Ženy mluví hlubším hlasem než jejich babičky a prababičky díky větší genderové rovnosti

14. červen 2018
Žena - mileniálka - mileniál - dívka

Australská vědkyně Cecilia Pemberton zveřejnila studii, podle které ženy v devadesátých letech minulého století mluvily hlubším hlasem než ženy v letech čtyřicátých.

Vědkyně zkoumala archivní nahrávky hlasů australských žen mezi 18 a 25 lety nahrané v roce 1945 a porovnávala je s nahrávkami stejně starých žen z roku 1993. Všechny ženy zapojené do výzkumu byly vysokoškolské studentky a žádná z nich nekouřila. Výsledky výzkumu vyzněly jednoznačně. Ženy z roku 1993 měly hlas o 23 hertzů hlubší než ženy o téměř pět desetiletí dříve. Takový rozdíl už je slyšitelný pouhým uchem. Podle spekulací vědců z týmu Pembertonové může hlubší hlas u žen odrážet jejich stále významnější roli ve společnosti. Že má hloubka hlasu důležitou roli, dokládá i příklad bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Ta zaměstnala profesionálního hlasového kouče, aby její hlas zněl více autoritativně. Po jeho zásahu mluvila Thatcherová hlasem o 60 hertzů hlubším. Před časem o tom informoval The Telegraph. Hloubka hlasu hraje roli ve společenském postavení i podle Joey Chenga z University of Illinois. Ten připravil experiment pro čtyř- až sedmičlenné skupiny účastníků. Členům každé skupiny zadal úkol, o kterém byli nuceni společně diskutovat. Diskuze si nahrával a na základě zpětné vazby od účastníků zjistil, že ti, kteří v krizové situaci začali mluvit hlubším hlasem, byli považováni za důležitější a ve skupině získali vyšší společenské postavení. Bez ohledu na to, zda se jednalo u muže či ženy. Naopak ti, kteří svůj hlas položili do vyšších tónů, byli vnímáni jako méně důležití a jejich role byla podřadnější. Chengova zjištění jsou v souladu s hypotézou Pembertonové a jejího týmu, že stále větší rovnost mezi pohlavími vysvětluje i hlubší hlas australských žen. Ty, ať už vědomě, nebo nevědomě, přizpůsobují výšku svého hlasu příležitostem, které mají k dispozici. Podobný trend zaznamenali i vědci v USA, Kanadě a Švédsku. Informuje o tom server BBC.

Spustit audio
autor:Vít Voltr
 • Společnost
 • Krátká zpráva
 • Běh ovlivňuje psychiku. Zvyšuje pozornost, potlačuje stres a zlepšuje náladu

  22. červen 2018
  Běh

  Většina běžců z vlastních zkušeností ví, že běh může zásadně ovlivnit psychiku. Touto myšlenkou se v posledních letech začala zabývat i neurověda a vznikla řada výzkumů, které objasňují, co se při běhu s naším mozkem vlastně děje.

  Potvrzují subjektivní zkušenosti běžců – běh může ovlivnit to, jak se cítíme, zlepšovat pozornost a potlačovat stres. Běh ale samozřejmě není univerzálním lékem na všechny psychické problémy. Němečtí neurovědci, kteří zkoumali mozky závodníků účastnících se několikadenního 3 000 mil dlouhého závodu, objevili i možná negativa. Během tohoto extrémně dlouhého závodu se totiž běžcům výrazně snížil objem šedé hmoty, a to až o 6 %. Normální úbytek související se stárnutím je přitom pouze 0,2 % za rok. Po osmi měsících se ale mozek závodníků vrátil opět do normálu. Zatímco extrémně dlouhý běh může být kontraproduktivní, je prokázáno, že běh na kratší vzdálenosti má pozitivní účinky. Experiment americké univerzity z roku 2018 například prokázal, že půlhodinový běh zlepšuje procesy v mozku, které jsou podle vědců spojené se schopností zpracovávat informace. Podobné výsledky přinesla i studie litevské univerzity, která prokázala, že běh může zlepšovat naši schopnost soustředit se a řešit problémy. Tyto změny byly navíc patrné už po 10 minutách intervalového běhu. Podle výzkumu Davida Reichlena z univerzity v Arizoně totiž běh zvyšuje aktivitu v předních částech mozku, které jsou zodpovědné za kognitivní funkce a pracovní paměť. Snižuje naopak aktivitu tzv. default mode sítě, která je zdrojem vnitřního monologu a která nás například nutí přemýšlet nad minulostí. Činnost této sítě není vždy prospěšná a bývá spojována s klinickou depresí. Běh tak vlastně může být chápán i jako druh pohybové meditace a potvrzují to i výzkumy mozku. Stejně jako meditace může i běh pomáhat se zvládáním stresu a depresí.

 • Trpíte nespavostí? Může za to azurová barva, tvrdí britští a švýcarští vědci

  22. červen 2018
  Nespavost

  Výzkumný tým manchesterské a basilejské univerzity vedený Robem Lucasem a Annette Allenovou zjistil, že azurová hraje důležitou roli v kvalitě spánku, píše BBC.

  Ve zkratce platí, že čím více azurové, tím horší spánek. Nemusíte mít zrovna modře vymalovaný pokoj, barvy na vás působí, i když je běžným okem ani nezaznamenáte. Ovlivňují nás totiž přes displeje telefonů a počítačů. Výzkumníci objevili neblahý vliv modrých odstínů již před časem. Nová studie ale upozorňuje právě na zásadní vliv konkrétního azurového odstínu. Lidé, kteří byli při pokusech vystaveni vyšším hodnotám azurové, měli při kontrolních měřeních ve slinách nižší hodnoty spánkového hormonu melatoninu. Autoři studie také navrhli nový typ obrazovek, takzvaný melanopický displej, který vyzařuje méně azurové a dokáže se lépe přizpůsobit potřebám uživatelů. Noční pracovníci, kteří naopak potřebují zůstat v noci vzhůru, tak budou vystaveni jinému barevnému spektru, aby před obrazovkami neusínali.

 • Seriál Daria bude mít pokračování. MTV chystá nové epizody

  22. červen 2018
  Ze seriálu Daria

  Televize MTV chystá další epizody populárního animovaného seriálu Daria. Pokračování se bude jmenovat Daria & Jodie, a jak název napovídá, Daria už nebude jedinou hlavní hrdinkou.

  Podle ředitele MTV Chrise McCarthyho nové díly nebudou sledovat jen příběh hlavní protagonistky předchozích sérií, Darii, ale i její kamarádky Jodie. I v nových epizodách budou podle tiskové zprávy „dekonstruovat populární kulturu, sociální třídy, gender a rasu“ svým typickým sarkasmem a satirou. Zatím ale není jasné, jestli bude nová série navazovat na původní epizody, nebo zda své hrdinky dožene až na univerzitě či v dospělém životě. Pokračování připravuje scenáristka Grace Edwardsová, která je známá především svou prací na Unbreakable Kimmy Schmidt a Inside Amy Schumer. 
  Kromě Darii MTV připravuje také novou řadu The Real World, MADE a sci-fi animovaného seriálu Aeon Flux. Chystá ale i zcela nové pořady.

 • Tišší Low hrají hlasitěji. K výročí chystají nové album, podívejte se na trojici videoklipů

  21. červen 2018
  03471467.jpeg

  Stoupenci ticha Low z americké Minnesoty jsou na hudební scéně už 25 let, výročí oslaví vydáním dvojalba Double Negative. Vyráží taky na světové turné, během kterého se zastaví nejblíže České republice v německých Drážďanech, už v úterý 26. června.

  Nahrávka Double Negative navazuje na tři roky starou Ones and Sixes a novinku uvádí trojice videoklipů k úvodním skladbám. Obal alba vytvořil dlouhodobý spolupracovník, britský umělec Peter Liversidge. Double Negative má vyjít 14. září u seattleského labelu Sub Pop. Low tvoří mormonský manželský pár: kytarista Alan Sparhawk a bubenice Mimi Parker. Na basu je doprovází Steve Garrington, který se z dlouhé řady basáků osvědčil nejvíc a stal se de facto členem kapely. Low se dali dohromady v mrazivé Minnesotě, kam bratři Coenové zasadili svůj slavný film Fargo – dvojice patří k průkopníkům slowcoreu, který byl v 90. letech odpovědí na hlučný grunge, ale v poslední době Low žánrově sklouzávají k experimentálnímu noiseu. Což je možná překvapivé u skupiny, která kdysi hrála své křehké kytarové skladby s minimalistickými aranžemi tak potichu, že byl slyšet šum publika – a když byli posluchači moc nezdvořilí, Low ztlumili aparaturu. Soudě podle trojice nových skladeb, něco takového návštěvníky některého z koncertů jejich turné jistě nečeká.

 • Ve městě, kde se narodil Nick Cave, bude stát jeho bronzová jezdecká socha v nadživotní velikosti

  21. červen 2018
  Nick Cave

  V málem městečku Warracknabeal na jihu Austrálie chtějí vztyčit sochu zdejšího nejslavnější rodáka. Místní věří, že nadživotní jezdecká socha Nicka Cavea přiláká do městečka více návštěvníků.

  Nápad vznikl už v devadesátých letech, kdy sochař Corin Johnson potkal zpěváka a jeho skupinu The Bad Seeds v londýnském klubu. Návrh nechat udělat sochu myslel tehdejší manažer skupiny Rayner Jesson nejdříve jako vtip, Peter Loy z umělecké rady města Warracknabeal se ale nápad o několik let později rozhodl realizovat. Bronzová socha má slavného zpěváka ztvárnit v nadživotní velikosti na koni v bederní roušce a s pochodní v ruce. Loy uvedl, že Warracknabeal začal propagovat své propojení se zpěvákem v posledních letech jako způsob, jak přilákat návštěvníky. Netradiční pojetí sochy se ale ukázalo jako kontroverzní a projekt zdrželo. „Není nic lepšího než tohle,“ komentuje Loy návrh pro The Guardian. „Je to bizarní, kontroverzní a fanoušci to očekávají. Očekávají, že uvidí tuhle sochu.“ Fanoušci podle něj chtějí přesně tu sochu, kterou v 90. letech Cave se svou kapelou navrhli – tehdy ještě jako vtip. Sám Cave prý výsledný návrh označil jako „krásné homoerotické umění“.

  Porto, Portugal #badseedsontour

  Příspěvek sdílený Nick Cave (@nickcaveofficial),

 • Alžírsko vypnulo internet v celé zemi. Aby studenti nepodváděli při zkouškách

  21. červen 2018
  Připojení k internetu nebylo nalezeno

  Celé Alžírsko se ve středu odpojilo od internetu, kvůli zkouškám na středních školách. Opatření má zabránit studentům v podvádění.

  Připojení k internetu bylo po celé zemi vypnuto celkem na dvě hodiny, po dobu, kdy studenti psali zkouškové testy. Ve všech zkouškových centrech v zemi byly také zakázány přístroje s přístupem k internetu, jako jsou mobilní telefony a tablety, a u vchodů do středisek byly umístěny detektory kovů. Na místech, kde se testy tiskly, byly navíc instalovány rušičky mobilních telefonů a kamery, aby nedošlo k úniku otázek. Internetové služby byly přerušeny „v souladu s pokyny vlády, jejichž cílem je zajistit plynulý průběh testů na středních školách“, řekl ve vyjádření pro server The Guardian zástupce operátora Algerie Telecom. Další výpadky internetu jsou prý naplánovány až do pondělí. Vláda k tomuto kroku přistoupila po negativních zkušenostech z minulých let. Při zkouškách v roce 2016 unikly otázky na veřejnost ještě před začátkem zkoušek a byly zveřejněny na sociálních sítích. Tři sta tisíc žáku proto muselo zkoušku opakovat a případ řešila i policie. V minulém roce úřady požádaly operátory, aby vypnuly přístup k sociálním sítím, problém to ale zcela nevyřešilo. Země proto letos zvolila radikálnější řešení. Internet po dobu trvání zkoušek vypnula v minulém roce i vláda v Etiopii, kde studenti dříve rovněž často podváděli.

 • Ind jede na mistrovství světa do Ruska na kole. Touží se setkat s Messim

  21. červen 2018
  kolo - cyklistika

  Clifin Francis toužil navštívit mistrovství světa ve fotbale. Ze svého platu učitele matematiky si ale letenku do Ruska nemohl dovolit, rozhodl se proto do Moskvy dojet na kole.

  „Uvědomil jsem si, že nemám dost peněz, abych si mohl dovolit letenku do Ruska a měsíc tam zůstat. Zeptal jsem se proto sám sebe, co je nejlevnější způsob cestování? Odpověď byla kolo,“ cituje Francise web BBC. „Miluju jízdu na kole a jsem blázen do fotbalu. Prostě jsem zkombinoval dvě své vášně.“ Svou cestu započal 23. února, kdy se letecky dopravil do Dubaje a odtud pak doplul trajektem do Íránu. Do ruského hlavního města ho poté čekala cesta dlouhá ještě více než 4 200 kilometrů.
  Plánoval jet přes Pákistán, ale od tohoto plánu prý nakonec upustil, kvůli napjatým mezinárodním vztahům s Indií. Změna trasy ho ale přišla draho. Do Dubaje si totiž nemohl vzít své kolo, a proto si zde za více než 700 dolarů (více než 15 000 korun) musel pořídit nové. Na tyto komplikace ale prý zapomněl hned, jak dorazil do Íránu. „Je to ta nejkrásnější země na světě a lidé jsou tam velmi srdeční. Strávil jsem tam 45 dní, ale v hotelu jsem byl pouze dva dny.“ Vystačit si musel s 10 dolary na den. Místní mu ale prý nabízeli jídlo a ubytování všude na cestě. „Moje představy o Íránu se změnily. Uvědomil jsem si, že bychom si neměli vytvářet názor na zemi na základě geopolitiky,“ podotýká. Další zastávkou byl Ázerbájdžán, kde měl při hraniční kontrole problém s ověřováním cestovních dokladů. Na své dlouhé cestě totiž výrazně zhubnul a jeho váha se neshodovala s tou uvedenou v dokumentech. Na hranici proto prý strávil osm hodin, nakonec ale mohl pokračovat. Přes gruzínskou hranici ho ale nepustili vůbec, ačkoliv měl platné dokumenty.
  Uvízl v zemi nikoho, odkud se nemohl dostat, neboť mu jeho vízum neumožňovalo návrat do Ázerbájdžánu. Návrat do země mu ale byl po dni povolen. „Poté jsem musel najít jinou cestu, jak se dostat do Ruska. Někdo mi řekl, že Ázerbájdžán sdílí pozemní hranici s ruským regionem Dagestán,“ vypráví o své strastiplné cestě. Nakonec se mu tak do Ruska dostat podařilo.
  Francis ve čtvrtek dojel až k Tambovu, městu vzdálenému od Moskvy asi 460 kilometrů. Do ruské metropole to musí stihnout do 26. června na utkání Francie s Dánskem, což je jediný zápas, na který se mu podařilo sehnat vstupenku. Fandit prý ale bude hlavně Argentině, za kterou hraje Lionel Messi. „Uctívám ho. Je to můj sen, abych se s ním setkal a požádal ho, aby podepsal mé kolo,“ dodává.

 • Žádné osvícení: Jóga a meditace vám prý zvětší ego

  20. červen 2018
  Jóga

  „Podle buddhistických nauk je vaše já jen iluze,“ píše Olivia Goldhill na serveru Quartz. O to překvapivější je zjištění nedávné studie Southamptonské univerzity.

  Podle studie uveřejněné v časopise Psychological Science soudobá meditace i jóga mohou naopak způsobit, že se vaše ego zvětší. Studie se zúčastnilo 93 lidí cvičících jógu a 162 meditujících, které vědci sledovali po 15 týdnů. Pro vědce následně vyplňovali dotazníky, ze kterých vyplývalo, že po józe a meditaci měla velká část účastníků narcisistnější a sebestřednější tendence. Goldhill na serveru Quartz ale spekuluje, že účastníci studie možná pouze praktikovali jak jógu, tak meditaci špatně. „Nevěřím, že jóga a meditace z vás udělají arogantního, sebestředného troubu, spíš naopak. Ale nebála bych se říct, že když dáte arogantnímu, sebestřednému troubovi velké zrcadlo, řeči o péči o sebe sama a dotazník ohledně jeho údajné nadřazenosti, mohou se přihodit nepříjemné věci,“ píše Nell Frizzell pro The Guardian.

 • V kavárně v Norsku vás pravděpodobně obslouží Švéd. Mladí Norové jsou moc líní

  20. červen 2018
  Káva - kavárna

  Když v Norsku vyrazíte do restaurace nebo kavárny, pravděpodobně vás nebude obsluhovat Nor, ale Švéd. Mladí Norové totiž dělat kávu nebo roznášet jídlo nechtějí.

  „Začalo být úplně normální, že nám pivo a jídlo v restauracích servírují Švédové a lidé z východní Evropy natírají naše domy a sbírají jahody, které my jíme,“ řekl deníku Verdens Gang Stein Lier-Hansen, generální ředitel Federace norského průmyslu. Podle Lier-Hansena jsou v Norsku příliš vysoké dávky v nezaměstnanosti a mladé Nory tak nic nemotivuje k práci. „Dnes máme v Norsku systém, který mladým dovolí být líný. Z dlouhodobého hlediska to může velmi poškodit naši ekonomiku. Nemůžeme zůstat jednou z nejlepších zemí k životu, když dovolíme, aby tolik lidí v produktivním věku nepracovalo,“ varoval Lier-Hansen. Největší problém je v tom, že ti, kteří nepracují ve dvaceti, nenajdou pak zaměstnání ve čtyřiceti. Jejich životopisy budou prázdné a budou tak pro většinu firem nezaměstnatelní. Podle norské agentury pro státní politiku zaměstnanosti zaplatí norští daňoví poplatníci na sociálních dávkách každému pětadvacetiletému nezaměstnanému za dobu, po kterou mohl pracovat, devět milionů norských korun. To je asi dvacet čtyři a půl milionu korun českých. Informoval o tom server The Local. O tom, že jsou mileniálové líní, informují média nejen v Norsku, ale po celém světě. Mladé ale kritizuje každá starší generace už od dob Aristotela. O historii generačního hejtu si můžete přečíst tu.