Zatímco u nás řádí spam, Twitter vám zaneřádí timeline cizími tweety
V pondělí byla rozeslána další várka spamu, který se tváří jako e-mail od exekutora s výzvou k zaplacení exekuce. Ve skutečnosti zpráva obsahuje soubor s trojským koněm, který může ukrást přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Exekutorská komora varuje, že exekuční příkaz nikdy nechodí e-mailem. Přílohy v takových zprávách neotvírejte.
Twitter vám zaneřádí timeline cizími tweety
Twitter potvrdil, že od nynějška se na zdech uživatelů mohou objevit tweety z účtů, které nesledují. Za normálních okolností byste měli vidět jen obsah profilů, které sledujete, a jejich retweety. První zprávy o této funkci se objevily zhruba před týdnem, zdálo se ale, že jde jen o testování. Teď ale Twitter aktualizoval sekci s nápovědou. V ní se píše, že pokud Twitter najde účet, který by pro vás mohl být zajímavý, nebo nějaký tweet, který je populární mezi vašimi kontakty, může vám ho zobrazit na zdi. Cílem prý je zvýšení relevance obsahu, který na Twitteru vidíte, a tím i zvýšení zapojení uživatelů.
Dear Twitter, please put an end to this fav = RT experiment. If we wanted to RT a Tweet, we'd hit that button. Thanks, Your users
— Alex Kantrowitz (@Kantrowitz) August 18, 2014
Na to navazuje i druhá změna – uvidíte na zdi také tweety, které vámi sledované účty označily jako oblíbené. Společnost tak velkolepě přehlíží, k čemu uživatelé funkci oblíbených tweetů používali. Doteď byly oblíbené tweety spíše osobní komunikací mezi dvěma uživateli a možností, jak si pro sebe označit zajímavý obsah. Teď z nich jsou retweety, což nedává velký smysl, protože takovou funkci už tu máme.
Nepřekvapí, že reakce uživatelů jsou negativní. Jedinou možností, jak funkci obejít, je použití aplikací třetích stran. To bude ale platit jen do té doby, než Twitter aktualizuje své API, tedy rozhraní, odkud tyto aplikace berou data. Twitter je tak zase o krok blíže Facebooku a riskuje tak pověst sociální sítě, kde obsah patří lidem.
Virtuální gulag
Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci se sdružením Gulag spustil virtuální lágr. 3D vizualizace vznikla jako kompilát z dochovaných materiálů o pracovních táborech. Panoráma pracovního tábora Lágr u Mrtvé trati s 3D náhledy artefaktů si můžete projít na www.gulag.cz.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.