Za vodou s výtvarnicí Kateřinou Šedou

7. květen 2012

Výtvarnice, věnuje se především konceptuálnímu umění. Do svých akcí zapojuje často desítky osob, ať už jde o její sousedy, nebo členy vlastní rodiny. Absolvovala AVU v ateliéru Vladimíra Kokolii. V roce 2005 obdržela Cenu Jindřicha Chalupeckého. Je první Češkou, která realizovala samostatný projekt pro prestižní londýnskou galerii Tate Modern.

Probírali jsme mimo jiné to, jak těžké je přemluvit vlastní babičku, jak ji vnímají sousedé v Líšni, jak se prodává happening do galerie, jak se „konceptuální umění“ špatně vykazuje v daňovém přiznání, jak ji umělecky ovlivnilo partnerství s dokumentaristou Vítem Klusákem a podle čeho se rozhodla studovat u Kokolii. Charismatická mladá žena odpovídala s kulometnou kadencí a odzbrojující upřímností.
Poslechněte si jeden ze zatím nejlepších dílů pořadu Za vodou!

autoři: Robert Candra , Martin Melichar
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.