí ze vzorku, který tvořili lidé se sklony užívat návykové látky více ve srovnání s běžnou populací. Data však i tak ilustrují rozdíly mezi jednotlivými regiony a je možné je dále uplatnit ke zkoumání toho, jak a kde se drogy užívají. Na zprávu upozornil server Vice.
 • Kapustňáci u pobřeží Floridy hladoví, v důsledku znečištění vod mizí jejich přirozená potrava

  3. prosinec 2021
  kapustňák

  Ekologové registrují ve floridské laguně Indian River od začátku roku úmrtí více než tisíce kapustňáků. Vodní savci, kteří se sem na zimní měsíce stahují, se živí mořskými travami. A právě ty v důsledků horšící se kvality vody z laguny mizí, a kapustňáci tak nemají dost potravy.

  Jak informuje server NPR, populace kapustňáků na Floridě se od začátku roku zmenšila o deset procent. Federální vláda označila jejich hladovění za hlavní příčinu úmrtí většiny z nich a spojila se v řešení akutní situace s organizacemi na ochranu zvířat.

  Podle mluvčí jedné z nich je však proces záchrany jednotlivých kusů náročný. Jejich žaludek je totiž dlouhodobým nedostatkem jídla stažený a na příjem potravy si musí pomalu zvykat. „Zabere čtyři až devět měsíců, než jsou zvířata připravena vrátit se zpět do přirozeného prostředí,“ uvedl Jon Peterson z organizace SeaWorld Orlando. Dostávají se k nim i osiřelá mláďata, která matky krmí co nejdéle mohou. Jejich záchrana trvá tři až čtyři roky.

  Hlavním cílem ekologů je zabránit, aby se kapustňáci žijící ve volné přírodě nedostali až do bodu kritického podvyživení. Zasazují se proto o zlepšení kvality vody.

  Nejedná se přitom o nový problém. Úbytek vodních trav vyvrcholil již v roce 2011, kdy se ve vodě přemnožily mikroorganismy a následný vodní květ pokryl více než 130 tisíc akrů vodní hladiny. Ten blokoval sluneční svit a způsobil masívní odumírání mořské trávy. „Při zpětném pohledu byla právě tato událost bodem zlomu,“ uvedl biolog Ryan Brushwood.

 • Vyšel další trailer k novému Matrixu. Čeká nás velké déjà vu?

  2. prosinec 2021
  Z očekávaného filmu The Matrix Resurrections

  Déjà vu je obvykle chyba v Matrixu. Touto ikonickou větou začíná trailer k novému filmu The Matrix Resurrections. Ten má premiéru již za tři týdny, podrobnosti o samotné zápletce však stále nejsou známy.

  V minutové ukázce s názvem The Matrix Resurrections – Déjà Vu se prolínají záběry z nadcházejícího filmu s úryvky původního Matrixu z roku 1999. Po celou dobu je provází známá věta Trinity: „Déjà vu je obvykle chyba v Matrixu. Stává se to, když něco změní.“
  Postupně ji doplní i věta další: „Proč používat starý kód k vytváření něčeho nového?“ Jak si všímá server Hypebeast, ta je pronesena neznámým hlasem.

  První trailer k The Matrix Resurrections vyšel před dvěma měsíci. Netrpělivě očekávaná filmová novinka se objeví v kinech 22. prosince. Ve stejný den bude snímek dostupný také na HBO Max.

  Navazovat by měl na děj původního Matrixu z konce 90. let. I nyní se ve svých rolích představí třeba Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss nebo Jada Pinkett Smith. Nově pak dále například Yahya Abdul-Mateen II, Neil Patrick Harris nebo Jessica Henwick.
 • Farmáři vyrábí pro telata klapky na uši, mají je ochránit před zimou a větrem

  2. prosinec 2021
  tele

  Mrazivé teploty mohou způsobit zvířatům nepříjemné problémy, obzvláště pak těm mladším. Mezi nimi jsou třeba telata, hlavně ta novorozená jsou kvůli své velikosti náchylnější na chlad. Farmáři se jim proto snaží pomoci a vyrábí pro ně speciální klapky na uši.

  Klapky vyrábí z nejrůznějších materiálů, na internetu kolují snímky například fleecových nebo pletených. Jak si všímá server My Modern Met, existují už také firmy, které se na tyto zvířecí klapky na uši specializují a nabízí je dokonce i ve voděodolném provedení. Zahřejí nejen uši, díky svému uchycení na hlavě zakryjí také část okolo nosu.

  Jejich výhodou je nejen ochrana před chladem, větrem a následnými omrzlinami, díky klapkám zvířata také mohou strávit více času venku na čerstvém vzduchu než se tísnit ve stodolách s dalším dobytkem. Kromě ochrany uší farmáři telata oblékají například i do speciálních deček.

  Doplněk se stal i předmětem diskuzí na sociálních sítích. V komentářích zde uživatelé dokonce žádají vzory, podle kterých by podobný zimní doplněk mohli vyrobit i pro svoje domácí mazlíčky.
 • Rakouští lékaři amputovali muži špatnou nohu, chyby si všimli po dvou dnech

  2. prosinec 2021
  lékaři, chirurgové, operace

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala pacientovi pravou nohu místo levé. Za pochybením údajně stálo nedorozumění mezi lékaři. Omyl pak objevili až během rutinní kontroly po dvou dnech. Soud nyní ženu, která amputaci provedla, shledal vinnou z hrubé nedbalosti a udělil jí pokutu 2700 eur.

  Operace proběhla loni v květnu na klinice ve Freistadtu nedaleko českých hranic. Dvaaosmdesátiletý pacient měl kvůli předchozímu onemocnění těžce poškozené obě nohy, amputována však měla být pouze levá končetina. Jak uvádí server Kurier, během přípravy na operaci a při samotném zákroku však došlo k několika nedorozuměním a chybám, které následně vedly k odstranění špatné končetiny.

  Chybu lékaři odhalili až dva dny po zákroku během výměny obvazů. Následně pacientovi musela být odebrána i noha levá. Nemocnice tehdy uvedla, že za incidentem stál „sled nešťastných okolností“. Její ředitel se na tiskové konferenci veřejně omluvil.

  Pacient podle serveru BBC zemřel dříve, než se případ dostal k soudu. Ten nyní vdově po muži přiznal odškodnění ve výši 5 tisíc eur. Třiačtyřicetiletá lékařka, která zákrok provedla, dále působí na jiné klinice.
 • Místo prášku na bolest sluchátko. Američanka omylem spolkla AirPod

  1. prosinec 2021
  AirPods, AirPody, sluchátka

  Sedmadvacetiletá žena z amerického Bostonu spolkla místo prášku na bolest jedno ze svých sluchátek. Omyl popsala na sociální síti s tím, že ho zveřejňuje kvůli „vzdělávacím účelům“, píše server AppleInsider.

  Mladá žena, která na TikToku vystupuje pod přezdívkou iamcarliiib, popsala, jak k záměně došlo. „Zalezla jsem do postele. V pravé ruce jsem měla Ibuprofen 800 a v levé právě svůj AirPod,“ říká ve videu. „Vzala jsem si láhev s vodou a napila se. Pak jsem si uvědomila, že to není prášek. Zkoušela jsem ho vyzvracet, ale nešlo to,“ dodává.

  Nakonec se sluchátko zřejmě dostalo ven přirozenou cestou, což prý ženě potvrdil rentgen. Díky tomu, že byla sluchátka stále připojena k telefonu, podařilo se ženě do hlasové zprávy nahrát taky bublání žaludku.

  Nejedná se o první případ, kdy někdo spolkl takový typ sluchátek. Muži ve státě Massachusetts se podařilo pozřít AirPod ve spánku, sedmileté dítě z Georgie muselo být po jeho snědení dokonce převezeno na pohotovost.

 • Bolestivý a urážlivý: rodina Gucci se chce bránit proti tomu, jak ji zobrazuje nový film Ridleyho Scotta

  1. prosinec 2021
  Z filmu Klan Gucci

  Dědicové po italském módním podnikateli Aldovi Guccim pohrozili, že se v souvislosti s filmem House of Gucci (Klan Gucci) amerického režiséra Ridleyho Scotta chystají „podniknout právní kroky“. A to kvůli tomu, jakým způsobem je ve snímku módní dynastie zobrazena, píše zpravodajská agentura ANSA.

  Gucciho rodina vydala nové prohlášení, ve kterém film odsuzuje a označuje ho za „nesmírně bolestivý“. Snímek vstoupil do kin tento měsíc poté, co proti němu rodina několikrát protestovala, připomíná magazín NME.

  Dědicové Alda Gucciho, kterého ve filmu hraje Al Pacino, teď médiím osvětlili, co konkrétně jim na snímku vadí. Produkce se neobtěžovala konzultovat s dědici, než začala popisovat Alda Gucciho a členy rodiny Gucci jako zločince, ignoranty a necitlivé ke světu kolem nich, a přisoudila hrdinům události, tón a postoj, které jim nikdy nebyly vlastní. To je z lidského hlediska nesmírně bolestné a uráží to odkaz, na němž je značka dnes postavena, napsala rodina v prohlášení, které přináší magazín Variety.

  Sám režisér Ridley Scott už dřív kritiku dědiců ohledně toho, že „krade identitu rodiny za účelem zisku“, odmítl. „Tím se vůbec nezabývám,“ řekl v rozhovoru pro BBC Radio 4.

  Přečtěte a poslechněte si také Ve jménu Otce, Syna a Klanu Gucci. Ridley Scott vás vezme na mistrovsky obsazenou zbohatlickou jízdu.

 • Opětovné využití krabic z e-shopů: aplikace vám najde nejbližší odběrná místa

  1. prosinec 2021
  papírové bedny, krabice

  Řada e-shopů v Česku má zájem znovu použít krabice a podobné obaly, ve kterých už předtím ke spotřebitelům putovalo jiné zboží. Zatímco lidé jsou hlavně v době předvánočních nákupů doma zavaleni krabicemi z internetových obchodů, e-shopům zase takové materiály chybí, píše EnviWeb.

  Částečné řešení nabízí aplikace, ve které si lidé mohou vyhledat nejbližší obchody a firmy, které si od nich krabice rády vezmou. „Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ říká Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech Republic.

  Odběrná místa jsou doplňována do aplikace a na webové stránky Kam s ním?. Mapa v současné době obsahuje bezmála 150 obchodů a ozývají se další, které se chtějí přidat.

  V České republice funguje téměř 50 tisíc internetových obchodů. Oblíbenost online objednávek roste i v důsledku pandemie koronaviru. S tím ale stoupá i ekologický dopad zásilek, připomíná EnviWeb. Proto řada obchodů už použité krabice a výplně znovu odebírá a balí do nich své další zásilky.

  „Samotné e-shopy vítají ušetřené peníze za obalový materiál, který by jinak musely draze pořizovat. V očích ekologicky smýšlejících zákazníků tím navíc posilují svoji značku,“ dodává Barešová.

  V aplikaci člověk může najít nejen místa, kam odnést obalový materiál. Slouží taky jako vyhledávač, kam umístit elektroodpad, prošlé léky, vysloužilé elektro nebo velkoobjemový odpad. „Postupně v ní přibývají reuse centra, kontejnery na textil, potravinové banky, charitativní obchůdky, SWAPy a další místa, která pomáhají najít využití věcem, které by se jinak zbytečně staly odpadem,“ dodává Miroslav Kubásek, jeden z autorů aplikace ze spolku Ukliďme Česko.