Zlepší se fotbal v Česku? Potenciál máme, ale prostředí a infrastruktura musí jít naproti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy malí fotbalisté

Už je to šestnáct let od chvíle, kdy český fotbal sahal po zlatu na Euru 2004, předváděl možná nejlepší fotbal ve své historii a měl tým plný hvězdných hráčů. Jenže od té doby nastal mohutný kvalitativní sešup. Proč se výchova českých fotbalistů po revoluci zhoršila a jestli se podmínky v poslední době mění, poodhaluje nová dokumentární série Nová generace, jejímž autorem je tvůrce Tribuny Martin Vait a redaktor deníku Sport Pavel Hartman, dnešní host sportovního magazínu.

Po sametové revoluci došlo k rozbití systému, který se tu dlouhá léta tvořil a byl udržovaný státem. To by ale samo o sobě nestačilo, děti tehdy přirozeně trávily venku daleko více času, nepotřebovaly tolik tréninku jako dnes,“ tvrdí Vait.

Podle Pavla Hartmana je tady stále celá řada šikovných dětí, které mají i větší potenciál než v jiných zemích. Děti tady mají stále obrovskou kreativitu a schopnost improvizace,“ myslí si. Například ve Švýcarsku se potýkají s tím, že je společnost celá daleko organizovanější, a když mluvím s trenéry z Rakouska, říkají mi, že se jich kluci neustále ptají na pokyny, co mají ve které fázi hry dělat,“ dodává Hartman.

První díl dokumentu bude dostupný 18. května na stránkách iSport.cz. Dozvíte se v něm, jak fungoval systém, který vyprodukoval hvězdy, jako byl třeba Vladimír Šmicer, a v čem se po revoluci zadrhl. V druhém díle jsme zavítali na celý den do Regionální fotbalové akademie FAČR v Teplicích a mě samotného překvapilo, jak důležitou páteřní organizací pro český sport se tato instituce stala. V třetím díle se pak podíváme na celou infrastrukturu v českém fotbale a úkoly do budoucna,“ říká autor Tribuny a tvůrce série Martin Vait.

Stavu výchovy českého fotbalu, důvodům konce jeho zlatých let a tomu, jestli jde po období skomírání zase nahoru, se věnuje nový díl Tribuny s tvůrci dokumentu Nová generace.