Za románek s AI postavou platíme osobními daty. Virtuální flirt zkoumal publicista David Laufer

20. březen 2025

Vedle dnes již běžně užívaných AI platforem jako ChatGPT nebo virtuálních asistentek Siri nebo Alexa můžeme s umělou inteligencí navazovat i intimní konverzace. „Jsou to desítky milionů stažení, miliony uživatelů a uživatelek denně,nastínil rámec takového chatování publicista David Laufer, který se věnuje internetovým subkulturám a identitě z akademického hlediska.

„Chatboti jsou víc zaměřený na pokec. Mají jméno, profilový obrázek, nastavitelný hlas nebo osobnost, můžou vám i sami od sebe napsat,“ říká David, který se tématu věnoval ve své diplomové práci a několika textech. Zajímalo ho, jaké postavy si uživatelstvo volí, kdo se do takových interakcí pouští a jaké to může mít společenské dopady.

Vedle závislosti a nekontrolovaného sdílení osobních údajů zmiňuje David i reprodukování stereotypů, které vycházejí jak ze zdrojových dat, tak i z následných interakcí. „Tipnul bych si, že je to něco, co lidé chtějí. Píšou si s nima a vytváří je takovým způsobem,“ uvažuje publicista nad AI charaktery.

„Čeština pořád ještě pokulhává, je to taková lámaná verze našeho jazyka, ale myslím, že to je za rohem,“ dodává David na téma uživatelské vstřícnosti v našich podmínkách. Kam až může dojít takový trend virtuálního povídání si, erotických představ a ovládání na míru ušitých postav teprve uvidíme. Jasné je teď to, že umělá inteligence už vstupuje do seznamovacího a komunikačního odvětví i na dalších platformách.

„Na seznamovacích aplikacích vám už AI může doporučit lepší balicí hlášku, pomoct s editací profilové fotky. Třeba společnost Meta chce zaplavit svoje platformy AI generovanými uživateli, aby rozproudila diskuze,“ připomíná David Laufer.

Na jakých datech chatovací platformy vznikají, kdo taková data filtruje a proč to všechno může být problematické?

Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu