„Zdravá společnost? Jedině, když budou zdravá i zvířata,“ říká veterinář Modrý

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Jedním z našich velkých projektů je studium nemocí velkých primátů v Africe, studujeme například infekční onemocnění horských goril ve Rwandě. Je jich posledních 800.“

Veterináři bez hranic jsou česká nevládní nezisková organizace, která, po boku ostatních organizací sdružených ve VSF International, pomáhá zvířatům a lidem. „Člověk je odnepaměti se zvířaty spojený,“ říká Modrý. „Stav, v jakém se nacházejí, se odráží ve stavu lidské společnosti.“ V Česku se například Veterináři starají o vakcinaci psů lidí bez domova.

„Nedávno jsme ukončili téměř desetileté působení v severní Keni, kde jsme očkovali proti vzteklině, podobný program se nyní snažíme nastartovat na některých ostrovech v Indonésii, působíme i v Libérii,“ říká Modrý. „Na vzteklinu umírají desítky tisíc lidí ročně. A přitom jí lze velmi dobře předcházet. A levně. Poměr vynaložených finančních prostředků a efektivity je zde velmi uspokojivý.“ Sehnat na činnost Veterinářů bez hranic peníze je ovšem složité. „Každému, byť třeba jen měsíc trvajícímu, projektu v terénu předchází až rok práce shánění finančních prostředků,“ říká Modrý.

„Jedním z našich velkých projektů je studium nemocí velkých primátů v Africe, studujeme například infekční onemocnění horských goril ve Rwandě. Je jich posledních 800. Ukazuje se, že v těsném soužití s člověkem nejsou schopny přežít.“

Profesor David Modrý

Profesor David Modrý se věnuje projektům na Fakultě veterinárního lékařství VFU v Brně a v organizaci Veterináři bez hranic, kterou založil. Jeho aktivity dalece přesahují Česko: působí v Libérii, Keni i Rwandě.

Proč je pro primáty tak těžké soužití s člověkem? K čemu slouží organizace, jako jsou Veterináři bez hranic, v zahraničí? Poslechněte si celý rozhovor!