Víte, co chcete, a umíte říkat ne? Jak najít asertivitu a prosadit se, když to ve škole neučí

5. květen 2020

„Asertivita je hodně nadužívané slovo. Je to schopnost prosadit své názory a stanoviska a stát za nimi. Ale dodávám, že přiměřeným způsobem, nemanipuluji s nikým a neomezuji druhé,“ říká v Balancu klinický psycholog a terapeut Pavel Brenkus. Schopnost prosadit se, říct nahlas, co chceme, a také odmítnout, co nechceme, se do života hodí. V Česku se asertivita prý nenosí, neučí se ve školách. Nejenže neumíme říct si o to, co chceme, ale nevíme, jak si cíle a přání stanovit.

„Záleží na sebedůvěře, schopnosti se vcítit a vnímat okolí. Někdo si myslí, že má právo na všechno.“ Nezaměňujme vlastní prosazování se zadupáváním druhých nebo se sobectvím. Občas slýcháváme kouzelnou větu „jít si za svým“. Důležité je ale zjistit, co je to své, tedy to naše. Mnohdy usilujeme o věci, o kterých si myslíme, že bychom o ně usilovat měli. O kariéru, peníze, společenské postavení a uznání. Když se ale upřímně podíváme dovnitř sebe, můžeme překvapeně zjistit, že chceme úplně jiné věci.

Čtěte také

„Bojíme se říci si o věci nahlas. Bojíme se, že nás lidé nebudou mít rádi a že zažijeme nepříjemné pocity.“ Proto někdy máme obavy požádat i o věci, na které máme nárok. Zaměstnavatel nám dluží výplatu, kamarád nevrací knihu, kterou si půjčil. Místo přímé žádosti zvolíme pasivní agresi nebo jemné náznaky. Druzí to ale nemusí a často ani nemohou pochopit. Může pak docházet ke sporům a hádkám, které se vedou ze zástupných důvodů.

„Ze zkušenosti vím, že skutečně ošklivě se chováme ke svým nejbližším. K cizím si to nedovolíme.“ Pomoct může komunikovat otevřeně, říct, co chceme a z čeho máme obavy. Pokud bude druhá strana otevřená, chápající a upřímná, dojdeme lépe ke shodě. Nebo nám dokonce plně vyhoví. „Říci si o laskavost může být těžší. Když někoho mám rád, můžu si myslet, že ho prosbou obtěžuji.“ Někdy je složité přiznat okolí to, co si přejeme. Co opravdu chceme. Ještě o krok předtím je přiznat sobě, co chceme. Ne na každou touhu jsme hrdí, ale alespoň si připustit, že ji máme, je osvobozující.

Pusťte si celý díl magazínu o asertivitě, sebevědomí a schopnosti říkat ne.

autor: Petr Bouška
Spustit audio