Výletní tip Viktorky Hlaváčkové: Vydejte se po stopách obrazů. Třeba za krajinou Maxe Švabinského

1. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Výletní tip pro Radio Wave si tentokrát připravila horalka Viktorka Hlaváčková, která vám doporučuje podívat se do krajiny některého z malířů či malířek. Když si nakoukáte obrazy malíře, který byl inspirován nějakou krajinou, a potom se do ní vydáte a díváte se na ni malířovýma očima, zažijete podle ní velmi zvláštní pocity. V zahraničí to tak můžete udělat třeba s francouzským městem Arles, kde spolu tvořili Paul Gauguin a Vincent van Gogh.

V Česku vám Viktorka Hlaváčková nabízí kraj zvěčněný na mnoha plátnech Maxe Švabinského. Rozprostírá se kolem Kozlovského kopce, kam se nejlépe dostanete pěšky z železničního nádraží v České Třebové po bohaté síti turistických tras.

Na kraji vesničky Kozlov stojí chaloupka Maxe Švabinského, které se sice tak říká, ale nepatřila mu. Jméno po něm získala díky tomu, že sem jezdíval za ženou Elou. Ta je spolu s tamní krajinou zachycena na obraze Chudý kraj. Více vám o díle Švabinského a jeho pobytu v Kozlově řeknou právě v „jeho“ chaloupce. A pokud budete mít chuť, podívejte se na celý kraj z nedaleké rozhledny.

Poslechněte si celý Výletní tip Viktorky Hlaváčkové a dozvíte se, kam se ještě v Kozlově a okolí podívat.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio