Většina mužů to ani neumí vyfotit. Poslední díl Zobrazeno o konsensu a estetice
Spousta žen nemá k mužskému přirození pozitivní vztah. „Hodně vidíme penis jako zbraň, často chodí nevyžádaně, je nám vnucenej,“ vysvětluje si důvody výtvarnice Karolína Koblen. Dokument Lukáše Houdka o tom, co s námi dělají pornografické snímky. Poslechněte si poslední díl série Zobrazeno.
Upozorňujeme, že tento dokument není vhodný pro děti, věnuje se vyžádanému i nevyžádanému zasílání fotek intimních partií. Dokument nepropaguje zasílání takového obsahu. Pokud je pro vás toto téma citlivé, zvažte jeho poslech.
Jeden z důvodů, proč ženy často penis odpuzuje, je obdržení nekonsensuálních dickpiců. Vystavení snímku bez varování v nás může vyvolat šok, úzkosti a trauma. „Jednou z obranných reakcí je často bagatelizace a humor,“ říká Kateřina Potyszová z Národního ústavu duševního zdraví. „Obecně je ale bagatelizace ze strany žen i okolí problematická, protože tím říkáme, že není potřeba se tím zabývat,“ upozorňuje.
Lukáš Houdek
Lukáš Houdek je dokumentarista a umělec. Vystudoval romistiku na FF UK v Praze, byl manažerem vládní kampaně HateFree Culture. Ve své umělecké tvorbě se zabývá především tématy identity, násilí a nenávisti nebo bezpráví. Je autorem několika rozhlasových dokumentů a sérií. Za ně obdržel několik ocenění, jako například Novinářská cena, Prix Bohemia Radio nebo Cena Mileny Jesenské.
Ne každá žena má však k posílání intimních fotografií odpor. Důležitý je kontext, v jakém žena obrázek obdržela. „Myslím, že by o to zájem mohly mít, kdyby muži vytvořili prostředí, kdy to ta žena vůbec chtít bude,“ tvrdí sociální pracovnice Kateřina o zasílání dickpiců. Ona sama vnímá posílání obrázků jako pozitivní součást intimního vztahu, i v případě, že si o fotku neřekla. „Považuju si, když je to součástí nějakého flirtu, něčeho většího a intenzivnějšího,“ sděluje.
Je sexting pro vztah zdravý? Jak se bránit d*ckpicům, o které nestojíme? Poslechněte si poslední epizodu dokumentu Zobrazeno.
Pětidílná dokumentární série Zobrazeno z cyklu Normy se věnuje tématu posílání nevyžádaných i vyžádaných intimních fotografií, citlivě a empaticky zkoumá tento fenomén z různých pohledů. Série zachycuje výpovědi téměř tří desítek žen a mužů, kteří mají se „sextingem“ zkušenost. Nevyžádané sdílení intimních fotografií, videí nebo zpráv s erotickým obsahem bývá společností často bagatelizováno a zesměšňováno. Je přitom jednou z forem sexualizovaného násilí. V dokumentu vystupují odborníci, kteří tento jev komentují, a vysvětlují, jak se vůči němu zdravě vymezit. Dokumentární sérii Zobrazeno z cyklu Normy natočil Lukáš Houdek a sound design vytvořil Jonáš Rosůlek.
Dokument Zobrazeno se věnuje tématu posílání nevyžádaných i vyžádaných intimních fotografií. Dokument nepropaguje posílání obsahu se sexuálním podtextem. Pokud cítíte, že máte s tímto druhem chování problém, neváhejte se obrátit na některé z odborných pracovišť v České republice. Na webu Radia Wave najdete kontakty na pomáhající organizace.
Kontakty na pomáhající organizace:
Projekt Parafilik je český odborný preventivní program zaměřený na pomoc lidem s parafilními sklony, kteří nechtějí nikomu ublížit a hledají způsob, jak své chování mít pod kontrolou.
• Diskrétní poradenství a psychoterapie
• Odborný sexuologický a psychologický přístup
• Pomoc s pochopením a zvládáním impulzů
• Není nutné mít žádnou diagnózu nebo doporučení
Linka první psychické pomoci (LPPP) je bezplatná, anonymní a nonstop telefonní linka pro každého, kdo se ocitl v psychické tísni, stresu nebo krizové situaci.
S čím pomáhá:
• Úzkosti, deprese, panické ataky
• Sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu
• Osobní, vztahové nebo pracovní krize
• Ztráta smyslu, osamělost, šikana
• Strach, stud, ztráta kontroly
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.