Vítězové Startéru Méta Monde: Na první koncert pořád čekáme, ale naše songy hrát naživo umíme

28. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Méta Monde

Rok po odeslání písně Dying do hitparády neobjevených Radia Wave zvítězilo pražské duo Méta Monde v letošním ročníku Startéru. Dvojice vývojářů Jakub a Roman mezitím stihla vydat debutovou desku, ale na první regulérní koncert kvůli covidové pandemii pořád čeká. „Hráli jsme zatím jen online, ale často zkoušíme, takže se nemusíte bát, že bychom neuměli naše písně předvést naživo,“ dodávají oba se smíchem v prvním rozhovoru po dobytí Startéru.

Jak se stalo, že dva absolventi ČVUT založili kapelu? Songwriter Jakub vyrůstal v hudební rodině s dědečkem sbormistrem. „Taky jsem přes 15 let studoval a hrál na klasické a jazzové piano a následně fungoval v několika různých kapelách jako klávesák nebo pianista,“ vysvětluje svůj hudební background.

Čtěte také

Roman přišel k muzice o něco později: „Okolo 16 let, kdy jsem hodně poslouchal indie rock a dance punk, jsem taky začal hrát na basu v pár kapelách. A potom po delší přestávce jsme se potkali s Jakubem v jedné firmě a kapela byla na světě.“

Za název Méta Monde může právě Roman, který dlouhé roky studoval francouzštinu a taky dřív hodně poslouchal právě francouzský indie elektro pop. „A písmena M, M vedle sebe taky vypadají dobře, dá se z nich dělat hezký vizuál,“ dodává. Právě on má na svědomí videoklipy kapely, Jakub je zase hlavní motor vzniku nových písní.

Méta Monde

Spousta melodií ho mimochodem napadá za volantem, nebo když chodí pěšky: „Třeba refrén songu Empathy vzniknul při cestách za rodinou do Sušice. A diktafon s sebou už tahám prakticky pořád, i na procházky s přítelkyní. Každou chvíli se někde zastavím a začnu si do něj za stromem broukat nějakou melodii.“

Kdo Méta Monde masteroval skladbu Dying, se kterou ve Startéru dvojice zvítězila? A už vědí, kde si zahrají poprvé naživo? Poslechněte si celý rozhovor s vítězi letošního ročníku Startéru!

Spustit audio