Zuckerberg po narození dcery věnuje 99 procent akcií Facebooku na charitu

3. prosinec 2015

Zakladatel a šéf sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg se po narození své první dcery Max rozhodl založit dobročinnou nadaci, které postupně věnuje velkou část svého majetku. Chan Zuckerberg Initiative by podle jeho slov měla „spojovat lidi z různých koutů světa, rozvíjet lidský potenciál a snažit se zajistit rovné podmínky pro děti příštích generací“. Zaměřovat by se konkrétně měla na „vzdělávání, léčbu nemocí, vědu a vytváření silných komunit“. Zuckerberg s manželkou Priscillou Chan na účet nadace postupně pošlou 99 procent hodnoty svých akcií Facebooku, což momentálně činí asi 45 miliard dolarů. Tento svůj záměr oznámil Zuckerberg včera – jak jinak než na Facebooku. Formuloval ho jako dopis, který společně se svou ženou adresoval jejich novorozené dceři. Už v roce 2010 Mark Zuckerberg také podepsal takzvanou Giving Pledge, tedy závazek, že více než polovinu svého majetku věnuje na dobročinné účely. Jeden ze zakladatelů Giving Pledge je i Bill Gates, kterého Zuckerberg v minulosti označil za svého dětského hrdinu.Přečtěte si také Facebook má dvě tváře a vaše soukromí ho nezajímá nebo Facebook je ve světle pařížských útoků kritizován za dvojí metr.

autor: Nicol Staňková
Spustit audio
 • Čínská generace Z se brání sňatkům, chce naplňující kariéru

  24. leden 2022
  čínská dívka, Číňanka

  Mladé čínské ženy chtějí získat vzdělání a dávají přednost kariéře před rodinou. Tento trend poslední doby znepokojuje úřady bojující proti demografické krizi.

  Začátkem tohoto měsíce zveřejnila čínská státní tisková agentura Xinhua video, které připomíná občanům narozeným v roce 2000, že jsou teď konečně způsobilí uzavřít sňatek. Související hashtag se téměř okamžitě objevil v seznamu nehledanějších výrazů na sociální síti Weibo. Mnozí uživatelé vnímají prohlášení vlády jako nátlak a komentují ho slovy jako: „Kdo se chce v dnešní době vdávat? Nepotřebujeme vydělávat peníze? Přestaňte mě s tím otravovat!“

  Podle čínských zákonů se muži mohou ženit od 22 let a ženy od 20 let. Smíšené reakce mladých Číňanů na zprávu státních médií přišly v době, kdy země čelí „demografické časované bombě“, jak situaci popisují někteří analytici. Čínská vláda minulý týden oznámila, že míra růstu populace klesla na jedenašedesátileté minimum, přičemž počet narozených v roce 2021 sotva převýšil počet mrtvých, a to navzdory snahám v posledních několika letech povzbudit čínské páry, aby měly děti.

  „Postoj mladých k manželství představuje velkou hrozbu pro úsilí Pekingu odvrátit hrozící demografickou krizi,“ říká docentka Liu Ye z Lau China Institutu při londýnské King’s College. „Ve spojení s vyšší úrovní vzdělání a zlepšením ekonomické situace to bude v nadcházejících letech čím dál větší problém.“

  Stále více mladých lidí ve východní Asii oddaluje sňatky, protože regiony, kde žijí, začínají prosperovat. Ve městech se tato změna udála velmi rychle. Podle dat z čínského sčítání lidu v letech 1990 až 2015 se podíl neprovdaných Číňanek ve věku kolem 20 let během čtvrt století zvýšil osmkrát.

  Údaje ze sčítání lidu z let 2000 až 2010 ukazují, že většina vysokoškolsky vzdělaných mladých Číňanů mezi 25 a 29 lety zůstává svobodná. A zejména ženy ve vyspělých čínských městech mají menší ambice se vdávat.

  Vicky Liu, která pochází ze Severního Tianjinu a narodila se v roce 1997, loni v Anglii absolvovala magisterské studium. Rodiče jí hned poté začali domlouvat rande naslepo. „Já jsem ale dospělá žena. Chci kariéru a okruh dobrých přátel. Nechci se příliš brzy zapojit do rodinného života,“ říká.

  Podobnými postoji jsou čínské úřady znepokojené už několik let. Populační růst stále klesá. Už v roce 2015 úřady ve snaze tento trend zvrátit zrušily politiku jednoho dítěte a loni zavedly politiku tří dětí. Ekonom Ren Zeping dokonce navrhl, aby vláda poskytla peníze na financování baby boomu“.

  Podle Liu Ye jsou ale tyto politické postoje maskulinní a odpojené od reality, v níž žije současná čínská generace Z: „Chtějí lepší kariérní budoucnost a příležitost mít obojí – naplňující kariéru i rodinu,“ přibližuje situaci mladých Číňanů.

 • Rezistence na antibiotika je ve světě nejčastějším důvodem úmrtí, uvádí to britská studie

  21. leden 2022
  Srovnání rezistence na antibiotika. Vlevo antibiotika na bakterie působí, napravo jsou bakterie na antibiotika rezistentní

  Rezistence bakterií na antibiotika (AMR) je pro lidstvo významnou hrozbou. Studie zveřejněná v medicínském časopise The Lancet řadí tento problém k nejčastějším příčinám úmrtí na světě – každý den na něj zemře přibližně 3 500 lidí, tedy víc než na malárii nebo AIDS.

  Stovky tisíc lidí umírají na běžné – dříve léčitelné – infekce, protože jsou bakterie odolné vůči léčbě. Na analýzu na svém webu upozornil deník The Guardian. Antimikrobiální rezistence (AMR) si podle odhadů v roce 2019 vyžádala nejméně 1,2 miliony životů. Pokud bychom započítali i případy, kde rezistence hrála nějakou roli, dostali bychom se na téměř 5 milionů úmrtí.

  „Nová data odhalují celosvětový dopad AMR a jsou jasným signálem, že je potřeba situaci řešit,“ říká spoluautor studie Chris Murray z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví z Washingtonské univerzity. Analýza zkoumala více než 470 milionů záznamů z literatury, nemocničních systémů a celé řady dalších institucí ve 204 zemích. Vědci tak mohli stanovit odhady i pro státy, ze kterých dřív nebyla žádná data dostupná.

  Studie pak zmiňuje srovnání s AIDS a malárií, které v roce 2019 způsobily zhruba 860 tisíc úmrtí. Antimikrobiální rezistence pak ohrožuje všechny věkové skupiny, nejvíc ale děti do pěti let, které tvoří asi pětinu z celkového počtu úmrtí.

  Autoři analýzy taky upozorňují, že by mělo dojít k rychlé změně v nastavení zdravotnických systémů – mělo by se více kontrolovat používání současných antibiotik a financovat vývoj nových léků a léčebných postupů. Nejvíc úmrtí způsobuje AMR v subsaharské Africe a jižní Asii, naopak nejméně v západní Evropě.

 • Kanadská restaurace přijímala místo dokladu o očkování fotky psů. Hygienici ji dočasně uzavřeli

  21. leden 2022
  pes na skateboardu, mops, mopslík

  Hygienici v kanadské provincii Alberta minulý týden dočasně uzavřeli restauraci The Granary Kitchen. Obsluze totiž místo potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo negativního testu stačily fotografie psů.

  V celé provincii platí přísná pravidla proti šíření koronaviru. Všechny restaurace tak po svých zákaznících musí požadovat potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní PCR test. Místní hygiena ale dostala několik stížností na to, že personál v restauraci The Granary Kitchen ve městě Red Deer chce vidět fotografie psů a občanský průkaz.

  Na místo proto v různý čas poslala své dva zaměstnance a oba se mohli po ukázání fotky psího mazlíčka najíst. Restaurace událost potvrdila na Facebooku s tím, že šlo o pochybení personálu, který projde školením o aktuálních protiepidemických opatřeních. Restaurace navíc musela hygieně předložit podrobný plán o dodržování všech pravidel.

  Provincie Alberta má podle serveru Vice ve srovnání s ostatními druhou nejnižší míru proočkovanosti proti covidu-19 v Kanadě. Alespoň jednu dávku vakcíny má k dnešnímu dni asi 78 procent obyvatel Alberty, zatímco v celé Kanadě je to zhruba 83 procent.

 • Archeologové zahájili první kosmickou studii. Chtějí zlepšit podmínky na Mezinárodní vesmírné stanici

  21. leden 2022
  Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

  Místo hledání starověkých předmětů se tým archeologů zaměřil na zkoumání vesmíru. Bude totiž sledovat život posádky na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jde o vůbec první archeologickou studii mimo planetu Zemi. Podle serveru NPR může pomoci třeba s dalším plánováním misí na Mars.

  Vesmírná archeologie je poměrně nový obor – vědci chtějí zjistit hlavně to, jak astronauti přizpůsobují své chování zcela novému prostředí. Sledovat budou třeba jejich spolupráci, ale taky to, jaký mají vztah k předmětům, které ve vesmíru každý den používají, nebo jak si vesmírnou stanici upravili podle svých potřeb.

  První archeologickou studii mimo planetu Zemi zahájil tým pod vedením Alice Gormanové z australské Flindersovy univerzity a Justina Walshe z Chapmanovy univerzity v Kalifornii. „Fungování posádky na ISS sice máme důkladně zdokumentované, jde ale většinou o psychologické nebo lékařské studie. Archeologií se zatím nikdo nezabýval. Obor přitom ukazuje to, co lidé skutečně dělají. Hledáme vzorce chování, které se vyvíjí v průběhu let nebo desetiletí,“ vysvětluje Gormanová.

  Posádka ISS bude místnost každý den fotit. Vědci tak zjistí, jak se používání věcí časem mění. Jak upozorňuje server Space.com, jedna ze studií se bude věnovat taky hluku na stanici.

  „Víme, že některé moduly jsou hlučnější, a posádka proto nosí špunty do uší. Nikdo ale zatím neví, jak hluk ovlivňuje další aspekty života ve vesmíru – například soukromí. Chceme zjistit, jak daleko se musí vzdálit od ostatních, aby mohli vést soukromý hovor třeba s někým na Zemi,“ říká Walsh. Doplnil, že vědci budou sledovat i to, jak posádku dlouhodobě ovlivňuje život v malé a uzavřené společnosti.

  První fáze experimentu bude trvat dva měsíce a sledovat ho můžete na webových stránkách ISS. Poznatky z výzkumu můžou být užitečné například pro budoucí mise na Mars nebo fungování výzkumných stanic na Antarktidě.

 • Archeologové objevili v Ománu 4000 let starou stolní hru

  20. leden 2022
  archeolog, archeologie, vykopávky

  Moderní deskové hry zažívají svůj boom v posledním desetiletí, dlouhou chvíli si ale krátili už naši předci –⁠ potvrzuje to nejnovější objev polských a ománských archeologů. V dnešním Ománu našli hru podobnou vrhcábám (backgammon), která je stará zhruba 4000 let.

  Archeologové zkoumají vývoj osídlení v době bronzové a železné v údolí Qumayrah na severu Ománu. Projekt vedou profesor Piotr Bieliński z polského Centra středomořské archeologie na Varšavské univerzitě a Sultan al-Bakri z ománského ministerstva památek a cestovního ruchu.

  Deskovou hru našli vědci na konci loňského roku v osadě z doby bronzové, která se datuje zhruba do období 2600–2000 př. n. l., a podle serveru Nerdist šlo jednoznačně o nejpřekvapivější nález. „Je velmi vzácná, několik podobných her máme z Indie nebo Mezopotámie, tahle je ale jedna z nejstarších,“ vysvětluje Bieliński. Kromě deskovky našli archeologové taky několik věží a důkazy o obchodu s mědí, který byl v Ománu velmi rozšířený.

  Objevená stolní hra ale není tou nejstarší na světě – prvenství patří deskovce s názvem Královská hra z Uru, která je stará zhruba 4 500 let. Pochází ze starověké Mezopotámie, hrací desky ale byly nalezeny na Krétě nebo Srí Lance.

  Ale vraťme se zpět do současnosti – jaké byly nejzajímavější hry loňského roku? Připomeňte si je v reportáži Jardy Petříka, který zmapoval i to nejlepší, co se ve světě deskovek událo během uplynulé dekády.

 • Britská vláda chce zrušit studentské půjčky na některé obory – týkat se to může hlavně umění nebo designu

  20. leden 2022
  umělec, malíř, umění

  Vláda chce zakročit proti takzvaným „mickeymousovským titulům“ – tedy podle ní „nekvalitním“ oborům na britských univerzitách. Jejich studentům plánuje zrušit zvýhodněné studentské půjčky. Zatím ale není jasné, podle jakých kritérií se kvalita oborů bude posuzovat.

  Organizace Universities UK, která školy ve Spojeném království sdružuje, navrhuje hodnotit například spokojenost studentů, míru nezaměstnanosti po ukončení studia nebo přínos oboru pro kulturu. Zohlednit by se taky měly příjmy absolventů.

  Vláda sice zatím oficiálně neoznámila, kterých oborů se zrušení studentských půjček bude týkat, pravděpodobně ale půjde o ty umělecké. Jejich studenti totiž mají menší šanci splatit půjčku v plné výši. Daňové poplatníky pak stojí až 35 000 liber, tedy zhruba o 30 % více než studenti technických oborů. Vyplývá to z výzkumu Institutu pro fiskální studia. Nejnákladnější jsou obory jako hudba, divadlo, výtvarné umění nebo studium designu.

  Studentka produkce na londýnské College of Fashion – devatenáctiletá Aamani – ale upozorňuje, že umění je subjektivní a každý ho vnímá odlišně: „Kdo rozhodne o tom, které obory jsou špatné? To, že někdo označí práci a zájmy ostatních lidí za nekvalitní, je nespravedlivé.“

  Souhlasí s ní i Isaac Roach, který nedávno dokončil studium na Leeds College of Music. „Fráze ‚mickeymousovské tituly' je zatraceně urážlivá a svědčí o útoku vlády na umělecké obory. Významnou součástí britské ekonomiky je přitom hudební průmysl,“ doplňuje Isaac s tím, že v roce 2020 byl britský hudební průmysl oceněn na 3,1 miliardy korun. Podle něj se zrušením půjček pro umělecké obory příliš nezmění. Problém zadlužených studentů je totiž dlouhodobý, a navíc podle něj taky klesá kvalita vzdělání na britských univerzitách.

  Server Dazed Digital pak připomíná případ studentky, která v roce 2013 na Univerzitě Anglia Ruskin absolvovala obor Mezinárodní obchod. Vzdělání ale nebylo tak kvalitní, jak škola avizovala. Studentka proto univerzitu zažalovala za klamavou reklamu.

  Zrušení studentských půjček by ale nebyl první krok britské vlády proti uměleckým oborům – loni v červenci se kabinet rozhodl snížit jejich financování o polovinu, v říjnu pak navrhl omezit počet míst na uměleckých univerzitách.

 • Nizozemská muzea a koncertní síně se proměnily v kosmetické salony. Protestují proti koronavirovým nařízením

  20. leden 2022
  Z amsterdamského Van Goghova muzea se během protestu stal nehtový salon

  Více než 70 nizozemských kulturních institucí se včera zapojilo do protestu proti přísným koronavirovým opatřením. Lidé si tak mohli zajít ke kadeřníkovi za doprovodu Královského orchestru Concertgebuow nebo na manikúru do známého Van Goghova muzea.

  Ředitelé kulturních institucí tak reagují na kroky nizozemské vlády – podle současných pravidel totiž můžou být otevřená kadeřnictví, nehtové salony nebo posilovny. Divadla, kina nebo muzea ale musejí zůstat zavřená – jak upozorňuje server Vice.

  Nizozemsko je v přísné karanténě od poloviny prosince. Země minulý týden částečně opatření uvolnila a otevřít opět mohly tělocvičny či kadeřnictví. Zástupci kultury to ale považují za nerovné zacházení - amsterdamský Královský orchestr Concertgebuow proto na svou zkoušku pozval 50 lidí, kteří se mohli nechat ostříhat třeba za doprovodu symfonie od amerického skladatele Charlese Ivese.

  „Nerozumíme tomu. Za poslední dva roky jsme ukázali, že navštívit koncert nebo muzeum je velmi bezpečné,“ řekl Simon Reinink, ředitel koncertní síně Královského orchestru Concertgebouw v Amsterdamu. V nedalekém Van Goghově muzeu pak otevřeli improvizované nehtové studio.

  „Návštěva muzea je bezpečná a stejně důležitá jako návštěva nehtového salonu. Doufám, že tímto protestem upozorníme na nekonzistentní vládní politiku,“ uvedla ředitelka muzea Emilie Gordenkerová pro BBC. Zároveň upozornila, že účastníci akce museli dodržovat protikoronavirová opatření, prokázat se covidovým certifikátem, dodržovat fyzické rozestupy a mít zakrytá ústa a nos.

  Akce je součástí kampaně Kapsalon Theater – iniciativy nizozemské zpěvačky Sanne Wallis de Vries a komika Diederika Ebbingeho, během které divadla nebo muzea otevírají své prostory a zájemci se v nich můžou nechat ostříhat nebo si třeba zajít na lekci zumby.

 • Guillermo Del Toro: Naše schopnost být k sobě brutální je nekonečná

  19. leden 2022
  Guillermo Del Toro

  Oscarový režisér ve svém nejnovějším filmu Ulička přízraků (Nightmare Alley), který bude mít v českých kinech premiéru příští čtvrtek 27. ledna, opouští fantasy a odvážně se vrhá do drsného noiru.

  Guillermo Del Toro vždy mluvil o Hollywoodu jako o „zemi pomalého ne“. O místě, kde by mohl režisér zemřít při čekání na to, až jeho projekt dostane zelenou. V rozhovoru pro The Guardian, který poskytl přes Zoom z domova v Los Angeles, říká, že „přirozeným stavem filmu je být nenatočen“. „Mám asi 20 scénářů, které nabízím a nikdo je nechce dělat. To je ale v pořádku, takový je tento byznys. Pokud se něco podaří udělat, je to zázrak,“ vysvětluje.

  Přesto je sedmapadesátiletý Del Toro považován za jednoho z předních tvůrců fantasy filmů tohoto století, vynalézavějšího než současný Tim Burton a zároveň méně trikově bombastický než Peter Jackson, s nímž napsal trilogii Hobit. Od strašidelné pohádky pro dospělé Faunův labyrint a komiksové adaptace Hellboye až po milostný fantasy příběh krásky a obojživelníka Tvář vody, za který získal čtyři Oscary, je mistrem hororových fantasmagorií.

  Už tento měsíc se k divákům dostane Ulička přízraků, děsivý noir thriller, který jako první z jeho filmů neobsahuje prvky fantasy. „Pokaždé, když točím film, říkám si, že nejhorší příšera je člověk,“ usmívá se. „Rozhodl jsem se v tom pokračovat, ale bez záchranné sítě rozmarných hříček a fantazijních úletů.“

  „Naše schopnost být k sobě brutální je nekonečná, neopodstatněná a bezdůvodná. Přichází přirozeně. Myslím, že jsme paradoxní bytosti: jsme zároveň tím nejlepším i nejhorším, co se této planetě mohlo stát. Jsme schopni dokonale nádherných láskyplných činů i těch naprosto brutálních.“

  V této souvislosti opět vzpomíná na dětství. „Když jsem byl mladý, viděl jsem opravdové mrtvoly. Lidi, které někdo zastřelil nebo měli nehodu. To mi dalo uvědomění, jak moc může být život plný nebezpečí. Vyrůstání v Mexiku není růžové. Pro mě jako Mexičana se tak v jednom konceptu spojuje pojem života se smrtí jako blížícím se osudem.“ Celý rozhovor najdete tady.

 • Jay-Z, Killer Mike a další prosazují zákon, který by zabránil newyorským žalobcům používat rapové texty jako důkazy

  19. leden 2022
  Killer Mike

  Pokud by nový zákon prošel, státní zástupci by museli podávat „jasné a přesvědčivé důkazy“ o tom, že texty citované u soudu jsou „doslovné a nejde o metaforu nebo fikci“. Jay-Z, Meek Mill, Big Sean a další rapeři se spojili, aby podpořili navrhovaný zákon státu New York, který by omezil možnost státních zástupců používat rapové texty obžalovaných jako důkazy o spáchání zločinů.

  Jak uvádí Rolling Stone, rappeři přidali svá jména pod dopis, který vyzývá zákonodárce, aby schválili senátní návrh zákona S7527. Poprvé byl představen v listopadu a začátkem tohoto týdne prošel senátním zákonodárným výborem. Podpisy přidali také třeba Fat Joe, Kelly Rowland a Killer Mike.

  Návrh zákona by omezil předkládání hudby nebo jiného „kreativního vyjádření“ obžalovaného v trestním řízení porotě. Vyžaduje, aby žalobci poskytli „jasné a přesvědčivé důkazy“, že je vyjádření „doslovné, nikoli obrazné nebo smyšlené“.

  „Pro Jay-Zeho i všechny ostatní umělce, kteří se spojili, aby se pokusili o změnu, je to zásadní problém. Snahy o ni trvají už dlouhou dobu,“ řekl Rolling Stonu Jay-Zeho právník Alex Spiro. Spiro je spoluautorem dopisu, který podepsali Jay a další, včetně Erika Nielsona, profesora na University of Richmond, jenž v roce 2019 napsal knihu Rap on Trial, která se zabývá „alarmujícím množstvím případů použití rapových textů jako důkazů k usvědčení barevných mladých mužů v trestních řízeních“.

  Rolling Stone také připomíná, že zesnulý raper Drakeo the Ruler skončil ve vězení poté, co žalobci jako důkaz použili text v jeho písni Flex Freestyle z roku 2016. Drakeo, vlastním jménem Darrell Caldwell, strávil za mřížemi tři roky za vraždu muže u místa konání večírku v Carsonu v Kalifornii.

  Vyšetřovatelé v případu tvrdili, že i když Caldwell nevystřelil, incident vzešel ze sporu mezi ním a raperem RJem. Během procesu se žalobci odvolávali na text Flex Freestyle a použili ho jako důkaz o tom, že se Drakeo a jeho ozbrojení spolupracovníci vydali na večírek a RJ byl jejich jasným cílem.