Webbův teleskop objevil svou první exoplanetu. Nachází se 41 světelných let daleko

13. leden 2023

Vesmírný teleskop Jamese Webba poprvé za dobu, co je ve vesmíru, potvrdil existenci exoplanety – tedy planety, která obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Objevené těleso LHS 475 b se nachází 41 světelných let od Země, píše Smithsonian Magazine.

Vědci již dříve existenci planety LHS 475 b předpokládali, a to kvůli datům družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Webbův teleskop jim ale spekulace s jistotou potvrdil. Nově objevená exoplaneta se nachází v souhvězdí Oktantu a podle dat z Webbova teleskopu, který byl do vesmíru vypuštěn v prosinci 2021, je podobně velká jako Země. Má asi 99 % průměru naší planety. Její povrch je převážně skalnatý a vědci také mají k dispozici informace o tom, že její hostitelskou hvězdou je červený trpaslík, kterého oběhne pouze za dva dny.

Tým vědců pod vedením astronomů z Univerzity Johnse Hopkinse aktuálně nově objevenou planetu zkoumá. Například se zabývá i tím, jestli má planeta atmosféru a případně z čeho se skládá. „Dalekohled je tak citlivý, že dokáže snadno detekovat celou řadu molekul, ale zatím nemůžeme učinit žádné definitivní závěry o atmosféře planety,“ říká Erin May, astrofyzička z Laboratoře aplikovaných studií Univerzity Johnse Hopkinse.

„Webbův teleskop nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo naši sluneční soustavu. A to je jeho mise teprve na začátku,“ uvedl k objevu Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení NASA. Vědci doufají, že další data z teleskopu získají už letos v létě. I na základě tohoto objevu předpokládají, že jim vesmírný dalekohled bude nápomocný v objevování nových vesmírných těles i v budoucnu.

Spustit audio
 • Vesmír nebyl vždy symetrický a jen díky tomu existujeme, naznačuje nová studie

  30. květen 2023
  Velký třesk

  Podle nové studie ve vesmíru v určitém období platily trochu jiné fyzikální zákony, než známe dnes. Šlo jen o několik sekund po velkém třesku, kdy se vesmír exponenciálně zvětšoval. V této chvíli spočívá tajemství naší existence, tvrdí vědci.

  Tým kosmoložky z Floridské univerzity Jiaminy Hou pozoroval víc než milion galaxií. Na nich prokázal, že vesmír v tomto období častěji formoval galaktické skupiny do určitých shluků, na rozdíl od utváření vlastního zrcadlového odrazu. To přitom porušuje takzvanou paritní symetrii, což je jedna ze základních pouček: vesmír je v podstatě symetrický a neupřednostňuje žádný tvar před jeho obráceným obrazem.

  Vědci předpokládali už déle, že k takzvanému „porušení parity“ muselo dojít. Vedl je k tomu hlavně fakt, že hmota, ze které jsme všichni složeni, je daleko častější než antihmota. Podle současných fyzikálních zákonů by se totiž měly po velkém třesku vzájemně vyrušit. To se ale očividně nestalo: z hmoty jsme my, hvězdy a planety nebo i celé galaxie, naproti tomu antihmota je velmi vzácná.

  Tento nesoulad byl dlouho jednou z největších záhad současné vědy. „Co je na počátku vesmíru? Proč ve vesmíru existuje hmota a není prázdný?“ ptá se Zachary Slepian, profesor astronomie a spoluautor studie. „Tahle práce se zabývá právě těmito velkými otázkami.

  Hou a její kolegové sice objevili silné důkazy o porušení parity, ale v měřeních stále existují nejasnosti, které bude třeba v budoucnu prověřit. Vědci navíc nevyřešili ani hádanku, proč vlastně vesmír cokoli obsahuje. Podivně seskupené galaxie, které odhalila poslední studie, nicméně nabízí nová vodítka pro možná vysvětlení. Jde proto o významný posun.

 • Online útoky na sportovce jsou čím dál horší, upozorňuje bývalá vítězka US Open

  30. květen 2023
  Tenisový míček na antuce

  Vítězka US Open z roku 2017 Sloane Stephens tvrdí, že obtěžování sportovců na sociálních sítích se stupňuje a pokusy mu zamezit nepomáhají. Řekla to na letošním French Open, které jako vůbec první grandslam hráčům nabízí ochranu pomocí speciálního softwaru.

  Stephens po svém vítězství v prvním kole Roland Garros nad Karolínou Plíškovou řekla, že urážky musí snášet celou svou kariéru. „Ano, je to pochopitelně problém po celou mou kariéru,“ řekla profesionální tenistka tmavé barvy pleti. „Nikdy to nepřestalo. Jestli se něco změnilo, tak akorát k horšímu.“

  Organizátoři letošního French Open nabídli hráčům ochranu před urážkami na sociálních sítích prostřednictvím umělé inteligence. Technologie má urážky odfiltrovat. Stephens nezacházela do konkrétních podrobností, ale řekla, že softwaru určenému k blokování rasistických komentářů nevěří.

  „Slyšela jsem o tom softwaru, ale nepoužila jsem ho. Na Instagramu jsem si nastavila blokování spousty klíčových slov a všech těchto věcí, to ale nezabrání, aby někdo prostě napsal hvězdičku nebo ty věci napsal jinak, což samozřejmě software ve většině případů nezachytí.“

  Stephens se proti obtěžování na sítích postavila už před několika lety. Loni se svěřila, že „byly dokonce chvíle, kdy po prohře odcházela z kurtu zděšená. Vůbec nepřemýšlela nad tenisem, ale bála se odemknout telefon”

  Rasistickým útokům v online prostředí nemusí čelit jen tenisté, ale i sportovci ve všech dalších odvětvích. Asi nejznámějším případem z poslední doby je profesionální fotbalista Realu Madrid Vinicius Júnior. Ten byl v minulém týdnu v utkání s Valencií vyloučen za strkanici, kterou vyprovokovaly rasistické urážky domácích fanoušků. Fotbalista proto ostře zkritizoval poměry ve Španělsku. Šéf španělské fotbalové ligy Javier Tebas se mu pak omluvil za zlehčování rasismu v nejvyšší soutěži.

 • Údajně špionážní ruská běluha míří do švédských vod. Mohou ji hnát hormony

  30. květen 2023
  Běluha Hvaldimir

  U švédského pobřeží se objevila údajně špionážní běluha ruského námořnictva. V uplynulých dnech samec Hvaldimir plaval ve fjordu u norské metropole Oslo. O víkendu se ale začal přesunovat dál na jih a dosáhl švédského pobřeží, uvedla nevládní organizace OneWhale, která pohyb Hvaldimira sleduje.

  Ochočený samec se poprvé objevil poblíž skandinávského pobřeží v roce 2019, konkrétně v norské oblasti Finnmark. Za hlavou měl postroj s nápisem „Equipment St Petersburg (majetek Petrohradu)“. Norské úřady spekulovaly, že kytovec utekl ruskému námořnictvu, protože se zdál být zvyklý na lidskou společnost. Moskva spekulace nikdy oficiálně nekomentovala.

  Tři roky Hvaldimir strávil pomalým přesouváním ze severního cípu Norska na jih. V posledních měsících ale výrazně zrychlil. „Nevíme, proč se teď pohybuje tak rychle, zvlášť když se vzdaluje od svého přirozeného prostředí,“ řekl deníku Guardian Sebastian Strand z organizace OneWhale. „Mohou to být hormony, které ho ženou k tomu, aby si našel partnerku. Nebo osamělost –⁠ běluhy jsou velmi společenské, může hledat přátele,“ dodal.

  Odborníci odhadují, že zcestovalému kytovci může být mezi 13 až 14 lety – je tedy ve věku, kdy je hladina hormonů velmi vysoká. Přezdívka Hvaldimir je slovní hříčkou. Spojuje norské slovo pro velrybu hval a křestní jméno Vladimir, které je v Rusku velmi oblíbené a mimo jiných je jeho nositelem i ruský prezident. Běluhy severní běžně žijí poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách.

 • Platforma Airbnb chce zabránit divokým večírkům. Zřídila speciální linku a sousedy nabádá k donášení

  30. květen 2023
  Aplikace ubytovací aplikace Airbnb (ilustrační foto)

  Platforma Airbnb se rozhodla s blížícím se létem zavést opatření, která pomohou snížit riziko nepovolených večírků ve Spojených státech. Služba zprostředkovávající krátkodobý pronájem proto zablokuje rezervace potenciálně rizikových hostů. Zároveň také nabádá sousedy, aby večírky nahlásili. Zákaz se vztahuje převážně na celostátní svátky Memorial Day na konci května, na oslavy Dne nezávislosti 4. července a víkendy blízké těmto svátkům. Informuje o tom agentura Bloomberg.

  Systém identifikuje a následně blokuje rezervace na vybrané termíny. Postupuje tak u osob, které označí za potenciálně rizikové. Mezi varovné signály patří například hodnocení zájemců nebo to, že rezervaci uskutečnili na poslední chvíli. To může naznačovat vyšší šanci rušivého nebo nepovoleného večírku, popisuje služba na svém oficiálním blogu.

  V rámci snahy o zamezení podobných akcí vyzývá sousedy ubytování, aby v případě hlučných oslav platformu kontaktovali. Pro tyto účely zřídila i speciální linku, která funguje nepřetržitě. „Hlášení o večírcích zpracovává náš specializovaný bezpečnostní tým, který může v ojedinělých případech podniknout rychlé kroky,“ uvádí Airbnb.

  Platforma Airbnb ohlásila globální zákaz večírků už v srpnu 2020. I přesto provádí důslednější kontroly hostů v období svátků. Podobná opatření zavedla například během Halloweenu a nebo Silvestra.

 • Středoškoláci v Texasu použili během výuky sprej se zápachem větrů. Šest lidí kvůli tomu skončilo v nemocnici

  29. květen 2023
  sprej, vandalství, vandal

  Texaská střední škola musela být dvakrát evakuována a uzavřena poté, co její areál zamořil silný zápach. Šest studentů kvůli tomu skončilo v nemocnici. Podle policistů za to pravděpodobně mohou dva středoškoláci, kteří v budově nastříkali sprej se zápachem větrů. Oběma teď kvůli žertu může hrozit až 10 let vězení, píše server Insider.

  Dva studenti ve věku 18 a 17 let čelí obvinění z použití zakázané zbraně poté, co na své střední škole z legrace stříkali sprej se zápachem větrů. Podle policie oba chlapci „úmyslně nebo vědomě použili zařízení na dávkování chemikálií“ a tamní zákony jejich žertík hodnotí jako trestný čin třetího stupně. Policisté oba studenty v půlce května zatkli. Poté je propustili na kauci ve výši tři tisíce dolarů, což je v přepočtu více než 66 tisíc korun.

  Celá střední škola byla kvůli silnému štiplavému zápachu dvakrát evakuována. Podle jejího ředitele Jeffa Stichlera kvůli bezpečnosti kvality ovzduší v areálu zasahovalo několik hasičských jednotek i záchranářů. Ti museli šest studentů z místa převést do nemocnice, protože po incidentu trpěli bolestmi hlavy a nevolnostmi.

  Tamní úřady nyní celý případ přezkoumávají. Podle okresní prokuratury Montgomery County mohou ale existovat důkazy, že nešlo jen o pouhý „prank“ a chlapci měli způsobit závažný trestný čin. „Sprej byl schopný v lidech vyvolat nepříznivé psychologické a fyziologické účinky. Tento incident přesahuje rámec neškodného školního žertíku,“ uvedla prokuratura.

  Oběma mladíkům v současnosti hrozí trest až 10 let vězení. Podle právníků je ale obvinění příliš tvrdé. „Jsem naprosto uražená tím, že tento mladík byl obviněn z trestného činu třetího stupně, a pokud se stát Texas brzy nevzpamatuje, pak se těšíme na obhajobu tohoto případu před porotou občanů okresu Montgomery,“ uvedla Wendy Baker, advokátka jednoho z teenagerů.

 • Rusko chce zavést šestidenní pracovní týden. Chce tak financovat invazi na Ukrajinu

  29. květen 2023
  Kreml

  Podle západních zpravodajských služeb chtějí ruská státní média a podniky napojené na Kreml zavést v zemi neplacený šestý pracovní den. Rusko tak údajně chce získat více prostředků pro financování válečné invaze na Ukrajinu, informuje server Business Insider.

  Britské ministerstvo obrany upozornilo na to, že výzvu k prodloužení pracovního týdne podporují hlavně ruská státní média a různé podnikatelské skupiny, které jsou napojené na Kreml. Šestý pracovní den by měl být navíc neplacený.

  „Ministerstvo hospodářství bylo požádáno, aby schválilo šestidenní pracovní týden pro zaměstnance s ohledem na ekonomické nároky války, zřejmě bez dodatečných platů,“ uvádí Britové. Podle dosavadních informací ale není jasné, jaká konkrétní média a skupiny změnu prosazují a zda vůbec dojde k jejímu schválení.

  Ministerstvo také upozornilo na podobné výroky Margarity Simonyjan, propagandistky a šéfredaktorky ruské státní televize RT, která v minulém týdnu uvedla, že ruští občané by měli každý den po skončení své běžné pracovní doby nastoupit ještě na dvě hodiny do továren, kde by vyráběli munici.

  Server Politico dodává, že k přechodu na šestidenní pracovní týden vyzvala ruské ministerstvo práce i tamní podnikatelská asociace. Prodloužení pracovního týdne by podle serveru také mělo zemi pomoct vypořádat se s dopady západních sankcí, které významně omezují tamní ekonomiku.

  Rusko je na mezinárodním sankčním seznamu od roku 2014, kdy vojska Kremlu anektovala Krym. Západní země pak přistoupily k zavedení dalších sankcí poté, co Moskva v únoru loňského roku zahájila invazi na celou Ukrajinu. Evropská unie v současnosti projednává 11. balíček sankcí, který by se měl zaměřovat na země, které s Ruskem obchodují a umožňují mu tak sankce obcházet.

 • Češi by chtěli zálohovat mimo PET lahví a plechovek i další nápojové obaly. Podporuje to 84 % dotázaných

  29. květen 2023
  skleněné zálohované lahve

  Podle agentury STEM/MARK lidé v Česku souhlasí s tím, aby tuzemská vládla zavedla systém záloh na nápojové obaly. Pro je 85 % dotázaných. Zároveň by také lidé podpořili rozšíření systému záloh i na další nápojové obaly, jako jsou třeba skleněné lahve nebo kartony. To podporuje až 84 % dotázaných, píše server Ekolist.cz.

  Agentura STEM/MARK se v průzkumu pro největšího amerického výrobce nápojových plechovek Ball dotazovala 1012 Čechů a Češek, kteří nakupují alespoň jedenkrát měsíčně nápoje v plechovkách.

  Návrh novely zákona o obalech představilo v minulém týdnu Ministerstvo životního prostředí. Zálohy by se měly vztahovat pouze na PET lahve a plechovky. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL se zálohový systém bude zatím vztahovat na nápojové obaly nealkoholických nápojů o objemu od 0,1 litru až po tři litry. U alkoholických nápojů bude možné zálohovat obaly u výrobků do 15 % alkoholu.

  Zálohy na jednotlivé nápojové obaly by se měly pohybovat od čtyř do pěti korun. O ty by se měla navýšit i cena nápojů. Sběrná místa na vrácení obalů by se měla podle dosavadních plánů nacházet ve všech obchodech s plochou nad 50 čtverečních metrů. Celkově by po celém Česku mělo být asi 11 tisíc sběrných míst. Novelu zákona o obalech by mělo ministerstvo předložit do konce letošního roku. Celý systém by potom měl začít fungovat zhruba v polovině roku 2025.

  Podle výsledků průzkumu může mít zdražení nápojů vliv na spotřebitelské chování zákazníků, proto by bylo podle některých výrobců vhodnější, aby se systém záloh vztahoval na všechny druhy nápojových obalů, což mimo jiné Češi a Češky také podporují.

  „Zatímco téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že zálohy neovlivní počet zakoupených nápojů, téměř polovina lidí by volila levnější variantu, pokud by nápoj se zálohou byl dražší než stejný nápoj v jiném typu balení bez zálohy. Z toho plyne důležitost uvažování o zahrnutí všech typů obalů do systému,“ řekl pro ČTK Tomáš Sazima, mediální zástupce společnosti Ball.

 • České videoherní studio Charles Games usiluje o cenu Apple Design Award za simulátor klimatické změny Beecarbonize

  26. květen 2023
  Ze hry Beecarbonize

  Prestižní ocenění Apple Design Award by mohlo zamířit do Česka. Usiluje o něj české studio Charles Games. V kategorii Social Impact byla nominovaná jeho bezplatná strategie Beecarbonize. „Máme obrovskou radost, že jsme se umístili po boku takových velkých jmen, jako jsou populární aplikace Headspace nebo Duolingo, ale taky oceňovaných her, jako je Hindsight a Endling,“ řekl serveru Vortex Ondřej Trhoň z Charles Games.

  Karetní hru Beecarbonize si už stáhlo přes 50 tisíc uživatelů. Vývojáři odhadují, že v případě výhry by toto číslo mohlo ještě výrazně narůst. Apple vyhlásí vítěze 5. června na tradiční konferenci WWDC23. Hra se ale bez ohledu na to dál rozvíjí.

  „Aktuálně dokončujeme práce na nové velké aktualizaci, která do karetní hry s klimatickou změnou jako hlavním protivníkem přidá achievementy, nové výzvy, nové karty, vylepšenou grafiku a mnoho dalšího,“ dodal Trhoň.

  Počítačová karetní hra Beecarbonize hráčům umožní stát se tím, kdo rozhodne o osudu planety. Strategickou simulaci klimatické změny, založenou na skutečném výzkumu a vědeckých vizích, studio Charles Games připravilo společně s Člověkem v tísni. „V Beecarbonize nám šlo o to vytvořit zábavnou hru s atraktivní hratelností, ze které se hráči, pokud budou chtít, i něco dozví,“ vysvětlila už dříve designérka a programátorka hry Alex Petrova.

  Apple Design Awards se udělují každoročně od roku 1997. V roce 2016 toto ocenění získala hra Chameleon Run od Jána Ilavského a studia Hyperbolic Magnetism. Charles Games už jednu nominaci v kategorii Social Impact na svém kontě má – a to z roku 2021 za Attentat 1942.

 • Vědci vysvětlili, jak lidem s depresí pomáhá magnetická stimulace

  26. květen 2023
  mozek deprese ilustrační foto

  Nová studie od vědců ze Stanfordské univerzity je první, která odhaluje, jak magnetická stimulace léčí těžkou depresi. Američtí vědci sledovali abnormální tok mozkových signálů. V posledních desetiletích se transkraniální magnetická stimulace stala rozšířenou praxí po celém světě k léčbě a případně i úplného vyléčení deprese a dalších stavů duševního zdraví. Až dosud ale lékaři a vědci nechápali, jak přesně tato technika ovlivňuje mozek.

  Dlouho nebylo jasné, jak přesně transkraniální magnetická stimulace pacientům s depresí pomáhá. Doktor Anish Mitra ze Stanfordské univerzity a jeho tým sledovali 33 pacientů, kteří byli hospitalizováni s těžkou depresivní poruchou. A zjistili, že v mozku zdravých jedinců putovaly informace z části mozku, která interpretuje senzorické informace, do jiné části, která těmto senzorickým informacím přiřazuje hodnotu. U tří čtvrtin účastníků s těžkou depresí byl ale způsob, jakým mozek zpracovával emocionální signály, odlišný.

  Dříve se používala léčba elektrošoky, takzvaná elektrokonvulzivní terapie. Léčba se mimo schizofrenii rozšířila také na další stavy, včetně epilepsie. Lékaři si začali všímat, že několik dní po záchvatech se pacienti často cítili euforicky nebo velmi šťastní.

  „A psychiatři dostali myšlenku: Co kdybychom vyvolali záchvaty u lidí, kteří jsou velmi depresivní? Mohlo by jim to pomoci, aby se cítili lépe? A to vlastně vedlo k jednomu z nejúčinnějších způsobů léčby deprese dodnes, kterým je elektrokonvulzivní terapie,“ řekl Euronews Next Anish Mitra, doktor v oboru psychiatrie a behaviorálních věd na Stanfordské univerzitě.

  Elektrokonvulzivní terapie ale pro pacienty často byla moc zatěžující, léčba totiž vyžadovala celkovou anestezii. V 80. letech 20. století proto vznikla transkraniální magnetická stimulace. Ta se od elektrokonvulzivní terapie liší v tom, že místo použití elektrických proudů k vyvolání záchvatu pracuje s magnetickými pulzy ke stimulaci mozku neinvazivním způsobem.