Zkusili jste si žít aspoň chvíli sami? Lockdown ukázal, jak důležité je cítit se doma dobře

9. únor 2021

„Žít sám je výzva k celistvosti, každý máme slabé a silné stránky. Když jsem na vše sám, musím se s tím vyrovnat,“ říká pro Balanc facilitátor a terapeut Martin Nawrath. Pro každého je domov něčím jiným, někdo vzpomíná na dětství v paneláku, jiný touží po velkém domě se zahradou. Jsou lidé, kteří zdánlivě zázemí nepotřebují, cítí se spokojeně kdekoliv. Pocit klidu a bezpečí je důležitý, a když nemáme na domov dobré vzpomínky, můžeme si vytvářet klid jinak.

„Kvůli omezením nejsme tolik venku, nedobrovolně se stahujeme dovnitř a to nám může dát zprávu, jak se cítíme sami se sebou.“ Jsou lidé, kteří si nikdy život na vlastní pěst nezkusí. Vyrůstají s rodiči, pak mají na koleji či bytech spolubydlící a nakonec partnery.

Zkušenost obstarávat nějakou dobu sám sebe i celý domov je posilující, člověk zjistí, co vše zvládne a jaké má potřeby. Výzkumy ukazují, že je dobré žít v okolí zeleně. Prospívá duševnímu zdraví, vztahům, děti se lépe učí, lidé častěji sportují a setkávají se.

„Silnou představu domova máme v sobě, proto si nejbližší prostředí opečováváme.“ Pro někoho to znamená mít doma květiny, obrazy, plakáty. Pro mnoho lidí je důležité mít vlastní stůl nebo celý kout, kde mohou být sami a kde je to pocitově jen jejich.

Čtěte také

Někdo je pecivál, je rád doma a baví ho si prostředí upravit a trávit v něm mnoho času. Jiní lidé se cítí nejlépe ve světě, rádi cestují, navštěvují nová místa a podniky. Nemůžeme samozřejmě říct, co je lepší. Každý musí zjistit, co mu vyhovuje, a přizpůsobit se tomu. Tlačit se silou do života doma nebo naopak do světa nebude fungovat.

„Potřeba cestovat je pochopitelná, potřebujeme poznat celý svět, abychom rozuměli sami sobě.“ Možná to znáte z dovolených nebo pracovních cest. Věci, které vám doma přijdou samozřejmé, jsou najednou jinak. Jiné zvyky, i banální. Jezdí se na jiné straně ulice, lidé se doma nepřezouvají, obchody jsou v neděli zavřené. Nebo se třeba ocitneme na místě, kde jsou lidé překvapivě otevření, milí a vstřícní, a dojde nám, že tohle doma postrádáme.

Vyrážíme do světa poznat nejen cizí, ale hlavně sami sebe. Cestování ale může být pastí, věčně někam jezdíme, lovíme zážitky jen proto, abychom nemuseli být doma sami se sebou. Nepřineseme sobě nebo druhým inspiraci domů.

Poslechněte si celý Balanc o domově, přírodě a o tom, co nám pocit „jsem doma“ přináší.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.