Velikost 38 jako plus size? Český film preferuje jediný typ ženského těla, říká herečka Soukupová

21. červenec 2026

Začalo léto a s ním i sezona filmových festivalů a červených koberců. Debatu o tom, co je považováno za přijatelné ženské tělo, nedávno otevřela herečka Eliška Soukupová. Na svých sítích totiž popsala zkušenost ze zkoušky společenských šatů, kde jí bylo řečeno, že velikost 38 není běžná. „Já jsem tam nebyla kvůli tomu, jakou mám velikost. Byla jsem tam kvůli své práci,“ říká. Jaké tlaky dnes zažívají mladí herci a herečky? A rozhoduje o úspěchu ještě talent?

„Jako tanečnice jsem na podobné poznámky zvyklá. Překvapilo mě, že jsem je slyšela i jako herečka,“ říká Eliška Soukupová, která kromě hraní také moderuje pořad Pot na Radiu Wave. Její video podle ní spustilo stovky reakcí žen, které popisovaly podobné zkušenosti z obchodů, svatebních salonů nebo fittingů. Podle ní nejde o selhání jednotlivce, ale o symptom toho, jak módní i filmový průmysl stále přemýšlí o ženském těle.

Herečka Eliška Soukupová

Současně podle Soukupové je v českém filmu stále preferovaný jeden typ krásy. „Herečky mají být štíhlé, dlouhovlasé a bez tetování,” uvádí s tím, že podobné nároky slýchala už na pražské konzervatoři. Podle herečky a tanečnice se ale situace může měnit s mladou generací filmařů. „Máme spoustu skvělých mladých režisérů, kteří už obsazují úplně jinak. Vybírají lidi podle toho, jací jsou, ne podle šířky jejich boků.”

Vedle vzhledu dnes podle Soukupové o kariéře rozhodují i další faktory. Talent už podle ní sám o sobě nestačí. „Mnohem důležitější je píle, prezentace, networking a budování vlastní značky,“ říká. Součástí práce herce jsou dnes podle ní také sociální sítě - počet sledujících podle ní přitom stále více rozhoduje o obsazení rolí.

Jaký dopad má na společnost, když ve filmech stále vídáme jen jeden typ ženské krásy? Jaké tlaky dnes zažívají mladí herci a herečky? Poslechněte si nový Impakt.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.