Vždycky si máš s kým povídat. Co všechno jde zažít na koleji?

31. srpen 2023

Ve Studovně jsme se třemi studentkami probraly tipy i historky o tom, jak to chodí na koleji. Magdalena Trajerová a Michaela Šedinová spolu sdílejí pokoj na Švehlovce. Eliška Hauerová bydlí na Kajetánce. Proč se rozhodly pro kolej?

„Doporučili mi to rodiče s tím, že pokud chci zažít studentství ve všech směrech, tak kolej musím zažít taky,“ říká Majda. „Většinu bakaláře jsem bydlela na bytě a až těsně před odevzdáním bakalářky jsem se stěhovala na kolej. Ve výsledku jsem hrozně ráda, že jsem si tenhle způsob studentského života zažila a zažívám,“ dodává Míša.

Koleje jsou také levnější variantou bydlení v centru a o místa je velký zájem. Pokud se vám nepovede dostat na kolej hned na začátku, nevzdávejte to a kontaktujte ubytovací kancelář. „Lidi odcházejí během semestru a místa se uvolňují průběžně. Tak jsem se tam dostala i já,“ vzpomíná Míša. „Zamlouváte si jenom místo někde na koleji a až potom konkrétní pokoj,“ popisuje systém Eliška.

Čtěte také

Co studentky na koleji mile překvapilo? „Určitě ta pospolitost. Když třeba začne zkouškové, tak v tom člověk není sám. Vždycky si má s kým popovídat,“ popisuje Majda. Všechny se shodly na tom, že výhody bydlení na koleji se můžou stát i nevýhodami zároveň. „Je to dvousečné. Člověk tam málokdy může být úplně sám. Obecně je tam menší soukromí,“ uvádí příklad Majda. „Co by vás mohlo zarazit je, že se tam nerozlišují pánské a dámské sprchy,“ upozorňuje.

Co by holky doporučily někomu, kdo se teď na kolej chystá přestěhovat? „Vzít si varnou konvici je tip číslo jedna,“ říká Míša. „Je dobrý se domluvit s druhým pokojem,“ popisuje praktické záležitosti Eliška a doporučuje přidat se do kolejních facebookových skupin, kde se dá ledaco sehnat. „To, že člověk něco nemá, občas vede k tomu, že se s někým musí poznat a je to součást studentského života,“ uzavírá Míša.

Jaké je bydlet na koleji? Pusťte si Studovnu!

Spustit audio

Související