Zahlcenost, osamělost a neustálá potřeba plánu B, říká o rodičovství odbornice Lucie Ryntová

8. březen 2023

„Rodičovství není něco, co by se mělo provozovat v izolaci, to není normální,“ říká v Houpačkách zakladatelka organizace Aperio Lucie Ryntová. „It takes a village to raise a child,“ připomíná africké přísloví. Podle aktuálních dat se v Česku cítí osaměle čtyři pětiny matek malých dětí.

„Být rodič znamená mít neustále připravený plán B, být připraven na změnu,“ popisuje Ryntová, která je i lektorkou vzdělávání dospělých. „Klíčem je smířit se, že všechno nemůžu mít pod kontrolou. Pracujeme s termínem dost dobrý rodič. Být jím úplně stačí. Snižme nároky a soustřeďme se na to, co dokážeme a ne na to, co všechno nestíháme. Jsem taky, dělám toho dost a dělám to dobře,“ říká.

Řada rodičů cítí podle Ryntové vedle osamělosti i zahlcenost. „Už víme, že pro přetížené rodiče kurzy time managementu nefungují, nepomáhá jim větší nebo lépe zorganizovaný diář. Často u nich nejde o to stíhat hodně, ale najít si, co je skutečně nejdůležitější,“ dodává.

Aby měl rodič energii na děti, musí se o sebe stále starat. Poslechněte si rozhovor s Lucií Ryntovou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.