Vypadá to spíš jako kabaret. Stokujeme ve výklencích s rapperem Žakhélesem
Producenta, DJe a publicistu Andreje Kabala jsme ve Špíně přivítali už před více než rokem, kdy s námi prokormidloval podzemní vody dungeon rapu. Tentokrát jsme se ponořili do stokařinou obetkaného života jeho rapového projektu Žakhéles. Poslední, podzimní nahrávka Crack is liek odkazuje na Haringův slavný murál Crack is Wack a opět se nese na mocné vlně memphiského zvuku.
Na výletě za hranice satiry i rapových klišé nás doprovázel Žakhélesův playlist, ze kterého na nás nečekaně vykoukli i Velvet Underground.
„Žakhéles je fiktivní, hyperbolizovaná, satirická postava. Reálnější než realita,“ popisuje Kabal pozadí projektu Žakhéles, který původně vznikl jako interní vtip mezi kámoši a zastřešoval jeho první rapové pokusy. Domovskou základnou se mu stala KVLT crew, především na postu DJe. poprvé se jeho bars daly pořádně zaznamenat na debutém albu Edového syna. V tracku One day with Žakhéles nastínil život i duševní pochody tohoto rezidenta největšího sídliště střední Evropy, bratislavské Petržalky.
Od rapování o koloběhu dní ve zmíněné čtvrti, kterou před čtyřmi lety opustil a přestěhoval se do Prahy, na poslední EP už upustil a přesunul kulisy do nuselských ulic. Zároveň se rozhodl vypravit do centra dění na stagi a začal vystupovat i sólově, právě za podpory Edového syna. „Stojíme tam za mikrofonem a skoro se nehýbeme, říkám tam nějaké hloupé vtipy,“ směje se a ilustruje koncept Žakhélesových show. Otřeli jsme se díky tomu o variování a překlápění ustálených rapových klišé a nevyhnuli se ani lehké analýze stávajícího mainstreamového rapu.
Co byly Výklenkové rezonancie a existuje nějaký post moderní zvuk Petržalky? Jak se tato čtvrť v posledních letech proměnila? Proč nerad rapuje do svých beatů? Proč má rád memphis sound a jak se k němu dostal? Co by doporučil současným lokálním rapperům, aby si poslechli? Je důležité zůstat věrný undergroundu? Která kapela mu změnila život? Dostal někdy diss na to, o čem rapuje? Poslechněte si celý rozhovor se Žakhélesem ze záznamu!
Související
-
Sláva žaláři a trpasličím pevnostem! S Kabálem na prohlídce základních kamenů dungeon rapu
Renesanci dungeon synthu, ke které došlo před pár lety, si nešlo na nezávislé scéně nevšimnout. Do Špíny za námi dorazil Andrej Kabál, který fenomén přiblížil.
-
Edúv Syn: Rappeři by měli přemýšlet nerapově, pak vznikají pozoruhodné věci
Hudební kořeny Edova Syna leží v punkové scéně, ale až v temných a valivých trapových beatech nalezl formu, ve které se dokázal plně realizovat.
-
Rappeři Edúv Syn a Fvck_Kvlt ve Špíně: Punk je něco, co ti změní život a už se toho nikdy nezbavíš
Do první letošní Špíny dorazili dva slovenští rappeři – Edúv Syn a Fvck_Kvlt, kteří sice mají své kořeny pevně spjaté s punkem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.