Začněte poslouchat ženy a věnovat pozornost jejich zkušenostem, říká novinářka Silvie Lauder

2. srpen 2023
Záložka

Novinářka Silvie Lauder se ve své knize V pasti pohlaví věnuje politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku. Kniha má několik vrstev, jedna z nich připomíná, že máme stále o čem mluvit, přestože řadu lidí to udivuje. Témata, která v ní rozebírá, by měla být součástí vrcholné politiky. Lauder se však obává, že většina z politiků má pocit, že jde o genderovou ideologii, přitom jsou to racionální požadavky.

Ve své knize mimo jiné srovnává situaci žen před 150 lety a dnes. Jaká bude budoucnost? „Některé změny jsou nepředstavitelné. I lidé, kteří tehdy přemýšleli pokrokově, si nedovedli představit, že ženy budou například v armádě. A dnes vidíme, že v armádě jsou, v té ukrajinské jich je dokonce nejvíc v Evropě. Jediná věc, která je nezměnitelná, je reprodukce – ženy jsou těhotné, rodí a kojí děti, tato skutečnost bude ženy na trhu práce vždy znevýhodňovat. Debata ale není o absolutní rovnosti, například v českém kontextu je o tom, jestli je opravdu nutné, aby o malé děti pečovaly výhradně ženy,“ přibližuje Lauder.

Kniha Silvie Lauder V pasti pohlaví

Co může udělat běžný člověk pro lepší postavení žen? Jak zní její rada? „Zesílit naši schopnost empatie, začít ženy opravdu poslouchat. Věnovat pozornost tomu, co říkají o svých zkušenostech s trhem práce, s obtěžováním, se sexuálním násilím, s tím, jak jsou nebo nejsou brány vážně ve veřejné debatě, jak se cítí v politice,“ říká a dodává: „V knize mám pasáž o sexuálním násilí, kdy je důležité myslet na to, že když za námi přijde blízká osoba s tím, že se jí něco takového stalo, mějme na paměti, že to, jak zareagujeme, může hrát zásadní roli v tom, jak se s tím zážitkem vyrovná.“

Jaká byla její cesta k prohlášení se za feministku? A chápe ostatní ženy, které jimi nejsou? Mohla by být kniha ještě obsáhlejší? Poslechněte si Záložku se Silvií Lauder.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio