#VyjdiVen! Studenti se postaví za nezávislou justici i státotvorného prezidenta

protest - demonstrace
protest - demonstrace

V poledne vyjdou do ulic studenti středních a vysokých škol z celého Česka. Akce nazvaná #VyjdiVen se vedle Prahy uskuteční v Brně, Ostravě, Hradci Králové a dalších městech. Stávkou za obranu demokracie, ústavy a nezávislé justice chtějí mladí lidé navázat na tradici studentských protestů.

„Nechceme žít v totalitě či oligarchii, chceme žít ve svobodné a demokratické zemi, a proto jsme připraveni tuto zemi bránit a nejsme lhostejní k tomu, co se děje,“ uvádí iniciátoři protestu ve své výzvě. Demonstranti požadují odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové, chtějí, aby vláda Andreje Babiše znovu požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry nebo aby prezident Miloš Zeman „jednal státotvorně“. Organizátoři akce taky vyzvali veřejnost, aby se k nim symbolicky v poledne připojila a na chvíli ze svých kanceláří a domovů vyšla ven. Výstražná studentská stávka iniciativy #VyjdiVen se konala i loni v březnu, kdy se do ní zapojilo přes 300 škol po celé zemi. Demonstrace proti ministryni Benešové a premiérovi Babišovi uspořádal uplynulé tři pondělky za sebou taky spolek Milion chvilek pro demokracii. Na příští úterý svolal celorepublikový protest na pražské Václavské náměstí. Studenti středních škol se do veřejného dění intenzivně zapojují i v ekologických otázkách. V rámci celosvětové kampaně Fridays for Future v ulicích opakovaně protestují proti ignorování změn klimatu.

Podívejte se na fotografie z prvního protestu českých studentů v rámci Fridays for Future.

Spustit audio
 • Hladina moří by mohla vzrůst až dvakrát více, než se předpokládalo, odhadují vědci

  21. květen 2019
  Antarktida taje

  Podle dřívějších odhadů má globální hladina moří vzrůst do roku 2100 maximálně o jeden metr. Nová studie ale naznačuje, že se může jednat až o dvojnásobek. Příčinou je zrychlující se tání ledu v Grónsku a Antarktidě.

  Mezivládní panel pro změny klimatu ve zprávě z roku 2013 odhadoval, že hladina vzroste do roku 2100 o 52 až 98 centimetrů. To je ale podle mnohých expertů velmi umírněný odhad. Vědci se navíc obávají, že modely, které jsou v současné době používány k předvídání vlivu tajících ledovců na hladinu moře, nezohledňují všechny neurčitosti, ke kterým může docházet.
  Výzkumníci se proto pokusili získat jasnější představu o tom, jak tání ovlivňuje hladinu moří, pomocí strukturované expertní studie, ve které zohlednili znalosti a názory mnoha odborníků. Pokud bude ke zvyšování hladiny CO2 ve vzduchu docházet stejně rychle jako v současnosti, mohla by podle zjištění této studie hladina vzrůst do konce století až o 238 centimetrů.
  To by mělo podle autorů studie pro planetu velké následky. Zaplaveno by bylo asi 1,79 milionu kilometrů souše – tedy přibližně plocha o velikosti Libye. Šlo by z velké části o oblasti důležité pro pěstování potravin, jako je například delta Nilu. V ohrožení by byly i velké metropole jako Londýn, New York a Šanghaj.
  Jeden z autorů studie, profesor Jonathan Bamber z Univerzity v Bristolu, to dává do srovnání se syrskou uprchlickou krizí. Podle něj by v důsledku takto výrazného nárůstu hladiny moří přišlo o domov až 200krát více lidí. Autoři ale zdůrazňují, že je stále ještě čas se těmto dramatickým scénářům vyhnout, pokud v nadcházejících desetiletích dojde k výraznému snížení emisí.

 • Požár zničil jedinečný kulturní prostor u železniční stanice v Žilině

  21. květen 2019
  Stanica Žilina-Zarečie, S2

  Požár objektu postaveného z pivních bedniček a slaměných balíků vypukl v noci na neděli, hasiči ho uhasili za méně než dvě hodiny, plameny ale i tak vážně poničily samotný objekt i konstrukci mostu, pod kterým stojí. Většina techniky uvnitř zůstala nepoškozená.

  Ještě v sobotu večer zde odehrálo představení Prešovské národní divadlo, krátce nato vypukl požár. Vyšetřování události stále probíhá a zatím není jasné, proč objekt začal hořet. V Žilině byla v ranních hodinách vyhlášena mimořádná situace a doprava kolem mostu Rondel byla omezena.
  Podle prohlášení Petera Hapco z organizace Truc Sphérique pro Radio Wave se tým kolem Stanice předběžně nechystá sál znovu obnovit a chce nejdříve počkat na výsledky vyšetřování. Budova stanice stojící opodál je nepoškozená, většina chystaného programu se přemístí tam. Město také organizátorům zapůjčilo prostory Městského divadla.
  Objekt vznikl v roce 2009 z iniciativy občanského sdružení Truc Sphérique, které se od roku 1998 snaží ve čtvrtém největším slovenském městě podporovat kulturní život a umění. Na stavbě nevšedního kulturního objektu se podílelo 120 dobrovolníků. Příběh Stanice si můžete poslechnout zde.

 • Ctižádostivé matky šimpanzů bonobo pomáhají svým synům s hledáním sexuální partnerky, zjistili vědci

  21. květen 2019
  šimpanz

  Matkám šimpanzů postaveným vysoko v hierarchii tlupy opravdu velmi záleží na tom, aby se z nich staly babičky. Své syny proto přivádějí do styku se samicemi, chrání je před konkurenčními samci a brání ostatním v páření. Tato snažení se podle vědců matkám vyplácí. Šimpanzi bonobo, kteří žijí s matkou, mají třikrát větší šanci, že zplodí potomky, než ti, kteří žijí bez ní. 

  „Chtěli jsme zjistit, jestli má chování matek vliv na úspěch jejich synů, a zjistili jsme, že je to tak. Matky mají velký vliv na počet vnoučat, která zplodí,“ řekl Martin Surbeck, primatolog na Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku, který je jedním z autorů výzkumu. Důležitá je především ochrana před ostatními samci, kterou matka svému potomkovi poskytuje během páření. Zároveň ale brání ostatním v páření tím, že na ně v průběhu rozmnožování útočí. „Jednou jsem viděl matku, jak samce táhne pryč za nohu,“ popsal svou zkušenost z pozorování Surbeck pro web Guardian. Tato strategie nemusí nutně zvyšovat šanci jejích potomků, ukazuje ale, jak důležitou roli v tomto ohledu matky hrají.
  Surbeck a jeho kolegové sledovali populace šimpanzů v Tanzanii, Ugandě a Pobřeží slonoviny. Podobné chování vysledovali také u matek šimpanzů učenlivých, kteří jsou společně se šimpanzi bonobo nejbližšími příbuznými člověka. U tohoto druhu se ale neprojevil tak silný vliv, neboť na rozdíl od šimpanzů bonobo zde mají dominantní postavení samci, a matky proto nemají takový vliv.

 • Neapol zbourá věžáky Le Vele, proslavené seriálem Gomora. Obyvatelé se přestěhovali do lepšího

  20. květen 2019
  Věžáky Le Vele v Neapoli se objevily v seriálu Gomora

  Zločinem prolezlé věžáky Le Vele (Plachty) ve čtvrti Scampia na okraji italské Neapole se během následujících měsíců zbourají. Pak zůstane už pouze jeden, který poslouží jako kanceláře pro tamní radnici nebo jako muzeum. Domy proslavila kniha a televizní seriál Gomora, které popisují neapolský zločinecký gang Camorra.

  Komplex se postavil v sedmdesátých letech pro nejchudší obyvatele Neapole. Zanedlouho se ale věžáky pro celou Itálii staly symbolem degradace, chudoby a mafie. Mnoho bloků zůstalo nedokončených a v roce 1980 přišlo velké zemětřesení a stovky uprchlíků obsadily prázdné byty. „Budovy se nikdy nedostavěly, ale neměli jsme na výběr,“ řekl britskému deníku Guardian Omero Benfenati, kterému byly pouze dva roky, když se tam jeho rodina nastěhovala. V domech se tak třeba nikdy nezřídily výtahy, ačkoli se pro ně postavily šachty. Do prázdných prostor se stáhli drogoví dealeři a narkomani. Z obyvatel se pak často rekrutovali noví členové Camorry, kteří dohlíželi na drogový byznys. Podle Benfenatiho většina jeho vrstevníků umřela v klanových válkách. Ani strach o život je ale neodradil, a to kvůli vysoké nezaměstnanosti, která se ve Scampii stabilně drží na 70 %. Lidé tak často nakonec skončí v šedé zóně. Když se v domech začal natáčet seriál, někteří obyvatelé si v něm zahráli a produkce například zaplatila za nutné opravy. Filmaři si ale teď musejí najít nová místa pro natáčení. Obyvatelé bytů hledat nemuseli, všech původních 926 rodin se přestěhovalo do nových domů, které pomohli sami navrhnout, aby se neopakovaly chyby z Le Vele. Jak píše italská verze serveru The Local, město zároveň počítá s tím, že se v celé čtvrti opraví ulice a zřídí nové parky a služby pro veřejnost.

 • Vědci sestavili z receptů a účtenek za jídlo mapu Londýna. Bohatí jedí dobře, neplatí to ale vždy

  20. květen 2019
  Účtenka - obchod - supermarket - nákup

  Je známo, že s nadváhou souvisí vysoký krevní tlak či cukrovka. Ve Spojených státech je 36 % dospělých a 17 % dětí obézních. Podle některých odhadů bude mít každý druhý Evropan v roce 2050 nadváhu. Vědci se proto snaží zjistit, co lidé jedí a jaký to má vliv na jejich zdraví. Není to ale tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

  Mnoho výzkumů ohledně konzumace jídla nebylo příliš obsáhlých. Výzkumníci také zkusili informace získat od lidí na internetu, podle kritiků jsou však taková data plná zkreslených údajů, které nemohou věrohodně zachytit stravovací návyky. Luca Maria Aiello a jeho kolegové z vědeckého týmu v Bellových laboratořích společnosti Nokia v Cambridgi ale přišli se zajímavým řešením. Jak píše web MIT Technology Review, získali data z účtenek z londýnských prodejen řetězce Tesco za rok 2015. Společnost tehdy měla v britském hlavním městě 411 prodejen a přišlo do nich 1,6 milionu lidí s věrnostní kartičkou, kteří za rok koupili 1,6 miliardy kusů potravin. Data zahrnují každou položku, její váhu, datum a zákazníkovo poštovní směrovací číslo. Výzkumný tým si pak vyhledal údaje o jejich výživových hodnotách. Kromě toho získal informace o každém vydaném receptu od londýnských praktických lékařů v roce 2016. Vědce hlavně zajímalo rozšíření známek metabolického syndromu, který je charakterizován vysokým krevním tlakem, cukrovkou a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Vše pak porovnali a z výsledků sestavili mapy, které jsou dostupné na webu. Například se tím ukázalo, že lidé v Newhamu, který patří mezi poměrně strádající čtvrti, konzumují více kalorií, složení jejich živin je méně pestré a mají často cukrovku. Oproti tomu bohatí a dobře vzdělaní obyvatelé centrálního londýnského okrsku City of London a čtvrti Chelsea jedí více vlákniny a mají pestré složení živin. Ale nejen bohaté čtvrti si mohou vést dobře, což dokazuje Hackney. Tamní lidé jsou sice chudší, ale vysoce vzdělaní a mají lepší stravovací návyky a nižší výskyt cukrovky než obyvatelé Newhamu.

 • Mléčné koktejly vystřídaly vajíčka. Nespokojení Britové je hází na politiky

  20. květen 2019
  milkshake - mléčný koktejl

  Novou oblíbenou zbraní při protestech proti politikům ve Velké Británii se stal milkshake. Třeba krajně pravicový aktivista a nezávislý kandidát v evropských volbách Tommy Robinson byl během své kampaně na začátku května dvakrát zasažen jahodovým mléčným koktejlem. Následovaly tři podobné incidenty proti youtuberovi a kandidátovi za populistickou stranu UKIP Carlu Benjaminovi, a to poté, co vtipkoval o tom, zda by znásilnil, či neznásilnil poslankyni Jess Phillips. 

  Jak píše webový magazín Quartz, mléčný koktejl se stal tak velkou hrozbou, že edinburská policie požádala tamní McDonald’s, kde nápoje lidé zakoupili při předchozích útocích, aby je neprodávali před blížícím se mítinkem bývalého předsedy strany UKIP Nigela Farage. Konkurenční Burger King ale zákazníky ujistil, že jej prodávat bude. Až donedávna milkshaky mezi oblíbené politické zbraně v Británii nepatřily. Zatímco v ostatních zemích házejí jogurty, špagety, nebo dokonce boty, ve Spojeném království „to budou navždy vejce“, jak před čtyřmi lety napsal Guardian. Nevařené vejce, občas dokonce zkažené, je totiž nejčastěji používaný nástroj politického protestu v britské historii. Ostatně sám zmíněný Farage takový útok zažil před pěti lety, tehdejší premiér David Cameron v roce 2010. Velké pozdvižení způsobil bývalý vicepremiér John Prescott, který se před 18 lety popral s demonstrantem, jenž na něj předtím hodil právě vajíčko. Koktejly ale mají oproti vejcím několik výhod. Nápoj je lehčí na přenášení a nespokojený občan vždy může část vypít a zbytek mrštit na politika. Milkshake se navíc na politikovi více rozprskne, čímž roste potenciál, že se daná fotka nebo video bude hodně sdílet na internetu.

 • Westeros je mrtvý, ať žije Westworld! Je venku trailer k 3. sezóně populárního sci-fi seriálu

  20. květen 2019
  Ze seriálu Westworld

  Včerejší definitivně poslední díl Hry o trůny přinesl kromě pocitu naplnění i smutku z konce řady fanoušků také trailer na pokračování další seriálové velkoprodukce HBO – Westworldu.

  Stejně jako zábavní park provozovaný společností Delos dělí se do tematických etáží a oddělení zjevně i samotný seriál showrunnerů Jonathana Nolana a Lisy Joy. První záběry z chystané 3. sezóny obsahují totiž minimum obrazových i jiných informací odkazujících ke dvěma předchozím sériím. Na podkladu skladby Brain Damage od Pink Floyd nám servírují sled melancholických obrazů ze světa lesklé technooptimistické budoucnosti, do nichž hlavní hrdina (minimálně traileru) v podání Aarona Paula (Jesse z Breaking Bad) vráží ve voiceoveru lyrické klíny slov plných pochybností a odcizení. „Westworld je temnou odyseu vyprávějící o úsvitu umělého vědomí a zrodu nové formy života na Zemi,“ píše se v oficiální anotaci HBO. A také jeden z nejoriginálnějších seriálů posledních let, který v duchu tradice nejlepších sci-fi v příbězích zítřka vypráví o problémech, hrozbách i výzvách dneška, dodáváme my. Těšit se na něj můžete v roce 2020.

  Podívejte se taky na Paranoia, nebo realita? Druhá sezóna seriálu Westworld předvídá budoucnost digitálního šmírování.

 • Dej pusu krávě, vyzývá mobilní aplikace. Nedělejte to, můžete si ublížit, varuje rakouská vláda

  17. květen 2019
  krávy

  Švýcarská mobilní aplikace Castl, která se specializuje na nejrůznější výzvy, spustila KuhKussChallenge (Dej pusu krávě). V rámci této výzvy mají uživatelé ze Švýcarska i jiných německy hovořících zemí políbit krávu, ať už s jazykem, nebo bez, čímž vyberou peníze pro charitu. Pastvinami plnými krav je pověstné Rakousko, které už všechny „pusinkovače“ informovalo, že se jedná o nebezpečné nepřípustné jednání. 

  „Pastviny a louky nejsou dětský koutek v zoo, takové chování může mít velmi závažné důsledky,“ upozornila rakouská ministryně zemědělství Elisabeth Köstinger. Zároveň varovala, že krávy mohou být při ochraně svých telat agresivní. Snaha vyvážit zájmy turistů a chovatelů dobytka patří v rakouských horských oblastech mezi citlivá témata. Jak turistika, tak dobytek jsou přitom pro ekonomiku těchto regionů klíčové. Ukazuje to, jak píše britský deník Guardian, například únorový verdikt tyrolského soudu. Podle rozsudku musí chovatel krav zaplatit téměř pět set tisíc eur vdovci, jehož žena před pěti lety zemřela pod kopyty sedlákových krav. Chovatel se proti verdiktu odvolal a zastání našel u rakouské zemědělské federace, která varovala, že by potvrzení rozsudku znamenalo zkázu pro tamní horské pastviny. Rakouská vláda se snaží těmto neštěstím zabránit, a vydala proto pravidla pro turisty, v nichž jim radí, že se mají vyhýbat stádům krav. „Očekáváme, že když se lidé budou pravidly řídit, nedojde k žádným incidentům. Pokud se ale jimi řídit nebudou (a něco se jim stane, pozn. red.), přijdou o možnost žádat odškodnění,“ řekl v březnu agentuře Reuters rakouský kancléř Sebastian Kurz.

 • Zemřela nejnaštvanější a nejslavnější kočka na světě Grumpy Cat. Bylo jí sedm let

  17. květen 2019
  Zemřela Grumpy Cat

  V úterý zemřela ve věku sedmi let nejslavnější kočka internetu a hvězda memů Grumpy Cat, v pátek to na Twitteru oznámili její majitelé. „S nepředstavitelně zlomeným srdcem oznamujeme ztrátu naší milované Grumpy Cat,“ napsali Tabatha, Bryan a Chrystal Bundesen. Křížená kočka bojovala s komplikacemi po nedávné infekci v močových cestách, které nakonec byly, jak se píše v prohlášení, „nad její síly“.

  Rodina uvedla, že zemřela pokojně doma v náručí své „maminky“ Tabathy, a připomněla, že Grumpy, jejíž pravé jméno bylo Tardar Sauce (zkomolený anglický výraz pro tatarskou omáčku, pozn. red.), vyloudila milionům lidí po celém světě úsměv na tváři. Bundesenovi dodali, že slavná kočka bude i nadále žít v duších milionů fanoušků. Jak píše server HuffPost, Grumpy Cat se stala online hvězdou už jako kotě, a to díky fotce Bryana Bundesena, která se začala sdílet jako virál, a její nespokojený výraz se postupně stal populárním memem. V současnosti má 8,5 milionu fanoušků na Facebooku, 2,4 milionu na Instagramu, 1,5 milionu na Twitteru a 264 tisíc na YouTube. Objevila se v reklamní kampani jednoho výrobce kočičího jídla, zahrála si ve filmu Grumpy Cat’s Worst Christmas Ever, a dokonce byly pod jejím jménem vydávány knížky. Často se s ní fotily celebrity, jako například legenda komiksu Stan Lee nebo komik Conan O’Brien.