Více divoké přírody, přejí si Češi. Tvrdí to výzkum Masarykovy univerzity

30. červenec 2015
03440093.jpeg

Jeden z nejdekadentnějších národů světa holduje nejen alkoholu, ale i divoké přírodě. Alespoň to tvrdí aktuální výzkum katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity. Na vzorku dvou tisíců dotazovaných zjistil tým okolo ekopsychologa Jana Krajhanzla, že 71 % souhlasí s potřebou chránit divokou přírodu v Česku. 9 % je proti a zbytek nemá jasný názor. Zajímavější zjištění ovšem je, že dotazovaní odhadují rozlohu divočiny u nás na 10 % z celkového území a chtěli by, aby se přírodní oblasti bez zásahu člověka rozšířily ještě o tři procenta. Ve skutečnosti ale divoká příroda u nás zabírá pouze 0,3 % z celkové rozlohy Česka. Výzkum také zjistil, že do hlubokých lesů a zapomenutých údolí před světem pracovních telefonátů i městské dekadence pravidelně utíká až 35 % Čechů. „Naprostá většina české veřejnosti si podle našich výsledků spojuje divokou přírodu s řadou silných atraktivních prožitků: nejvíce s divokými scenériemi, setkáními se vzácnými zvířaty, výhledy do krajiny a kvetoucími divokými květinami,“ dodává k výzkumu sociolog Jan Skalík. Češi, dekadentní romantici.

Spustit audio
 • Evropa chce zakázat záměrné přidávání mikroplastů do některých výrobků a dát příklad zbytku světa

  21. leden 2019
  Mikroplasty

  Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do kosmetiky, čisticích prostředků nebo zemědělských hnojiv. Chce tak bojovat proti znečištění životního prostředí. Drobné částečky plastů znečišťují hlavně vodní cesty a oceány a vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy.

  Podle odhadů Evropské komise (EK) se ročně do oceánů dostane mezi 70 000 a 200 000 tun mikroplastů. „Cílem návrhu ECHA je snížit tento objem o 30 000 tun ročně,“ řekl mluvčí agentury Matti Vainio na konferenci v Helsinkách. Píše o tom server Ekolist. Podle Evropské komise by zákaz EU mohl stanovit standard pro průmyslová odvětví po celém světě. „Evropská unie je na světě první, kdo v oblasti plastů zahájil komplexní strategii, která se zaměřuje také na snížení mikroplastů,“ řekl v Helsinkách místopředseda EK odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen. ECHA předloží návrh během jednoho roku, Evropská komise by ho podle Katainena mohla schválit do konce roku 2020. Podle agentury se bude bez zákazu používání mikroplastů prudce zvyšovat. Největším uživatelem mikroplastů je v současnosti zemědělství. Hnojiva se totiž často do země dostávají zapouzdřené v plastových kapslích, ze kterých se postupně uvolňují. Mikroplasty ale v zemi zůstávají. Některé výrobky budou ze zákazu vyjmuty. Týkat se tak nebude například léků nebo barev. ECHA začala zákaz připravovat už loni v lednu, kdy ji k řešení problému s mikroplasty vyzvala Evropská komise. Výsledný návrh je tak celoroční prací zaměstnanců agentury.

 • Avantgarda olizovaná plameny z pekel. Podívejte se na nový klip brněnských Acute Dose

  21. leden 2019
  Acute Dose

  Přísná metalová trička, kostry, corpsepainty a divoce šlehající plameny. Brněnská čtveřice Acute Dose, operující někde na pomezí žánru avantgardního popu s obdivem k jazzu nebo psychedelii, chystá na letošní jaro svou druhou desku nesoucí název Overdose. 

  Ochutnávka v podobě druhého singlu z alba – tracku Metal Gear – se nyní dočkala zpracování v epickém klipu, který těží z estetiky black metalu. Můžete se v něm přesvědčit, jak moc Acute Dose sedly metalové pózy, headbanging či pokusy o sestup do krabí pozice. Metal Gear tak doplňuje video k prvnímu singlu Fishes z loňského podzimu, kde se kapela vyznává ze své nové záliby v rybaření. Acute Dose se koncem ledna zároveň vydají na desetidenní evropské turné. V plánu je showcaseový festival MENT ve slovinské Lublani, Budapešť nebo několik míst na Slovensku. Kompletní seznam zastávek můžete najít na jejich facebookovém profilu.

 • Šestadvacet nejbohatších lidí planety vlastní stejný majetek jako celá chudší polovina lidstva

  21. leden 2019
  Protest proti nerovnoměrné distribuci bohatství v Melbourne

  Nerovnoměrné rozdělení světového bohatství ukazuje zpráva charitativní organizace Oxfam vydaná na začátku Světového ekonomického fóra v Davosu. Podle zprávy v loňském roce jmění těch nejbohatších rostlo, a nejchudší lidé naopak ještě více strádali.

  Řešením by mohla být jednoprocentní daň z bohatství. Podle organizace by zvýšila množství peněz vydávaných na podporu chudých o 418 miliard dolarů (9,3 bilionů korun). Tyto prostředky by stačily na zaplacení vzdělání všech chudých dětí. Daň by také zaplatila zdravotní péči, která by mohla zabránit asi 3 milionům úmrtí. Počet miliardářů, kteří vlastní stejný majetek jako chudší polovina lidstva, každoročně klesá. V roce 2017 jich bylo 42, o rok dříve 61. Oxfam také uvedl, že jmění 2200 miliardářů z celého světa loni stouplo o 900 miliard dolarů. Dvanáctiprocentní nárůst majetku těch nejbohatších potom kontrastuje s jedenáctiprocentním poklesem zdrojů chudší poloviny lidstva. Ze zprávy také vyplývá, že celý roční rozpočet na zdravotnictví Etiopie, ve které žije 105 milionů lidí, by pokrylo jedno procento majetku nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose. Počet nejchudších sice za poslední čtvrtstoletí klesl, rostoucí nerovnost ale další pokrok ohrožuje. Deníku The Guardian to potvrdil ředitel kampaní organizace Oxfam Matthew Spencer. „Způsob, jakým funguje světová ekonomika, stále častěji soustřeďuje bohatství mezi privilegované, zatímco miliony chudých sotva žijí. Nikdo by neměl být odsouzen k předčasnému úmrtí nebo negramotnosti jen proto, že se narodil chudý,“ dodal. Podle zprávy mnoho vlád dostatečně neinvestuje do veřejných služeb. Asi 10 000 lidí ročně zemře kvůli nedostatku zdravotní péče a 262 milionů dětí se nedostane do školy často proto, že jejich rodiče nejsou schopni zaplatit poplatky, uniformy nebo učebnice.

 • Indické dívky se čtyři roky vydávaly za chlapce. Díky tomu zachránily otcovo holičství

  18. leden 2019
  Holičství v Indii

  Když před čtyřmi lety otec dnes osmnáctileté Jyoti Kumari a její o dva roky mladší sestry Nehy vážně onemocněl, vypadalo to, že bude muset zavřít své holičství. S tím se ale nechtěly smířit jeho dvě dcery. Rozhodly se podnik v indické vesnici ve státě Uttarpradéš, který tvořil jediný rodinný příjem, udržet za každou cenu v chodu.

  Zákazníci ale byli zpočátku k práci dívek skeptičtí a nechtěli si od nich nechat své vlasy a vousy upravit. Jiní se zase k dívkám chovali hrubě. Proto se obě sestry rozhodly změnit svou identitu. Ostříhaly si vlasy, oblékly pánské kovové náramky a proměnily se navenek v muže. Dokonce si vymyslely chlapecká jména Deepak a Raju. Píše o tom server Hindustan Times.
  Několik lidí z obce sice jejich pravou identitu znalo, většina zákazníků z okolních vesnic ale celé čtyři roky nic netušila. Dvojice vydělala minimálně 400 rupií denně (asi 126 korun), což jim stačilo, aby se mohly postarat o otce a finančně pomoci rodině.
  „Na začátku, v roce 2014, jsme čelily řadě problémů. Někteří vesničané se nám posmívali, ale my jsme je ignorovaly a soustředily se na práci. Neměly jsme žádnou jinou možnost,“ řekla Neha listu The Guardian.
  Děvčata v holičství pracovala vždy odpoledne, mohla tak zároveň pokračovat ve studiu. Jyoti už školu úspěšně dokončila, Neha stále studuje. Postupem let dívky odhalovaly svou pravou identitu více a více zákazníkům. „Získaly jsme více sebevědomí a už se nikoho nebojíme. Většina lidí ví, že jsme dívky,“ dodala Neha.
  Jejich příběh nakonec zveřejnil novinář z nedalekého města Gorakhpur a díky tomu dívky ocenili i vládní úředníci.
  „Sestry jsou inspirací pro celou společnost, jejich příběh je důkazem toho, že člověk dokáže přežít i nejtěžší životní zkoušky,“ řekl Guardianu úředník Abhishek Pandey. „Bolelo mě, když jsem viděl, že ve volném čase musí pracovat, ale jsem na ně hrdý. Díky nim rodina dokázala překonat krizi,“ dodal otec dívek Dhruv Narayan. Dívky chtějí v provozování holičství ve vesnici Banwari Tola, které se stalo díky místním novinářům známé, pokračovat. Zákazníci odhalení jejich pravé identity přijali a jejich podniku zachovali přízeň.

 • Studenti ČVUT navrhli útulny pro zbloudilé turisty. Od léta budou sloužit v Krkonoších

  18. leden 2019
  Útulna pro KRNAP

  Studenti architektury ČVUT v Praze navrhli a postavili šest útulen do Krkonoš. Domečky budou v našem nejvyšším pohoří od léta sloužit jako nouzová přístřeší na křížení hlavních turistických tras.

  Podobné stavby už v Krkonoších stojí, není jich ale dost a některé již dosluhují. Informuje o tom web Fakulty architektury. Každý ze šesti studentských týmů přišel s vlastním, originálním řešením. Dvě útulny tak mají patro, aby se v nich vyspalo více nocležníků. Jedna stavba je vyrobena z kovu a její kruhový půdorys kopíruje kruhová lavice, jiná připomíná vesmírnou sondu a další zase vypadá jako posed.
  Stavby je možné vidět na prostranství před Fakultou architektury, kde je studentské týmy od prosince podle vlastních návrhů samy stavěly. Právě přiblížit studentům práci rukama je jedním z cílů projektu financovaného Krkonošským národním parkem. „Myslím, že je strašně důležité, že studenti mají možnost realizovat to, co sami navrhnou, a že to je ojedinělá příležitost. Stejně důležité je, že projekty, které sami navrhnou, nebudou potom rozebrány na dřevo, ale že budou sloužit,“ uvedl děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus. Píše o tom web Archiweb.
  Studenti už s KRNAPem v minulosti spolupracovali. Od loňského jara se tak v Krkonoších mohou návštěvníci projít po pěti lávkách, které mladí architekti navrhli a postavili v roce 2017. Přečíst si o nich můžete na serveru Earch.

 • Samici žraloka bílého pozorují vědci 20 let. Teď se jí přiblížili na dotyk a natočili úžasné video

  18. leden 2019
  Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

  Týmu potápěčů na Havaji se podařilo přiblížit k jednomu z největších místních žraloků bílých.

  Šest metrů dlouhou a asi dvě a půl tuny vážící samici jednoho z nejkrásnějších a také nejnebezpečnějších žraloků zkoumají vědci už asi 20 let. Pojmenovali ji Deep Blue. Samici do vod jižního pobřeží ostrova Oahu přilákal uhynulý vorvaň. Potápěči natáčeli, jak na mrtvé velrybě hodují žraloci tygří, když vtom se objevila Deep Blue.
  „Pozorovali jsme několik žraloků tygřích a potom připlula ona, všichni ostatní žraloci se rozestoupili a ona se začala drbat o naši loď. Byla krásná, obrovská a velkolepá. Přidala se k nám za úsvitu a zůstala po celý den,“ řekla potápěčka Ocean Ramsey listu Honolulu Star Advertiser.
  Podle potápěčů je asi padesátiletá Deep Blue, která má i vlastní účet na Twitteru, nezvykle při těle a pravděpodobně je těhotná. Právě starší gravidní samice žraloka bílého jsou podle Ramsey nejklidnější a je relativně bezpečné se s nimi potápět. Přesto to však v žádném případě nedoporučuje amatérským potápěčům, obzvláště v momentech, kdy se žraloci krmí. Žraloci bílí na člověka útočí hlavně tehdy, když jsou lidé příliš zvědaví nebo když si je spletou se svou obvyklou kořistí. Píše o tom britská BBC.

 • Více než 60 % Islanďanů změnilo své denní návyky kvůli změnám klimatu, zjistil průzkum

  18. leden 2019
  Tuleni v Jökulsárlónu (ilustrační foto)

  Dotazování provedla agentura Gallup při příležitosti environmentální konference pořádané tento týden v Reykjavíku.

  Oslovení respondenti se podle webu Iceland Review vyjadřovali také k tomu, jestli se zřetel klimatických změn promítl v jejich běžných nákupech a ovlivnil kulturu cestování. Zatímco 62,6 % tázaných uvedlo, že v průběhu minulých 12 měsíců upravovalo své jednání směrem k ekologické udržitelnosti, a 51,6 % bralo totéž v potaz při nákupech, jen 25,2 % bylo ochotno změnit způsob cestování. Průzkum zaměřený na podobné téma si nechává od roku 2009 v rámci série výzkumů Eurobarometr vypracovat i Evropská komise. V tom posledním z roku 2017 jen 38 % Čechů uvedlo, že „osobně podnikli nějaké kroky pro to, aby se vypořádali se změnami klimatu“, 58 % neučinilo nic a 4 % se vyjádřila, že nevědí, jak odpovědět. Unijní průměr je přitom vyrovnaný – 49 % občanů EU je aktivních, 47 % nikoli a 4 % nevědí. Nejvíce ohleduplní, pokud jde o klimatické změny, jsou lidé ve Švédsku, na Maltě a v Lucembursku, kde se více než 70 % tázaných vyjádřilo pozitivně.

  Přečtěte si také Třídění odpadků a farmářské trhy postup klimatické krize nezpomalí. Zbývá už jen tlak na politiky.

 • Knihovnice nechtěla odstranit stoletý strom. Udělala v něm veřejnou knihovnu

  18. leden 2019
  Veřejná knihovnička ve starém stromě

  Sharalee Armitage Howard z města Coeur d’Alene v Idahu se rozhodla dát nový život starému topolu, který rostl před domem její rodiny 110 let. Když strom odumřel a musel se pokácet, rozhodla se, že ho zcela neodstraní, a v pahýlu vybudovala veřejnou knihovničku.

  Své dílo zdejší knihovnice a umělkyně dovedla do nejmenšího detailu. Ke stromu-knihovně vedou kamenné schůdky zakončené skleněnými dvířky, police s knihami jsou osvětleny zevnitř i zvenku. Vchod je ozdoben dřevěnými knižními miniaturami, mezi kterými nechybí Hobit, Volání divočiny nebo Hrozny hněvu. Z knihovničky si kdokoli může zdarma půjčit kteroukoli knížku a také do ní jakékoli dílo přinést. Podobných veřejných knihoven je jen pod iniciativou Little Free Library, v tomto případě Little Tree Library, registrováno asi 75 000 v 88 zemích světa. Čím dál populárnější jsou i v Česku, asi 30 jich spravuje iniciativa Knihobudka, po celé republice najdete ale i desítky dalších.

 • Co dělat, když vám zeď pomaluje Banksy? Přináší to slávu i zodpovědnost, říkají tři Britové

  17. leden 2019
  Banksyho graffiti Looters

  Minulý měsíc se objevila nová malba streetartisty Banksyho na zdi garáže Iana Lewise v britském městě Port Talbot. Mediální ohlas a pozornost veřejnosti přinesl majiteli garáže obrovský stres a prý i zodpovědnost za vzniklé dílo.

  Ian Lewis si totiž díla velmi cení a chtěl ho od začátku chránit, říká pro deník The Guardian. Už prý ale nemá sílu se pozornosti bránit. Denně k jeho domu přichází lidé, někteří chtějí dílo poškodit nebo z něj odlupují kousky. Lewis překryl zeď plastem, a první dny dokonce potřeboval ochranku. David Anslow z Bristolu našel jednoho dne rozsáhlé graffiti na domě, který pronajímal a chtěl ho zrovna v té době prodat. Zájemci ale odmítali posprejovaný dům koupit, a tak se nabízela varianta, že prodá malbu umělecké instituci a dům k ní nechá jako dar. Brzy po zveřejnění této nabídky se však do domu někdo vloupal a umělecké dílo zničil. Jason Fanthorpe, umývač oken z přístavního města Hull, založil streetartovou venkovní galerii, aby umělcův loňský komentář k brexitu uchránil.
  The Guardian dodává, že lidem dnes i přes protichůdné názory na Banksyho přestává vadit, že jim někdo sprejuje na majetek, a jsou také ochotni platit vstupné do galerií, kde se graffiti vystavuje.