Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se na Jiráskovu cestu. Pro každého se tam něco najde

5. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bartoňova útulna, Peklo (výletní restaurace přestavěná podle návrhu Dušana Jurkoviče)

Výletní tip pro vás tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která doporučuje takzvanou Jiráskovu cestu. Vede přes východní Čechy a po celé trase dlouhé 170 kilometrů je řada zajímavostí. Můžete ji zvládnout během tří dnů nebo i za týden. Záleží na tom, jak sportovně cestu pojmete. A pokud nechcete pěšky, zkuste běžky, sněžnice nebo kolo.

Sám Alois Jirásek, podle něhož se cesta jmenuje, chodil z rodného Hronova do broumovského gymnázia pěšky a v Litomyšli, kde výlet končí, čtrnáct let žil. Cestou potkáte pohraniční opevnění z první republiky, z nichž nejvýznamnější jsou dělostřelecké tvrze Dobrošov a Hanička.

Dalšími historickými zajímavostmi jsou také četné kaple. Třeba ta v Broumovských stěnách nebo rotunda sv. Kateřiny v České Třebové. Rozhodně se zastavte i v Pekle u Nového Města nad Metují, kde je chata od Dušana Jurkoviče, nebo v Litomyšli, kde uvidíte chrám Církve bratrské od architekta Zdeňka Fránka.

Během putování narazíte i na četné rozhledny, například Šibeník, Annu nebo na dřevěnou rozhlednu na Velké Deštné. Jiráskova cesta zkrátka nabízí pro každého něco.

Poslechněte si celý Výletní tip Viktorky Hlaváčkové a dozvíte se o dalších zajímavostech na Jiráskově cestě.

Peklo
Rotunda sv. Kateřiny, ke které se váže hned několik pověstí
Historické měšťanské domy na Smetanově náměstí v Litomyšli
autor: Ondřej Hanko
Spustit audio