Yeezus by jako starosta Chicaga chtěl zajistit „lepší mír“

27. květen 2014

Kanye West možná bude starostou Chicaga. Tedy pokud se splní přání jeho fanoušků, kteří mu založili webovou stránku Kanye West For Mayor of Chicago. V prohlášení stojí důvod, proč by podle nich zpěvák měl město vést: „Protože Chicago směřuje špatným směrem a Major West by z něj mohl udělat nejlepší město na světě.“ Kromě tohoto nepopiratelně pozitivního důvodu zmiňuje uživatel Ben, který stránku založil, další pozitiva, jež by Yeezus městu přinesl – Kanye má podle něj očividné charisma a jasná je také jeho vazba na historii Chicaga a jeho obyvatele. Sám Kanye by se chtěl ve „svém“ městě orientovat na následující oblasti – lepší školství, lepší dopravu, lepší demokracii i lepší mír. No, nezvolili byste ho také?

autor: Alžběta Prudilová
Spustit audio
 • Když se podíval na Facebook, dostal facku. Netradiční experiment znovu poutá pozornost

  29. listopad 2021
  facka - pohlavek

  Počítačový programátor Maneesh Sethi před lety vyzkoušel tvrdou metodu, jak se zbavit závislosti na sociálních sítích. Najal si ženu, která mu dala facku pokaždé, když se podíval na Facebook. Zpětně toto své rozhodnutí označuje za něco, co mu naprosto změnilo život. Magazín Vice si všímá toho, že netradiční metoda se teď znovu stává virální senzací.

  Americký podnikatel indického původu Maneesh Sethi si v roce 2012 uvědomil, že na sociálních sítích tráví daleko víc času, než by sám chtěl. „Zjistil jsem, že denně takto promrhám 19 hodin. Uvědomil jsem si, že sám neumím pracovat, takže potřebuji někoho, kdo mě k tomu donutí,“ vysvětluje Sethi pro Vice.

  Dal si proto inzerát, kde nabízel 8 dolarů za hodinu tomu, kdo mu pomůže s tím, aby neztrácel čas na sociálních sítích. Na starší twitterový příspěvek referující o jeho rozhodnutí nedávno reagoval nejbohatší muž na světě Elon Musk a znovu tak na něj upoutal pozornost.

  „Experiment má přirozený virální prvek, protože je tak netradiční a snaží se vyřešit problém, se kterým se mnozí mohou ztotožnit,“ vysvětluje Sethi. Jde přitom o téma víc než aktuální. Lockdown kvůli pandemii covidu-19 a s tím související osamělost vedly k masivnímu nárůstu závislosti na sociálních sítích. A tak Sethiho metoda může být podle magazínu Vice pro mnohé právě teď zajímavým nápadem.

  Podle Sethiho se díky „fackovací metodě“ čtyřnásobně zvýšila jeho pracovní produktivita. S ženou, kterou si najal, pracoval několik měsíců. A i když už teď přesně neví, kolik facek za tu dobu dostal, vzpomene si na zásah její dlaně vždycky, když má tendenci znovu od svých povinností utíkat na sociální sítě.

 • I jedna dávka pesticidu může ovlivnit několik generací včel, tvrdí studie

  29. listopad 2021
  Včely na jaře potřebují hlavně kvetoucí stromy

  Včely vystavené jednorázové dávce pesticidu mohou potřebovat celé generace, aby se z takového zásahu zotavily. S takovým závěrem přichází výzkum vědeckého týmu z Kalifornské univerzity.

  To, že pesticidy způsobují pokles populace včel, je známo. Doposud ale nebylo zcela jasné, v jakém rozsahu se tak děje. Clara Stuligrossová a Neal M. Williams z Kalifornské univerzity tvrdí, že chemické látky mohou vyvolat přenosné účinky, které ovlivňují reprodukci a populační dynamiku v průběhu času. „Přenosné účinky snížily reprodukci včel o 20 % nad rámec současných dopadů na včely,“ ukazuje studie. Referuje o tom britský Independent.

  Pesticidy jsou spojovány s celosvětovým úbytkem hmyzu, což má dopad na biologickou rozmanitost a základní ekosystémy. Výzkumníci taky zjistili, že kombinované hrozby snížily reprodukci včely modré o 57 % a vedly k menšímu počtu potomků samiček.

  „Stejně jako lidé ani včely nečelí jedinému stresu nebo hrozbě,“ říká jedna z autorek studie Clara Stuligrossová. „Pochopení vzájemného působení více stresorů je skutečně důležité. A to zejména pro včelí populace v zemědělských systémech, kde jsou divoké včely běžně vystaveny pesticidům a kde zároveň může být nedostatek potravy,“ vysvětluje Stuligrossová.

  Vystavení pesticidům mělo největší vliv na hnízdění a počet potomků včel. Pesticidy snížily reprodukci včel 1,75krát více než omezení jejich potravy. Autoři studie by chtěli, aby jejich závěry pomohly zemědělcům při rozhodování o způsobu hospodaření například v okolí ovocných sadů.

  Podívejte se taky na Václav Smolík, enfant terrible chovatelů včel: Opylařím, abych se nezbláznil. Cílem je krása.

 • Obavy z cenzury – na hongkongské verzi Disney+ chybí epizoda Simpsonových na návštěvě Číny

  29. listopad 2021
  The Simpsons _ Simpsonovi

  Na streamovacím televizním kanále Disney+ v Hongkongu chybí jedna epizoda ze seriálu Simpsonovi. Konkrétně jde o díl, ve kterém animovaná rodina navštíví Čínu a pekingské náměstí Nebeského klidu.

  Hongkongská verze Disney+ začala fungovat tento měsíc a diváci si brzy všimli, že „čínská epizoda“ Simpsonových tam nejde dohledat. Přispívá to k obavám ze sílící cenzury ve stylu pevninské Číny, která se týká právě globálních streamovacích gigantů a dalších velkých technologických společností. Upozorňuje na to zpravodajský Guardian.

  Hongkong se přitom donedávna pyšnil značnou uměleckou a politickou svobodou. V poslední době ale přichází velké změny. Mezi řadou nových opatření jsou i cenzurní zákony z letošního léta, které zakazují jakékoli vysílání, které by mohlo porušovat zákon o národní bezpečnosti, který Čína na město uvalila loni. Cenzoři od té doby nařídili režisérům provést škrty a odmítli povolit promítání některých filmů.

  Epizoda pod názvem Goo Goo Gai Pan (Čínskej nášup) se poprvé vysílala v roce 2005. Simpsonovi se v ní vydávají do Číny kvůli adopci dítěte. Navštíví právě taky náměstí Nebeského klidu, místo násilného potlačení prodemokratických protestů v roce 1989. V seriálu je na náměstí nápis „na tomto místě se v roce 1989 nic nestalo“. Jde o narážku na čínskou kampaň, jejímž cílem je upravit historii.

  Není jasné, jestli společnost Disney epizodu sama odstranila nebo jí to nařídily úřady. Zábavní gigant Guardianu na žádost o komentář neodpověděl, stejně jako hongkongská vláda.

  Na jiných streamovacích platformách je ale obsah satirující Čínu stále dostupný. Společnosti Netflix třeba stále vysílá epizodu seriálu South Park s názvem Band in China (Banda v Číně). V tomto díle jedna z postav skončí v čínském pracovním táboře.

 • Lidi mě do věcí nutí. Naposledy mě kariéra bavila před pěti lety, říká rapperka Doja Cat

  26. listopad 2021
  Doja Cat – Say So

  Doja Cat, americká rapperka s osmi nominacemi na nadcházející Grammy, se na Instagramu svěřila s rozpaky nad svojí kariérou a počínáním hudebního průmyslu. Umělkyně přiznala, že ji práce nebaví tak, jak by si představovala.

  „Jen tak si hrát, zkoušet, bavit se a něco tvořit. To jsem neudělala aspoň pět let,“ vysvětlila rapperka během živého vysílání platformy The Neighbourhood Talk na Instagramu Live.

  Zároveň přiznává, že má v programu nesčetně nechtěných položek. „Nechci se sakra fotit. Ano, plánování focení mě baví, to jo – zachytit koncept, zachytit vizuální nápad… Doopravdy miluju módu.“ Jenže právě opačný názor má na věci, které dělat musí. „Cítím tlak, a to nechci. Chci být doma, dělat muziku a hrát videohry,“ dodává.

  Rapperka už v jiném nedávném rozhovoru připustila, že si bude svoje spolupráce víc vybírat. „Nechci tím říct, že lidé, se kterými jsem spolupracovala na albu, nejsou výjimeční. Na té desce jsou perfektní,“ říká Doja Cat s tím, že poslední dobou vnímá nadměrný počet kolaborací na skladbách. „Chci být vybíravá, protože mám pocit, že jich vychází hodně,“ popisuje rapperka realitu, která jí přijde samoúčelná. „Připadá mi to, jako kdyby lidé hostovali na jiných skladbách jenom proto, aby tam byli.“

 • Nejznámější neandrtálec trpěl podle vědců nemocí, kterou chytil ze syrového masa

  26. listopad 2021
  neandrtálec jeskyní muž - pravěk - štípání pazourku

  Vědci zabývající se pravěkými chorobami popsali na kostře neandrtálce jeden z prvních případů brucelózy, tedy druhu nemoci přenositelné ze zvířete na člověka. Pradávný muž se měl nakazit při porážení zvířete nebo konzumaci syrového masa.

  Výzkumníci k novým poznatkům došli na základě studia jednoho z nejznámějších pravěkých mužů, jehož našli před více než sto lety ve francouzské jeskyni u vesničky La Chapelle-aux-Saints. Neandrtálec, jakožto zástupce velmi rozšířené skupiny žijící v Evropě a Asii před více 40 tisíci lety, trpěl ve svém úctyhodném věku mezi 50 a 60 lety hned několika nemocemi, hlavně artrózou.

  Martin Haeusler z Univerzity v Curychu nicméně přišel s tím, že ne všechny problémy s kostmi muselo nutně zapříčinit jejich opotřebení. „Srovnáním celého vzorce patologických změn v kostře nalezené v La La Chapelle-aux-Saints s mnoha dalšími chorobami jsme muži diagnostikovali takzvanou brucelózu,“ popisuje výzkumník.

  Brucelózou se rozumí dodnes rozšířená nemoc, kterou může člověk chytit třeba kontaktem s infikovaným zvířetem nebo konzumací živočišných produktů. Choroba patří mezi takzvané zoonózy – tedy nemoci přenositelné ze zvířete na člověka. Do této skupiny patří mimo jiné HIV nebo koronavirus. Podle studie, kterou zveřejnil minulý měsíc časopis Scientific Reports, jde tak vůbec o nejstarší důkaz této nemoci v lidské evoluci. Muž se mohl nakazit podle Haeslera třeba od divokých ovcí, koz a dalších zvířat.

  Dřívější rekonstrukce kostry napovídala, že se pravěký člověk hrbil nebo že měl lehce vyčnívající hlavu. Až pozdější výzkum ukázal, že takto nevypadali všichni tehdejší lidé – šlo spíš o výjimku způsobenou právě problémy s klouby, ke kterým se teď přidala právě brucelóza.

 • Nová studie potvrzuje, že klimatické změny rozdělují páry albatrosů

  25. listopad 2021
  Albatros černobrvý
  Jedná se o první výzkum, jehož výsledky potvrzují dopad environmentálních změn na chování zvířat, která jsou vyhlášená svou věrností. Albatrosové, typicky monogamní ptáci, se čím dál častěji rozdělují. Může za to oteplování oceánů způsobené klimatickou krizí. Rostoucí míra „rozvodů“ mezi ptáky by mohla oslabit jejich schopnost úspěšně vychovávat potomky.

  Více než 90 procent všech druhů ptáků je monogamních. Pokud se rozdělí, jde o adaptivní strategii v případech, kdy původní pár není schopný se rozmnožovat. Podle webu britského Independentu to v nové studii tvrdí odborníci z univerzity v portugalském Lisabonu pod vedením ptačího biologa Francesca Ventury.

  Podíl „rozvodů“ mezi albatrosy býval v průměru nižší než 4 procenta, vědci ale zjistili, že po oteplení oceánů se toto číslo zvýšilo na téměř 8 procent. Jejich zjištění jsou prvním důkazem, že tím, co hraje roli v otázce odloučení monogamních ptáků, není jen selhání při snahách o rozmnožování, ale také podmínky v životním prostředí.

  Albatrosi žijí desítky let a většinu času tráví na moři, na pevninu se vracejí pouze právě kvůli rozmnožování. Vědci zdůrazňují, že vzájemné poznání a pouto mezi členy monogamního svazku jsou často nezbytné pro úspěšný odchov zdravých potomků. Pokud se však rozmnožování nezdaří, mnoho albatrosů – většinou samic – opustí partnera a snaží se najít lepšího.

  Ve výzkumu vědci vyhodnotili data z let 2004 až 2019 získaná ve velké kolonii albatrosů černobrvých žijících na Falklandských ostrovech. Sledovali rozpady partnerských svazků ptáků, ke kterým došlo během tohoto období. Dále u 424 samic napočítali téměř 2 900 pokusů o rozmnožování. Pokud samice albatrosa v páru snesla během období rozmnožování pouze jedno vejce a z něj se pak nevylíhl potomek, byla více než pětkrát vyšší pravděpodobnost, že se oddělí od partnera, než u samice v páru, kde se to podařilo.

  Doktor Ventura vysvětlil roli, jakou hraje stoupající teplota mořského povrchu, tím, že oteplování oceánů ovlivňuje dostupnost potravy albatrosů snižováním zásob živin ve vodě. Obavy o obživu způsobují albatrosům zvýšení hladiny stresových hormonů, a to může být důvodem častějších případů rozdělení párů.

 • Podle nové knihy je slavný fotbalista Maradona pohřbený bez srdce. Fanoušci totiž plánovali krádež

  25. listopad 2021
  Diego Maradona slaví v Mexiko City s argentinským týmem vítězství nad Německem a titul mistrů světa
  Po posmrtném skandálu slavného fotbalisty, kterého nedávno obvinili z kuplířství a sexuálního zneužívání, je tu další bizarní odhalení. Diego Maradona, dlouholeté srdce a duše argentinského fotbalu, je zjevně pohřben bez jedné z těchto součástí. Po své smrti v listopadu 2020 byla fotbalová hvězda údajně uložena do hrobu bez srdce. V nové knize to alespoň tvrdí argentinský novinář a lékař Nelson Castro.

  Podle něj Maradonovi odstranili srdce před jeho pohřbem, aby zabránili fotbalovým fanouškům v nájezdech na hrob a krádeži. Jak píše magazín Vice, Castro to tento týden řekl ve vysílání argentinské televize, kde knihu La salud de Diego. La verdadera historia (Diegovo zdraví: Skutečný příběh) propagoval. Učinil poněkud šokující prohlášení, ke kterému přidal informace o údajném spiknutí s plánem fotbalistovo srdce uloupit.

  „Věděli jsme o skupině, která plánovala vloupat se dovnitř a vytáhnout mu srdce,“ řekl Castro. „Měli jsme potvrzeno, že k tomu dojde, proto bylo srdce odstraněno.“ Autor se mu v rozhovoru věnoval velmi podrobně. Tvrdil, že váží půl kila, téměř dvojnásobek váhy typického mužského srdce.

  „I když měl sportovní srdce, což znamená velké, je velké nejen proto, že byl sportovec, ale také kvůli srdečnímu selhání,“ pokračoval. Kromě záchrany Maradonova srdce před uloupením prý bylo také velmi důležité ho odstranit, aby se zjistila příčina smrti.

  Po jedné z nejpůsobivějších hráčských kariér v historii se Maradona přesunul na post trenéra argentinského národního týmu a dalších klubů v Argentině i v zahraničí. Posledním týmem, který trénoval, byl Gimnasia y Esgrima La Plata, sídlící nedaleko hlavního města Buenos Aires. Právě fanoušci tohoto klubu údajně plánovali se fotbalistova srdce zmocnit.

  Maradonův životní příběh ovšem není jen pohádkou o kariéře snů. Poznamenaly ho skandály a problémy se zneužíváním návykových látek. „Jiní už by dávno zemřeli,“ řekl Castro. „Bohužel si dokázal vytvořit návyk na cokoliv, co pro něj bylo destruktivní. Byl závislý na všem.“

  Podivný příběh o plánu ukrást Maradonovo srdce přichází ve chvíli, kdy zesnulý fotbalista čelí velmi nelichotivým obviněním. Mavys Álvarez, nyní sedmatřicetiletá žena původem z Kuby, nedávno oznámila argentinským úřadům, že s ní Maradona v době, kdy byla ještě teenagerkou a jemu bylo kolem čtyřiceti let, obchodoval a zneužíval ji.

  Sám kubánský diktátor Fidel Castro měl tehdy fotbalistovi pomoci nezletilou dívku propašovat z Kuby do Argentiny. Žena tvrdí, že ji unesli, protože se tak dělo bez souhlasu jejích rodičů. Úřadům jako důkaz předložila i několik fotek z Kuby a Argentiny, na kterých je s Maradonou.

 • Indie zakáže soukromé kryptoměny a spustí oficiální digitální měnu

  25. listopad 2021
  bitcoin, kryptoměna

  Indická vláda se chystá zakázat soukromé kryptoměny a umožnit centrální bance země vydání oficiální digitální měny. Navrhovaná legislativa reaguje na zásah proti kryptoměnám v Číně, kde finanční regulátoři a centrální banka zakázali všechny transakce s digitálními měnami.

  Seznam nejnovějších návrhů už ministři odeslali do indického parlamentu. Kryptoměnou a její regulaci prostřednictvím oficiálního zákona o digitální měně se zabývají v jednom dlouhém odstavci.

  Přiložené podrobné vysvětlení záměru naznačuje, že by zákon přece jen mohl ponechat určitý prostor pro používání kryptoměn. Píše se v něm: „Je nutné připravit rámec pro vytvoření oficiální digitální měny, kterou vydá Rezervní banka Indie.“ Dále v něm stojí, že „cílem návrhu je také zákaz všech soukromých kryptoměn v Indii, umožní nicméně určité výjimky na podporu základní technologie kryptoměn a jejich používání“.

  Indický premiér Narendra Modi minulý týden řekl, že by kryptoměny mohly „zkazit mládež“, a centrální banka země opakovaně varovala, podobně jako centrální banky dalších zemí, že by mohly způsobit „vážné problémy v oblasti makroekonomické a finanční stability“.

  Informace o dění v Indii vyvolaly velký výprodej na trzích digitálních měn. Laith Khalaf, vedoucí investiční analýzy na investiční platformě AJ Bell, řekl: „Plán Indie zakázat kryptoměny nenapáchal na ceně bitcoinu takové škody jako čínský letní zásah, přesto představuje další závažný zásah do vývoje kryptoměn jako ekonomické síly v reálném světě.“

  Jak připomíná The Guardian, Salvador je od září první zemí, která přijala kryptoměnu bitcoin jako zákonné platidlo. Velké ekonomiky jsou však obecně vůči digitálním měnám obezřetné. Náměstek guvernéra Bank of England Sir Jon Cunliffe varoval, že by mohly způsobit finanční kolaps. I tak ale mají v příštím roce centrální banka Velké Británie a ministerstvo financí zahájit formální konzultace ohledně digitální měny britské centrální banky.

  Přečtěte si také Aktivisté pomůžou uprchlické rodině do Evropy, z jejích členů udělají obchodníky s NFT.

 • Winamp nové generace má přiblížit posluchače k umělcům a být domovem podcastů

  24. listopad 2021
  Winamp

  Svět streamování médií je v současnosti o Spotify, Applu, YouTube a dalších placených nebo reklamou podporovaných servisních službách. Téměř před čtvrtstoletím ale bylo všechno jinak a teď se zdá, že se vrátí tehdejší klasika v podobě přehrávače Winampu.

  Na počátku nultých let si uživatelé počítačů udržovali vlastní hudební knihovny pomocí programů jako Windows Media Player nebo Winamp, přes které se pouštěla hudba před vzestupem streamovacích internetových služeb, jako jsou YouTube a Spotify.

  Windows Media Player byl defaultním přehrávačem pro Windows, Winamp patřil mezi nejpopulárnější přehrávače médií a na Microsoft platformě měl miliony uživatelů. Oblíbený byl dokonce i mezi uživateli macOS.

  Jak píše Windows Latest, série vývojových změn (související se změnou vlastnictví) a špatných rozhodnutí v kombinaci s přechodem z místních přehrávačů médií nebo hudebních knihoven ale Winamp v podstatě zabily. Nová společnost, která za ním stojí, je ale připravená na comeback.

  Firma Radionomy v tichosti aktualizovala domovskou stránku programu. Má nový vzhled a je tam jasný vzkaz, že plánuje nový start. Winamp by mohl fungovat jako all-in-one aplikace pro Windows, macOS a mobilní platformy s podporou místní hudební knihovny, seznamů skladeb, podcastů apod.

  Na webu se píše: „Děje se něco velkého. Vytváříme Winamp pro další generaci. Nejen aktualizovaný, ale zcela remasterovaný. Nový Winamp vás spojí s vaší hudbou, ať jste kdekoli. Přiblíží vás k umělcům, které máte rádi. Bude domovem vašich oblíbených hudebních podcastů a rádiových stanic.“

  Připomeňme, že první aktualizace Winampu po letech byla oficiálně zveřejněna v roce 2018. Přidala podporu pro Windows 10 i Windows 8.1. Ve stejnou dobu Radionomy (noví majitelé Winampu) uvedli, že pracují na novém Winampu pro Windows a další platformy.

  „Winamp je legenda. Existuje od roku 1997. Přehrávač médií s tradicí a komunitou 80 milionů aktivních uživatelů po celém světě. Chcete vidět nový Winamp? Zaregistrujte se a buďte mezi prvními, staňte se součástí našeho týmu beta-testerů,“ píše se ve výzvě na webu firmy.