Výletní tip Ladislava Zibury: Vydejte se do českých vesnic v Banátu. Je to nezapomenutelný zážitek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čeští kolonisté přišli do Banátu v první polovině 19. století. Dnes je směr migrace opačný a české vesnice v Banátu se vylidňují a populace stárne.

Výletní tip tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura, který vám doporučuje místo, o němž jste už možná slyšeli: „nejodlehlejší kus Česka“ – Banát. Asi před dvěma sty lety tam přišli čeští osadníci, aby založili nové vesnice. Usídlili se tam a jejich kultura se dodnes zachovala, i dnes mluví česky. Banát má však i další lákadla. Krajina v okolí českých vesnic je nesmírně malebná, kopcovitá, nabízí krásné výlety do okolí, a dokonce je tam české turistické značení.

Velkou výhodou je to, že si nemusíte dělat starosti s tím, kde složit hlavu. Když totiž přijedete do některé z českých vesnic, a to nejen do Eibentálu, ale klidně do Gerníku či do Svaté Heleny, vždy tam snadno najdete ubytování, protože tu místní lidé nabízí místo k přespání. Navíc ho seženete i s jídlem, které vám uvaří vaši „domácí“, do toho na vás budou mluvit česky a ještě vám povypráví něco o historii Banátu. Podle Zibury byste tam rozhodně měli jet i kvůli tomu, že zde zažijete úžasný pocit z toho, že osm set kilometrů od našich hranic najednou přijedete do vesnice, kde všichni mluví česky. Pokud se tam navíc vydáte mimo dobu konání známého festivalu, tak tam denně i v sezoně jezdí asi tak pět lidí, takže jsou české vesnice takřka prosté turismu.

Poslechněte si celý Výletní tip Ladislava Zibury a dozvíte se, jak můžete pomoct lidem z Banátu.