Znečištěné ovzduší může ohrožovat i nenarozené děti. V placentách matek vědci objevili saze

Znečištění ovzduší
Znečištění ovzduší

Nová studie, která zkoumala těla matek žijících v Londýně, odhalila v placentách žen tmavé částice. Nade vší pochybnost se prý jedná o saze. Souvislost mezi toxickým vzduchem a poškozením plodu byla prokázána již dříve, není ale známo, jak k poškození dochází.

Podle vědců je prý navíc pravděpodobné, že saze pronikají i do samotného plodu.
Už řada předchozích studií ukázala, že znečištění ovzduší významně zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti, což vede k celoživotním zdravotním problémům. Již v roce 2016 byly například toxické částice objeveny i v lidském mozku. Výzkum ze srpna pak ukázal, že znečistěné ovzduší může způsobovat také „obrovské“ snížení inteligence. Znečištění vzduchu proto ohrožuje vývoj plodu v mnoha ohledech. „Nejenže znečištění poškozuje vývoj dětských plic, ale může také trvale poškodit jejich mozky – a tím i jejich budoucnost,“ řekl k tomu již v minulosti Anthony Lake, ředitel Unicefu. Nový výzkum jeho slova jen potvrzuje. Vědci proto i v souvislosti s těmito zjištěními volají po přísnějším omezení znečišťovaní.

Spustit audio
 • Kozy lezoucí po stromech jsou možná zinscenovaná atrakce pro turisty. Do korun je ženou farmáři

  25. duben 2019
  Kozy lezoucí po stromech v Maroku

  Turisté v Maroku rádi vyjíždí do okolí Marrákeše za kozami lezoucími do korun argánií trnitých. Fotky s kozami lezkyněmi se masivně sdílejí na sociálních sítích a často zdobí stránky cestovatelských průvodců po Maroku. Průzkum britského environmentálního fotografa Aarona Gekoskiho však odhalil, že oblíbená turistická atrakce je pravděpodobně ve skutečnosti podvod.

  Místní farmáři údajně přivádějí kozy z ostatních oblastí a nutí je vylézt na stromy, než přijdou turisté, od nichž pak vyberou peníze za focení. Když se kozy unaví z balancování na větvích, farmáři je snesou dolů a nahradí je novými. „Jakmile si všimli zájmu turistů, někteří prospěchářští farmáři se rozhodli, že scenérii pro peníze zinscenují,“ tvrdí pro britský deník The Telegraph Gekoski. „Kozy jsou, co se týče lezení po větvích, neskutečně šikovné a mrštné, většinou ale stojí na místě a vypadají spíše nemocně a opuštěně,“ dodává Gekoski. Podle fotografa všichni turisté, kteří místo navštíví, vůbec netuší, že je to zinscenovaná scénka, a obdivně se dojímají, než si pořídí fotku stromu ověšeného zvířaty. Kozy se prý na stromu střídají během celého dne, dokud se neunaví. Ve stromech je navíc velké vedro a dobytek kvůli tomu strádá a hubne. Gekoskiho podezření se ale zatím definitivně ani nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. Cestovatelské weby, jako je třeba Culture Trip, tak nadále mohou tvrdit, že kozy lezou samy do argánií a s radostí pojídají jejich plody.

 • Brazilský papoušek skončil v policejní cele. Varoval dealery před blížící se razií

  25. duben 2019
  Papoušek

  Policie během protidrogové razie zatkla papouška ve městě Teresina v severní Brazílii. Podle brazilských médií byl vycvičen k tomu, aby upozorňoval zločince na policisty. „Mami, policie!“ zvolal, jakmile spatřil policisty v chudinské čtvrti Vila Irmã Dulce, kde „držel hlídku“. 

  Papoušek byl podle televize Globo zadržen v pondělí odpoledne, když policisté přepadli tamní dealery cracku. „Musel na to být vycvičen,“ řekl jeden z policistů. „Jakmile se policie přiblížila, začal křičet,“ dodal. Brazilský novinář, který měl možnost zadrženého papouška navštívit, ho popsal jako „velmi poslušného“. Jak píše britský deník Guardian, po svém zatčení ale zatím nepromluvil. „Dosud nevydal ani hlásku, je úplně zticha,“ uvedl reportér. Potvrdil to i místní veterinář Alexandre Clark. „Přišlo už mnoho policistů, ale nic neřekl,“ popsal situaci Clark. Televize Globo sdělila, že „papagaio do tráfico“ (s drogami kšeftující papoušek) byl předán místní zoo, kde se během 3 měsíců naučí létat a pak bude propuštěn. Papoušek se zařadil po bok dalších zvířat zatažených do brazilského obchodu s drogami. Například v roce 2008 byli během razie v Riu de Janeiru zadrženi dva malí aligátoři. Jejich majitelé, zdejší gangsteři, je prý krmili svými nepřáteli. Otec jednoho z obviněných zločinců to však popřel. Gang se o to prý jednou pokusil, ale aligátor nechtěl tělo sníst.

 • Rebelie proti vyhynutí má od začátku blokády třicet tisíc nových podporovatelů. Rostou i příspěvky

  25. duben 2019
  Rebelie proti vyhynutí v Londýně

  Podpora hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) se ve Velké Británii během posledních 9 dnů zčtyřnásobila. K hnutí se přidalo nebo jej jinak podpořilo třicet tisíc lidí, a to od chvíle, kdy před více než týdnem začala vlna protestů. Za stejnou dobu se vybralo téměř 200 tisíc liber, převážně z darů v rozmezí 10 až 50 liber. Hnutí od ledna celkem získalo 365 tisíc liber.

  „Ukazuje to, že Rebelie proti vyhynutí promluvila k lidem, kteří s klimatickou změnou něco chtěli udělat, ale nevěděli jak,“ řekla britskému deníku Guardian mluvčí hnutí, která si přála zůstat v anonymitě. „Diskuze je u konce, obyčejní lidé říkají, že je na čase, aby politici okamžitě jednali,“ dodala. Vedení hnutí uvedlo, že počty lidí na ulicích se oproti velikonočním svátkům snížily, ale množství podporovatelů vzrostlo z deseti tisíc na čtyřicet tisíc. Mezi aktivisty je zároveň stále více manuálně pracujících lidí. Podle mluvčí rostou i počty lidí, kteří pocházejí z etnických menšin. „Ale na tom stále pracujeme, musíme toho ještě hodně udělat,“ přiznává. Jedním z politiků, kteří hnutí podpořili, je stínová ministryně vnitra za labouristy Diane Abbott. „Nebyla bych v politice, kdybych si nemyslela, že se věci mohou změnit. Když bylo možné je změnit v záležitostech, za něž jsem bojovala, když jsem byla mladší, tak se věci mohou změnit i v případě klimatické změny,“ řekla Abbott skupině demonstrantů. Británie by podle ní mohla do roku 2025 přestat produkovat jakékoli skleníkové plyny, jak požadoval jeden z přítomných aktivistů. Podle stránek Rebelie proti vyhynutí aktivisté zablokovali ve čtvrtek ráno vlak DLR – londýnské hromadné dopravy – v byznysovém centru Londýna Canary Wharf. Protesty v britském hlavním městě mají pokračovat až do 29. dubna.

 • Umělci promítali požadavky na budovu pražského magistrátu. Chtějí vyhlášení stavu klimatické nouze

  25. duben 2019
  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu

  Stav klimatické nouze, Praha bezuhlíková nebo Umění pro klima. To jsou hesla, která ve středu večer promítali umělci na budovu magistrátu hlavního města. Upozorňují tak podle svých slov na to, že zastupitelstvo dosud nepřijalo konkrétní strategická opatření, která by reagovala na změny klimatu.

  Iniciativu tvoří aktivisté z řad umělců, vědců a studentů. Prohlášení podepsaly i instituce jako Národní filmový archiv, Uměleckoprůmyslové museum nebo Asociace spisovatelů. Mezi požadavky patří mimo jiné vypracování plánu, podle kterého by měla Praha do roku 2030 hospodařit bez uhelné energetiky. „Na vládní úrovni států jsou opatření proti klimatickému kolapsu projednávána jen velmi pomalu a vlažně, proto hledají vlastní strategické plány města,“ říká mluvčí iniciativy historička Anežka Bartlová. „Umělecké a kulturní instituce nesou také díl zodpovědnosti za to, co se ve společnosti děje, a proto se jejich zástupci a zástupkyně chtějí na pozitivní změně směrem do budoucna účastnit.“ Podle náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) má v současné době město čtyři strategie, ze kterých vyplývají opatření reagující na změnu klimatu. „Je to konkrétně strategie adaptace na klimatickou změnu, územně energetická koncepce a plán udržitelné mobility a připravujeme také aktualizaci programu zlepšování ovzduší.“ V loňském roce Praha přistoupila k Paktu starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky, což je sdružení měst a obcí, které se zavázaly ke snížení emisi skleníkových plynů do roku 2030 o 40 %. „Jedním ze závazků v rámci Paktu je vytvoření akčního plánu pro udržitelnou energetiku a klima, který představí klíčová opatření, která plánuje město uskutečnit,“ doplňuje Hlubuček.

  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu
  Zástupci uměleckých a kulturních institucí chtěli touto akcí, kterou připravilo Lunchmeat Studio, upozornit na to, že městské zastupitelstvo dosud nepřijalo strategická opatření reagující na změny klimatu
 • Tým úředníků putoval desítky kilometrů džunglí, aby knězi vytvořili volební místnost

  24. duben 2019
  Volby v Indii

  69letý Bharatdas Darshandas se stará o chrám v Gírském lese – rozsáhlé chráněné oblasti v indickém státě Gudžarát. Aby mohl volit, úředníci vytvořili tento týden speciálně jen pro něj volební místnost uprostřed džungle. 

  Jak popisuje agentura Reuters, čtveřice úředníků doprovázená policistou kvůli tomu musela putovat skoro 70 kilometrů džunglí. Kněz žije už 20 let v chrámu v přírodní rezervaci. Ta má rozlohu zhruba 350 kilometrů čtverečních a pohybuje se v ní posledních zhruba 600 jedinců lva perského. Od roku 2002 si přitom muž nenechal ujít žádné volby. Není výjimkou, že se úředníci vydávají i na několikadenní cestu do odlehlých oblastí, aby tamní obyvatelé mohli odvolit. Putování za jedním voličem ale neobvyklé je. Podle úředníka Sourabha Pardhiho se volební komise snaží vyjít vstříc tak, aby měl možnost odvolit každý. Voliči od čtvrtka vybírají zástupce do dolní sněmovny dvoukomorového parlamentu, tedy do Sněmovny lidu. Volby se konají v 7 dnech rozložených od 11. dubna do 19. května. Z organizačních důvodů můžou vždy hlasovat pouze občané v části země. Hlasovací právo má 900 milionů lidí, což znamená, že letošní indické volby jsou největší, jaké kdy svět zažil.

 • Ženeva zakáže od příštího roku jednorázové plasty

  24. duben 2019
  Igelitka – plastový sáček

  Druhé největší švýcarské město chce od ledna zakázat používání jednorázových plastových výrobků. Opatření se má dotknout brček, příborů nebo kelímků a bude platit nejen pro podnikatele, ale také pro akce pořádané na území Ženevy.

  Zákaz se tak dotkne i stánků s jídlem a dalších provozovatelů občerstvení. Jak řekl ženevský radní Guillaume Barazzone deníku Tribune de Genève, za porušení pravidel bude hrozit pokuta, nebo dokonce odebrání oprávnění k podnikání. Ženevský kanton už v březnu oznámil, že zakáže rozdávat v obchodech plastové tašky zdarma, a to částečně kvůli množství odpadu, které se dostává do tamního jezera. Celoplošný zákaz plastů na jedno použití zatím švýcarská vláda zavést neplánuje. Loni uvedla, že by takový krok měli iniciovat sami obchodníci. Evropská unie plánuje zákaz zavést od roku 2021. Opatření výrazně omezující používání plastových výrobků nebo jejich zdanění zavedlo už více než 120 národů po celém světě. Zakázat jednorázové plastové nákupní tašky a pytle se už dříve rozhodlo třeba i radikální hnutí napojené na Al-Káidu Aš-Šabáb, a to na územích, které kontroluje v Somálsku.

 • Sucho ohrožuje i divoká zvířata ve městech – pomozte jim miskou s vodou, vyzývají ochránci přírody

  24. duben 2019
  Veverka - voda

  Extrémní nedostatek deště a postupující sucho ohrožují i divoká zvířata. Upozorňuje na to Český svaz ochránců přírody. Zejména ve městech trpí mnoho zvířecích druhů nedostatkem vody. V těchto dnech vyvádí totiž mláďata a voda jim schází pro běžné fungování. Ochránci proto vyzývají lidi, aby pomohli zajistit další zdroje. Stačí na vhodné místo položit misku s vodou. 

  Svaz doporučuje umístit nádobu na zastíněný trávník uprostřed zástavby všude, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný. Ideální místo je pod převislými větvemi stromů. V okolí 4–5 metrů by neměl být žádný úkryt pro číhající kočku. Jak píše server Enviweb, důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Vodu využijí vedle ptáků také třeba ježci, veverky nebo někteří brouci. „Asi všichni chceme mít ve svém okolí ježky. Ale pokud nebude mít vodu, kterou by mohl pít, tak mu nezbude nic jiného než zmizet. Vodu využije také spousta druhů hmyzu, ale i opylovači,“ vysvětlil Českému rozhlasu ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. Nový zdroj vody je vhodné umístit i na zahrady. Zvířata mu totiž ráda dají přednost před pro ně nebezpečnými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky nebo sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit. Jak ukazují data na portálu InterSucho, dva nejhorší stupně sucha ze šesti, tedy výjimečné a extrémní, se uplynulou neděli rozšířily už na třetinu území republiky. Ve většině Česka kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních 5 týdnů nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška. Vyplývá to z desítek hlášení od zemědělců, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho. Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku. Dopadu sucha na divoce žijící zvířata si všímají právě i ochránci zvířat. Ti v tomto roce například na tradičních tahových místech pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly.

  Přečtěte si taky Manuál pro záchranu hmyzu. Každý z nás může udělat něco pro to, aby louky cvrkaly a les bzučel.

 • Metro v New Yorku obývají modré příšery. Spí vedle pasažérů, koukají z okna a dělají naschvály

  23. duben 2019
  Metro v New Yorku obývají modré příšery

  V New Yorku jezdí metrem zvědaví pasažéři, jsou modří, obvykle chlupatí a často mají zakulacené rohy a velké oči. Řeč je o modrých příšerách zakreslených do reálných fotek z metra, které začal kreslit umělec vystupující pod přezdívkou Subway Doodle před 8 lety.

  „Každý v metru něco dělá, já dělám tohle,“ popisuje pro deník Guardian Subway Doodle, který se snažil zabavit během svých cest mezi Brooklynem a Manhattanem. „Když byly moje děti malé, neměl jsem příliš času kreslit. Tohle mi pomohlo znovu objevit mou uměleckou stránku. Příšery jsem kreslil od dětství,“ říká Doodle. Zatímco většina monster působí docela neškodně, když se koukají z okna nebo spí vedle ostatních klimbajících cestujících, některá dělají nejrůznější naschvály. V jedné kresbě se příšera například naklání s nafouknutou papírovou taškou nad spící paní. Ve tváři je vidět, co má za lubem, a její napřažená ruka už jasně napovídá, že chce ránou do tašky paní probudit. Doodle scénu nejprve vyfotí na mobil a pak do fotky kreslí v aplikaci Procreate. Výsledné kresby pak nahraje na Instagram, kde ho sleduje přes 160 tisíc lidí. Jak ale říká pro magazín Esquire, předtím jenom potřeboval místo, kde by archivoval svou práci. „Instagram vypadal jako perfektní médium, kde bych publikoval a uspořádal si své kresby,“ vysvětluje. Monstra ale nezůstanou pouze na Instagramu, v plánu jsou dva muraly. Jeden na Manhattanu a druhý v Brooklynu.

 • Celý svět by mohl do roku 2050 přejít na obnovitelnou energii. Nejvíce se uplatní solární elektřina

  23. duben 2019
  Větrné elektrárny

  Svět by mohl do roku 2050 kompletně přejít na obnovitelné zdroje elektřiny. Podrobný návod, jak toho docílit, zveřejnila ve své studii finská Lappeenrantská technická univerzita (LUT) spolu s německou neziskovou organizací Energy Watch Group. Přechod na obnovitelné zdroje může zmírnit několik hrozeb pro lidstvo, jako jsou skleníkové plyny a překročení zlomových bodů, které povedou k nevratným změnám klimatu.

  Radikální změna si podle studie publikované ve vědeckém časopise Nature Communications během následujících 35 let vyžádá postupné kroky, které povedou k celosvětově udržitelné a dostupné elektrické energii. Vědci tvrdí, že bezemisní elektrárny lze vybudovat ve všech regionech světa, a to navíc tak, že investice budou dávat smysl i z ekonomického hlediska. Jak píše server Good News Network, nyní tvoří obnovitelné zdroje třetinu celosvětové výroby elektřiny, do roku 2050 by podle vědců mohly solární elektrárny vyrábět 69 % elektřiny, větrné elektrárny 18 %, bioenergie (například biomasa) 6 % a vodní elektrárny 3 %. Vše by mělo postupně směřovat k tomu, aby se podařilo naplnit závěry Pařížské dohody, která má zabránit tomu, aby průměrná celosvětová teplota vzrostla o více než 1,5 stupně Celsia. „Existující technologie obnovitelné energie, včetně jejího skladování, jsou schopny zajistit dodávky elektřiny jakoukoli hodinu kdykoli v roce,“ říkají výzkumníci a dodávají, že obnovitelná elektřina je mnohem efektivnější a hospodárnější než současný systém, který je založen hlavně na fosilních palivech a jaderné energii. „Energetická proměna není otázkou technické proveditelnosti nebo ekonomické životaschopnosti, je to otázkou politické vůle,“ uzavírají vědci.