Zatím slabota. Nejprotivnější hitparáda hejtuje patnáctiletého písničkáře i mladou producentku

2. listopad 2021

Startér, hitparáda neobjevených hudebních talentů na české scéně, má za sebou třetí kolo. Zatím se nedá říct, že bychom s porotou našli pořádnou pecku, která by si zasloužila absolutní prvenství. Chce to ještě čas? Nebo jsme pořád nejprotivnější hitparáda v Česku, které se nikdo nezavděčí?

Tentokrát to u nás zkouší třeba mladá producentka Xanita Speaking, která poslala song Výloha za rohem. Za trochu prozaickým názvem se skrývá track balancující na hraně snění a bdění. Xanitin hlas schovaný za reverbem a delayem, minimalistické aranže synťáku a drum machine – člověk má pocit, že poslouchá zhudebněnou verzi slavného obrazu Edwarda Hoppera Nighthawks. Porotce Tomáš Tkáč tvrdí, že Výloha za rohem nemá začátek, prostředek ani konec – prostě je to demo, které se mělo dodělat. Aneta i Jonáš ale chválí osobité písničkářství a odvahu k experimentu.

Druhou novinku nám poslal patnáctiletý písničkář, který si říká prostě Vojta. Jeho skladbě Different se toho nedá moc vytknout. Vojta dobře zpívá, text má hlavu i patu a dost nás bavila i hříčka „I see you’re different now, but I didn’t see you change“. Tak kde je problém? Někde v Česku teď určitě sedí písničkář, který si říká Petr a vydává písničku s názvem Same, a ta zní úplně stejně jako Vojtova Different. Chtělo by to ještě něco navíc. Něco, co by z Vojtova jinak bezvadného songu udělalo osobitější záležitost.

Kdo to od nás nejvíc schytal? Kdy zažil Albert z Bert & Friends epifanii? Kdy se do toho Jonáš zase zamotal? A přišla paní Kaifoszová? Poslechněte si Startér, nejprotivnější hitparádu v Česku, zahlasujte pro své favority nebo nám pošlete vlastní track na starter@rozhlas.cz.

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio