Za 200 let nebudou na Islandu už žádné ledovce, tvrdí glaciolog

Oteplení Země o 2 stupně Celsia by mohlo rozpustit všechny islandské ledovce a vedle nenávratné ztráty pro ostrovní přírodní bohatství by také znamenalo velké problémy pro místní hydroelektrický průmysl, který je poháněný právě vodou odtékající z ledovců.

Už skoro 10 let jezdí učitel Jón Stefánsson s žáky 7. třídy měřit stav ledovce Sólheimajökull. Z 60 kilometrů Hvolsvölluru se od roku 2010 vydávají na praktická přírodovědná cvičení do terénu, čehož je jednoznačným důkazem ručně popisovaná cedule, na kterou zaznamenávají každoroční stav ledovce. Jen po dobu jejich měření ustoupil ledovec o 350 metrů, o třetinu jen za poslední rok. Jako exemplární příklad, na kterém jde dobře pozorovat dopady klimatických změn, zmiňuje v dokumentární sérii Hvað höfum við gert? (Co jsme to udělali?) ledovec Sólheimajökull i předseda vědecké komise zabývající se klimatickou změnou Halldór Björnsson. V pořadu veřejnoprávní televize RÚV také zazní, že rozpouštění a ústup ledovců se děje v přirozených cyklech, nicméně, jak tvrdí profesorka na univerzitě v Postupimi Liane G. Benning, rychlost, s jakou k tomu dochází nyní, je naprosto bezprecedentní. Glaciolog Helgi Björnsson, který také promlouvá v dílu série Hvað höfum við gert?, vzpomíná, že v 70. letech byl ještě svědkem toho, jak Sólheimajökull roste. „Při oteplení o méně než jeden stupeň jsme v průběhu tohoto století ale byli svědky zhoršování stavu ledovců,“ tvrdí skepticky. „Všechny ledovce na Islandu zmizí v důsledku oteplení o 2 stupně.“ Glaciolog Oddur Sigurðsson na přednášce konané v univerzitním kině Háskólabíó odhadl, že to bude trvat 150 až 200 let, než se tato chmurná vize naplní. „A nemyslím si, že tomu můžeme ještě nějak zabránit,“ vynesl zdrcující rezultát.

Podívejte se taky na Dubajská firma chce odtáhnout antarktické ledovce do Perského zálivu.

Spustit audio
autor: Petr Pláteník
 • Modulové domy ve Švédsku mají unikátní střechy navržené speciálně pro solární panely

  23. leden 2020
  Zlatým hřebem projektu v Örebru je využití solárních panelů

  Švédská firma Street Monkey Architects představila ve švédském Örebru nové montované modulové domy na solární energii. Projekt byl vytvořen na základě podobného oceněného stavebního projektu poblíž Stockholmu, který vznikl na principech pasivní stavby designově zapadající do městského prostředí. Struktury jsou navrženy s ohledem na energetickou účinnost tak, aby podporovaly životní styl s menší uhlíkovou stopou.

  Každá budova je postavena ze šesti modulů určených k montáži, které jsou dopraveny na stanoviště již s hotovými zdmi, koupelnami, kuchyní a materiály na závěrečné úpravy. Na místě je pak vše sestaveno a švy mezi moduly jsou zakryty, aby nešlo poznat, že jde o montovanou stavbu. Designéři zvýšili střechu, aby lépe rámovala ulici a umožnila domům efektivněji čelit některým vyšším budovám v sousedství. Hlavní průčelí, která Street Monkey sestavuje hned, jak modulární budovy dorazí na místo, jsou vyrobena z kombinace dřeva, oceli a omítky stejně jako ty projektované poblíž Stockholmu, v Örebru je však ocel více exponovaná a na očích.

  Materiály použité na fasádách závisí také na orientaci stavby, to znamená, že ty směřující na východ nebo na západ mají bílou omítku, jiné směřující na sever a jih jsou zase vyrobeny z tmavě stříbrné oceli nebo oceli s dřevěným mřížováním. Zlatým hřebem projektu v Örebru je využití solárních panelů, jejichž umístění závisí také na konkrétní orientaci stavby. Solární panely jsou navrženy tak, aby směřovaly na jih, architekti proto museli přijít s unikátní střechou, která bude nejen stylová, ale i praktická. Stavby směřující na východ a západ mají zkosené střechy s hřebenovými liniemi a 45stupňovými úhly na panely, zatímco ty orientované na sever a jih mají asymetrické zrcadlové střechy.

 • Žádný rajský plyn pro dánskou mládež, už se nebudou moct „sjíždět smíchem“

  23. leden 2020
  Bombičky s rajským plynem

  Dánsko plánuje zakázat prodej rajského plynu nezletilým, aby zabránilo užívání této látky – která běžně slouží k výrobě šlehačky ve spreji nebo jako náplň balónků – k takzvanému sjíždění se. „Ukončíme příliš snadný přístup k rajskému plynu, a tím zamezíme jeho zneužívání mladistvými,“ uvedl v oficiálním prohlášení ministr průmyslu, obchodu a financí Simon Kollerup.

  Vzhledem k téměř všeobecné podpoře mezi zákonodárci se očekává, že parlament schválí právní předpisy, které by omezily prodej rajského plynu od května. I pro dospělé by pak vznikl limit, a to nákup pouze dvou náplní s oxidem dusným najednou, aby se zamezilo zneužívání. Oxid dusný neboli rajský plyn byl kdysi běžně užíván jako anestetikum pro zmírnění bolesti, ale jeho euforické účinky zapříčinily, že se stal také oblíbenou rekreační drogou.

  Odborníci na zdravotnictví se obávají, že pravidelné užívání rajského plynu způsobuje poruchy nervového systému, problémy s tepem a ztrátu paměti. Průzkum odhalil, že každý šestý chlapec a každá desátá dívka v zemi ve věku 15–25 let už tuto látku zkusili. Od roku 2016 byly navíc zaznamenány tři úmrtí související s inhalací oxidu dusného. Ten se běžně užívá jako hnací plyn pro produkty ve spreji. Řada firem prodává bomby s rajským plynem pro výrobu domácí šlehačky nebo právě k naplnění balónků. Pokud budou právní předpisy dle očekávání přijaty, stane se Dánsko první zemí Evropské unie, která omezí prodej oxidu dusného mládeži.

 • Seriál Euforie pořádá otevřený casting na nové postavy do druhé série

  23. leden 2020
  Ze seriálu Euphoria

  Castingoví režiséři seriálu Euforie vytvořili online formulář pro konkurz na některou z rolí do druhé série. Herecké zkušenosti nejsou nutností. Zájemci se mohou přihlásit právě teď. 

  Druhá série seriálu Euforie se bude vysílat někdy v tomto roce, přesné datum však televizní stanice HBO zatím nezveřejnila. Vypadá to však, že nové epizody by se mohly na obrazovkách objevit koncem podzimu, vzhledem k tomu, že HBO a A24 právě vypsaly konkurz. Casting je sdílen přes různé účty na sociálních sítích, ale i jinde online. Výběrové řízení se týká nových mluvených rolí a bude se konat v New Yorku pod taktovkou Jennifer Venditti a v LA pod vedením Jessicy Kelly a Mary Vernieu. Kelly měla již na starost výběr například do filmů Precious nebo The Maze Runner, Vernieu zase pořádala castingy k filmům Looper nebo Silver Lininigs. Agentura JV8INC uvedla následující požadavky pro účast na castingu. „Věk 18+, bydliště kdekoliv ve Spojených státech amerických. Herecké zkušenosti nejsou nutností. Pokud vás vybereme, jedná se o placenou nabídku.“

  Casting probíhá hned na několik mluvených rolí, například na postavu Dariana – 18+, jakákoliv národnost, outsider, citlivý, zranitelný, rošťák, rozhodně nepatří ve škole k těm, co jsou cool, ale je velmi zajímavý, mohl by bojovat se závislostí. Z dívčích rolí pak je tu třeba Ami – 18–20 let, drogově závislá striptérka, nenávidí svého přítele, lže, neudrží žádné tajemství, dokáže ještě zhoršit už tak špatnou situaci. Kritiky uznávaný seriál se točí kolem sedmnáctileté narkomanky Rue (ztvárňuje ji Zendaya) a divákům ukazuje až nepříjemně detailní a kontroverzní pohled na život dnešních teenagerů. Druhá série Euforie se bude skládat z osmi epizod. Spolu se Zendayou zde hrají hvězdy jako Hunter Schafer, Maude Apatow, Eric Dane nebo Algee Smith. Natáčení začne v březnu.

  Přečtěte si i recenzi Seriál Euphoria je euforický asi jako drogový dojezd. Takže vůbec. A přece z něj nespustíte oči.

 • Už pátý herec vstoupí do role Takeshiho Kovacse. Netflix v únoru uvede 2. sezónu Altered Carbon

  22. leden 2020
  Ze seriálu Altered Carbon

  Víc zářezů má snad jen Doctor Who, ten na to ale potřeboval několik desetiletí na obrazovkách televizorů. Řeč je o počtu různých herců, kteří ztvárnili tutéž postavu v nereprodukovatelném univerzu. Pouhá druhá sezóna kyberpunkového sci-fi s prvky film noir Altered Carbon nám přitom přináší už pátou alteraci Takeshiho Kovacse.

  Premisa knižní předlohy i seriálu, který dostal ironicky docela výstižný český distribuční titul Půjčovna masa, je minimálně pro televizní producenty více než vděčna. Lidská těla jsou tu vnímána jen jako zaměnitelné návleky, do kterých je zabalován tentýž charakter. Lepší pojistku proti možným konfliktům s hlavní hereckou hvězdu nebo okoukání jednoho obličeje po určité době si ani nelze přát. Stejnou měrou je takto možné také vyvažovat reprezentaci různých etnických skupin – v kůži Takeshiho Kovacse se už ocitl běloch Joel Kinnaman a Asiati Will Yun Lee (původní Takeshi), Byron Mann (první Takeshiho „návlek“) a Morgan Gao (mladý Takeshi). Pro druhou sérii pak hlavní postavu ztělesní Afroameričan Anthony Mackie, kterého nejspíše znáte jako Falcona z filmů o Avengers. Samozřejmě ale mnohem důležitější jsou implikace výměny těl pro fikční svět a samotné vyprávění. Na to, co konkrétně si pro nás připravili tvůrci seriálu v jeho druhé sezóně, si musíme počkat do 27. února, kdy Netflix otevře Půjčovnu masa na své streamovací platformě.

 • Tanec jako otisk prstu? Podle finských vědců má každý člověk unikátní taneční projev

  22. leden 2020
  03489798.jpeg

  Původním záměrem výzkumníků z Jyväskylské univerzity bylo zjistit, jestli dokáže umělá inteligence rozlišit různé hudební žánry podle tanečních pohybů. Tento cíl se jim nepodařilo zcela naplnit, shodou náhod ale došli k ještě zajímavějšímu zjištění.

  Finští vědci použili technologii snímání pohybu a strojové učení, s jejichž pomocí studovali 73 účastníků výzkumu při tanci ve stylu blues, country, EDM, jazz, metal, pop, reggae a hip hop. Počítačový algoritmus bohužel dokázal identifikovat hudební žánr podle tanečního projevu participantů jen ve 30 % případů. Na druhou stranu ale ze sesbíraných dat vyplynulo, že s 94% jistotou rozezná od sebe jednotlivé lidi podle způsobu jejich tance. „Už to tak vypadá, že taneční pohyby jsou něco jako otisk prstu,“ shrnuje dosavadní výsledky výzkumu Pasi Saari, datový analytik a jeden ze spoluautorů studie. S touto jejich aplikací pro reálný život ale finští vědci pochopitelně nepočítají, spíš se tím pro ně otevírá další pole bádání. „Vyvstává tak spousta nových otázek, které je třeba zodpovědět,“ vysvětluje jedna z výzkumnic Emily Carlson, „kupříkladu jestli náš pohybový ‚podpis‘ zůstává stejný po celý život, jestli na jeho základě můžeme od sebe odlišovat jednotlivé kultury nebo jak ze srovnání s počítačem vycházejí při rozpoznávání jednotlivců podle tance lidé.“ A jen tak mimochodem, pokud budete chtít „zakrýt svou taneční stopu“, doporučujeme metal. V případě pohybů, které v lidech probouzí tento hudební žánr i kulturní návyky, prý algoritmus v rekognici fatálně selhával a nebyl schopen jednoho od druhého odlišit. Zprávu přinesl web finské veřejnoprávní televize YLE.

 • Až to bude, tak to bude. Billie Eilish potvrdila, že letos začíná pracovat na své druhé desce

  22. leden 2020
  Z videoklipu k písni Bad Guy od Billie Eilish

  Pro americkou zpěvačku a hrdinku internetu a memů byl loňský rok vpravdě přelomový. Virální internetová sláva, získaná zpočátku díky několika málo skladbám umístěným na platformu SoundCloud, dostala konečně svou pečeť v podobě debutové nahrávky.

  Po vydání When We All Fall Asleep, Where Do We Go? následovala turné po vyprodaných koncertních halách na celém světě i nekonečné rozhovory, včetně toho „nejkontroverznějšího“, v němž přiznala, že nezná Van Halen. A taky možnost nahrát jako nejmladší interpretka v dějinách titulní skladbu pro novou bondovku No Time to Die. V nabitém programu si ovšem vyšetřila čas i pro vlastní tvorbu a čerstvě potvrdila, že v roce 2020 nahraje novou desku. Zároveň ale mlží kolem předpokládaného data vydání. Rozhodně to prý nebude letos – zkrátka, až to bude, tak to bude. Fanoušci ovšem nemusí být smutní, čekání na novou nahrávku jim v roce 2020 pomůže zkrátit dokument sledující hvězdu od roku 2018. Jeho režisér R. J. Cutler slibuje, že se můžeme těšit nejen na záběry z každodenního života Eilish s její rodinou, ale i na zákulisní scény z jejích veřejných vystoupení.

  Přečtěte si také Dopis na rozloučenou a odmítání Xanaxu. Čím Billie Eilish pobláznila teenagery po celém světě?.

 • Stařičké knihkupectví zachránil před zánikem tweet

  22. leden 2020
  Knihkupectví Petersfield Bookshop

  Sto let fungující knihkupectví v britském Petersfieldu tweetlo minulý týden několik fotografií svých plných regálů a prázdných uliček mezi nimi, kde nenakupoval ani jeden zákazník. Fotky doplnil majitel povzdechem, že se „dnes neprodala ani jedna knížka“.

  Jak píše web Good News Network, po pesimistickém tweetu se strhla lavina. Na zprávu reagovalo na deset tisíc lidí, kteří obchod zaplavili svými online objednávkami i povzbuzujícími zprávami. Skutečná podpora pak přišla od britského spisovatele a autora sci-fi a fantasy Neila Gaimana. Potom co Gaiman retweetl fotografie knihkupectví, byl Petersfield zaplaven objednávkami. Majitel obchodu později přiznal, že se opravdu jednalo o existenční záchranu, historické knihkupectví by totiž kvůli stále se zhoršujícím prodejům nepřežilo horizont týdne. „Nebylo to nic menšího než zázrak. Jsme opravdu vděční,“ tweetovalo později knihkupectví a uvedlo, že nově příchozích dvacet tisíc followerů bude rádo zásobovat knihami dalších sto let.

 • „Možná dokáže léčit jakoukoli rakovinu,“ říkají vědci o objevené imunitní T-buňce

  21. leden 2020
  T-buňky obklopují rakovinotvorné buňky

  Tým z Cardiffské univerzity zřejmě objevil způsob, jak zastavit rakovinu prostaty, prsu, plic a dalších druhů. Výsledky, které tým profesora Andrewa Sewella publikoval v časopise Nature Immunology, zatím nebyly testovány na pacientech, podle vědců ale mají „obrovský potenciál“.

  To, co imunologové objevili, je složka lidského imunitního systému. Ten se dokáže bránit nejen infekcím, přirozeně taky útočí na rakovinové buňky. Sewellům tým se zaměřil na nekonvenční a dřív nezkoumané způsoby, jak by se naše imunita mohla s nádory vypořádat. Takzvané T-buňky, které v krvi našli, jsou imunitní buňky – tělo prohledávají a posuzují, jestli existuje hrozba, kterou je třeba zničit. Biologové z Cardiffu zjistili, že tyhle buňky by zřejmě dokázaly účinně zaútočit na širokou škálu druhů rakoviny. „Vidíme šanci efektivně léčit každého pacienta. Dřív nikdo nevěřil, že by to bylo možné,“ řekl Andrew Sewell britskému informačnímu serveru BBC. „Naše výzkumy ukazují, že by mohla být jedna univerzální léčba, vhodná pro každého, kdo rakovinou onemocní. Jediný typ T-buněk by to mohl dokázat,“ dodal. Ve výzkumu se uvádí, že cardiffský tým objevil T-buňku, jejíž receptor v laboratoři našel a zneškodnil širokou škálu rakovinných buněk, včetně karcinomů plicních, kožních, krevních, tlustého střeva, prsu, kostí, prostaty, vaječníků, ledvin i děložního hrdla. Zdravé tkáně nechala buňka nedotčené. To, jak přesně funguje, biologové pořád nevědí, mají ale podle svých slov už představu o tom, jak by její umění aplikovali v praxi. Daniel Davis, profesor imunologie na Univerzitě v Manchesteru, ale dodává: „V současné době se jedná o úplně základní výzkum, opravdovým lékům pro pacienty ještě blízko nejsme.“

   

 • Vláda schválila rozšíření chráněných území kolem Labe

  21. leden 2020
  Kaňon Labe

  Když Česko v roce 2004 vstupovalo do Evropské unie, jednou z podmínek bylo vytvoření národní části evropského systému chráněných území Natura 2000, který chrání nejcennější přírodní oblasti. Na jeho rozšíření o dvě nová území se v pondělí dohodla česká vláda. Ochranu nově získalo území Louky u Přelouče, kde žije vzácně velká populace modrásků.

  Už dříve chráněné území kaňonovitého údolí Labe v Českém středohoří, kde je řeka stále ještě blízká přírodnímu stavu, bylo rozšířeno o vzácné štěrkopískové náplavy s unikátními biotopy. Obě oblasti byly dlouholetými předměty sporů mezi ministerstvy a návrhy na jejich zařazení na seznam Natura 2000 byly opakovaně vyřazovány. Česká republika tím porušovala evropské směrnice a vysloužila si kritiku od Evropské komise. Někdejší ministr dopravy Dan Ťok, jehož resort blokoval zvýšení ochrany obou lokalit, za to v roce 2016 dostal ekologickou anticenu Ropák roku, kterou každoročně uděluje organizace Děti Země.