Žvatlající miminka, Gangnam Style i Evolution of Dance. Jaké byly v minulosti největší virály YouTube?

10. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fenomem a jeho moderátor Karel Veselý

Minulý týden se píseň Baby Shark Dance z produkce korejské firmy Pinkfong! stala nejsledovanějším youtubeovým videem všech dob. Dětský hit překročil hranici sedmi miliard zhlédnutí a v historické tabulce překonal Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho. Kdo doufal, že tenhle aurální korejský vir zmizí z povrchu zemského, má smůlu – je populárnější než kdy předtím. Která další videa vedla v historické tabulce před Baby Sharkem a Despacitem? 

Je to zajímavá sbírka virálů, které se ve své době zdály být nesmrtelné. Který z nich si ještě pamatujete?

Baby Shark a Despacito už přeskočíme a posuneme se rovnou do července 2017, kdy se na necelý měsíc stal číslem jedna cajdák See You Again rappera Wize Khalify. Klipu pojatému jako pocta zesnulému herci Paulu Walkerovi, známému ze série Fast and Furious, se tehdy podařilo něco, co se dlouho zdálo nemožné – porazit v celkových číslech Gangnam Style. Korejský rapper Psy vládl historickému žebříčku YouTube skoro pět let – což je vůbec nejdelší doba – a také jako první překonal magickou hranici miliardy zhlédnutí. To bylo v prosinci 2012. Jestli do té doby někdo neznal termín „virální hit“, od Gangnam Style už ho používá i vaše babička.

Klipy popových hvězd vládly žebříčku i před ním – Lady Gaga s Bad Romance a po ní Justin Bieber s Baby. Mezi léty 2008 a 2009 okupovala číslo jedna kanadská hvězdička Avril Lavigne s hitem Girlfriend. Tady ale společnost YouTube pojala podezření, že fanoušci dotlačili klip k vysokým číslům podvodem – píseň se automaticky přehrávala při každém přístupu na fanouškovské stránky. Klip následně z YouTube zmizel a s ním i jeho obří čísla.

Jak se noříme hlouběji do minulosti, začínáme narážet na vyložené bizarnosti. V říjnu 2009 se nejsledovanějším klipem všech dob stal Charlie bit my finger – again!, asi minutová scénka domácího videa, v níž sledujeme dva malé kluky – ten starší dá bratrovi do pusy prst a pak si stěžuje, že ho batole kouslo. Když to udělá podruhé, batole se ďábelsky zasměje, což byl nejspíš hlavní selling point videa, které ve své době dosáhlo 128 milionů zhlédnutí.

Dokonce postupně třikrát s jedním videem se na vrchol historického žebříčku podíval tanečník Judson Laipply a jeho virál Evolution of Dance z roku 2006. Předvádí zde taneční kreace na třicítku hitů od Elvise po Jay-Zho a ve své době byl tak populární, že se dokonce stal i předmětem otázky v americké vědomostní soutěži Jeopardy!. Co většího může potkat internetovou celebritu?

YouTube odstartovalo v dubnu 2005 a první video, které se na něm objevilo, byl devatenáctivteřinový záběr na programátora Jaweda Karima stojícího v zoo před pavilonem slonů. Následně se pozice nejpřehrávanějšího videa měnila velmi rychle – do čela se dostaly fotbalové triky Ronaldinha, skeč z televizního pořadu Jay Leno Show, krátký fanouškovský film Myspace The Movie nebo flashové video s hudbou z Pokémonů. Co mají tyto kutilské virály společné, je to, že na YouTube je už dnes nenajdete – protože porušily později zavedená pravidla autorských práv a skončily nenávratně v propadlišti dějin. Dnes jsou připomínkou divokých dob YouTube, kdy se mohlo všechno. Možná by se pro ně mohlo postavit internetové muzeum, kam bychom je chodili obdivovat.

Poslechněte si nejnovější vydání rubriky Fenomem a zjistíte, které virální klipy v minulosti vedly tabulku nejsledovanějšího videa na YouTube. Byly to vždy jen písničky? Kde jsou roztomilá miminka? A proč bylo vítězství Avril Lavigne zpochybněno a proč většinu populárních virálů z prvních tří let už na YouTube ani nenajdete?

autor: Karel Veselý
Spustit audio