Videoklipová tvorba u nás? Tuzemští režiséři točili pro Dipla, Stromaeho i Son Lux

1. prosinec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Diplo

Způsob, jakým nakupujeme a hlavně posloucháme hudbu, se razantně změnil. Formát hudebních videoklipů se ale o ztrátu relevance zatím bát nemusí. Globální úspěchy klipů jako Montero (Call Me By Your Name) od Lil Nas Xe ukazují, že videa i nadále zůstávají pevnou součástí propagace písní a především nedílnou součástí umělecké vize. O hlavních ingrediencích dobrého klipu i cestách k velkým zahraničním spolupracím mluví režisérka Jay Walker a režiséři Marek Partyš a Jára Moravec.

„Dobrý videoklip by měl být založen na nějakém nápadu, který komunikuje s tou skladbou. Aby tam vznikl takový pocit, že vizuál vlastně odvypráví něco, co je ve skladbě zakódované, nebo aspoň vytvoří takové zdání,“ říká Marek Partyš, který má za sebou třeba videoklip Yesterday’s Wake pro americkou kapelu Son Lux.

V Praze usazená americká režisérka Jay Walker, která točila pro globální superhvězdu elektronické hudby Dipla, považuje za hlavní ingredienci dobrého klipu jasně stanovený záměr.

O důležitosti synergie videa s danou skladbou mluví i režisér Jára Moravec, který je podepsaný třeba pod comebackovým klipem Santé belgicko-rwandského zpěváka a rappera, který si říká Stromae. „Vždycky si tu věc poslechnu a začnu přemýšlet nad nějakým světem, který má ten klip obsadit. A vytyčit takové území v prostoru pro tu hudbu jako takovou,“ vysvětluje.

Specifika klipového formátu popisuje Jay Walker: „Je to opravdu skvělý experimentální formát, který využívá víc a víc lidí, z čehož jsem nadšená. Vzniká z něj tolik inovativních nápadů a některé z nich jsou svým způsobem osvobozující a objevné.“

Platí analogie, že pokud je skladba burger, tak hudební videoklip je celé menu i s pitím a hranolky? Pusťte si rozhovory se třemi v Praze žijícími režiséry.

autor: Filip Černý
Spustit audio