„Z Prahy by neměl být pseudohistorický skanzen,“ shodují se tvůrci knihy Praha brutálně krásná

10. prosinec 2018

Praha brutálně krásná. Tak se jmenuje nová (a krásná) publikace, která mapuje mimořádnou architekturu hlavního města vzniklou mezi lety 1969 a 1989. Vznikla jako logické vyústění oblíbených prohlídek po předrevoluční architektuře Prahy. „Prvotní moment, kdy jsme začali dělat brutalistní prohlídky, bylo zbourání Hotelu Praha,“ říká v rozhovoru sochař, pedagog a jeden z autorů knihy Pavel Karous. Jaký cíl si žlutočernou publikací klade vydavatel knihy Evžen Šimera?

Kniha vznikla podle výtvarníka a ředitele Scholastiky Evžena Šimery v reakci na fakt, že několik pražských budov, po kterých Scholastika s komentářem provádí nadšence, z ulic zmizelo. „Kniha má lehce popularizačním způsobem představit divákům a čtenářům fotograficky zachycené krásné budovy. K tomu jsou tam texty od odborníků nebo popularizátorů, jako je například Vladimir 518, Petr Klíma, Míša Janečková nebo Pavel Karous,“ vyjmenovává vydavatel publikace.

Labskou boudu nebourejme, brutalismus do hor patří. Jak ale stavět v horách dnes?

Návštěvnické centrum Srní a architektonický ateliér

Obří betonové horské hotely jsou minulostí, současní architekti fandí ekologii a udržitelnosti. I ve vyšších nadmořských výškách se ale musí potýkat třeba s ekonomickými tlaky a zájmy developerů. Jak se s nimi vypořádat, a přitom stavět kvalitní architekturu, ukazuje právě probíhající výstava Ó hory, ó hory, ó hory v Galerii Jaroslava Fragnera. „Naše hory už nikdy nebudou panenské, pojďme se tedy bavit, co s nimi dál,“ říkají kurátoři.

Právě poslední jmenovaný, sochař a pedagog Pavel Karous podotýká, že i když se kniha soustředí na hlavní město, zajímavé budovy z předrevoluční doby jsou rozeseté po celé republice. „Ty budovy fakt obdivujeme. Přijde nám důležité, aby město nezpůsobilo to, že se tu bude vytvářet umělý skanzen, historické nebo pseudohistorické architektury, a nezbydou nám potom z určitého období žádné stavby. Trošku se to začalo dít, prvotní moment, kdy jsme začali dělat brutalistní prohlídky, bylo zbourání Hotelu Praha,“ vysvětluje Karous na případu diskutované demolice z roku 2014.

Zvedá se zájem veřejnosti o brutalismus po česku? Jsou nějaké případy dobrého zacházení s architekturou minulého režimu? A je brutalismus symbolem doby před rokem 1989, jak se o něm často říká? Poslechněte si celý rozhovor se dvěma odborníky.

autor: vis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.