„Všichni staří skejťáci to mají dodnes v krvi,“ říká režisér dokumentu King Skate Šimon Šafránek

17. září 2018

Pět let od vydání publikace Prkýnka na maso jsme uřízli má historie českého skateboardingu před rokem 1990 i svou filmovou podobu. Spisovatel, novinář a filmař Šimon Šafránek ukazuje historii předrevolučního skateboardingu na archivních záběrech, které se mu podařilo shromáždit, doplnil je vzpomínkovými rozhovory. Výsledkem je celovečerní dokumentární debut King Skate, který jde aktuálně do českých kin.

„Knížka Michala Nanoru a Martiny Overstreet byla hlavní inspirací, je za ní obrovský research,“ říká hned na úvod Šimon Šafránek. „Kromě skvělých příběhů tam jsou i autentické fotografie přímo od skejťáků a já si říkal, že když mají tolik fotek, tak třeba i točili. A ukázalo se, že ano, navíc hned několik kluků a každej trochu jinak.“ Dvěma důležitými filmy o skateboardingu – americkým Dogtownem a německým Tohle není Kalifornie – se Šafránek inspiroval, hlavně co se týče práce s archivními záběry. „Dogtown jsem viděl už před těmi 13 lety a pořád je to skvělej biják. Při přípravách King Skate jsem si ho samozřejmě pouštěl znova.“

Šimon Šafránek

Dokument ale rozhodně není jen zfilmovanou verzí pět let staré publikace. „Částečně jsem samozřejmě zpovídal skejťáky z knížky, ale zároveň i lidi, kteří v knížce vůbec nejsou,“ vysvětluje Šafránek. O zahraniční přesah se staral Brit Shane Rouse, který přijel do tehdejšího Československa v polovině osmdesátých let společně s Němcem Clausem Grabkem, aby předvedli aktuální styl ježdění. Po třiceti letech od poslední návštěvy přiletěl Rouse v roce 2017 do Česka, aby se zúčastnil akce Stará kolena, kterou si první generace českých skejťáků jednou za pár let sama pro sebe pořádá. „Všichni to mají dodnes v krvi, domluví se na společné akci, kde přes den jezdí staré disciplíny a večer pak mají mejdan jako za mladých let,“ říká Šafránek.

Kdo z tehdejších skejťáků už scénu úplně opustil? Proč má King Skate tak bohatý hudební doprovod a kterou píseň chtěl mít Šimon Šafránek původně v závěru dokumentu? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.