Vědci vypěstovali na robotickém prstu lidskou kůži, která se sama hojí

10. červen 2022

Japonští vědci vyvinuli robotický prst pokrytý živou kůží, což podle nich ještě přibližuje humanoidní roboty k lidem. Prst, u kterého bylo prokázáno, že se dokáže sám hojit, je po technické stránce velice vyspělou záležitostí a stírá hranici mezi živou tkání a strojem.

„Překvapuje nás, jak dobře se kožní tkáň přizpůsobuje povrchu robota,“ řekl vedoucí projektu Šódži Takeuči, profesor na univerzitě v Tokiu. „Tato práce je prvním krokem k vytvoření robotů pokrytých živou kůží.“

Tým tvrdí, že by humanoidi podobnější lidem byli schopni v mnoha rolích, včetně ošetřovatelské péče a odvětví služeb, s lidmi komunikovat mnohem přirozeněji. „Myslím, že živá kůže je nejlepší možností, jak dát robotům vzhled a na dotek dojem jako z živých tvorů, protože je to stejný materiál, který pokrývá těla zvířat,“ řekl Takeuchi. Dodal, že takové pokroky mají potenciál „vybudovat nový vztah mezi lidmi a roboty.“

Jak píše The Guardian, práce na projektu pokračují. Kůže je totiž zatím mnohem slabší než přirozená a musí se udržovat vlhká, protože bez oběhového systému by buňky vyschly a odumřely. Pohyby prstu jsou zatím příliš mechanické.

„Prst vypadá po vytažení z kultivačního média jako lehce zpocený. Je poháněný elektromotorem, jehož cvakání je při pohybu slyšet, což u prstu, který vypadá velmi realisticky, působí překvapivě,“ řekl Takeuči.

autor: Liv Boková
Spustit audio
 • Život ve skupině prodlužuje zvířatům život, tvrdí vědci

  8. únor 2023
  Rypoš lysý (heterocephalus glaber)

  Jedním z tajemství dlouhého života savců může být život v kruhu přátel a rodiny. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Nature Communications. Analýza délky života u téměř 1 000 druhů savců ukazuje, že druhy, které žijí ve skupinách, jako jsou koně a šimpanzi, mají evoluční výhodu a žijí déle než samotářské šelmy, jako jsou lasičky a ježci.

  Když evoluční biolog Xuming Zhou z Čínské akademie věd v Pekingu studoval nejdéle žijící savce, aby pochopil evoluci dlouhověkosti, zaměřil se zejména na specifický druh –⁠ rypoše lysého (heterocephalus glaber). Podle serveru Science News jsou tito hlodavci výjimeční, dožívají se věku přes 30 let. Žijí také v obrovských a složitých podzemních společenstvích. Naopak jiní hlodavci (například křeček zlatý), kteří žijí samotářsky, se dožívají jen asi čtyř let.

  Zhou a jeho kolegové se rozhodli zjistit, zda existují nějaké souvislosti mezi dlouhověkostí a sociálními návyky, které jsou společné pro celou řadu savců. Shromáždili informace z literatury o sociální organizaci 974 druhů savců. Poté druhy rozdělili do tří kategorií: samotářské, žijící v páru a žijící ve skupině. Když vědci porovnali tyto tři skupiny s údaji o délce života, zjistili, že skupinově žijící savci mají tendenci žít až od 10 let déle než samotářské druhy.

 • Hra Hogwarts Legacy představí první transgender postavu ve světě Harryho Pottera

  8. únor 2023
  Sirona Rayan ve hře Hogwarts Legacy |

  V nové hře Hogwarts Legacy, která se odehrává v čarodějnickém světě Harryho Pottera, se objeví postava jménem Sirona Rayan. Majitelka hospody U tří košťat ve vesnici Prasinky je transgender. Jde o významný krok, autorka knih J. K. Rowlingová totiž v minulých letech vyvolala kontroverzi svými transfobními výroky. Řada fanoušků se proto rozhodla hru bojkotovat.

  V herním traileru Sirona odpovídá na otázku, jestli zná skřeta jménem Lodgok: „Neviděla jsem ho celé roky. Když se ale před pár měsíci objevil, okamžitě mě poznal. Což je víc, než můžu říct o některých svých spolužácích. Chvíli jim trvalo, než si uvědomili, že jsem vlastně čarodějka, ne čaroděj.

  Vývojáři hry uvedli, že J. K. Rowlingová se na tvorbě hry nepodílí. Řada fanoušků ji v minulosti kritizovala kvůli výrokům na adresu transgender lidí. Podle serveru NME usilovali herní designéři o to, aby reprezentovali bohatý a rozmanitý svět Harryho Pottera i skupiny lidí, které hrají hry. Patří mezi ně i komunita LGBTQIA+.

  V Hogwarts Legacy se hráči v roli studentů pátého ročníku školy čar a kouzel vydají na dobrodružství v otevřeném světě, které jim umožní prozkoumat školní pozemky, Bradavický hrad nebo Zapovězený les. Vydání hry je naplánováno na 10. února pro PlayStation 5, Xbox Series X|S a počítače. Na PS4 a Xbox One se hra objeví 4. dubna, na Nintendo Switch pak 25. července.

 • Evropa bez kožešin? Země zakázaly chov kožešinových zvířat, ale čelí dovozu

  8. únor 2023
  Norek chovaný na kožešinové farmě ve Vítějevsi na Svitavsku (rok 2017). Zákaz kožešinových farem v České republice schválili poslanci v červnu 2017. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání platí od 31. ledna 2019

  V Británii platí od roku 2000 zákaz kožešinových farem. Další země včetně České republiky se k zákazu začaly přiklánět později. Samotný prodej kožešin ale zůstává v celé Evropě legální. Nejvíc jich produkuje Polsko.

  Britská vláda v roce 2019 představila akční plán pro lepší životní podmínky zvířat, který počítal například se zákazem dovozu kožešin, loveckých trofejí nebo paštiky foie gras z husích jater. Jestli bude uveden v praxi ale není podle současné ministryně životního prostředí vůbec jisté.

  Organizace Wildlife and Countryside Link mezitím upozornila, že import kožešin do Británie v roce 2019 dosáhl přibližné hodnoty 55 milionů liber. Podle Euronews je největším producentem kožešin v Evropě Polsko, které ročně vyváží téměř čtyři a půl milionu kožešin z norků. Na druhém místě je Finsko, kde pro výrobu kožichů ročně odchovají zhruba milion lišek.

  Kožešiny z Evropské unie směřují především do Kambodže, Číny, Hongkongu, Ruska nebo třeba Turecka. Ochránci zvířat proto vyzývají k plošnému zákazu prodeje a zdůrazňují, že takové opatření by vedlo k výraznému zlepšení životních podmínek pro zvířata. Evropská občanská iniciativa Evropa bez kožešin dosud shromáždila 1,4 milionu podpisů.

 • Google v USA častěji cílí reklamy center odsuzujících potraty na ženy s nízkými příjmy

  7. únor 2023
  ultrazvuk

  U žen s nízkými příjmy v některých amerických městech je podle nové studie větší pravděpodobnost, že se jim na internetu budou zobrazovat reklamy propagující takzvaná centra pro krizová těhotenství. Taková centra se tváří jako potratové kliniky, ve skutečnosti ale proti potratům bojují. O studii Tech Transparency Project píše deník Guardian.

  Výzkumníci vytvořili účty několika fiktivním ženám ze tří různých měst v USA (Atlanty, Miami a Phoenixu) a nastavili u nich různé hladiny příjmu. Poté na internetu přes tyto účty vyhledávali výrazy jako „interrupční klinika v mém okolí“ a „chci potrat“.

  Například ve Phoenixu propagovalo 56 % reklam, které se zobrazily testovacím účtům s nízkými příjmy, krizová centra, která bojují proti potratům. Na účtech, které představovaly ženy s vysokými příjmy, to bylo jen 7 %.

  Studie staví také na dřívějším zjištění, že společnost Google uživatele, kteří hledají potratové služby, často směřuje do takzvaných krizových center. Jde o organizace známé tím, že se vydávají za potratové kliniky ve snaze ženám interrupci rozmluvit.

  „Tím, že Google bude ženy s nízkými příjmy odkazovat na centra krizového těhotenství častěji než ženy s vyššími příjmy, může těmto ženám oddálit možnost najít skutečnou potratovou kliniku, kde by jim lékaři mohli provést legální a bezpečnou interrupci,“ řekla deníku Guardian Katie Paul, ředitelka projektu Tech Transparency Project.

 • Severní Korea zkouší nový způsob propagandy. Využívá k tomu youtubery

  7. únor 2023
  Radio Wave - výchozí obrázek

  Dívka, která jí zmrzlinu nebo čte Harryho Pottera. Takové vlogy z celého světa běžně zaplňují platformu YouTube. Teď se podobná videa ve větší míře začala objevovat také od severokorejských influencerů. Život, který v nich vykreslují, ale nemůže být pro obyčejné Severokorejce realitou. Podle odborníků se jedná spíš o vládní propagandu.

  Čtyřminutové video uživatelky, které si říká YuMi, nasbíralo na YouTube více než 41 000 zhlédnutí. Nejde o obyčejný vlog. Žena totiž žije v jedné z nejizolovanějších a nejutajovanějších zemí světa. Její kanál byl vytvořen loni v červnu a je jedním z několika účtů podobného typu, které se za poslední dva roky na internetu objevily.

  Uživatelé ze Severní Koreje ve videích tvrdí, že sdílejí své každodenní životy. Od reality běžných Severokorejců se nicméně dost liší. „Tato videa připomínají dobře zinscenované divadlo podle scénáře tamní vlády,“ řekl americké CNN Park Seong-cheol, výzkumník z Databázového centra pro lidská práva v Severní Koreji.

  Používání internetu v Severní Koreji je významně omezeno. V zemi žije jen pár privilegovaných, kteří mohou používat chytré telefony. I ti ale mají přístup pouze na vládou provozovaný a silně cenzurovaný intranet. To je podle odborníků důvod, proč YuMi, která má přístup k YouTube, není obyčejná Severokorejka.

  „Moje oblíbená kniha je Harry Potter od J. K. Rowlingové,“ tvrdí v jednom videu další dívka, která si říká Song A. To je pozoruhodné vzhledem k tomu, jaká pravidla v její domovině platí. Zahraniční knihy a filmy jsou zakázány úplně a za jejich pašování na černém trhu hrozí přísné tresty. Song A ve videu mluví anglicky s britským přízvukem. Park Seong-cheol CNN řekl, že i plynulá angličtina naznačuje, že youtuberka je velmi vzdělaná a pravděpodobně příbuzná s některým vysoce postaveným úředníkem.

 • Česko chce být lídrem v boji proti světelnému znečištění. Od března to má zařídit nová norma

  7. únor 2023
  Praha Národní divadlo světelné znečištění

  Ministerstvo životního prostředí chce ve městech omezit světelné znečištění. Cílem technické normy, která začne platit od března, je snížit negativní dopady osvětlení na zdraví člověka. Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že při instalaci nových světel norma určí nejen minimální, ale také maximální míru osvětlení.

  Víc než 99 % Evropanů aktuálně v noci usíná pod osvětlenou oblohou, u světové populace je to přes 80 %. Lidé, kteří pobývají v noci v prostředí s umělým osvětlením, mají častěji problémy se spánkem, což může vést k dalším zdravotním potížím, informuje server Ekolist.

  Norma by měla mít pozitivní dopad nejen na člověka, ale také na přírodu. „Rozsah populace hmyzu a bezobratlých dlouhodobě rapidně klesá, a to hlavně ve městech a obcích. Světlo přitahuje pozornost hmyzu a ruší zaběhnuté biorytmy navázané například na stravu nebo rozmnožování. Stromy jindy shazují listí, zvířata se dříve budí ze zimního spánku,“ řekl Hladík s tím, že míra umělého osvětlení v noci každoročně stoupá téměř o deset procent. Dopad na přírodu a zdraví člověka je hlavním zájmem ministerstva. Norma ale také povede k úspoře energií.

  Česká republika chce být v dané problematice lídrem. „Je to téma, které se celosvětově neřeší. Chceme, aby se téma světelného znečištění stalo tématem světovým a aby se obdoba normy aplikovala jak na evropské, tak na světové úrovni,“ řekl Hladík. Téma světelného smogu ministerstvo otevřelo v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022 a uspořádalo mezinárodní workshop o světelném znečištění.

 • Lidé, kteří mají vřelejší vztahy s ostatními, jsou šťastnější

  6. únor 2023
  vztahy štěstí dívky slunečnice spokojený život

  Vřelé vztahy s ostatními zvyšují kvalitu života lidí. Upozorňují na to vědci z Harvardu, kteří přes 80 let zaznamenávali životy několika stovek Američanů. Robert Waldinger, jeden z autorů studie, teď lidem radí, jak dojít v životě k naplnění.

  Robert Waldinger, psychiatr a profesor na lékařské fakultě Harvardu, přiznává, že existují také další faktory, které ovlivňují kvalitu života. Pochopitelně mezi ně patří například zdraví, svoboda, peníze, ale také schopnost dělat důležitá rozhodnutí. „Jednu zajímavou věc zmiňují lidé po celém světě. Je to štědrost a možnost být velkorysý,“ řekl pro Guardian Waldinger. Zároveň dodává, že je podle něj v životě člověka důležitá i důvěra, a to nejen mezi přáteli nebo sousedy, ale obecně ve společnosti, ve které člověk žije.

  Waldinger je z výsledků studie stále překvapený. O tématu nicméně napsal společně s doktorem Marcem Schulzem knihu s názvem The Good Life, ve které se zaměřuje právě na vztahy a na to, jak je zlepšit.

  O tom, že vztahy jsou pro člověka zásadní, svědčí i to, že osamělost je nyní považována na škodlivou pro zdraví podobně jako například kouření. „Nejlepší hypotézou, pro kterou existují dobrá data, je myšlenka, že nám vztahy pomáhají zvládat stres. Lidé, kteří jsou osamělí a sociálně izolovaní, mají zvýšenou hladinu stresových hormonů a můžou se u nich častěji objevit záněty,“ řekl Waldinger Guardianu. Další chybu, kterou lidé v životě často dělají, je to, že neví, co je dělá šťastným.

 • TikTok místo Googlu? Mladí čím dál častěji používají sociální sítě jako vyhledávač

  6. únor 2023
  Gen Z, telefon, mobil

  Nejlepší italská restaurace ve městě? Kam jít na první rande? Jak napsat životopis? Běžné otázky, které předchozí generace běžně psala do vyhledávacího řádku Googlu. Generace Z teď čím dál častěji používá k vyhledávání TikTok.

  Používání TikToku jako vyhledávače může mít hned několik výhod. Informace jsou rychle dohledatelné a odpověď musí být obsažená v nanejvýš minutovém videu. Algoritmus aplikace se navíc naustále přispůsobuje uživateli. Odpovědi jsou tak podle uživatelů hodnotnější a více personalizované než výsledky vyhledávání na Googlu.

  „Algoritmus platformy je navržen tak, aby uživatelům poskytoval obsah, který je bude pravděpodobně zajímat, a to na základě jejich předchozích interakcí,“ řekl serveru Euronews Next Abdul Rahim, IT specialista a zakladatel a generální ředitel společnosti Software Test Tips.

  Google se na tento trend snaží rychle zareagovat. Studie společnosti Google zjistily, že téměř 40 procent mladých lidí už nevyhledává místo na oběd přes mapy nebo vyhledávání od Googlu, ale otevřou si aplikaci TikTok nebo Instagram, uvedl loni v létě na konferenci Brainstorm Techconference viceprezident Googlu Prabhakar Raghavan. Dodal, že společnost bude muset vymyslet nové technologie, aby se jí podařilo udržet krok s konkurencí, jako jsou právě už zmíněné sociální sítě.

  Pokusit se dohnat TikTok může například tím, že se bude o trochu více podobat video aplikaci. V září loňského roku oznámil Google nové funkce, díky kterým bude vyhledávání pro uživatele rychlejší a vizuálnější. Své postavení jedničky mezi vyhledávači však zatím neztratí, je totiž stále považován za mnohem důvěryhodnější platformu než TikTok nebo Instagram.

 • V přírodní rezervaci Vrch Baba rychle ubývá lesa. Místní proti kácení podepisují petici

  6. únor 2023
  Vrch Baba - tůň u Stakor

  Na osm stovek obyvatel obce Horní Stakory se bouří proti nadměrnému kácení stromů v přírodní rezervaci Vrch Baba u Kosmonos na Mladoboleslavsku. Většinu lesa tam vlastní společnost Forestlaan od roku 2021, firma začala s rozsáhlejším kácením loni.

  Podle Jiřího Hoštičky ze společnosti Forestlaan jde pouze o kácení, které je v souladu s platnými limity pro těžbu. V přírodní rezervaci Vrch Baba našlo útočiště několik druhů ohrožených zvířat a rostlin.

  Lidé jsou znepokojeni, dlouho se tam nic nedělo a loni se začalo kácet masivně, limity jsou podle nás velmi volné s ohledem na to, že je to rezervace, kde žijí vzácné druhy, řekla předsedkyně petičního výboru Eva Smažíková. Iniciátoři petice požadují, aby společnost těžbu okamžitě zastavila. Petici plánují zaslat krajskému odboru životního prostředí, chráněné území má na starosti Středočeského kraje, dodává server Ekolist.cz.

  Na Českou inspekci životního prostředí a krajský úřad se už obrátila i místní ochranářská společnost. Zajímavé je, že v bývalém hospodářském plánu se mohlo na jeden hektar vytěžit 1,9 metru krychlových dřeva a v tom současném pro roky 2022 až 2031 se může na jeden hektar vytěžit 5,77 metrů krychlových, řekla za Český svaz ochránců přírody Klenice Milada Vrbová. Těžbu podle serveru Ekolist.cz aktuálně prověřuje Česká inspekce životního prostředí.

  Podle Hoštičky je ale kácení v souladu s platným hospodářským plánem. Jedná se o probírku, z lesa se těží ty nejméně kvalitní stromy, řekl Hoštička. Probírka má podle něj vytvořit podmínky pro další růst stromů, které na místě po kácení zůstaly. A také dodal, že zásah musí být nyní tak razantní kvůli tomu, že byl les dlouho zanedbávaný.