Vodopády a mrakodrapy. Prohlédněte si galerii 20 nejlepších dronových snímků roku 2017

Dron
Dron

K revolučním zařízením pro amatérské fotografy nepatří jenom chytré telefony, díky kterým máme kvalitní fotoaparát neustále v kapse. K velkému zlomu ve fotografii došlo taky s příchodem dronů.

Díky létajícím stativům dokážeme fotit a točit svět z perspektivy, která by byla ještě nedávno možná jen za pomocí o mnoho dražší techniky. Dronestagram, instagram pro létající foťáky, který sdružuje nadšence do focení krajiny, zveřejnil žebříček dvaceti nejlepších dronových snímků roku 2017. Najdeme mezi nimi fotografie rušných měst, ale taky vietnamského jezera, islandského vodopádu nebo sběrače aksamitníků v Thajsku. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Spustit audio
 • Ropné společnosti utrácí miliony, aby zablokovaly zákony zaměřené na boj s globálním oteplováním

  22. březen 2019
  Ropovod

  Pět největších benzinových a ropných společností utratí téměř 200 milionů dolarů ročně za lobbing, jehož cílem je zdržet nebo zablokovat zákony zaměřené na boj s klimatickými změnami. Vyplývá to z nové zprávy InfluenceMap.

  Zavedení zákonů, které mají zmírňovat globální oteplování, se snaží zabránit především společnosti Chevron, BP a ExxonMobil. Stále častěji k tomu využívají také sociální sítě, prostřednictvím kterých ovlivňují voliče. Například před volbami ve Spojených státech v roce 2018 tyto společnosti utratily za kampaň na sociálních sítích Facebook a Instagram přibližně 2 miliony dolarů. Prostřednictvím těchto sítí měly propagovat výhody nárůstu produkce fosilních paliv. Firma BP také sponzorovala 13 miliony dolary kampaň, která úspěšně zabránila zavedení uhlíkové daně ve státě Washington. Jeden milion z této částky byl i v tomto případě vyhrazen na propagaci prostřednictvím sociálních sítí. Po ujednání Pařížské dohody v roce 2015 velké ropné a benzinové společnosti prohlašovaly, že podporují zavedení daně za vypouštění oxidu uhličitého. Zpráva ale tvrdí, že mezi jejich slovy a činy je do očí bijící rozdíl. „Veřejně sice podporují opatření v oblasti změny klimatu, ale lobbují proti zavedení závazných zákonů. Podporují nízkouhlíková řešení, ale tyto investice jsou titěrné v porovnání s výdaji na rozšiřování jejich obchodu s fosilními palivy,“ řekl pro Guardian autor zprávy Edward Collins. 
  Zpráva analyzuje výdaje společností na lobbing a reklamu a na základě důkladných rešerší stanovuje, jak velká část těchto financí byla vyhrazena na témata spojená s klimatickou změnou. Firmy ale se závěry zprávy nesouhlasí. „Odmítáme výsledky této zprávy. Naše podpora Pařížské klimatické dohody je jasná, stejně jako kroky, které podnikáme, abychom pomohli uspokojit potřeby společnosti na čistší energii. Nebudeme se omlouvat za to, že jsme hovořili s politickými představiteli a regulačními orgány po celém světě, abychom mohli vyjádřit svůj názor na klíčová témata, jako je změna klimatu a způsob, jak ji řešit,“ stojí v prohlášení společnosti Shell. Podobně odmítavé stanovisko zaujala i společnost Chevron.

 • Morgan Freeman zachraňuje včely. Na svém pozemku pro ně zřídil rezervaci

  22. březen 2019
  Morgan Freeman

  Jednaosmdesátiletý herec se rozhodl předělat svůj 124 akrů velký pozemek na rezervaci pro včely. Na svůj ranč v Mississippi proto přemístil 26 včelstev z Arkansasu.  

  Na pozemku také vysázel magnólie, levandule, jetel a další včelám prospěšné rostliny. Nikdy údajně nenosí oblek, který by ho proti včelám chránil. Žádná z nich ho ale prý zatím nebodla. Včely pouze chová a nemá v úmyslu sklízet med nebo jakkoliv narušovat jejich úly. Freeman se o své nové zálibě ve včelaření poprvé zmínil v roce 2014 v The Tonight Show Jimmyho Fallona, kde také mluvil o potřebě včely chránit a jejich významu pro životní prostředí. Výzkum publikovaný v časopise Science ukazuje, že za rychlým úbytkem včel stojí několik faktorů. Je prý způsoben především parazity, používáním pesticidů a ztrátou přirozeného prostředí. Ačkoliv neexistují důkazy, že by včelám hrozilo v nejbližší době vyhynutí, úbytky jejich populace mají už nyní dopad na divoce rostoucí rostliny a zemědělské plodiny všude po světě.

  Podívejte se taky na Upatlané ruce. Vytáčení medu jako komunitní záležitost a vrchol včelařské sezóny nebo Jsou ve vzduchu vašeho města kovy? Zjistíte to z medu.

 • Britská Národní portrétní galerie odmítla peníze od majitelů firmy těžící z opiátové krize

  22. březen 2019
  předávkování - drogy

  Národní portrétní galerie v Londýně se rozhodla s díky odmítnout sponzorský dar 1,3 milionu dolarů od majitelů nechvalně proslulé farmaceutické firmy Purdue Pharma, rodiny Sacklerových. Úspěchem tak skončila iniciativa umělkyně a fotografky Nan Goldin, která pohrozila, že pokud galerie peníze přijme, zruší s ní dohodu o své retrospektivní výstavě.

  Více se dočtete na webu Huffington Post. Goldin, která z vlastní zkušenosti ví, co je to závislost na opiátech, neprotestovala proti sponzorským darům Sacklerových poprvé. V loňském roce bojovala v New Yorku za stejnou věc v Metropolitním muzeu umění (MET) a Guggenheimově muzeu. Fakt, že peníze od jedné z nejbohatších rodin přestávají některým institucím vonět, souvisí se soudním stíháním, kterému Sacklerovi čelí v USA. 36 amerických států a 1 600 měst je zažalovalo za to, že profitují na opiátovém byznysu. Jejich klamavé marketingové praktiky měly v konečném důsledku vést k opiátové epidemii. Na předávkování léky či drogami v USA denně umírá 130 lidí, což je pětkrát víc než v kokainových 80. letech. Počátky této krize najdeme v druhé polovině 90. let, kdy zmíněná společnost Purdue Pharma uvedla na trh prášek proti bolesti Oxycontin. Tyto tablety, vydávané na předpis, tlumí bolest, ale neřeší příčiny nemocí a jsou návykové. Právě proto se v USA dramaticky zvýšil počet drogově závislých lidí.

 • Na Sibiři proběhl první šampionát ve fackování. Soupeři nesměli fackám uhýbat ani je vykrývat

  21. březen 2019
  Na Sibiři proběhl první šampionát ve fackování

  Facka je jedním z nejstarších způsobů řešení konfliktů. Dovést umění fackování k dokonalosti se rozhodli ve městě Krasnojarsk na ruské Sibiři. Uspořádali tam první fackovací šampionát v historii. Svou sílu a přesnost na něm demonstrovali siláci z celého světa.

  Zápasu ve fackování se účastní vždy dva sportovci. Podle pravidel stojí naproti sobě a mezi nimi je pultík, o který se v případě přesného zásahu od soupeře mohou opřít. Na rozdíl od boxu nebo jiných bojových sportů se úderu soupeře nesmí žádným způsobem vyhnout ani ho vykrýt. Souboj pokračuje do té doby, než se jeden z bojovníků vzdá nebo je porotou diskvalifikován. Píše o tom web Stolica 24. Vítězem šampionátu ve fackování se stal Rus Vasilij Kamockij. Ve finále udolal svého soupeře dvěma přesnými zásahy a odnesl si finanční odměnu ve výši 30 000 rublů (asi 10 500 korun). Celý šampionát Rusové pečlivě zdokumentovali na sociálních sítích. Soutěž byla součástí sportovního festivalu Siberian Power Show, na kterém v různých disciplínách soutěží tanečníci, kulturisté a další příznivci hlavně silových disciplín.

 • Sexuální pracovnice jako lákadlo pro turisty končí. Amsterdam zakáže prohlídky Red Light District

  21. březen 2019
  Prostituce - prostitutka- red light district - Amsterodam

  Skupinové prohlídky čtvrti červených luceren (Red Light District) budou už brzy v Amsterdamu minulostí. Místní radní je zakážou, protože podle nich nejsou dostatečně uctivé k místním sexuálním pracovnicím a mohou je urážet.

  „V této době už není přijatelné ukazovat sexuální pracovnice jako turistickou atrakci,“ řekl radní Udo Kock listu The Guardian. Zákaz vítají i sexuální pracovnice. Až 80 procent z nich v průzkumu uvedlo, že přílišný turismus škodí jejich podnikání. Radní dokonce uvažují, že celou čtvrť přestěhují mimo centrum. Zákaz, který vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku, se bude týkat placených i takzvaných free prohlídek. Podle městské rady se díky němu sníží i počet turistů navštěvujících město. Loni do Amsterdamu, ve kterém žije asi 850 000 obyvatel, přijelo kolem 19 milionů turistů. V roce 2025 by to podle současné starostky města Femke Halsemy mohlo být až 25 milionů. I kvůli tomu ze středověkého centra města odchází stále více místních obyvatel. Prohlídky čtvrti červených luceren jsou přitom v Amsterdamu fenoménem. Týdně jich různé hospody, bary a další více či méně seriózní organizace vypraví kolem tisícovky. Omezení turisté v Amsterdamu pociťují už nyní, tři čtvrtě roku před začátkem platnosti zákazu, ulice Red Light District jsou postupně uzavírány, aby mohly být vyčištěny. Město se zároveň snaží přesměrovat turisty na jiná místa. V budoucnu ale budou omezeny i prohlídky dalších částí města. Počet průvodců, kteří budou moci turistům město ukázat, se sníží. Všichni budou muset mít povolení od rady města, která bude kvalitu jejich prohlídek kontrolovat, a všichni budou muset dodržovat přísná pravidla stanovená vedením města. Amsterdam s neúnosným množstvím turistů bojuje už delší dobu, před časem třeba zakázal pojízdné bary. Turisté na nich dělali nepořádek a močili v ulicích.

 • Publikace mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům. Patří k nim pogromy i vystěhovávání

  21. březen 2019
  Romové - demonstrace - pochod

  Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) vydalo publikaci, která mapuje použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. Brožura vyšla u příležitosti Romského týdne, který od pondělí do dneška probíhá v Bruselu. Jsou v ní popsány konkrétní příklady kolektivních trestů uplatněných na Romech státními orgány nebo různými rasistickými uskupeními. 

  Materiál nese název Kolektivní tresty proti Romům v Evropě a ukazuje na kolektivní vnímání Romů, kdy rasisté nebo přímo státní úřady trestají za prohřešky jednotlivců celou romskou komunitu. Podle ERRC je takové jednání odsouzeníhodné a jedná se o jeden z nejextrémnějších projevů protiromského rasismu v Evropě. „Každá společnost, která umožňuje veřejným orgánům trestat etnickou skupinu kolektivně, protože několik lidí je podezřelých z něčeho, nebo proto, že komunita je chudá, je porušením základních principů kterékoliv země, která se řídí právním řádem,“ uvedl v publikaci výkonný ředitel ERRC Adam Weiss. V brožuře jsou popsány například neonacistické pogromy na Ukrajině. Odstartoval je případ ze srpna roku 2016, kdy při podezření, že jeden z místních Romů zavraždil a znásilnil devítiletou dívku ve vesnici Loščynivka nedaleko Oděsy, vesničané vyhnali z obce všechny romské obyvatele a zničili jejich domy. Protiromské pogromy na Ukrajině pokračují i nadále, na svědomí je mají často hlavně mladí muži z krajně pravicových vojenských jednotek. ERRC na Ukrajině podporuje Romy v několika soudních sporech týkajících se pogromů a radí jim i při žalobách na ukrajinskou policii za to, že selhala při potlačování davového násilí. Dalšími případy popsanými v publikaci jsou například vymáhání dluhů jednotlivců za elektřinu od všech Romů v lokalitě v Srbsku, vystěhovávání Romů v Bulharsku a Francii a další konkrétní případy diskriminace nebo násilí v Řecku, Maďarsku, Itálii, Makedonii, Rumunsku a na Slovensku. Všechny popsané případy se odehrály v posledním desetiletí. Píše o tom server Romea. Podle ERRC se počet využití kolektivních trestů proti Romům zvyšuje. „Dáváme tyto případy k soudům, jak národním, tak i k Evropskému soudu pro lidská práva. Chceme ukázat těm, kteří mají moc, že ​​je nepřijatelné takto jednat proti celým skupinám Romů beztrestně,“ dodalo v publikaci ERRC.

  Podívejte se taky na Přes čáru: Lety byly koncentrák a lidé se tam dostávali i za banální přestupky.

 • Mutanti, ženy a udržitelnost. Komu patří ocenění Czech Grand Design?

  21. březen 2019
  Absolutní vítězkou a držitelkou hned dvou brýlí proti oslnění slávou se stala Tereza Rosalie Kladošová

  Včera se ve Stavovském divadle v Praze udílely ceny Czech Grand Design za rok 2018. Ceremoniálem provázelo hudbou i slovem duo Mutanti hledaj východisko s podporou tanečnic a tanečníků v maskách asijských mávajících koček Maneki Neko. Trofej, kterou vždy zpracovává loňský vítěz, měla tentokrát podobu brýlí od designérky Nastassii Aleinikavy. 

  Absolutní vítězkou a držitelkou hned dvou brýlí proti oslnění slávou se stala Tereza Rosalie Kladošová. Absolventka UMPRUM si vedle ceny za módní design odnesla i hlavní titul Grand designérky roku 2018. Kladošová se kromě módního designu a upcyklace merino vlny věnuje také produktovému designu a scénografii. V duu s Annou Štěpánkovou vytvořila už podruhé fantaskní scénografii, ve které se ceny na pódiu Stavovského divadla v Praze předávaly.

  Autoři byli oceněni celkem v devíti kategoriích, které zahrnuly produktový a módní design, šperk, fotografii, ilustraci a grafický design. Cenu Designér roku s podporou Ministerstva kultury ČR získala autorka křesla ve tvaru bramborového lupínku „Chips Chair“ Lucie Koldová. Fotografkou roku 2018 se stala Hana Knížová, která vedle módy fotí i sociálně laděné dokumentární série. 

  Objevem roku 2018 je čerstvá absolventka UMPRUM Maria Nina Václavková, autorka kolekce ekologicky rozložitelné designové obuvi Offcuts, která bude letos reprezentovat Českou republiku na renomovaném francouzském festivalu Hyères. Mezi grafickými designéry vyhrál projekt Veroniky Rút Novákové, který řeší vizuální smog ve veřejném prostoru v Brně. Cenu za nejlepší design šperku získala autorka kolekce majestátních korun Homa Janja Prokić a ilustrátorem roku 2018 se stal výtvarník Jindřich Janíček s komiksy a ilustrovanou Ústavou České republiky

  Do Síně slávy, která patří významným osobnostem z českého designu, byl na Czech Grand Design za rok 2018 uveden výtvarník, ilustrátor a pedagog Jiří Šalamoun. Jeho ilustrace najdete v desítkách knih světových autorů, na filmových i divadelních plakátech. Ocenění za legendárního ilustrátora, mimo jiné autora Maxipsa Fíka, převzala dcera Barbora Šalamounová.

 • Trailer na 3. sezonu Stranger Things ohlašuje konec dětství hlavních postav. Věří tomu vůbec někdo?

  20. březen 2019
  Z traileru třetí sezony seriálu Stranger Things

  Unikátní seriál kombinující dobrodružný příběh s dětským hrdinou a mysteriózní horor se dočkal své 3. řady a my se, aspoň soudě podle traileru, můžeme těšit na další tísnivou a napínavou prázdninovou story.

  Zase se setkáme s pěticí hlavních dětských představitelů a dalšími obyvateli žijícími v městečku Hawkins v Indianě, které jako by z oka vypadlo některé z osmdesátkových Spielbergových produkcí. Právě dokonalou imitací estetiky vzorových filmů a seriálů a odkazy na kultovní popkulturní díla je seriál Netflixu proslulý a už upoutávka na nadcházející sezonu významně pomrkává na diváky znalé věci – děj se bude točit kolem oslav Dne nezávislosti a 4. červenec je symbolicky i datem, kdy si letos třetí Stranger Things odbydou premiéru.

 • Po obřím úklidu bombajských pláží se domů vrátily ohrožené karety zelenavé

  20. březen 2019
  želvičky - želví mláďata

  Dva roky dobrovolníkům trvalo, než vyčistili bombajskou pláž Versova Beach, a to v rámci projektu World's Largest Beach Clean Up. V jeho čele stojí právník a ekologický aktivista Afroz Shah. Se svým týmem odstranil z pláže celkem pět tisíc tun odpadu, který se tyčil až do výše 180 centimetrů.

  Informoval o tom server Inhabitat. Versova Beach teď vypadá jako každá jiná pláž – můžete přijít, zapíchnout slunečník, hrát si v písku. Stalo se ale i něco neobyčejného – do svého domova, kterým pláž desítky let byla, se vrátily karety zelenavé a svůj život tady teď začalo osm desítek jejich mláďat. „Brečel jsem, když jsem viděl, jak se vydávají k oceánu,“ řekl Afroz Shah deníku Guardian. Pláž zůstává dál čistá, dobrovolníci kromě ní vyčistili koryta blízkých řek a iniciovali programy pro místní, aby jim zabránili používat pláž jako skládku. Shah, který mezitím za svoji snahu dostal cenu Champion of the Earth, se svým týmem postupuje dál – vyčistili už víc než pět desítek veřejných toalet a podél pláže zasadili 50 kokosových palem. V budoucnu se chystají vysadit mangrovový háj, což by, jak doufá, mělo oblast ochránit před povodněmi.