Žijeme životy, jako bychom nikdy neměli zemřít, říká kardiolog Petr Neužil

28. srpen 2022

Hostem nového dílu Pochlap se byl primář kardiologie, lékař Petr Neužil, specialista na léčbu arytmií a srdečních chlopní. Kromě detailního vysvětlení, co to přesně arytmie je a jak s ní lékaři dokážou v současné době s technologickým pokrokem zacházet, jsme se dotkli také toho, jak by lékaři měli s pacienty zacházet.

„Nejen ta dnešní, ‚smsková‛ generace, ale celá česká populace nebyla naučena mluvit. Byli jsme do komunikace pasivně tlačeni. Já jsem ale komunikativní, někdy možná až moc. Ale nedokážu si prostě představit, že by byl pacient před mým výkonem neinformovaný. Pacient musí být zodpovědný a vědom si toho, že mohou přijít komplikace,“ tvrdí Petr.

Dráhu medicíny si vybral až po úvahách, jestli se nebude věnovat psaní literatury, k čemuž se nakonec přeci jen dostal. „Do své druhé knihy jsem teď napsal větu, že ‚žijeme životy, jako bychom nikdy neměli zemřít‛. Chováme se tak, jako by se nás smrt netýkala. Já se však smrti hrozně bojím.“

Kromě léčení svého táty se srdečními potížemi došlo také na otázku, co se děje, když přijde to nejhorší – tedy smrt pacienta. „Děje se to strašně výjimečně a vždy nás to neskutečně mrzí. V té chvíli je hrozně důležité, jaké si z toho vezmeš ponaučení.“ A jak sám tyto situace vnímá? „Řešil jsem to asi 2-3krát za život, ale beru to vždy hrozně osobně a je těžké se z toho dostat.“

Jak fungují experimenty a klinické výzkumy? Kdo je Petrův největší vzor a proč by to ten člověk nerad slyšel? Kdy bývá na dně? A proč si myslí, že se lidé neumí změnit a nemají tedy „staré já“? Poslechněte si nový díl Pochlap se s primářem kardiologie Petrem Neužilem.

Spustit audio