YouNow je narcistní služba pro ty, kteří chtějí vlastní nekonečnou stand-up show

17. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03533329.jpeg

Jedním z nejvýraznějších průlomů na poli sociálních sítí za tento rok je živě streamované video. Nelze říct, že by před letoškem nic podobného na internetu nebylo, ale s úspěchem aplikací jako Meerkat nebo Periscope, které rozšířily livestreaming z mobilních zařízení, se tomuto fenoménu dostalo větší pozornosti než kdy dřív. Pozornost na sebe teď začíná strhávat další služba s lehce narcistním názvem YouNow.

YouNow není žádnou novinkou, společnost je stará už 4 roky. Na rozdíl od Meerkatu a Periscopu, které si zažily svých 15 minut oslnivé slávy na letošním ročníku texaského festivalu SXSW, se YouNow do popředí dostal postupně – a bezpochyby mu v poslední fázi pomohl právě úspěch jeho mladších bratrů. Jak se od těchto mobilních livestreamingových aplikací YouNow liší? Odpověď najdete už v názvu aplikace. Zatímco pozornost Periscopu směřuje od uživatele do světa – dle slov svých tvůrců vám má umožnit „objevovat svět očima někoho jiného“ – YouNow se soustředí na vás. Na Periscopu budete využívat především hlavní foťák na svém mobilu, YouNow vám umožňuje používat jen takzvanou „selfie kameru“.

Čtěte také

Na YouNow se jeho uživatelé přihlašují víc než stomilionkrát měsíčně. Jak vypadá řadový uživatel? Podle profilu magazínu Slate, který se zaměřil na patnáctiletého Zacha Claytona, se typický YouNow streamer příliš neliší od tvůrce gameplay videí na YouTube nebo Twitchi – tedy lehce, až silně narcistní, energií nabitý, na hraně ADHD se pohybující, užvaněný teenager.

Na rozdíl od gameplayových videí tu ale pochopitelně chybí komentovaný obsah v podobě hry (nebo například YouTuberem sledovaného videa). Pozornost je tak upřena přímo na vás. Trochu jako kdyby měl každý svou vlastní nekonečnou stand-up show. V kombinaci s tím, že je YouNow zaměřený na mobilní zařízení, tento fakt zároveň vybízí k větší interakci se svým okolím, jak je tomu v případě Taysera Abuhamdeha. Ten pod přezdívkou Mr. Cashier (tedy Pan pokladní) vysílá živě z brooklynské večerky, ve které pracuje. Jeho stream většinou ukazuje samotného Taysera při práci. Během ní si pro své virtuální publikum zpívá nebo uštěpačně komentuje nepříjemné zákazníky, kteří právě odešli. Pro web The Verge přiznal, že postupně začal vydělávat víc přes YouNow, než kolik vydělává jako prodavač.

Čtěte také

YouNow totiž na rozdíl od Periscopu nebo Meerkatu platí svým tvůrcům. Kolik dostanete, záleží na tom, jak moc s vámi interaguje vaše publikum. Podle zakladatele YouNow Adiho Sidemana už na konci dubna letošního roku vyplatila služba svým uživatelům přes milion dolarů, přičemž těm nejpopulárnějším platí až 15 tisíc dolarů měsíčně. Peníze YouNow získává z prémiových členství, která uživatelům odemykají nové funkce. Navíc můžete svým oblíbeným uživatelům přes službu posílat něco jako spropitné.

Spustit audio