Z drsného života smečky na gauč. Psi léčí deprese, učí nás vztahy a hojí bolavou duši
„Na rozdíl třeba od koní, které jsme zkrotili, je vztah se psy postaven na vzájemné výhodnosti,“ říká v Balancu trenérka psů, lektorka trenérů psů, facilitátorka holotropního dýchání a terapeutka končící výcvik Magdalena Šimečková. Vztah se psy máme my lidé unikátní. Pejsek se může stát členem rodiny, pomáhá s depresemi, umí číst naše emoce, a dokonce prý i cítit empatii. Páry si jej pořizují jako přípravu na narození dítěte, neměl by se však stát módním doplňkem.
„U psů byl vztah založen na emočním poutě, i když je třeba využíváme k lovu či pasení stád.“ Symbióza psů a lidí nemá obdoby. Existuje mnoho plemen, velikostí i charakterů. Se psy dokážeme navázat pevné a emočně bohaté vztahy. Někteří umí pomáhat třeba depresivním lidem, nutí je držet řád – ráno zkrátka musí vstát, venčit a krmit.
Pes také zvládne rozveselit a podpořit, když prožíváme náročné období. Některá plemena však nejsou vhodná na cokoliv a výchovou je lze ovlivnit jen částečně, protože genetické vlohy není možné přeučit.
„Například pro traumatizované lidi je snazší komunikovat se psy. Byla bych ale opatrná, aby pes nenahrazoval mezilidské vztahy.“ Pro některé z nás je takový vztah bezpečnější, pes je čitelný.
Někdy si lidé pořídí čtyřnohého parťáka i jako přípravu na dítě, jejich pohled se ale změní, když miminko dorazí domů. Najednou vidí šelmu s ostrými zuby, a ne mazlíčka. I když se toto období přežene a lze se na něj připravit, někteří lidé dají pejska raději jinam.
Bylo také zjištěno, že týrané ženy se někdy bojí opustit násilníka právě kvůli obavám o psa. Azylové domy totiž zvířata nepřijímají.
Poslechněte si celý Balanc o soužití člověka a psa, vzájemné prospěšnosti a pomoci.
Související
-
Rozvoji a poznání člověka může pomoci i kůň. Nelže a pozná i to, co psychologové ne
„Koně nezajímá, co máte na vizitce nebo jak jste oblečení. Je pro něj důležitá čistá komunikace,“ říká v magazínu Balanc lektorka sebepoznání s koňmi Věra Vránová.
-
Psi ve střídavé péči. Vždy je třeba vnímat, co se nám zvíře snaží říct, říká odbornice
Ve střídavé péči se v poslední době neocitají jenom děti, ale i domácí mazlíčci. Po rozchodu se zkrátka ani jeden z partnerů nechce se svým čtyřnohým kamarádem rozloučit.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.