Záplavy zničily dům vůdce anti-LGBQT organizace, který tvrdil, že Bůh posílá na Zem přírodní katastrofy, aby potrestal gaye
Tony Perkins, prezident Family Research Council, organizace označené Southern Poverty Law Center za nenávistnou a anti-LGBQT, zůstal bez domova kvůli ničivým povodním, které se tento týden přehnaly jihem Louisiany a které si vyžádaly životy 11 lidí a zničily přibližně 40 000 domů.Perkins tvrdil, že Bůh používá přírodní katastrofy, konkrétně hurikány a povodně, aby potrestal lidi za jejich hřešení, a to konkrétně homosexuály a jejich podporovatele. Nyní Všemohoucí zničil i jeho dům. Perkins uvedl, že byl donucen utéct ze svého domu na kanoi.Tony Perkins dále uvedl, že v případě této konkrétní přírodní katastrofy ji Bůh neseslal, aby potrestal gaye, ale spíše jako „užasnou, povzbuzující spirituální zkoušku, která slouží k tomu, aby lidé mohli kráčet po boku všemohoucího a milosrdného Boha, který koná vždy správně“. Naopak naléhá na křesťany, aby se radovali z toho, že se jedná o důkaz toho, že je „Bůh považuje za hodné utrpení“.Zde je krátký výčet Perkinsových výroků vůči LGBQT komunitě:• Obvinil americkou vládu z podpory homosexuality jako „součást jejího plánu redukce populace“.• Tvrdil, že mladí homosexuálové mají větší sklony k sebevraždám, protože instinktivně ví, že jsou nenormální.• Obhajoval ugandský zákon umožňující zabít homosexuály jako chvályhodnou snahu udržet morální jednání.
-
Keňský DJ Boboss si postavil mixážní pult z odpadků
17. září 2024DJ Boboss je keňský DJ a elektrikář samouk, který si prorazil cestu do hudebního světa díky výrobě vlastního mixážního pultu z běžných předmětů, jako jsou lžíce a víčka od lahví.
Už jako dítě doma rozebral rádio, aby pochopil, jak funguje, a tato fascinace elektronikou ho provází dodnes. Ve škole začal zkoumat další přístroje a brzy si v místní komunitě získal pověst opraváře elektroniky. Když poprvé viděl DJe mixovat hudbu, věděl, že to chce a dokáže také. Jeho příběhu se věnuje server Pan African Music.
Sestavil si svůj první mixážní pult z vyřazeného zesilovače a kovových součástek, a nakonec si doma spustil vlastní pirátskou rozhlasovou stanici. Ta sice vysílala jen v okruhu 200 metrů, ale místní si ji rychle oblíbili.
Jeho talent vzbudil v keňské vesnici kromě nadšení i zděšení. Někteří místní, včetně jeho vlastní babičky, ho začali považovat za posedlého. Dokonce kvůli tomu skončil v psychiatrické léčebně.
Po návratu ale Boboss pokračoval ve své práci a našetřil dost peněz na to, aby se přestěhoval do Nairobi, kde našel otevřenější publikum. V keňském hlavním městě se stal ikonou undergroundové hudební scény a je známý svými spontánními DJskými sety na veřejných místech, kde mixuje dancehall, reggae a africké rytmy.
Díky svému věhlasu se dostal také do keňské mutace kultovního Boiler roomu, kde si střihl vlastní set.
-
Absolventi vysokých škol, kteří si změní pohlaví, obdrží nový diplom
17. září 2024Novela vysokoškolského zákona, předložená Poslanecké sněmovně, zavádí nová opatření pro zajištění rovnosti mezi studenty, absolventy i uchazeči. Jednou ze zásadních úprav je vydávání nových diplomů pro osoby, které si změnily pohlaví.
Tento krok má za cíl chránit soukromí queer osob při pracovních pohovorech a usnadnit jejich postavení na trhu práce. Dosud školy žádosti o aktualizaci diplomů často odmítaly, což vedlo k problémům. Příkladem může být případ zdokumentovaný serverem ceskajustice.cz, kdy se muž, který vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci ještě jako žena, opakovaně snažil získat diplom s aktualizovaným pohlavím. Spor nakonec rozhodl až Nejvyšší správní soud.
Další část úprav zákona se zaměřuje na přizpůsobení podmínek pro studenty se specifickými potřebami. Vysoké školy budou mít povinnost poskytovat podpůrná opatření pro studenty s fyzickým, mentálním nebo smyslovým postižením. Tato opatření zahrnují například bezbariérový přístup či úpravy přijímacích řízení a studijních podmínek.
Vysoké školy také musí zřídit nezávislá pracoviště pro zajištění rovnosti a bezpečí. Tato místa budou sloužit k poskytování informací, řešení případů diskriminace a podpoře studentů.
-
Radio Wave představí hranou minisérii Odcizení. Pojednává o riziku virtuálního světa
16. září 2024Radio Wave na konci září představí pětidílný psychothriller Odcizení. V hlavních rolích se představí Josef Trojan, Petr Uhlík a Martina Jindrová.
Nový hraný podcast Radia Wave se zaměřuje na děsivé riziko virtuálního světa blízké budoucnosti, kterému jsou vystaveni všichni z nás, zvláště pak mladší generace. Pětidílný příběh podle námětu a scénáře Davide Košťáka vypráví o dvacátníkovi Markovi v podání Josefa Trojana, který po textování s anonymním profilem na online seznamce přijde o svou identitu. Co všechno může internetový parazit se svou obětí provést?
Podzimnímu audio projektu Radia Wave propůjčili hlasy také Petr Lněnička, Dana Černá, Kryštof Rímský nebo Filip Kaňkovský. Premiéra prvních dvou dílů připadá na 30. září. Další dvě epizody vyjdou první říjnové pondělí a příběh se završí 14. října. Podcastovou sérii režírovanou Natálií Deákovou bude možné poslouchat na webu Radia Wave, v aplikaci mujRozhlas i v dalších podcastových aplikacích.
-
Holokaust vs. umělá inteligence. Unesco varuje před manipulováním historie
16. září 2024Umělá inteligence vytváří zavádějící nebo nepravdivé příběhy o holokaustu. Deepfake technologie má potenciál manipulovat se zvukem a videem, což motivuje nenávistné skupiny k šíření dezinformací a nenávistného projevu.
Lidé se v digitálním prostředí čím dál častěji setkávají s nepřesnými, nepravdivými a zavádějícími informacemi o holokaustu a nacistické ideologii, upozorňuje nová zpráva Unesco. K šíření ideologie nebo k simulaci rozhovorů s nacistickými vůdci včetně Adolfa Hitlera jsou využívány například deepfakes známých osobností. Zkreslené soubory dat vedou k tomu, že některé vyhledávače a chatboty s umělou inteligencí bagatelizují fakta o holokaustu nebo propagují krajně pravicový obsah, včetně popírání holokaustu. Obzvláště zranitelní jsou mladí studenti, kteří se při vyhledávání na webu v rámci plnění úkolů stále více spoléhají na univerzální nástroje.
Vzhledem k tomu, že dnešním přeživším holocaustu je v průměru 85 let, bude odkaz temného období novodobé historie nadále slábnout. Vzdělávací a kulturní instituce mají proto za úkol chránit historické záznamy a uchovávat svědectví pro budoucí generace v boji proti nenávisti a antisemitismu, píše server The Art Newspaper.
V rámci této problematiky mohou být nástroje poháněné umělou inteligencí i ku prospěchu. Výzkumníkům třeba mohou pomoct vytěžit a zpracovat obrovské množství dat o holocaustu, zahrnující data, jazyky a média od fotografií a textů až po videozáznamy a zvukové nahrávky.
Památník obětí a hrdinů holokaustu v Izraeli, Jad Vašem, využívá umělou inteligenci k identifikaci dosud neznámých obětí. I další kulturní instituce využívají generativní umělou inteligenci pro vzdělávací účely. Muzeum holokaustu a vzdělávací centrum v Illinois kupříkladu vytvořilo filmy ve virtuální realitě pro ještě poutavější vyprávění.
Podle Unesca ty samé technologie mohou být kromě šíření nenávistných a dezinformačních zpráv zneužity k přílišnému zjednodušení složité historie. Ve špatných rukou se tak tyto nástroje stávají prostředníky nenávisti a bagatelizace. Organizace proto ve své zprávě dále zdůrazňuje, že ti, kdo vyvíjí a zavádí systémy AI, musí brát v úvahu, jak technologie řídit ve prospěch zachování historických památek a pravdy jako takové.
-
Pomoc při povodních: Jak nejlépe přispět a čemu se vyvarovat?
16. září 2024Dopady ničivých povodní pocítily tisíce domácností. Na stránkách ministerstva vnitra a Hasičského záchranného sboru ČR se objevila doporučení pro ty, kteří chtějí podpořit občany zasažené záplavami. Vedle státních orgánů se pomoc v nejvíce postižených oblastech snaží zajistit i neziskové organizace. Jak se do sbírek efektivně zapojit?
Podpořit lze různými způsoby, jak ale upozorňuje ministerstvo vnitra i humanitární organizace Člověk v tísni, potřeba je především koordinovaná pomoc. „Nabídku materiální pomoci doporučujeme konzultovat s krizovými štáby obcí a krajů a nevozit ji na postižená místa „na slepo“, zvlášť v období trvajícího povodňového nebezpečí,“ doporučuje server Člověk v tísni.
V současnosti bylo vyhlášeno již několik sbírek, které následně poskytnou nejen finanční, ale i materiální pomoc nebo i možnosti okamžité podpory, včetně potravin a psychologické pomoci.
Organizace zasahující přímo na místě
Člověk v tísni
„Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží,“ říká vedoucí povodňového týmu Marek Štys. „Jsme ve spojení s integrovaným záchranným systémem, krajskými i obecními hasičskými krizovými štáby a spolupracujeme s dalšími nevládními organizacemi. Pro oblast Jeseníku poskytujeme o víkendu potravinovou pomoc,“ informuje Člověk v tísni na svých stránkách.
ADRA
Účet veřejné sbírky Člověka v tísni SOS Povodně: 7202 7202 / 0300ADRANa místě pomáhají i dobrovolníci nadace ADRA, která rovněž otevřela veřejnou sbírku na pomoc lidem zasaženým povodněmi. „Připravili jsme k převozu z humanitárního skladu potřebné věci a úklidové prostředky.“
Přispět lze online prostřednictvím portálu Darujme.cz nebo převodem na účet sbírky 66 8888 66/0300, variabilní symbol 391.
Finanční sbírky
Úřad práce ČR
Mimořádnou okamžitou pomoc poskytuje také Úřad práce ČR. „Smyslem této dávky je zabezpečit osobu nebo rodinu na přechodnou dobu, zabezpečit základní životní potřeby a zabezpečit první pomoc k odstranění důsledků katastrofy do doby, než bude možné poskytnout pomoc z jiných zdrojů.“
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové
„Díky darům podpoříme organizace, které pomáhají obětem povodní při odstraňování způsobených škod (např. nákup potřebného materiálu, doprava, zajištění humanitární pomoci).“ Do sbírky můžete přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz.
Nadace Partnerství
Na portálu Darujme.cz má svou sbírku i Partnerství soustředící se na obnovu krajiny po povodních. Financuje výsadbu stromů, obnovu mokřadů a ochranu přírody.
Konkrétní sbírky byly založené i na Donio.cz. Příkladem je sbírka pomáhající rodinám s dětmi, kterou založila Nadace Naše dítě.Potravinové sbírky
Potravinové banky do postižených oblastí doručují především balenou vodu a trvanlivé, snadno spotřebitelné potraviny. O tom, co je aktuálně nejvíce potřebné dodat, informuje například Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj.
Jak uvedla ČTK, na letišti Mošnov vzniká logistické centrum ve spolupráci hasičů a potravinových bank, které bude letecky dopravovat zásoby do postižených oblastí. „Zájem je zejména o balenou vodu, ale také potraviny určené k okamžité konzumaci, které stačí třeba jen ohřát nebo zalít vodou, aby je bylo možné připravit i v nějakých náročnějších podmínkách,“ řekl ČTK ředitel Potravinové banky Libereckého kraje Josef Vlček.Jak se chovat při likvidaci následků povodní
V rámci bezpečnosti těch, kterých se povodně bezprostředně týkají, i těch, kteří chtějí aktivně pomáhat, zveřejnily stránky Hasičského záchranného sboru ČR rady a doporučení.
Doposud občané zasaženi povodněmi mohli zaznamenat velkou míru solidarity. Podle zprávy ČTK Člověku v tísni poslali lidé za 24 hodin 24 milionů korun. Veřejná sbírka organizace Adra do dnešního rána vynesla víc než tři miliony korun. Charita ČR shromáždila 2,6 milionu, Český červený kříž (ČČK) téměř 1,6 milionu korun. Diakonii poslali dárci na účet nebo prostřednictvím dárcovských textových zpráv 1,2 milionu korun.
-
Spolek AutoMat chce magistrálu přístupnou i pro chodce a cyklisty
13. září 2024Magistrála by měla být přístupnější pro cyklisty a chodce. K tomu vyzývá Prahu spolek AutoMat. Chtějí, aby přívětivější prostředí kolem dálničního tahu městem vzniklo při plánované rekonstrukci v části Prahy 2. Ve středu kvůli tomu zástupci spolku uspořádali happening přímo na magistrále.
AutoMat po magistrátu požaduje hlavně, aby do projektu zahrnul nové přechody, oddělenou cyklostezku, stromy, zeleň a vodu. Důležité je pro spolek také snížení počtu jízdních pruhů. Společně s architektem Petrem Bednárem připravil vizualizaci, jak by úprava magistrály mohla vypadat. Podle ředitele AutoMatu Martina Šotoly nemá spolek v úmyslu omezovat dopravu, ale spíše upravit infrastrukturu tak, aby jedno neomezovalo druhé.
Na akci vystavili transparent s červeným nápisem „Dálnice do města nepatří“. Zájemcům vysvětlovali svou vizi a nabízeli k podepsání petici, kterou spolek inicioval. „Petice má zajistit větší povědomí pražských občanů a do jisté míry zajistit tlak na politiky ve věci rozhodování, jak bude vypadat magistrála v této části města,“ řekl pro ČTK. Podle Šotoly petici dosud podepsalo 750 lidí, cílem spolku je získat 1000 až 1500 podpisů, aby Rada hlavního města musela vzít obsah petice na vědomí.
Loni pražští radní schválili trojici ideových studií na plánovanou rekonstrukci Severojižní magistrály. Pražský magistrát vybral koncem loňského roku projektanty na rekonstrukci magistrály na území Prahy 2. Podle AutoMatu je ale zadání na úpravu magistrály tak, aby byla přívětivější k chodcům, velmi vágní. Proto vytvořili petici. Mezi další změny, které rekonstrukce plánuje, patří například přechod před Fantovou budovou Hlavního nádraží, nové stromy a stání pro rychlé zastavení.
Aktivity spolku AutoMat podporují veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut v Praze. Spolek stojí třeba za projektem s názvem Do práce na kole, což je třicetidenní květnová výzva, od níž se zapojuje až 25 000 lidí. Zároveň v Praze pořádá akce Zažít město jinak, které mají zlepšit sousedské vztahy a oživit městský prostor.
-
Mládě hrošíka liberijského se stalo online gigantem, platí za to ale svou daň
13. září 2024Mládě hrošíka liberijského se stalo hvězdou internetu. Dvouměsíční samička Moo Deng po svém internetovém boomu přitáhla velké množství fanoušků. Od jejího narození se počet návštěvníků thajské zoo zdvojnásobil. Ne všichni návštěvníci se k ní ale chovají dobře a zoo musí zavést ochranná opatření.
Hrošice, jejíž jméno jde přeložit jako „skákající prase“ se stala senzací nejen v Thajsku poté, co se na internetu objevila vtipná videa, na nichž se například potácí kolem svého výběhu nebo okusuje boty ošetřovatele. Informuje o tom The Guardian.
Slavnou se stala díky účtu na TikToku, který sleduje asi 2,5 milionu lidí. Statisíce lidí sledují také účty dokumentující její každodenní život na Facebooku a Instagramu. Časopis Time ji dokonce označil za „ikonu“ a „legendu“.
Fanoušci pro ni pečou dorty, tvoří umělecká díla a také se na ni chodí koukat přímo do zoo. To ale přináší i své negativa. Objevila se totiž videa, na kterých se návštěvníci snaží malou hrošici probudit ze spánku. Aby ji viděli v akci, hází na ni mušle a stříkají vodu. Ředitel zoologické zahrady Narongwit Chodchoi podle BBC uvedl, že zahrada nainstalovala kolem výběhů průmyslové kamery a pohrozila právními kroky proti těm, kteří hroší mládě týrají.
Hrošíci liberijští pocházejí ze západní Afriky a Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je klasifikuje jako „ohrožené“. Podle studie z roku 1993 zbývá ve volné přírodě 2 000 až 2 5 000 hrochů pygmejů. Pocházejí ze západní Afriky, kde žijí v bažinách a v blízkosti řek, ale jsou ohroženi úbytkem životního prostředí v důsledku lidské činnosti, jako je těžba dřeva, těžba nerostů a také lov.
-
Kde se vzala pověra, že pátek třináctého je nešťastný den? Možná z misogynie
13. září 2024Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Přitom v našem kalendáři připadá 13 na pátek častěji, než na kterýkoli jiný den v týdnu. Pověra o nešťastném datu možná vznikla ve snaze démonizovat ženské bohyně plodnosti.
Všechno to začíná u samotného čísla 13, které je také většinou národů považováno za nešťastné. I o jeho původu se pořád diskutuje. Vědec Charles Panati se například domnívá, že 13 jako nešťastné číslo k nám přišla ze severské mytologie. Podle jednoho z příběhů Bůh neplechy Loki překazil hostinu ve Valhalle a stal se třináctým hostem. Slepý bůh Hodr, oklamaný Lokim, potom zastřelil šípem svého bratra Baldera, boha světla, radosti a dobra. Panati vysvětluje, že ze Skandinávie se tato pověra rozšířila na jih Evropy a na počátku křesťanské éry se pevně usadila ve Středomoří.
Číslo 13 jako nešťastné figurovalo i u další hostiny – v příběhu o Poslední večeři. Konala se na Zelený čtvrtek a zúčastnil se jí Ježíš Kristus a jeho učedníci. Třináctým hostem byl Jidáš Iškariotský, učedník, který Ježíše zradil. To vedlo k ukřižování Ježíše, ke kterému došlo na Velký pátek.
Ale není to jediný nešťastný pátek, který se v Bibli objevil. Pátek je dnem, kdy Adam a Eva snědli zakázané ovoce ze stromu poznání. A také je dnem, kdy Kain zavraždil svého bratra Ábela, kdy byl zbořen Šalamounův chrám a kdy Noemova archa vyplula na moře při velké potopě.
Oba symboly neštěstí se podle Steva Rouda začaly kombinovat až v 19. století. Píše o tom v knize The Penguin Guide to the Superstitions od Britain and Ireland. Podle něj je spojení pátku a čísla třináct viktoriánský vynález.
Zajímavé ale je, že v pohanských dobách byl pátek 13. i samotné číslo 13 považováno za symbol štěstí. Věřilo se například, že pátek má jedinečnou spojitost s božským ženským pohlavím. 13 se často objevovala i v pohanském umění a odkazovala na menstruační cykly. V pohanských dobách totiž byla ceněna plodnost a v uměleckých dílech se často objevovaly souvislosti s menstruací, plodností a fázemi Měsíce.
Jakmile však křesťanství ve středověku získalo na síle, pohanství se dostalo do rozporu s novou patriarchální vírou. Nejenže jeho představitelé měli námitky proti uctívání více bohů a bohyň, ale oslava pátku, čísla 13 a bohyň, které vzývaly lásku, sex, plodnost, magii a rozkoš, byly považovány za nesvaté.
Teď nové světlo na číslo 13 přináší třeba Taylor Swift, která ho považuje za své šťastné a na začátku své kariéry si ho často psala na ruku před koncerty.
-
Floridský zákaz potratů má vliv i na okolní státy, ukazuje nová zpráva
12. září 2024Zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství na Floridě vedl k poklesu počtu potratů. Stejně tak vedl k poklesu národních trendů, jak ukazuje nová zpráva.
Měsíční počet potratů na Floridě se snížil o více než 30 % poté, co byl v květnu zaveden zákaz zákroků po šestém týdnu těhotenství, píše server CNN. V květnu a červnu bylo ve státě každý měsíc provedeno v průměru asi 5 400 potratů. V prvních třech měsících roku se přitom měsíčně provedlo okolo 8 000 potratů. V celostátním měřítku pak klesl průměrný měsíční počet potratů v tomto období o 7 %, což je rozdíl přibližně 7 000 potratů měsíčně. Pokles na Floridě se na tomto poklesu podílel více než jednou třetinou. Nové údaje potvrdila zpráva Guttmacherova institutu, výzkumné a politické organizace zaměřené na sexuální a reprodukční zdraví, která podporuje právo na potrat.
Že se přísnější omezení na Floridě projeví v celém státě i širším regionu, se očekávalo. Předtím, než v květnu vstoupila v platnost přísnější politika, se na Floridě uskutečnil více než každý desátý potrat v zemi. „Absolvování potratu na Floridě se stalo mnohem obtížnějším, což má dalekosáhlé důsledky pro obyvatelky, které nyní musí překračovat hranice více států, aby mohly podstoupit potrat na klinice po šestém týdnu těhotenství,“ říká Isaac Maddow-Zimet, datový vědec společnosti Guttmacher a vedoucí projektu Monthly Abortion Provision Study.
Vzhledem k tomu, že v bezprostředním sousedství Floridy platí buď úplný (Alabama), nebo šestitýdenní (Georgia) zákaz potratů, nejbližší klinika, která nabízí potraty po šestém týdnu těhotenství, se nachází v Severní Karolíně, jež je vzdálená 950 km. „Má to dopad i na obyvatele okolních států s úplným nebo časným zákazem těhotenství, kteří dříve mohli cestovat na Floridu za potratovou péčí,“ vysvětluje Maddow-Zimet.
Navzdory nedávnému poklesu podle odhadů Guttmacheru bylo v USA v první polovině roku 2024 provedeno více potratů než v první polovině roku 2023 (v loňském roce dosáhl počet potratů nejvyšší hodnoty za více než deset let). Podle Maddow-Zimeta se tak situace v oblasti potratů na území Spojených států nadále rychle mění a není jasné, jak se bude vyvíjet do konce roku. Server CNN například ve svém článku dále uvedl, že vzhledem k absenci federální ochrany vyplývající z rozsudku Roe vs. Wade se stále více žen rozhoduje odstranit jakoukoli možnost otěhotnět, a to podvázáním nebo úplným odstraněním vejcovodů. Rozsudek Roe vs. Wade je rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, na jehož základě Ústava Spojených států obecně chrání právo na potrat.