Výletní tip Ladislava Zibury: Vydejte se do Jáchymova a poznejte krutý příběh těžby uranu

28. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Při průjezdu Jáchymovem zarazí prázdná místa po zbořených domech i počet těch, které by potřebovaly nutnou opravu. Chybí tu třeba holičství, více cukráren a kaváren, návštěvník se tak nevyhne pocitu tíhy z pohnuté historie celých Sudet

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravil dobrodruh Ladislav Zibura. Podle něj byste se měli vydat do Jáchymova. V mnoha ohledech zajímavé místo, které je dnes poněkud zapomenuto, bylo v 16. století druhé největší město v Českém království. Tehdy tam totiž vrcholila těžba stříbra na tamějších ohromných ložiscích. Stříbro později vystřídal uran a právě historie těžby uranu je jednou z věcí, kvůli níž stojí za to se do Jáchymova podívat.

Zpřístupněná štola dolu Svornost připomíná příběh 30 tisíc politických vězňů, kteří prošli tamními pracovními tábory – tzv. jáchymovským peklem. Uvidíte tam také rudou Věž smrti, kde se drtila uranová ruda, což byla nejhorší práce v táboře. Mnoho lidí, kteří v ní pracovali, zemřelo na následky ozáření.

Těžba uranu pro Sovětský svaz vedla k devastaci regionu, podlomení zdraví desítek tisíc lidí a ekonomické ztrátě. Dnes však Jáchymov není jenom město s pohnutou historií, jsou v něm i lázně s nádhernými budovami a příjemnou atmosférou.

Poslechněte si celý Výletní tip Ladislava Zibury a dozvíte se více o historii Jáchymova.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio