Vegani děti netýrají, dokazuje veganská matka tří veganských dcer

19. květen 2021

Počet veganů ve světě i u nás neustále roste, stravovat se čistě rostlinnými potravinami už přestává být i ve většinové společnosti považováno za nebezpečnou výstřednost. Jiná situace ale nastává, pokud jde o děti – celá řada lidí staví veganské stravování u dětí naroveň týrání.

Tomuto pohledu nahrává i skutečnost, že ve světě proběhlo několik soudních procesů s lidmi, kteří nevyváženou veganskou stravou svým dětem zdravotně uškodili. O tom, kolik rodičů ublíží svým potomkům nevyváženým neveganským jídelníčkem, už se tolik nemluví.

Odborníci se většinou shodnou, že pokud má být dítě krmeno jen rostlinnou stravou, je potřeba, aby byla nejen co nejpestřejší, ale aby obsahovala i různé potravinové doplňky a dětem byly kontrolovány hladiny vitamínu D, vitamínu B12 a jódu, kterých může být při čistě rostlinné stravě nedostatek.

Hostem magazínu Houpačky na toto téma je veganka Anna Hauzírková, matka tří veganských dcer. Ta tvrdí, že „to, že jsme nuceni stravu hlídat, je pro mě naopak plus. Přijde mi dobré dětem ukazovat, že je nutné sledovat vyváženost jídelníčku a nestačí jen ten rohlík s máslem“.

Čtěte také

K veganství či převážně rostlinné stravě se přiklání stále více lidí, i kvůli varováním environmentálních organizací, které upozorňují na fakt, že živočišná výroba přispívá obrovskou měrou k produkci skleníkových plynů a ničení životního prostředí včetně klimatu.

Proto jsme se v Houpačkách rozhodli tomuto tématu věnovat opravdu podrobně. V tomto dílu si poslechněte rozhovor, který přináší vhled do života veganské rodiny, a za týden se na téma zaměříme s lékaři a odborníky.

Jak vypadá život a strava veganské rodiny? Daří se opravdu dětem tak jako jejich neveganským vrstevníkům? A jak s dětmi o této problematice mluvit? Pusťte si rozhovor v Houpačkách ze záznamu!

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio