Z výškových táborů na Everestu někdo krade kyslíkové lahve, ohrožuje životy horolezců i Šerpů

24. červenec 2017

Na krádeže ve výškových táborech upozornila zpravodajská stanice BBC. Ohrožují podle ní životy horolezců i jejich doprovodu – expedice má totiž lahve včetně rezervy přesně spočítané, pro cestu na vrchol i zpět. Situaci taky zhoršují četné výpravy nezkušených horolezců s nekvalifikovanými průvodci. Horolezci z celého světa informují o krádežích na sociálních sítích. „Z našich zásob zmizelo dalších sedm lahví kyslíku,“ napsal na Facebooku vůdce expedice Tim Mosedale potom, co už dřív informoval o krádeži lahví z výstupu na horu Lhoce u Everestu. „Tentokrát zmizely ze South Col (tábor čtyři, poslední tábor před Everestem ve výšce 7 900 m),“ píše. Počet lidí, kteří v letošní sezóně zahynuli při cestě na nejvyšší horu světa, se pohybuje kolem desítky, nepálské úřady zatím potvrdily pět z nich. Žádné z těchto úmrtí zatím nesouviselo s krádeží kyslíkových lahví. Na vrcholu Everestu stálo už několik tisíc lidí, bez kyslíkového přístroje ale jen stovka. Z celkového počtu evidovaných výstupů na Everest jsou jen 2 % těch, kteří to zvládli bez nich. Mount Everest je nejvyšší bod planety Země. Jeho vrchol se nachází ve výšce 8 850 metrů nad hladinou moře, základní tábor se staví ve výšce 5 380 metrů. Jen na cestě k úpatí hory je třeba se několikrát zastavit a přenocovat, aby si těla horolezců zvykla na zvyšující se nadmořskou výšku. Teplota na vrcholu hory dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na -60 stupňů.

Spustit audio
 • Příroda v lockdownu mluví hlasem Davida Attenborougha. Vznikl nový dokument Rok, který změnil Zemi

  19. duben 2021
  Z dokumentu Rok, který změnil Zemi

  Na Apple TV+ je nově k vidění přírodovědný dokument produkovaný veřejnoprávní televizí BBC s názvem Rok, který změnil Zemi. Jeho cílem je ukázat, jak pandemie a s ní spojená opatření změnily přírodu po celém světě. Vypravěčem se stal známý britský přírodovědec, dokumentarista a populizátor vědy David Attenborough.

  Podle Attenborougha měla pandemie na přírodu a na vztah lidí k ní samotné pozitivní dopady. Přímo pro Apple TV+ řekl: „Během těžkého roku mnoho lidí znovu objevuje hodnotu a krásu přírody a nachází v ní pohodu. Lockdown vytvořil unikátní experiment. Ukázal nám, jaké dopady má na přírodu naše činnost. Příběhy, které jsou reakcí na lockdown, ukazují, že i malé změny mohou dělat velké věci.“ Pro televizní stanici CBS pak ještě dodal: „Méně hluku, méně kouře ve vzduchu. Všechna stvoření kolem nás za poslední rok jen vzkvétají.“

  Pozitivní dopady demonstruje dokument třeba na příkladu velryb, kterým pandemie pomohla v komunikaci. Dřív se rodiče, kteří plavali třeba za potravou, nemohli od svých mláďat vzdálit příliš daleko. Díky tomu, že z důvodu omezení turismu ubylo hlučných výletních lodí, však velryby slyší svoje zvukové signály i na větší vzdálenosti a s mláďaty se tak mohou dorozumívat na dálku.

  To je jen jeden z mnoha případů, který ukazuje, že stačí opravdu málo k tomu, aby se výrazně zlepšily životní podmínky pro mnoho organismů. O novém dokumentu informoval také server Good News Network.

 • Francouzská firma poskytuje ženám každý měsíc den volna navíc. Využít by ho měly v případě bolestivé menstruace

  19. duben 2021
  žena, bolest břicha, menstruace

  Francouzská společnost La Collective sídlící ve městě Montpellier nabízí svým zaměstnankyním den placeného volna navíc, potýkají-li se s bolestivou menstruací. Informuje o tom server l’OBS.

  Firma k tomuto kroku přistoupila poté, co vyšlo z anonymního dotazníku najevo, že 89 % zaměstnankyň zažívá bolestivou menstruaci a připouští, že to může negativně ovlivnit jejich práci.

  Den volna je dobrovolný. Ženy si ho mohou vybrat, kdy chtějí – stačí napsat řediteli společnosti s žádostí o extra volno a celý den je pak proplacen. „Jedná se o důležitý společenský pokrok, který podporuje kvalitu pracovního života a také rovnost šancí mezi ženami a muži,“ tvrdí pro server actuEL RH spoluředitel společnosti Dimitri Lamoureux.

  Kritika této iniciativy zaznívá, pro někoho možná překvapivě, ze strany feministických asociací. Například mluvčí asociace Osez le féminisme Fabienne El-Khoury se pro server Franceinfo vyjádřila takto: „Je to špatný dobrý nápad. Záměr je dobrý. Nápad je dobrý. Mnoho žen ale bude váhat, jestli si volno vzít, aby nebyly stigmatizovány.“ V dalších svých výrocích uvádí, že je nejdříve třeba destigmatizace. Podle ní si totiž mnoho lidí myslí, že mít bolestivou menstruaci není normální.

  Nápad francouzské firmy však není ve světě novinkou. Něco podobného bylo zavedeno už v Japonsku, v Jižní Koreji či v Indonésii.

 • Místo starého auta příspěvek na elektrické kolo. Francie zavádí šrotovné, které podpoří cyklistiku

  16. duben 2021
  elektro kolo - elektrokolo

  Majitelé starých aut, kteří se rozhodnou dát je do šrotu, dostanou ve Francii kompenzační příspěvek ve výši 2500 eur (v přepočtu zhruba 65 000 korun) na koupi elektrokola.

  Nový návrh, který byl součástí klimatického zákona, přijal francouzský parlament v předběžném hlasování. Projednávaný zákon by měl zajistit snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030. „Vláda poprvé uznala, že nejlepším řešením není vytvářet stále zelenější auta, ale prostě snižovat jejich počet,“ uvedl v souvislosti s novým zákonem Olivier Schneider, zástupce Francouzské federace cyklistů. Pokud bude schválen, stane se Francie úplně první zemí, která umožní výměnu starých a ekologicky nákladných aut za elektrická kola. Informuje o tom agentura Reuters.

 • Pandemie a blokáda Suezského průplavu způsobily akutní nedostatek zahradních trpaslíků

  16. duben 2021
  zahradní trpaslík

  Zahradnictví po celém světě se v posledních měsících potýkají s nedostatkem dekorativních trpaslíků. Může za to nečekaně vysoká poptávka po zahradních dekoracích a problémy s dodávkami zásob způsobené pandemií koronaviru a nedávnou blokádou Suezského průplavu.

  „Trpaslíci nejsou k dostání. Je to spojené i s tím, že je o zahradnictví teď takový zájem. V březnu byla dokonce potávka až o 97 % vyšší oproti roku 2019,“ říká pro britskou BBC Ian Byrne, vedoucí zahradnictví Highfield Garden World ve Whitminsteru. Poslední statistiky totiž dokazují, že právě Británie, spolu s jinými evropskými státy, zažívá nečekaně velký zájem o vše spojené se zahradničením.

  Na dodávky trpaslíků čekají zákazníci ve Spojeném království už skoro šest měsíců. „Rozmach zahradních center je patrný po celé Evropě, což ještě víc ztěžuje velké problémy se zásobováním,“ upřesňuje Byrne. Podle něj jsou zahradní trpaslíci symbolem současné ekonomické krize: „Je nedostatek základních surovin, z kterých jsou vyrobeni, takže i přes vysokou poptávku nemáme plastové nebo kamenné trpaslíky.“

  Problémy s dodávkami zahradnického materiálu v posledním roce ještě negativně ovlivnily restrikce spojené s pandemií koronaviru a také nákladní loď, která na několik dní zablokovala Suezský průplav.

  „V kontejnerech na zaseknutých lodích byl zahradní nábytek, ale i různé dekorace jako právě trpaslíci. To se masivně dotklo našeho odvětví,“ upřesňuje Iain Wylie, vedoucí britské Asociace zahradních center. Evropští zahrádkáři se proto teď snaží oslovovat všechny dostupné dodavatele materiálu od Evropy po Čínu. O nečekaných ekonomických problémech informuje web televize BBC.

 • Arcade Fire vydali nový singl dlouhý 45 minut. Poslechnete si ho ale jen v meditační aplikaci

  16. duben 2021
  Arcade Fire

  Kanadská skupina Arcade Fire zveřejnila 45 minut dlouhou skladbu pod názvem Memories of the Age of Anxiety (Vzpomínky na věk úzkosti). Nový hudební materiál je ale k poslechu pouze v aplikaci Headspace, která má sloužit jako pomocník k meditaci a lepšímu spánku.

  V anotaci k vydání instrumentálního singlu kapela uvádí, že „přináší meditativní atmosféru, díky níž se můžete soustředit a cítit se inspirativně“. Bohužel pro fanoušky je ale možné se k celé skladbě dostat jenom prostřednictvím předplatného ke zmíněné aplikaci. Krátká ukázka na Instagramu ale posluchače láká hlavně na ambientní zvuk syntezátorů. O hudební novince informoval server Pitchfork

  Na nové skladbě s početnou kapelou spolupracoval i hudebník John Legend. Jak připomíná server Stereogum, dosud poslední vydanou studiovou nahrávkou kanadské skupiny je singl Baby Mine z roku 2019 pro film Dumbo režiséra Tima Burtona. Frontman kapely Win Butler se ale v říjnu nechal slyšet, že během lockdownu nahráli Arcade Fire až tři alba

  Poslední vydaná meditativní skladba je sice dlouhá jako jedna deska, jejich nové řadové album by ale opravdu mohlo brzy přijít. Loni během volebního speciálu Late Night Show Stephena Colberta totiž poprvé zahráli svůj dosud nevydaný singl Generation A z připravované desky. Jejich zatím poslední album Everything Now vyšlo v roce 2017.

 • Na světě zbývají pouze 3 % původní přírodní plochy nedotčené člověkem, tvrdí studie

  15. duben 2021
  Stromy - les - prales

  Podle britské studie zveřejněné v recenzovaném časopise Frontiers in Forests and Global Change můžeme na naší planetě najít pouze 3 % neporušených přírodních ploch, na kterých žijí zdravé populace původních živočichů. Mezi nedotčené oblasti patří některé části amazonského a konžského pralesa, poté lesy a tundry nacházející se ve východosibiřské oblasti a na severu Kanady a nakonec poušť Sahara.

  Zmiňovaná studie se ale nápadně liší od těch předchozích, které vychází z analýzy satelitních snímků. Ty předpokládají, že na Zemi zůstalo něco mezi 20 a 40 procenty původní přírodní plochy. Tvůrci nové studie ale tvrdí, že některá území, která se zdají být z vesmíru neporušená, mohou postrádat původní druhy. Jde často o organismy, které jsou pro život ekosystémů velmi důležité. Vědci pro identifikaci nedotčených území využili a zkombinovali mapu míst poničených člověkem s mapou, která ukazuje, kde vymizely původní druhy živočichů.

  Nová studie je ale některými vědci zpochybňována. Podle nich podceňuje plochu člověkem nedotčených míst. Tvrdí, že není tolik známo, kteří živočichové kde žili před několika staletími. Studie nebere v úvahu ani klimatickou změnu, která mění druhovou rozmanitost. Autor studie Andrew Plumptre oponuje, že jde pouze o odhad. Pro lepší představu se musí vědci zaměřit na konkrétní regiony a využit detailní data o dopadech činnosti člověka a o výskytu druhů.

  Ať už se data liší jakkoliv, jedno je jasné – čelíme krizi biodiverzity neboli druhové rozmanitosti. Někteří vědci dokonce tvrdí, že jsme na začátku šestého masového vymírání druhů na Zemi. O nové studii informoval server The Guardian.

  Poslechněte si taky Hyzdí Šumavu mrtvé stromy? Naopak. Jsou zásadní pro obnovu pralesa a horských smrčin.

 • Hluchý ovčácký pes? Žádný problém. Kolie Peggy se naučila znakovou řeč

  15. duben 2021
  pes, kolie

  Kolie Peggy, která pracovala jako ovčácký pes, ohluchla ve svých osmi letech. Pro majitele se v tu chvíli stala zbytečnou a rozhodl se ji dát do charitativní Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat, kam ji však nemohli kvůli plné kapacitě přijmout. Do komplikované situace se vložila zaměstnankyně charity Chloe Shorten, která si Peggy vzala domů, kde se se svým mužem stará ještě o dva další ovčácké psy.

  „Ačkoliv Peggy přišla o sluch, měla stále chuť nahánět ovce. Bez své práce nebyla šťastná. Začali jsme proto dlouhý proces výuky, aby mohla dál nahánět ovce a pracovat s pastýřem bez použití hlasových příkazů. Začali jsme ji učit pozorovat naše znakové signály,“ popsala Shorten začátky trénování s Peggy pro BBC.

  Fenka se postupně naučila reagovat na znakové signály i na řeč těla, a mohla tedy začít zase prohánět své oblíbené ovce. Dnes už je Peggy v podstatě důchodkyně, přesto čas od času vyráží nahánět ovce manželů Shortenových. Kvůli svému hendikepu však musí nosit GPS lokátor, aby ji majitelé v případě, že se zaběhne, lehce našli.

 • Britské hospody budou možná muset uvádět počet kalorií u svých drinků. Výrobci piva se bouří

  15. duben 2021
  pivo - pití piva

  Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče se chystá bojovat proti obezitě. Konkrétně chce nařídit podnikům, kde se prodávají alkoholické nápoje, aby uváděly buďto na menu, nebo na svých pípách počet kalorií jednotlivých prodávaných nápojů. Chce tím zvýšit povědomí o tom, jak pití alkoholu přispívá k tloustnutí.

  Ministryně zdravotnictví Joe Churchill věří, že toto nové opatření pomůže hlavně nízkopříjmovým domácnostem a lidem potýkajícím se s nadváhou. Nové nařízení, které by mohlo v tomto roce vejít v platnost, se ale nelíbí britským výrobcům piva. Zejména proto, že přichází v době, kdy hospody a další podniky čelí restrikcím a omezením, která jsou spojena s pandemií.

  „Tyto návrhy jsou směšné a zejména v těchto těžkých časech nehorázné. Potom co jsme byli donuceni na více než rok zavřít svoje provozovny či je mít otevřené se ztráty působícími tvrdými restrikcemi, není prostor na další omezení,“ takto se k návrhu nařízení vyjadřuje provozní šéfka British Beer & Pub Association Emma McClarkin. Dodává, že jsou to měsíce, co lidé nemohli do svých lokálů. „Musí to být těžké jak psychicky, tak sociálně. (…) Musíme si pamatovat, že po takové vynucené izolaci je hospoda místem, které nám pomáhá bojovat se samotou a zlepšuje nám naše duševní zdraví.“

  Vládní analýza počítá, že celý plán bude stát toto odvětví 92 milionů liber. Pozitivní dopady pro zákazníky zatím nebyly vyčísleny. Nová strategie ještě počítá s nařízením, podle kterého budou obchody prodávající alkohol muset na etikety přidávat upozornění o zdravotních rizicích pití alkoholu a o rizicích pití za volantem. O nových plánech britské vlády informoval deník The Times.

 • Plán na nové spojení pražských Holešovic a Karlína – město vypsalo zakázku na stavbu lávky

  14. duben 2021
  Mezi Karlínem a Holešovicemi povede nová lávka HolKa

  Praha vypsala veřejnou zakázku na stavbu lávky HolKa propojující dvě městské části: Holešovice a Karlín. Zájemci se můžou hlásit do 14. května. Náklady na stavbu by měly být podle údajů ve věstníku veřejných zakázek maximálně 197 milionů korun.

  Lávka by měla usnadnit pěším i cyklistům cestu na ostrov a zároveň bude dalším propojením mezi zmiňovanými městskými částmi, které v průběhu letních měsíců spojuje taky přívoz. Vyrůst by měla do konce příštího roku.

  Na holešovickém břehu Vltavy bude nástup na lávku na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku. Lávka překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi. Píše o tom zpravodajský web Pražská Drbna.