Zkuste si práci profesionálního trolla, online hra učí hráče rozpoznat falešné zprávy

20. únor 2018

Vědci z Univerzity v Cambridgi se spojili s holandskými novináři, aby vyvinuli počítačovou hru zaměřenou na očkování lidí proti šíření falešných zpráv – takzvaných fake news.

V online hře, která byla dnes zveřejněna, se hráči mohou stát fake news zpravodaji a vyzkoušet si, jak budovat publikum pro své vlastní stránky s falešnými zprávami a manipulovat s obsahem tak, aby u čtenářů vyvolali strach, hněv a nedůvěru. Naučí se taky, jak se právně starat o svoji armádu trollů a twitterových botů. Výzkum totiž ukázal, že vystavování lidí propagandě je může psychologicky „naočkovat“ proti vyvíjení a šíření zpráv poplašného či nepravdivého obsahu. Hra, která je zdarma ke stažení, jim pomůže prý později je lépe rozpoznat. „Pokud víte, jaké to je být v kůži někoho, kdo se aktivně pokouší klamat, mělo by to zvýšit vaši schopnost poznat a odolat těmto podvodným mechanismům,“ vysvětluje Dr. Sander van der Linden, ředitel laboratoře sociálního rozhodování na Univerzitě v Cambridgi. „Chceme pomáhat rozvíjet ‚mentální protilátky‘, které mohou poskytnout imunitu proti rychlému šíření dezinformací.“ 
O fake news, jejich příčinách a historii si přečtěte v článku Fake news tu byly vždycky. Teď je živí zhroucení tradičních médií.

autor: Adéla Sobotková
Spustit audio
 • Hudebník Moby otevřeně o depresích a závislostech. Nový dokument odhaluje stinná místa z dob jeho největší slávy

  16. červen 2021
  Z dokumentárního filmu Moby Doc

  Osmadvacátého května měl premiéru nový biografický dokument Moby Doc. Americký umělec Moby v něm mimo jiné odhaluje, jaké strasti ho provázely, když byl na vrcholu kariéry.

  Paradoxně právě v dobách své největší slávy prožíval deprese. Jako příklad uvádí vzpomínku, která nás spolu s ním přenese do hotelu v Barceloně večer předtím, než měly být vyhlášeny ceny MTV. „Nahoře v hotelu byla čtyři velká apartmá. Za sousedy jsem měl Bon Joviho, P Diddyho a Madonnu. Té noci jsem se dost opil. Všechno bylo perfektní. Vše, co jsem chtěl, se mi splnilo, dokonce i víc. Prodal jsem deset nebo dvacet milionů desek. A byl jsem tak deprimovaný.“ Přiznává také, že bojoval i s myšlenkami na sebevraždu.

  Spolu s filmem vyšla i nová deska s názvem Reprise, která obsahuje přepracované songy z jeho minulých alb. S Mobym se na desce představí například soubor tanečních umělců s Budapešťským uměleckým orchestrem a další hosté.

  Moby před nedávnem sdílel novou verzi svého hitu Porcelain, který nazpíval s americkým umělcem Jimem Jamesem. Nová deska obsahuje i předělávky dalších známých tracků, jako jsou Go, Extreme Ways, Natural Blues and Why Does My Heart Feel So Bad.

 • Z obrazu ze skládky za 4 dolary se vyklubala malba Davida Bowieho v hodnotě tisíců dolarů

  16. červen 2021
  Nově objevený obraz od hudební ikony Davida Bowieho

  Velká náhoda potkala muže z Kanady, jehož natolik zaujal obraz ležící na skládce v Ontariu, že si ho pořídil v dárcovském centru za pouhé 4 dolary. Jakmile obraz otočil a podíval se na něj zezadu, zjistil, že našel něco velmi cenného. Na zadní straně plátna uviděl podpis světoznámého hudebníka Davida Bowieho. Na obraze je pak připevněn štítek s jeho jménem, rokem 1997 a popisem obrazu.

  Na základě těchto okolností kontaktoval muž společnost Cowley Abbott, která se věnuje aukcím uměleckých děl. Pravost malby bylo nutné nejdříve ověřit. K tomu byl přizván expert Andy Peters, který sbírá Bowieho podpisy už od roku 1978 a po umělcově smrti se také začal věnovat odhalování padělků.

  V tomto případě neměl ani kousek pochybnosti. „Hned jak jsem ten obraz prvně uviděl, měl jsem jasno, o co jde,“ uvedl Peters v e-mailu pro CNN. Poté co došlo k ověření pravosti díla, je jasné, že jeho hodnota bude vyšší než 4 dolary. Předpokládaná cena by se mohla pohybovat mezi 7 až 10 tisíci dolary.

 • Hlavní baletka Královského baletu v Londýně obviněna ze lži. Měla předstírat zdravotní problémy, aby se vyhnula hostování v Rusku

  16. červen 2021
  Baletka Natalia Osipova

  Hlavní baletka Královského baletu v Londýně Natalia Osipova měla zítra vystoupit na prknech Michajlovského divadla v Petrohradě. Pravděpodobně se tak ale nestane. Umělecký šéf divadla Vladimir Kekhman uvedl, že nikdy neměla ani nastoupit do letadla. Dodává, že byl v kontaktu s jejím partnerem, který mu oznámil, že Osipova je v nemocnici a není možné se s ní spojit.

  Kekhman si ale nemyslí, že zdravotní problémy jsou ten pravý důvod, proč baletka na představení nepřiletěla. Podle něj opovrhuje původním domovem a upřednostňuje vystupování v Londýně. Jako důkaz uvádí informaci od vedení Královské opery, že je baletka v dobrém zdravotním stavu.

  Osipova ani Královský balet se k vyřčenému obvinění nevyjádřily. Pravda ale je, že ještě minulý týden tanečnice vystupovala v Čajkovského hře Pas de deux a zdála se být v pořádku. Otázkou však zůstává, proč by náhle opovrhovala svou domovinou, když o ní před nedávnem mluvila velmi hezky. Například minulý rok se rozhodla z Londýna postiženého koronavirovou uzávěrou vrátit do Ruska, kde žádný lockdown nebyl. Ke svému návratu se vyjádřila takto: „Je vždycky milé vrátit se zpátky. Je tady úžasná a hřejivá atmosféra.“

  Zarážející je také to, proč by baletka nedorazila na domluvené vystoupení, které pravděpodobně je i dobře placené. Hostování totiž často vynáší více než vystupování v rámci společnosti. O kauze informoval deník The Times.

 • Město pro každého. Architekt Okamura chce mladým lidem vysvětlit, jak funguje město

  15. červen 2021
  Z knihy Město pro každého

  Jak funguje město, jak ho chápat a jak v něm žít? Základní otázky, na které se snaží odpovědět kniha Město pro každého s podtitulem: Manuál urbanisty začátečníka. Zaměřuje se na čtrnáct hlavních městských problémů.

   

  „První inspirací pro mne byla komiksová učebnice urbanismu No Small Plans a její autorka Gabrielle Lyon, na kterou jsem narazil během svého výzkumného pobytu na Fulbright-Masarykově stipendiu v Nadaci chicagské architektury před třemi lety,“ popisuje hlavní autor publikace, architekt a děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura v rozhovoru pro web Czechdesign.cz.

  Kniha si zakládá na originálním výtvarném řešení, které měla na starosti umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm. Autoři vytvořili obrovský model papírového města, detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na fotkách. „Na modelech si lze snadno představit variabilitu, jakou město ve skutečnosti má. Možná lépe, než kdybychom všechno nakreslili. Město je jako stavebnice, je to proměňující se organismus, a proto jsme zvolili tenhle přístup,“ vysvětluje v rozhovoru David Böhm.

  Okamura by byl rád, kdyby se knížka stala určitou příručkou pro lidi, kteří se chtějí zapojit do městského plánování. Primárně je ale určena pro mladší čtenáře. „Knihu jsem v první řadě psal pro středoškoláky, jako nastupující zvídavou a brzy aktivní generaci obyvatel současných měst. Díky bohatým ilustracím však dovede skvěle oslovit jak mladší čtenáře na úrovni druhého stupně základní školy, tak ji, díky odbornějšímu pojetí textu i spoustě zajímavých faktů, dat a statistik, ocení i dospělí,“ vysvětluje architekt. Autoři průvodce městskou architekturou by rádi ke knize uspořádali i výstavu a sérii veřejných diskuzí.

 • Ikea ve Francii dostala kvůli špehování svých zaměstnanců pokutu milion eur

  15. červen 2021
  Obchodní dům Ikea

  Nábytkářský gigant Ikea má podle francouzského soudu zaplatit pokutu ve výši jednoho milionu eur. Justice ho uznala vinným, že mezi lety 2009 a 2012 špehoval svoje zaměstnance. Informují o tom zahraniční média, včetně BBC.

  Rozsudek se týká francouzské pobočky firmy. Bývalý generální ředitel společnosti Ikea France Jean-Louis Baillot dostal pokutu 50 tisíc euro, kromě toho taky dvouletý podmíněný trest. Ikea měla využívat soukromé detektivy a policisty ke shromažďování soukromých údajů o čtyřech stovkách zaměstnanců. Šlo o informace o životním stylu, ale taky kriminální historii.

  Když skandál v roce 2012 odhalili novináři, firma propustila své čtyři vysoce postavené představitele a změnila vnitřní kodex. Soud se zabýval chováním patnácti vedoucích pracovníků a bývalých vedoucích jednotlivých obchodů. Kromě toho byli kvůli předávání důvěrných informací souzeni taky čtyři policisté.

 • Hnízdící mořské ptáky v Kalifornii vyděsil dron, zanechali po sobě dva tisíce opuštěných vajec

  15. červen 2021
  Rybák obecný

  Mořské ptáky v ekologické rezervaci Bolsa Chica v Kalifornii vyděsil dron natolik, že ve velkém opustili svoje hnízdiště. Na pobřeží nechali opuštěná vejce. Píše o tom ekologický zpravodajský web Inhabitat.

  Tři tisícovky rybáků obecných odletěly poté, co nelegální dron narazil přímo do míst, kde ptáci právě hnízdili. Na místě tak zůstaly až dva tisíce neživotaschopných vajec. „Nikdy jsme tady neviděli nic tak devastujícího, bylo to pro mě opravdu těžké,“ řekla manažerka přírodní rezervace Melissa Loebl pro Los Angeles Times.

  Dodala ale, že havárie dronu nebyla jediným důvodem, proč ptáci odletěli. Zvířata podle ní rušili třeba i cyklisti, kteří nerespektují nařízení a v rezervaci odbočují z vyznačených tras. Kromě toho lidé často přijíždí se psy, kteří mohou některá volně žijící zvířata vyděsit.

  Drony nejsou ve státních přírodních parcích povoleny, právě kvůli nebezpečí, které pro divokou zvěř představují. Vědci teď mají o osud mořských ptáků obavy hlavně kvůli tomu, že budou zřejmě těžko hledat jiné místo k hnízdění. Příliš vhodných mokřadů totiž v oblasti nezbývá.

 • V Indii zemřela hlava zřejmě největší rodiny světa. Kuriózní klan lákal pozornost turistů

  14. červen 2021
  Rodina Ziona Chana na snímku z roku 2011. Od té doby se klan značně rozrostl

  V indickém státě Mizóram zemřel 76letý muž, který o sobě tvrdil, že je hlavou největší rodiny na světě, vedl sektu, která mužům umožňuje polygamii. Informace o jeho rozvětvené rodině se rozchází, podle BBC měl ale zřejmě 38 manželek, 89 dětí a 36 vnoučat (jiné zdroje uvádí například 39 manželek a 94 dětí).

  Zprávu o smrti Ziona Chana na Twitteru oznámil tamní vládní politik Zoramthanga. Ten zároveň „s těžkým srdcem“ vyjádřil svou soustrast a připomněl, že život širokého rodinného společenství velmi lákal turisty. Zvědavci si jezdili prohlédnout hlavně čtyřpodlažní dům, kde rodina žila. Ten má údajně 100 pokojů a jde zřejmě o největší atrakci ve státě.

  Navzdory velké slávě a pozornosti však podle BBC nelze zcela jistě potvrdit, že Chana byl hlavou skutečně největší rodiny na světě.

 • Mladická nerozvážnost. Američtí hasiči vyprošťovali malého mývala, který se zasekl hlavou v kanálu

  14. červen 2021
  Mládě mývala uvězněné v krytu od kanálu

  Hasiči nedaleko amerického Detroitu zachraňovali minulý týden mládě mývala, které se zaseklo v krytu od kanálu. Podle zasahujících požárníků se s takovým případem ve své kariéře doposud nesetkali. Nějakou dobu nevěděli, jak zvířeti pomoct, nakonec se ale zvíře dostalo v pořádku ven, píše server Good News Network.

  Když hasičská jednotka přijela na místo, mýval měl hlavu uprostřed krytu kanalizace a nemohl ji vyndat. „Zkoušeli jsme různé možnosti, jak ho dostat ven a neublížit mu. Ale byl tam doopravdy úplně zaseknutý,“ popsal situaci hasič Brian Lorkowski pro místní zpravodajství Mlive.com.

  Nejdříve hasiči zkusili potřít zvířeti krk mýdlem, ale to nepomohlo. Mýval se navíc urputně bránil, kousal a škrábal. Situaci zachránil až jeden duchapřítomný obyvatel, který z nedalekého domu přinesl kuchyňský olej, díky němuž se mládě dostalo ven. Na místě ho potom ohledal veterinář a potvrdil, že zásah přežilo bez následků. „Zachraňovali jsme už hodně zvířat, hlavně kachny, ale mývala poprvé,“ dodal Brian Lorkowski.

 • Kupec v online aukci na Novém Zélandu dal za pokojovou rostlinu víc než 400 tisíc korun

  14. červen 2021
  pokojové květiny, pokojovky, rostliny

  Novozélanďané evidentně milují pokojové rostliny. V neděli se tam jedna taková v online aukci prodala za 27 100 novozélandských dolarů, v přepočtu tedy více než 400 tisíc korun. Na aukční stránce se o ni v posledních minutách strhl doslova boj, píše americká CNN.

  Podle informací od prodejce s přezdívkou hurley88 má vydražená rostlina botanický název Rhaphidophora tetrasperma. Jde o velmi vzácný kus s osmi listy (a devátý se každou chvíli rozvine). „Každý list je pestrý a dobře zakořeněný v 14 centimetrů velkém květináči. Upřednostňuji osobní převzetí,“ píše na aukčním webu Trade Me. Registr rostlin na stránkách botanické zahrady Royal Botanic Gardens uvádí, že tento rostlinný druh pochází z Thajska a Malajsie.

  Mluvčí platformy, kde byla rostlina prodána, Millie Silvester pro CNN uvedla, že jde o „nejdražší pokojovou rostlinou, která kdy byla v aukci prodána“. Je prý podle ní zřejmé, že obliba pokojových rostlin roste. Průměrná cena jedné pokojovky na webu Trade Me stoupla za dva roky z třiceti čtyř na osmdesát dva novozélandských dolarů.

  Zajímá vás, jaký mají k rostlinám vztah mladí Češi? Poslechněte si reportáž Monstero, má lásko. Jak se mileniálové zamilovali do pokojovek a proč jim to tolik svědčí?.